Sunteți pe pagina 1din 29

PROIECT INSPECȚIE DEFINITIVAT

PROPUNĂTOR: VESPAN P. MĂDĂLINA- ANTOANETA

PROFESOR METODIST: PETREA DOINA

23 MARTIE 2018

SCENARIUL ZILEI
TEMA ANUALĂ: CUM ESTE , A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" Iepurașul va veni, ouă roșii vom ciocni!"
TEMA ZILEI: "Vine Iepurașul"
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
LOCUL DE DESFĂŞURARE : sala de grupa
GRUPA : mică
DURATA: 1 zi
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
" Bună dimineaţa, micii mei iepurași!"
 Salutul;
 Prezenţa;
 Calendarul naturii;
 Noutatea zilei;
 Mesajul zilei.
Rutine:
 "Sunt cuminte, ascultător și bun!"
Tranziţii:
"Bat din palme clap, clap"
"Iepuraș coconaș!
”Dacă vesel se trăiește!”
”Să ai mâinile curate”
”Masa noi am terminat”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA 1)
 BIBLIOTECĂ – „ Iepurași drăgălași„-citire imagini
 CONSTRUCŢII -"Căsuţa Iepurașului"
 ARTĂ: "Oușoare colorate"- modelare
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
 DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
 "Povestea iepurașului de Paști” – lectura educatoarei
 DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV- Educație artistico- plastică
” Coșul cu ouă al iepurașului ”- pictură
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – relaxare și revenirea organismului la normal
 Jocuri și activități recreative
 "Iepurașii prind morcovi"”- joc distractiv
 “Iepuraşu-n iarbă” - joc distractiv

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 23.03.2018
PROPUNATOR: Vespan Mădălina - Antoaneta
UNITATEA DE INVATAMANT: Grădiniţa nr 2,Sascut-Sat
GRUPA: Mică
TEMA ANUALĂ: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ: :" Iepurașul va veni, ouă roșii
vom ciocni!"
TEMA ZILEI: "Vine Iepurașul"
MOD DE REALIZARE: Activitate integrată
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activităţi liber alese
TIPUL ACTIVITATII: de transmitere şi insuşire de noi cunoştinţe, precum şi
de formare de priceperi şi deprinderi.
1.SECTOR BIBLIOTECĂ
 TEMA –,, Citire’’ de imagini cu iepurași
SUBIECT LUDIC : "Citim imagini cu iepurași”
 OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
Utilizarea şi îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv cu cuvinte noi pe
baza experienţei personale.
 OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 să identifice imagini cu iepurași;
 să formuleze propoziţii ;
 să răsfoiască şi să verbalizeze imaginile văzute.
 să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru;
 sã participe activ şi cu interes la activitate;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
MATERIAL DIDACTIC: planşe cu imagini specifice temei
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: în grup
RESURSE:
UMANE: preşcolari de grupă mică
TEMPORALE: 10-15 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
o Curiculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2008;
o Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu,
Smaranda Maria Ciofica, “Ziua bună începe de dimineaţă”.

2. SECTORUL CONSTRUCŢII:
 TEMA –aşezarea cuburilor in plan orizontal şi vertical, cu scopul
realizării unor căsuțe pentru iepurași.
SUBIECT LUDIC : "Construim căsuțe pentru iepuraș"
 OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
Formarea capacităţii de a transpune în joc realitatea
înconjurătoare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să redea tema prin tehnica suprapunerii, îmbinării sau alăturării
pieselor;
- să se încadreze în timpul stabilit;
- să colaboreze cu grupul de copii în realizarea temei date;
- să participe afectiv la activitate, manifestându-se liber creativ;
- să strângă materialele de construcţii la terminarea activităţii.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:. conversaţia , explicaţia şi demonstraţia.
MATERIAL DIDACTIC: cuburi
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE : frontal
RESURSE:
UMANE: preşcolarii grupei mici
TEMPORALE: 10-15 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
o Curiculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T.
2008;
o Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu,
Smaranda Maria Ciofica, “Ziua bună începe de dimineaţă”.
3.SECTOR ARTĂ
 TEMA – modelaj
 SUBIECT LUDIC : "Modelăm ouă din plastilină"

 OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
 Să exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului în redarea unor
teme plastice ;

 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
* să-şi dezvolte imaginaţia creatoare;
* să lucreze individual şi în colectiv, să-şi dezvolte spiritul de
echipă;
* să înmoaie plastilina pentru a o putea utiliza mai ușor;
* să aleagă culorile potrivite în realizarea temei;
* să modeleze ,prin mișcări circulare și de translație, plastilina
pentru a realiza ouălele;

STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE:conversaţia , explicaţia, demonstrația
MATERIAL DIDACTIC: plastilină, planșete,şerveţele umede.
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE : pe grupuri mici cu elemente de
individualizare.
RESURSE:
UMANE: preşcolarii grupei mici
TEMPORALE: 10-15 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
o Curriculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2008;
Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu,
Smaranda Maria
Ciofica, “Ziua bună începe de dimineaţă”
SCENARIU DIDACTIC ALA 1

Eveniment Strategii didactice Eval


didactic Conţinut Mijloace Forme uarea
Metode de înv. de
organiz
are

Activitatea zilei începe cu Conversaţ Calenda front Aprecieri


ADP întâlnirea de dimineaţă. ia rul ală verbale ale
Întâlnirea de Copiii sunt aşezaţi în explicaţia naturii; raspunsuri
dimineaţă semicerc pentru a putea jetoane, lor oferite
stabili fiecare un contact fotograf
vizual cu toţi membrii ii ale
grupei. copiilor
Se interpretează cantecul
”Bună dimineața dragă
grădiniță”.
Salutul se realizează cu
ajutorul versurilor:”Bună
dimineața soare! Bună
dimineaţa doamna
educatoare!
”Bună dimineața dragii
mei iepurași!”
Prezenţa se va realiza de
asemenea cu ajutorul unor
versuri: „ După ce ne-am
adunat/ Şi frumos ne-am
salutat/ Cine oare n-a
venit?”.
Calendarul naturii se va
realiza prin formula:”
Cum este vremea astăzi?/
În ce anotimp suntem?
Cum ne-am îmbrăcat
noi?”
În ce zi a săptămânii
suntem?
Împărtăşirea cu
ceilalţi:”Dragi copii azi
noi avem doi musafiri care
vin din partea cuiva
special și anume din
partea Iepurașului de
Paște. Acesti doi musafiri
vor participa la activitățile
noastre și vor lua cu ei
lucrarile voastre pentru a
le duce Iepurașului”
2. Captarea Se realizează prin Obser Interes
atenţiei prezentarea unei cutii vaţia frontal ul
surpriză din care voi explicația pentru
scoate materialele cu care fiecare
copii vor lucra la centre. centru
Are loc intuirea
materialului de lucru.
Le voi cere copiilor să
observe şi să denumească
materialele aflate pe
măsuţe.
3. Anunţarea Conve Interes
temei şi a Voi anunţa temele pentru rsaţia frontal ul
obiectivelor fiecare centru . explicaţia copiilo
Voi prezenta obiectivele r
pentru fiecare centru pe pentru
înțelesul lor. materi
alele
descop
erite la
centre

4.Dirijarea La sectorul ,,Bibliotecă”, Probǎ


învăţării şi cu materialul distribuit, Explicaţia Imagini cu Pe grupe practicǎ
obţinerea copii vor citi imagini cu iepurași; -citirea
performanţei iepurași şi vor alcătui imaginilor
propoziţii.
La sectorul ,,Construcţii” Cuburi; Probǎ
copiii vor fi îndrumaţi sǎ practică:
realizeze căsuțe pentru Observaţi -realizarea
ieurași. a de căsuțe
pentru
iepurași
La sectorul ,,Artă” cu Demonstr Probă
materialele puse la ația Plastilină, practică:
dispoziție preșcolarii vor planșete Modelarea
modela ouă de diferite ouălelor
culori pe care le vor așeza din
în coșulețe; plastilină
Copiii vor fi îndrumaţi de
educatoare în legătură cu Explicaţia
centrul de interes la care
doresc să-şi desfăşoare Demonstr
activitatea/să lucreze. aţia
Explicarea şi Exerciţiul
demonstrarea modului
de lucru-pentru fiecare
sector de activitate.
Exerciţii de încǎlzire a
muschilor mici ai mâinii:
-spǎlǎm mânuţele;
-închidem şi deschidem
pumnii;
-cântǎm la pian;
-morişca înainte/înapoi.
Voi da semnalul de
începere a lucrului. Le voi
atrage atenţia cǎ trebuie sǎ
termine lucrǎrile la timp.
.Voi urmǎri mânuirea
corectǎ a instrumentelor
de lucru şi a materialelor
puse la dispoziţie; poziţia
corectǎ a corpului şi de
asemenea respectarea
temei şi finalizarea ei.

Se face turul galeriei, Turul Front


5.Feedback iar lucrările deja galerie al Orală
expuse vor fi individual
apreciate de fiecare
grup

6. Evaluare Va fi realizată la Evaluarea


sfârşitul activităţii, cu formativ
toată grupa de copii, frontal continuǎ
pentru fiecare sector.
7.RETENTI Copiii vor fi apreciaţi
E SI pentru modul în care
TRANSFER s-au comportat în
cadrul activităţii, dar şi
pentru respectarea
regulilor din cadrul
fiecărui sector.

Copiii vor reveni pe


scaunele in semicerc ,
vom face tranzitia
pentru activitatea
urmatoare.

TRANZIȚIE: ”Iepuraș , coconaș”

PROIECT DIDACTIC
DATA 23.03.2018
GRĂDINIȚA: Nr 2, Sascut – Sat
GRUPA: MICĂ
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ: :" Iepurașul va veni, ouă roșii vom ciocni!"
TEMA ZILEI: "Vine Iepurașul"
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Domeniul limbă și comunicare
TEMA: ”Povestea Iepurașului de Paști”
FORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei
FORMA DE ORGANIZARE: frontal
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
Scopul activității:
 Dezvoltarea capacității de a asculta o poveste, de a transpune gânduri, idei, sentimente
prin limbajul specific vârstei;
 Activizarea și îmbogățirea vocabularului cu expresii și cuvinte noi.
Obiective operaționale:
 cognitive:
- să redea conținutul poveștii pe baza imaginilor prezentate;
- să identifice în imagini personaje din poveste;
- să așeze imaginile din poveste în ordinea derulării întâmplărilor;
- să răspundă la întrebările adresate de educatoare;
- să se exprime corect din punct de vedere gramatical;
 afective:
- sa participe activ şi conştient la activitate;
 psiho- motrice:
- sa adopte o pozitie corecta ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: expunerea, conversația , explicația, povestirea.
Mijloace de învățământ: iepuraș din carton, planșe reprezentând momentele principale din
poveste, stele din carton, ecusoane.
EVALUARE: orală
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 20 de minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2009;
2. S., BREBEN, E., GONGEA.,G.,RUIU,M.,FULGA,” Metode interactive de
grup - Ghid metodic”, Edit. Arves, Craiova 2002.
3. CAMELIA MUNTEANU, ”Ghid pentru învățământul preșcolar, Edit.Polirom.
Iași, 2009
SCENARIU DIDACTIC

Eveniment Conţinut Strategii didactice Evaluar


didactic Mijloace Forme ea
Metode de înv. de
organiza
re

1. Momentul Sunt asigurate condițiile


organzatoric necesare desfășurării optime
a activității:
aerisirea sălii de grupă;
aranjarea mobilierului;
pregătirea materialelor;
2. Captarea .Se va realiza prin frontal Observare
atenţiei prezentarea unui iepuraș din Conversaţia Iepurașul a
carton care aduce cu el și observaţia comporta
multe surprize. explicaţia mentului
copiilor

3. Anunţarea Copiii vor fi anunțați că vor explicaţi frontal


temei şi a asculta ”Povestea Iepurașului a
de Paști”
obiectivelor

4.Prezentare Expunerea
a noului Expunerea textului poveștii. frontal observarea
continut și După anunțarea temei , se va
comporta
dirijarea trece la redarea poveștii, mentului
învățării respectându-se succesiunea
nonverbal
momentelor principale.
În expunerea poveștii voi al
folosi și imagini
copiilor
reprezentative care redau
aceste momente. Explicația
1. A fost odata o familie
de iepurasi: Pov
mama,tata si cei sapte Estirea
copii ai lor. Parintii
nu stiau care din cei
sapte copii ai lor va fi
adevaratul iepuras de
Pasti.
2. Mama a luat atunci un
cos cu oua diferit
colorate, si a chemat
copilasii in jurul ei.
3. Mama i-a spus
iepurasului mai mare
să ia un ou din coș și
să-l ducă în grădină
unde erau pregătite
cuiburile de către
copii.
4. Primul iepuras a luat
oul de aur si a fugit cu
el pana a ajuns la
gradina.
5. Cand sa sara gardul ,
iepurasul a facut un
salt prea mare , oul i-a
scapat si s-a spart.
6. S-a intors acasa
suparat;
7. Al doilea iepuras a
luat oul de argint
8. A ajuns in campie s-a
intalnit cu o cotofana.
9. Cotofana a luat oul si
a zburat cu el in cuib.
10. Cel de-al treilea
iepuras a luat oul de
ciocolata;
11. Deodata s-a intalnit
cu o veverita care
zburda voioasa prin
crengile unui copac.
12. Veverița la rugat sa-i
dea oul să-l guste dar
aceasta l-a mâncat pe
tot;
13. Al patrulea iepuras a
luat oul pestrit, pictat
cu picatele si a fugit
cu el;
14. Cand a ajuns la rau,
vrand sa-l treaca peste
un trunchi de copac ,
incepu sa se
oglindeasca in apa ,
ca intr-o oglinda si
uitand de ou il scapa
in apa;
15. Al cincilea iepuras lua
oul galben , fugi prin
padure, dar acolo se
intalni cu vulpea;
16. Vulpea l-a rugat să le
arate oul și puilor ei
dar cand aceștia au
văzut oul au început
să se joace cu el și l-
au spart.
17. Al saselea iepuras
luă oul albastru si fugi
cu el pana cand se
intalni cu alt
iepuras.De bucurie
lasa oul jos si
incepura sa se joace
impreuna si cum se
jucau ei voiosi, din
neatentie au spart oul.
18. Al saptelea iepuras,
cel mai mic copil al
familiei a luat oul
rosu, a alergat cu el
prin padure,s-a
intalnit si el cu un
iepuras dar nu s-a
oprit la joaca.
19. Asa a ajuns el cu bine
in gradina casei si cu
mare atentie a pus oul
in cuibusorul pregatit
de copii in iarba.
20. Cand s-a intors acasa
mamica lui fericita i-a
spus:
-Iepuras,iepuras,
In gradina ai intrat,
Tu erai cel asteptat!

FIXAREA
CONȚINUTULUI Steluțe din Raspunsur
5.Obţinerea POVEȘTII carton frontal ile copiilor
performanţei Fixarea conținutului poveștii Imagini
se realizează utilizând reprezenta
metoda activ - participativă tive
”Explozia stelară”.
Afișez o stea mare pe care se Explozia
află o imagine reprezantativă stelară
poveștii, iar lângă aceasta,
încă 5 steluțe cu întrebările:
”Ce?,Cine?, Când?,Unde?,
De ce?.
Întrebările vor fi astfel
formulate încât să scoată în
evidență mesajul transmis de
poveste.
1. Ce poveste ați Conversația
ascultat?
Ce animale întâlnim
în poveste?
2. Cine a reușit să povestirea
ajungă cu oul în
grădină?
3. Când s-a petrecut
întâmplarea ?
4. Unde locuia familia
de iepurași?
5. De ce a reușit
iepurașul cel mic să
ajungă cu oul și
ceilalți frați nu au
reușit?

6.Asigurare Imagini
a retenției și Pentru realizarea acestei Exercițiul din Frontal Comporta
etape voi amesteca imaginile poveste individual mentul
a
din poveste și voi apela la coiilor
transferului ajutorul copiilor pentru a le
așeza în ordinea desfășurării
întâmplărilor.

7.Încheierea Fac o apreciere generală imagini cu


activității asupra activității desfășurate. iepurași Frontal
Copiii primesc câte un Conversația individual
iepuraș ca stimulent pentru
participarea la activitate.
Copiii se pregătesc să
servească masa.
TRANZIȚIE:
1. ” Rândul iute îl formăm
La ușă ne așezăm
Să mergem să ne spălăm.”
2. ”Să ai mâinile curate
Bine-i pentru sănătate
De pe mâini te-ai murdărit
La ghiuvetă am fugit”
3. ”De mâncat am terminat
Masa noi am curățat
Pe scăunele ne așezăm
Și la doamna atenți suntem”

PROIECT DIDACTIC

DATA 23.03.2018

GRĂDINIȚA: Nr 2,Sascut – Sat


GRUPA: MICĂ
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: “CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" :" Iepurașul va veni, ouă roșii vom
ciocni!"
TEMA ZILEI: "Vine Iepurașul"
DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artisctico-plastica

SUBIECT LUDIC: "Ouă colorate în coș adunate"

MIJLOC DE REALIZARE :Dactilopictură

TIPUL ACTIVITĂȚII: Dobandirea de noi cunostiinte


OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
 Formarea priceperii şi deprinderii de a reda pete de culoare pe o suprafaţă
dată; dezvoltarea atenţiei şi a îndemânării.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 sa redea prin pictura conturul si forma unui ou;


 sa aiba o pozitie corecta fata de suportul dat in timpul lucrului;
 să participe activ şi conştient la activitate ;
STRATEGII DIDACTICE :

a) METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia demonstrația, exercitiul,


munca individuala;

b) MATERIAL DIDACTIC: plansa model,coli pe care sunt conturate oulele,pensule


,acuarele ,pahare cu apa,servetele,fond muzical

Bibliografie :

-Noul Curriculum pentru Invatamantul Prescolar


-Revista invatamantului Prescolar nr.1-2 /2016
M. Cristea, V. Niţescu, D.H. Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura Petrion

Evenimentul didactic Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare

1.Moment organizatoric Organizarea spatiului si a


climatului educational intr-un
mod optim desfasurarii
activitatilor de invatare

2.Captarea atentiei Se va realiza prin intermediul


cutiei cu surprize din care voi
scoate un coș cu ouă colorate Conversatia
in care se află și un bilet de la Observarea
Iepuraș care ne roagă să îl Coșul cu ouă comparativa
ajutăm să picteze cât mai a copiilor
multe ouă ,să ajungă la toți
copii:

3.Anuntarea temei si a Astazi la activitate vom picta


obiectivelor „Coșul cu ouă”.folosind
tehnica numită dactilopictură Conversatia
Explicația
4.Prezentarea noului Copiii intuiesc materialele de Observatia
conţinut pe masute( coli albe pe care Conversatia
au conturate coșul şi ouălele, Explicația Observarea
pensule, acuarele, pahare cu coli albe , comparativa
apa, servetele) pensule, a copiilor
acuarele,
pahare cu apa,
servetele

Se prezinta si se analizeaza Observatia


plansa model. Conversatia
Plansa model
- Ce vedeţi pe această
planşă?
- Ce sunt în coș?
- Ce culori au ele?
- Ce culoare are coșul?

Se explica copiiilor ca fiecare


5.Dirijarea învăţării are o coala alba pe care are Explicația
conturata un coș şi ouălele,
mai întâi trebuie să picteze
ouălele, folosind tehnica
numită dactilopictură şi la
sfărşit coșul, utilizand culorile
dorite de ei.

- Pentru a picta introduceţi Demonstrația


degetul arătător în apă, dar
atenţie să nu fie prea multă
apă; apoi introduceţi degetul
în culoare după care aplicați
culoarea pe ouă apăsând cu
degetul pe foaia albă . Înainte
de a schimba culoarea spalaţi
bine degetul. Educatoarea
demonstreaza in timp ce
explica.

Înainte de a începe lucrul


copii vor face exerciţii de
încălzire a muşchilor mici a
mâinilor

6.Obţinerea Copiii vor picta „Coșul cu ouă Munca individuala Copiii


performanţei al Iepurașului” sub Fond muzical realizeaza
indrumarea educatoarei. coli albe pe care au tema ceruta
Se vor da indicaţii individuale conturat coșul cu ouă,
şi colective, dacă este cazul. pensule,
Se va corecta poziţia copiilor acuarele,
la masă. pahare cu apa,
servetele

7.Feedback Se va realiza o mini expoziţie Conversatia Analiza


cu lucrările copiiilor şi se vor Flanerograf lucrarilor
analiza pe baza criteriilor
Turul galeriei
stabilite.(acuratetea
lucrarii,asezarea corecta in
pagina,finalizarea lucrarii la
timp)
8.Evaluare Se vor face aprecieri Conversatia Orala
individuale şi colective asupra Recompenese
modului în care copiii au
participat la activitate şi se
vor acorda recompense.

Voi cere copiilor sa explice


tehnicile de lucru si
9.Retenţie şi transfer materialele pe care le-au
folosit pentru realizarea
temei.

Copiii vor fi recompensați cu


câte o bulină reprezentând un
ou roșu

TRANZIȚIE : ”Dacă vesel se trăiește”

PROIECT DIDACTIC

DATA 23.03.2018
GRĂDINIȚA: Nr 2,Sascut – Sat
GRUPA: MICĂ
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: “CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" :" Iepurașul va veni, ouă roșii vom
ciocni!"
TEMA ZILEI: "Vine Iepurașul"
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA II
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE REALIZARE: Joc cu text şi cânt
SUBIECT LUDIC: "Iepuraşu-n iarbă"
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
Educarea capacităţii de coordonare psiho-motrică în interpretarea jocului cu text şi cânt;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să execute mişcările sugerate de jocurile cu text şi cânt;
 să respecte regulile jocului
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
MATERIAL DIDACTIC: masca de iepuraş
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, individual

Desfăşurarea jocului:

Copiii fac un cerc în interiorul căruia va sta Iepuraşul , un copil este ales printr-o
numărătoare veselă.

Copiii se vor învârti în jurul lui rostind următoarele versuri:

" Iepuraşu-n iarbă

Doarme şi visează

Poate că s-a îmbolnăvit

De aceea n-a sărit

Iepuraş , coconaş ,
Joacă-te cu mine

Ca să-ti fie bine!”

După ce copiii au terminat de rostit versurile , Iepuraşul va trebui să imite


săritura iepuraşului şi să aleagă alt copil care să-i ia locul.

PROIECT DIDACTIC

DATA 23.03.2018
GRĂDINIȚA: Nr 2,Sascut – Sat
GRUPA: MICĂ
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: “CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" :" Iepurașul va veni, ouă roșii vom
ciocni!"
TEMA ZILEI: "Vine Iepurașul"
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA II
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE REALIZARE: Joc concurs
SUBIECT LUDIC: "Iepurașii prind morcovi"
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
Educarea capacităţii de coordonare psiho-motrică în redarea jocului ;
Scopul activităţii:
 Recreerea şi destinderea copiilor;
 Dezvoltarea atenţiei, a rapidităţii în reacţii si a îndemânării;
 Dezvoltarea imaginatiei si a spiritului de competiţie.
Obiective operaţionale:
• sa sara intr-un picior/pe ambele picioare pentru a prinde cu gurita morcovii de pe sfoara;
• sa tina mainile la spate in momentul in care sare;
• să prinda cel putin un morcov fiecare copil;
• sa respecte regulile jocului;
• să se integreze activ şi afectiv în activitate.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;surpriza
MATERIAL DIDACTIC: masti de iepurasi, sfoara, morcovi mari si mici
confectionati din hartie cartonata colorata.
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, individual

Evenimentul Conţinutul Strategiile didactice Evaluarea


didactic ştiinţific
Metode și Mijloace
procedee
1.Moment Se asigură condiţiile
organizatoric unei bune
desfăşurări a
activităţii prin
aerisirea salii de
grupa, pregătirea
materialelor
didactice, aranjarea
mobilierului pe
langa perete (pentru
a avea cat mai mult
spatiu la dispozitie).
2.Captarea atenţiei O voi realiza printr- Conversația Măști cu
o provocare la joc. iepurași
Pentru că Iepurasul-
Alb ne-a transformat
pe toti în iepurasi,
vreau sa vad daca
suntem cu adevarat
,toţi iepuraşi.
3.Anunţarea temei Astăzi vom juca Explicația
şi a obiectivelor jocul: “Iepurasii Conversația
prind morcovi”.
Este jocul preferat al
iepurasilor care ne
învăţa să respectăm
anumite reguli şi să
fim cinstiţi atunci
când e vorba de o
competiţie.
4.Prezentarea „ Iepurasii prind Explicaţia Sfoara cu asculta cu atenţie
conţinutului şi morcovi ” Demonstrația morcovi explicaţiile date
dirijarea învăţării Explicarea si demonstraţia mari si
demonstrarea exerciţiul mici
jocului: Pe o sfoara
sunt prinsi morcovi
mari si mici. Tinand
mainile la spate si
sarind intr-un picior
( ambele picioare
pentru copiii mai
mici ) va trebui sa
prindem cu gurita sar intrun picior cu
morcovii ( cel putin mainile la spate
unul). Cine prinde pentru a prinde
cei mai multi morcovii
morcovi acela este
iepurasul cel mai
harnic si mai
puternic.
Acum am sa va
demonstrez ce v-am
spus mai devreme.
Jocul de probă:
Haideţi să încercăm
o dată să vedem
dacă aţi înţeles cum
ne vom juca astăzi!
Copiii se joacă aşa
cum le-am explicat.
5.Obţinerea Jocul propriu-zis: Jocul se folosesc de gurita
performanţei şi Copiii execută jocul surpriza ca sa prinda cel
asigurarea propus. Voi urmări putin un morcov
feedback-ului participarea activă şi E:orală: aprecieri,
afectivă a copiilor, aplauze
stimulându-i pe cei
mai neîncrezători.
Acolo unde este
nevoie îi ajut sau le
dau indicaţii
suplimentare
individual sau
colectiv după cum
este cazul. Jocul se
repetă pana cand
prezinta interes
pentru copii..
Iepurasul care
prinde cei mai multi
morcovi este
castigator.
6. Asigurarea -Ce joc am jucat noi conversaţia raspund in
retenţiei şi a astăzi? propozitii simple
transferului -V-a plăcut acest
joc?
-Ne mai jucam si
alta data?

7.Evaluarea În finalul activităţii


copiii vor fi
apreciaţi şi felicitaţi
pentru felul în care
au participat la
această activitate.
Toti copiii vor primi
cate un ou de
ciocolata ca
recompensa de la
Iepurasul-Alb.
ANEXE
TRANZIȚIE:
1. ” Rândul iute îl formăm
La ușă ne așezăm
Să mergem să ne spălăm.”
2. ”Să ai mâinile curate
Bine-i pentru sănătate
De pe mâini te-ai murdărit
La ghiuvetă am fugit”
3. ”De mâncat am terminat
Masa noi am curățat
Pe scăunele ne așezăm
Și la doamna atenți suntem”

”Iepuraș coconaș”
”Dacă vesel se trăiește”
”Bat din palme clap, cplap..
Povestea iepurașului de Paști
A fost odata o familie de iepurasi: mama,tata si cei sapte copii
ai lor. Parintii nu stiau care din cei sapte copii ai lor va fi
adevaratul iepuras de Pasti.
Mama a luat atunci un cos cu oua diferit colorate, si-a chemat
copilasii in jurul ei si a inceput sa-i spuna celui mai mare :
-Te rog ,ia un ou din cosul acesta si du-l in gradina ,acolo unde
copiii au pregatit cuiburile.
Primul iepuras a luat oul de aur si a fugit cu el in padure,peste
rau , peste poiana, peste campie, pana a ajuns la gradina. Cand sa
sara gardul , iepurasul a facut un salt prea mare , oul i-a scapat si
s-a spart. S-a intors acasa suparat, iar mama lui i-a spus :
-Iepuras, iepuras,
In gradina n-ai intrat,
Nu esti tu cel asteptat !
Al doilea iepuras a luat oul de argint, a fugit cu el in padure, a
trecut peste rau, prin poiana si cand a ajuns in campie s-a intalnit
cu o cotofana. Aceasta i-a spus :
-Da-mi te rog oul sa-l privesc mai bine, n-am vazut niciodata un
ou atat de frumos !
Dar pana cand el sa se gandeasca daca sa-l dea sau nu , cotofana a
luat oul si a zburat cu el in cuib.
Cel de-al treilea iepuras a luat oul de ciocolata , a fugit cu el in
padure si deodata s-a intalnit cu o veverita care zburda voioasa
prin crengile unui copac. Veverita l-a intrebat :
-E bun oul ?
-Nu stiu ,eu il duc copiilor !
-Lasa-ma sa-l privesc si sa gust putin din el ! Dar pentru ca oul a
fost bun veverita l-a mancat pe tot.
Al patrulea iepuras a luat oul pestrit, pictat cu picatele si a fugit
cu el prin padure, dar cand a ajuns la rau, vrand sa-l treaca peste
un trunchi de copac , incepu sa se oglindeasca in apa , ca intr-o
oglinda si uitand de ou il scapa in apa. Cand se intoarse acasa
mama lui ii spuse ca si celorlalti frati :
-Iepuras,iepuras,
In gradina n-ai intrat,
Nu esti tu cel asteptat !
Al cincilea iepuras lua oul galben , fugi prin padure, dar acolo se
intalni cu vulpea care ii spuse :
-Vino pana la vizuina mea sa le arati si puilor mei minunatia asta
de ou.
Puii de vulpe cum au vazut oul , au inceput sa se joace cu el , pana
cand oul s-a spart.
Al saselea iepuras lua oul albastru si fugi cu el pana cand se
intalni cu alt iepuras.De bucurie lasa oul jos si incepura sa se
joace impreuna ,si cum se jucau ei voiosi din neatentie au spart
oul. Ajuns acasa mama lui i-a spus :
-Iepuras,iepuras ,in gradina n-ai intrat,
Nu esti tu cel asteptat !
Toata familia iepurasilor era suparata , pana acum nici un
iepuras nu a reusit sa duca oul copiilor in cuibul pregatit de
acestia ...Cel mai mic dintre iepurasi trebuie sa-si incerce norocul .
E randul lui sa porneasca pe drumul care duce spre cuibul din
iarba pregatit de copii.
Al saptelea iepuras, cel mai mic copil al familiei a luat oul rosu, a
alergat cu el prin padure,s-a intalnit si el cu un iepuras dar nu s-a
oprit la joaca. Apoi s-a intalnit cu vulpea,pe care a ocolit-o,a
trecut cu grija peste rau. Cand a ajuns in campie s-a intalnit cu
cotofana ,care zbura o vreme dupa el , dar iepurasul ii spuse ca e
grabit si cotofana il lasa sa mearga mai departe. Asa a ajuns el cu
bine in gradina casei si cu mare atentie a pus oul in cuibusorul
pregatit de copii in iarba.
Cand s-a intors acasa mamica lui fericita i-a spus:
-Iepuras,iepuras,
In gradina ai intrat,
Tu erai cel asteptat!
Si uite ca asa, parintii au aflat care din cei sapte copii ai lor
merita sa fie adevaratul Iepuras de Pasti .
Totul s-a intamplat demult,dar Iepurasul de Pasti mai traieste
si aduce in fiecare an de Pasti oua tuturor copiilor cuminti si le
ureaza Paste fericit !
DEC: ” Coșul cu ouă de Paști al iepurașului”-dactilopictură
Nume:
Data:23.03.2018

S-ar putea să vă placă și