Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE - MODEL

UNITATEA DE NVMNT:
PROPUNTOR:
DATA:
CLASA:
ARIA CURRICULAR:
OBIECTUL DE NVMNT:
TEMA LECIEI:
TIPUL LECIEI:
OBIECTIVE DE REFERIN/COMPETENTE SPECIFICE:
OBIECTIVE OPERAIONALE:
STRATEGIA DIDACTIC:
Metode:
Mijloace:
Forme de organizare:
EVALUARE:
BIBLIOGRAFIE:

1.Moment
organizatoric

2.Captarea
atentiei

3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

4.Reactualizarea
ideilor ancora

Ob. op.

Dozare

Secvenele
leciei

Coninutul tiinific al leciei

Strategia didactic
Metode Mijloace
Forme de
organizare
C/F G
I

Observaii

5.Prezentarea
noilor elemente
de continut

6.Dirijarea
invatarii

7.Obtinerea
performantelor

8.Asigurarea
conexiunii
inverse

9.Evaluarea
performantelor

10.Intensificarea
retentiei si
asigurarea
transferului

11.Incheierea
activitatii

I.

Etapele lectiei de TRANSMITERE-INSUSIRE DE CUNOSTINTE


SAU DE PREDARE-INVATARE:

Moment organizatoric asigurarea climatului optim pentru desfasurarea


lectiei..
Captarea atentiei se refera la starnirea interesului pentru invatare, prin
precizarea importantei subiectului (temei) ce urmeaza a fi abordat, in asa fel
incat, dorinta elevului de a se implica in mod active sa fie declansata;
Anuntarea temei si a obiectivelor prin aceasta etapa se incearca
constientizarea elevului in legatura cu ceea ce se asteapta de la el dupa
finalizarea secventei de invatare.
Reactualizarea ideilor ancora impune aducerea in prim plan a acelor
cunostinte ale elevilor care pot fi utile intelegerii noului continut.
Prezentarea noilor elemente de continut vizeaza acele informatii de care
elevii au nevoie pentru a realiza performantele prevazute de obiectivele
operationale enuntate.
Dirijarea invatarii consta in canalizarea operatiilor mintale ale elevilor astfel
incat sa se ajunga la rezultatele dorite, in cel mai scurt timp si prin eliminarea
incercarilor si erorilor.
Obtinerea performantelor implica o scurta consolidare (fixare, aprofundare) a
cunostintelor transmise in etapa anterioara.
Asigurarea conexiunii inverse (feedback-ul) constituie pentru elev
confirmarea faptului ca a invatat un anumit continut. Acest fapt este trait ca o
recompensa de catre elev, sporindu-i motivatia pentru invatare.
Pentru profesor, conexiunea inversa reprezinta indicatorul ce-i permite trecerea la
urmatoarele elemente de continut.
Evaluarea performantelor imbraca forma exercitiului de apreciere cu care se
incheie instruirea ce a vizat o tema sau un capitol.
Intensificarea retentiei si asigurarea transferului presupune pastrarea in
memorie a celor invatate si utilizarea lor ulterioara in situatii variate.
Incheierea activitatii

II.

Etapele lectiei DE FIXARE A CUNOSTINTELOR SI DE


FORMARE A PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR

Organizarea clasei de elevi


Captarea atentiei
Anuntarea subiectului si a obiectivelor
Verificarea cunostintelor teoretice necesare derularii activitatii
desfasurate de elevi
Explicarea si demonstrarea modului de efectuare a activitatii
independente
Munca independenta sau efectuarea de catre elevi (sub supravegherea
cadrului didactic) a activitatii respective
Obtinerea performantelor
Analiza activitatii (feedback)
Intensificarea retentiei si asigurarea transferului

III. Etapele lectiei DE FIXARE (CONSOLIDARE) A


CUNOSTINTELOR, PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR
Organizarea clasei de elevi
Captarea atentiei
Anuntarea subiectului si a obiectivelor
Fixarea (consolidarea cunostintelor)
Analiza activitatii (feedback)
Intensificarea retentiei si asigurarea transferului

Etapele lectiei de VERIFICARE SI APRECIERE A


CUNOSTINTELOR, PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR
(LECTIA DE EVALUARE)
Organizarea clasei de elevi
Captarea atentiei
Anuntarea subiectului si a obiectivelor
Verificarea (evaluarea) cunostintelor, priceperilor si deprinderilor
Analiza activitatii (feedback)
Aprecierea si notarea rezultatelor

Etapele lectiei de RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE A


CUNOSTINTELOR, PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR
Anuntarea temei, a planului de recapitulare si a bibliografiei
Recapitularea si sistematizarea
deprinderilor conform planului
Aprecieri si recomandari

cunostintelor,

priceperilor

si

Tema pentru acasa.

Toate aceste etape (momente) ale lectiei evidentiaza rolul orientativ si


flexibil al oricarei structuri de lectie, atat in proiectare, cat si in
realizarea sa efectiva!

S-ar putea să vă placă și