Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Data: 29.02.2019
Profesor:
Clasa: a V-a
Obiectul: Matematică
Unitatea de invatare: Fracții zecimale
Subiectul lectiei: Probă de evaluare
Tipul lectiei: Lecție de evaluare
Timpul: 50 min

Competente generale
1. Identificarea unor date, mărimi si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diferite enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor specifici şi a conceptelor în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analiza caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situații date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competente specifice
1.2 Identificarea fracțiilor ordinare sau zecimale în contexte variate
2.2 Efectuarea de calculi cu fracții folosind proprietăți ale operațiilor aritmetice
3.2 Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare sau zecimale
6.2 Reprezentarea matematică, folosind fracțiile, a unei situații date, în context intra și interdisciplinar
Competențe specifice derivate
-să transforme fracții ordinare date în fractii zecimale
- să transforme fracții zecimale date în fracții ordinare
- să dea exemple de fracții zecimale cuprinse într-un interval dat
- să compare fracții zecimale date
- să transforme fracții ordinare în fracții zecimale folosind operația de amplificare
- să efectueze adunări cu fracții zecimale

 Psihomotorii
CP1 – să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
CP2 – să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse.

STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: munca independentă
Material didactic: fișă de evaluare
Forme de organizare: individuală
Forme de evaluare : sumativă, probă scrisă
Bibliografie:
1. MEN. ,,Programa școlară de matematică “
2. Marius Perianu, Catălin Stănică, Ioan Balica, Dumitru Săvulescu, ,,Matematică pentru clasa a V-a ʺ, Editura Clubul
Matematicienilor, București, 2018.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lectiei Conținutul lecției Strategii Evaluare


didactice
1.Moment Se pregătesc cele necesare desfașurării orei de matematică . Se notează
organizatoric(1 min) absențele.
2.Verificarea temei ( Se verifică tema calitativ și cantitativ, se fac eventuale corectări. Conversația Observația
5 min)
3.Reactualizarea Se reactualizează cunoștințele elevilor pe baza planului de recapitulare. Conversația
cunoștințelor și
captarea atenției
(2min)
4.Anuntarea Elevii vor susține o probă de evaluare sumativă, referitoare la fracțiile Conversația
subiectului lectiei si zecimale.
a obiectivelor.(
1min)
5.Aplicarea probei Se distribuie elevilor fișa de evaluare. Se fac precizări referitoare la itemii Munca Sumativă
de evaluare propuși spre rezolvare. În timpul probei de evaluare se observă munca independentă Probă
(41 min ) elevilor. scrisă
7.Incheierea Se dau 3 exerciții din culegere. Conversația
activității(1min)

S-ar putea să vă placă și