Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Instituţia de învăţământ: LICEUL TEHNOLOGIC „ION MINCUˮ


Data:
Clasa: a XI-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Limbă și comunicare
Subiectul lecţiei: Stilurile funcţionale ale limbii române
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor
Timp de lucru: 50 minute
Profesor: Toma Lorena

Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în
diferite situaţii de comunicare;
2. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
Competenţe specifice:
1. Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte
orale sau scrise;
2. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale;
3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.

Obiective operaţionale:
O1: să încadreze un text stilului funcţional căruia îi aparţine;
O2: să argumenteze încadrarea textului în stilul funcţional respectiv;
O3: să stabilească trăsăturile celor mai importante stiluri funcţionale;
O4: să redacteze texte aparţinând stilurilor funcţionale importante;
O6: să evalueze/ autoevalueze performanţa sa şi a colegilor.

Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, analiza de


text, activitatea frontală, activitatea pe grupe, utilizarea fişelor de lucru, prezentarea power-
point
Mijloace didactice: - fişele de lucru, sinteze, manuale școlare

Bibliografie:
1. Apetre, Dorina, Stoleriu, Eugenia, Algoritmul lecturii unui text (literar şi nonliterar), Iași,
Editura Petrodava, 2004
2. Coteanu, Ion, Stilistica funcţională a limbii române, Bucureşti, 1985
3. Marin Iancu, Ion Bălu, Rodica Lăzărescu, Limba şi literatura română, Manual pentru clasa
a XI-a, București, Editura Corint, 2004
4. Pamfil, Alina, Didactica limbii şi literaturii române, Cluj- Napoca, Editura Dacia, 2000
5. Puşcaş, Felicia, Comunicare. Limba şi literatura română. Subiecte. Teorie. Exemplificări.
Aplicaţii, Cluj-Napoca, Editura Grinta, 2005

1
DESFĂȘURAREA ACTVITĂȚII

STRATEGIA DIDACTICĂ
OBIECTIVE
MOMENTUL CONȚINUT INSTRUCTIV- METODE ȘI
OPERAȚIONALE MIJLOACE FORME DE
LECŢIEI EDUCATIV PROCEDEE EVALUARE
DIDACTICE ORGANIZARE
DIDACTICE
1. Prezintă contextul desfăşurării Expunerea Manualul, Activitate Evaluare
Organizarea activităţii didactice. Prezenţa didactică fișe, frontală frontală şi
clasei
portofoliul individuală
2 min.
elevilor
2. Verificarea O6: să evalueze/ Sunt audiate câteva compuneri cu
cunoștințelor autoevalueze tema: Redactarea unei Lectura
anterioare și a
performanţa sa şi a compuneri despre şcoala în care expresivă
temei
colegilor. studiezi. Se fac aprecieri privind Caietele de Activitate Evaluare
8 min. conținutul, exprimarea, mesajul, teme, sinteze, frontală frontală şi
O1: să încadreze un din perspective diferite de portofoliul individuală
text stilului abordare: artistic, științific, juridic- Conversaţie elevilor
funcţional căruia îi administrativ, publicistic, epistolar euristică
aparţine; ș.a. Profesorul realizează o scurtă
discuţie introductivă privind

2
O2: să argumenteze dinamica vocabularului sub
încadrarea textului în influenţa vorbitorilor care trebuie
stilul funcţional să-şi adapteze lexicul în funcţie de
respectiv; situaţia de comunicare. Astfel, în
timp ce scopul operei literare Conversaţie Caietele de Activitate Evaluare scrisă
O3: să stabilească trebuie să fie acela de a euristică teme, sinteze, frontală
trăsăturile celor mai impresiona, de a genera emoţii portofoliul Observare
importante stiluri profunde şi sentimente, textul elevilor sistematică
funcţionale; ştiinţific transmite informaţii într-o
manieră directă, fără implicarea Expunerea
afectivă a cititorului.
Elevii vor actualiza stilurile
funcționale studiate și vor fixa
principalele trăsături ale stilurilor
artistic, științific, oficial- juridic
administrativ și publicistic, pe baza
sintezelor de pe Fișa nr. 1
2. Enunţarea
titlului lecţiei O1: să încadreze un Notează titlul lecţiei- Stilurile
şi a
text stilului funcţionale ale limbii române - şi Tabla Activitate Observare
competenţelor
specifice funcţional căruia îi enumeră competenţele. Stabileşte frontală sistematică
3
aparţine; sarcinile de lucru pentru cele 4 Conversaţie
grupe. euristică Coli de scris
O2: să argumenteze Organizarea echipelor în mod A1 Lucrul pe grupe
încadrarea textului în echilibrat din 4-6 elevi,
stilul funcţional repartizarea fişelor de lucru după
Dirijarea
respectiv; tragerea la sorţi privind abordarea
învăţării
25 min. unui anumit fragment de text, Evaluare scrisă
O3: să stabilească sugestii de rezolvare, fixarea Flipchart Lucrul pe grupe
trăsăturile celor mai timpului de lucru şi a manierei de Învăţarea prin Markere
importante stiluri prezentare a răspunsurilor/ de descoperire
funcţionale evaluare. Elevii vor fi solicitați să
identifice stilul funcțional căruia îi
aparține textul/ fragmentul și să
exemplifice minim două trăsături Lectura
ale acestuia. Textele suport expresivă
folosite: Când marea..., de M. Observare
Eminescu, Măsurarea. Etaloane şi Fișele de lucru Lucrul pe grupe sistematică
unităţi de măsură – din manualul
de fizică, extras din ROFUIP, o
pagină de ziar- texte publicitare.
(Cf. Fișa nr. 2)
4
Profesorul monitorizează
activitatea, oferind asistenţă
grupelor de elevi, soluții parțiale de
rezolvare.

O2: să argumenteze Profesorul doreşte ca elevii să Lectura


3. Obţinerea
încadrarea textului în sintetizeze interpretările făcute expresivă Flipchart Lucrul pe grupe Observare
performanţei
stilul funcţional pentru fiecare fragment de text, şi sistematică
5 min. respectiv; să le expună pe rând, prin liderii de Expunerea Coli de scris
O3: să stabilească opinie, folosind colile A1 pe tip A1
trăsăturile celor mai suportul flipchart. Elevii unei Învăţarea prin
importante stiluri grupe pot interveni în cazul în care descoperire Evaluare scrisă
funcţionale doresc să aducă precizări.

O6: să evalueze/ Observare


autoevalueze Se realizează pe parcursul lecţiei sistematică
4. Asigurarea Învăţarea prin Activitate
feed- back- performanţa sa şi a prin aprecieri asupra gradului de
descoperire individuală
ului colegilor participare a elevilor la activitate și Aprecieri
2 min.
a răspunsurilor/ soluțiilor oferite. verbale

5
5. Asigurarea O3: să stabilească Tema pentru acasă: Exemplifică Caietele de Activitate
transferului şi
trăsăturile celor mai alte două stiluri funcționale notițe frontală Evaluare scrisă
a retenţiei
5 min. importante stiluri (epistolar, colocvial, religios) cu Conversaţie Manualele
funcţionale fragmente din manualele școlare, euristică școlare
ilustrând câte două trăsături.
6. Notarea O6: să evalueze/ Apreciază răspunsurile şi Catalogul
elevilor şi autoevalueze activitatea elevilor. Notează în clasei Activitate Evaluare orală
motivarea
performanţa sa şi a catalog şi motivează notele Expunerea Carnetele de frontală
aprecierilor
3 min. colegilor acordate și argumentarea elev

6
Fișa nr. 1
Particularităţile stilului artistic:
 -limbajul conotativ
 -vocabularul bogat (conţine arhaisme, neologisme, elemente de argou şi jargon)
 -ambiguitate şi echivoc
 -se adresează sensibilităţii şi generează emoţii estetice
 -expresivitate foarte mare
 -caracter subiectiv
 -funcţia poetică şi expresivă (emotivă)

Particularităţile stilului ştiinţific:


 -obiectivitatea, claritatea, precizia
 -impersonalitatea, expresivitate zero
 -specializarea lexicală: termeni din tehnică şi ştiinţă
 -limbajul denotativ, neologic (datorită înnoirii tehnicii şi a ştiinţei)
 -limbaj de specialitate greu de înţeles de către nespecialişti
 -scop informativ
 -funcţia exclusiv referenţială (cognitivă), transmiţând informaţii, raţionamente, idei

Particularităţile stilului oficial:


 -caracter obiectiv, impersonal, lipsit de afectivitate
 -vocabular sărac
 -limbaj denotativ
 -accesibilitate, precizie, claritate
 -formule stereotipe
 -respectă normele limbii literare
 -funcţia referenţială, conativă

Particularităţile stilului publicistic:


-are scopul de a informa publicul, de a comenta fapte de viaţă socială, de interes
economic, politic pe înţelesul tuturor
 -varietatea şi bogăţia vocabularului determinate de diversitatea tematicii abordate
 -limbaj accesibil publicului variat
 -folosirea citatului şi a mijloacelor extralingvistice (fotografii, filme)
 -utilizarea limbii literare alături de formulări specifice limbajului cotidian
 -amestecul de elemente ce provin din celelalte stiluri funcţionale
-pentru a capta atenţia cititorilor apelează la titluri şi subtitluri incitante, imagini,
ilustraţii grafice, culoare
 -funcţia referenţială, conativă, expresivă

7
Fișa nr. 2
Texte suport pentru stilurile funcționale:
Text 1
Când marea turbează de valuri împinsă
Şi-şi scutură coama de spume şi vânt,
Când nori-alung ziua din lumea cea plânsă,
Când tunete cânt;

Atunci printre nouri, prin vânt şi prin unde


O rază de aur se toarce uşor
Şi-n fundul sălbatec al mărei pătrunde
Prin vânt şi prin nor…

E-amantul a stelei ce palidă trece


Şi-aruncă prin nori a ei rază de nea,
E-amantul căzut dintre stele, ce rece
În mare murea.
(M. Eminescu, Când marea…)

Text 2
 BACALAUREAT 2016 SESIUNE SPECIALĂ, BAC OLIMPICI
 Regulament, calendar examen, liste elevi şi modele de subiecte

BACALAUREAT OLIMPICI, SESIUNE SPECIALĂ 2016. Sesiunea specială de


bacalaureat se va desfăşura în perioada 14-27 mai, la Braşov. Comisia judeţeană de
bacalaureat a Inspectoratului Şcolar Judeţean Braşov va nominaliza unităţile de învăţământ
care vor găzdui centrele de examen şi de evaluare pentru această sesiune specială.
Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice asigură integral cheltuielile privind
cazarea și masa pentru candidații care au solicitat aceste servicii, pe perioada susținerii
probelor. Cazarea va fi asigurată în trei locații din municipiul Brașov iar masa într-o
singură locație. Candidații vor primi un flyer cu toate detaliile în momentul depunerii
dosarului la centrul de examen, Colegiul Nicolae Titulescu Brașov. Citeste mai mult pe
RTV.NET: http://www.romaniatv.net/bacalaureat-2016
(Vineri, mai 13th, 2016 | Scris de Vremea Nouă)

8
Text 3
Sistemul Internaţional de Unităţi – SI, a fost adoptat în 1954, iar la noi în ţară a fost legiferat
în anul 1961, când a devenit şi obligatoriu. În prezent tinde să se generalizeze în întreaga
lume. Sistemul Internaţional de Unităţi (SI) are 7 unităţi fundamentale: m pentru lungime, kg
pentru masă, s pentru timp, A pentru intensitatea curentului electric, gradul Kelvin (K)
pentru temperatură, candela (cd) pentru intensitate luminoasă şi molul (mol) pentru
cantitatea de substanţă; 2 unităţi suplimentare: radian pentru unghi plan, steradian pentru
unghi solid şi 35 unităţi derivate. Totuşi, alături de unităţile SI, atât la noi cât şi în alte ţări se
mai utilizează şi unităţi din afara sistemului SI, denumite unităţi tolerate (grad Celsius,
Gauss etc.).

Text 4
 Titlul II Organizarea unităților de învățământ
 Capitolul 2 Organizarea programului școlar
Art.9
(1)Anul școlar începe la 1 septembrie și se încheie la 31 august din anul calendaristic următor.
(2)Structura anului școlar, respectiv perioadele de desfășurare a cursurilor, a vacanțelor și a
sesiunilor de examene naționale se stabilesc prin ordin al ministrului educației naționale.
(3)În situații obiective, cum ar fi epidemii, intemperii, calamități naturale etc., cursurile
școlare pot fi suspendate pe o perioadă determinată.
(4)Suspendarea cursurilor se poate face, după caz:
a) la nivelul unității de învățământ, la cererea directorului, după consultarea reprezentanților
organizațiilor sindicale și ai părinților, cu aprobarea inspectorului școlar general;
b) la nivelul grupurilor de unități de învățământ din același județ/municipiul București, la
cererea inspectorului școlar general, după consultarea reprezentanților organizațiilor
sindicale, cu aprobarea Ministerului Educației Naționale;
c) la nivel regional sau național, după consultarea reprezentanților organizațiilor sindicale,
prin ordin al ministrului educației naționale.
(5)Suspendarea cursurilor este urmată de măsuri privind parcurgerea integrală a programei
școlare până la sfârșitul semestrului, respectiv al anului școlar, stabilite de consiliul de
administrație al unității de învățământ și comunicate instituției care a aprobat suspendarea
cursurilor.
(Extras din ROFUIP- Regulamentul de organizare și de funcționare a unităților din
învățământul preuniversitar)

S-ar putea să vă placă și