Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECȚIE

__________________________________________________________

Școala: Școala Gimnazială nr. 2


Localitate: Mihai Vodă, jud. Giurgiu
Clasa: a VII-a
Disciplina: Matematică – Algebră
Profesor: BUTOI ANIȘOARA

Data: 19.11.2018

Tema lecției: Reguli de calcul cu radicali


Tipul lecției: Lecție de fixarea și consolidarea cunoștințelor

Competențe generale:

1. Prelucrarea datelor tip cantitativ, calitativ și structural


2. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin
integrarea cunoștințelor din diferite domenii

Competențe specifice:

1. Identificarea caracteristicilor numerelor reale și a formelor de


scriere a acestora în contexte variate
2. Aplicarea regulilor de calcul cu numere reale, a estimărilor și a
aproximărilor pentru rezolvarea unor ecuații

Obiective operaționale:

a. Să cunoască algoritmul de extragere a rădăcinii pătrate


b. Să efectueze extrageri de rădăcini pătrate
c. Să aplice corect radicalul unui produs, radicalul unui cât
d. Să știe să introducă factorii sub radical
e. Să știe să scoată factorii de sub radical
f. Să știe ordinea efectuării operațiilor când apar și radicali
g. Să știe să expliciteze un modul
Desfășurarea lecției

1. Moment Organizatoric Profesorul notează absenții și


creează condițiile optime necesare
desfășurării eficiente a lecției de
matematică
2. Anunțarea temei și a Profesorul anunță și scrie pe tablă
obiectivelor urmărite
titlul lecției și obiectivele urmărite
3. Antrenarea clasei prin Profesorul propune elevilor
rezolvarea de exerciții
exerciții în vederea verificării
cunoștințelor dobândite anterior,
din Fișa 1
4. Încheierea activității Profesorul apreciază activitatea
elevilor.
Ceea ce elevii nu termină de
rezolvat în clasă va rămâne temă
pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și