Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Data: 23.11.2022
Durata: 50 minute
Unitatea Scolara: Scoala Gimnaziala “Costache Antoniu” Țigănași
Structura: Cîrniceni
Profesor : Roca Marina- Rafaela
Disciplina : Matematica – Algebra
Clasa : a VIII-a
Unitatea de invatare: Descompuneri in factori
Titlul lectiei: Descompuneri in factori utilizand metoda factorului comun. Aplicații
Tipul lectiei: Lectie de fixare si consolidare

Competente specifice lectiei:


1.2. Identificarea componentelor unei expresii algebrice
2.2. Aplicarea unor reguli de calcul cu numere reale exprimate prin litere
3.2. Utilizarea formulelor de calcul prescurtat și a unor algoritmi pentru rezolvarea
ecuațiilor și a inecuațiilor
4.2. Exprimarea matematică a unor situații concrete prin calcul algebric
5.2. Interpretarea unei situații date utilizând calcul algebric

Obiective:
La finalul orei elevii vor fi capabili sa:
- Identifice factorul comun intr-o suma algebrica
- Descompuna in factori folosind metoda factorului comun
- Sa aplice in exercitii distribuitivitatea inmultirii fata de adunare si scadere

Strategia didactica :

Metode si procedee didactice : conversatia, exercitiul, explicatia.

Resurse :
a) resurse materiale :
- manual alternativ clasa a VIII-a, autori Ion Cicu, Eliza Mihaela-David, Ioana Iacob,
Rzvan Ceucă - Ed. Intuitext ;
- fise de lucru ;
- culegere de matematica « Mate 2000+ Inițiere si Consolidare« - Ed. Paralela 45;
- caiete de notite;
- marker, videoproiector
b) resurse umane:
- clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare;
- activitati frontale, individuale
c) resurse temporale : 50 min.

Desfasurarea lectiei :

Secventele Competente Activitati ale lectiei Resurse


lectiei specifice materiale
1. Moment Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea lectiei :
organizatoric profesorul noteaza absentii, se verifica existenta
resurselor materiale.
2. Verificarea Se verifica tema pentru acasa comentandu-se ideile de Caietul de
temei si rezolvare enuntate de elevi. teme
reactualizarea In cazul in care mai multi elevi nu au rezolvat corect
cunostintelor unele exercitii, acestea vor fi rezolvate la tabla.
dobandite
anterior Profesorul adreseaza elevilor o serie de intrebari al caror
raspuns prezinta un interes asupra noii lectii.

3. Anuntarea Profesorul le comunica elevilor titlul lectiei Caietul de


temei si (Descompuneri in factori utilizand metoda factorului clasa
comunicarea comun. Aplcații).
obiectivelor
urmarite

4. Dirijarea 1.1 Profesorul scrie titlul lectiei pe tabla : “Descompuneri in Caietul de


invatarii 1.2 factori utilizand metoda factorului comun. Aplicatii” clasa
Înainte de a trece la rezolvarea exercitiilor de pe fisa de
lucru, elevii vor fi invitati sa-si reaminteasca in ce consta
metoda factorului comun.
Metoda factorului comun
Aceasta metoda de descompunere in factori are la baza
proprietatea de distributivitate a inmultirii fata de
adunare si fata de scadere a numerelor reale, astfel ca:
Formula:

exprima distributivitatea inmultirii fata de adunare.


Scrisa ”invers”:

este numita formula de scoatere a factorului comun.

1
Exemple:
1. Calculati:
1999 este factor comun pentru termenii sumei. Atunci:

2. Scoateti factorul comun in suma: .

In rezolvarea exercitiilor propuse, profesorul apeleaza la


cunostintele elevilor.

5. Obtinerea 1.1 Profesorul imparte elevilor fise de lucru. Caietul de


performantei si 1.2 Profesorul supravegheaza activitatea elevilor din banca clasa
asigurarea feed- si a celor care prezinta rezultatele, intervenind daca este
back-ului nevoie. Fisa de
lucru

6.Retinerea si 1.1 Profesorul le cere elevilor sa reaminteasca ce metoda de


asigurarea descompunere in factori au invatat astazi si pe ce se
transferului bazeaza aceasta.
7. Aprecierea Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, critice Catalog
activitatii (daca este cazul), dar mai ales incurajare pentru toti
elevii. Profesorul noteaza elevii care s-au remarcat pe
parcursul lectiei.
8. Precizarea si Profesorul anunta tema pentru acasa. Caietul de
explicarea teme
temei

2
Fisa de lucru

1.Scoateti factorul comun in urmatoarele situatii:


a) 3x + 6y
b) 2x - 4y + 10z + 12t
c) 5x + 5y - 5z
d) 3x + 3y - 9
e) 3x2 - 6xy + 9y2
f) 7a2b - 14ab2 + 21a2b2
g) 8x4 +16x2 - 24x + 40x3

2. Scoateti factorul comun:


a) 3x(x-2) - 4(x-2) f) -3a(y+3) + 6b(y+3)
b) 5(2x-3) - x(2x-3) g) (a+2)(x+2) + 3a(x+2)
c) 4a(x+7) - 3b(x+1) h) (x+2)(x-3) + (x+2)(2x+1)
d) 3a(x+5) - 2(x+5) i) (x+1)(5x+6) - (5x-7)(x+1)
e) 7x(x+1) - 5y(x+1) j) (2x-3)2 - 4(2x-3)

3.Scoateti factorul comun:


a) 24x6 - 6x5 + 12x4 - 18x3 d) 12x3y4z2 + 20x4y3z5 + 28x3y6z3 - 16x3y5z4
b) 10xy2 - 15x2y + 35x2y2 - 20xy e) 72x2 - 18x4 + 36x3 - 54x5
c) -14a2b + 28ab2 - 35a3b2 - 56a3b3 f) 36x3y3z3 - 27x4y2z3 - 63x3y3z4

4.Descompuneti in factori, scotand factorul comun:


a) 2x(x+1) - 5(x+1) e) 10x(x+6) + 5(x+6)2
b) 4(2x+3) - x(2x+3)+(2x+3)(x+1) f) 12(x-3)2 + 6x(x-3)
c) 6x(3x-7) + 5(3x-7) g) 21x(3x-1) - 7(3x-1)2
d) 14x(2x-1) - 7(2x-1) h) 24x(4x+3) - 8(4x+3)2

5. Descompuneti in factori, scotand factorul comun:


a) (x-4)(3x+7) - (x-4)(4x+2) + 3(x-4)
b) (2x+1)2 – (3x-2)(2x+1) + 3x(2x+1)
c) (4x+5)(3x+2)2 - (3x+2)3 + 2(x+4)(3x+2)2
d) (5x-3)(3x+4) - 2(3x+4)2 + 3x(3x+4)

6. Scoateti factorul comun:

a) 3√3x - 2√3x2 + 4√3x3 - 5√3x4


b) 5√2x4 + 3√2x5 + 6√2x3 - 7√2x6
c) 2√3x2y - 4√3xy2 + 8√3x2y2 + 12√3x3y
d) 5√3x3 - 2√3x4 + 8√3x2-6√3x5.

S-ar putea să vă placă și