Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DATA: 15 octombrie 2013


ŞCOALA GENERALA „ENEA GRAPINI„ SANT
CLASA: a VIII-a
PROFESOR: AXINTE CRISTIAN
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: „Comentarea unui grupaj de texte „Lacul „ de M. Eminescu ,„Izvorul noptii „ de
Lucian Blaga ,„Emotie de toamna „ de Nichita Stanescu - incadrarea in genul liric.
TIPUL LECŢIEI: consolidare.

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare dialogată şi monologată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utlizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:

- să argumenteze apartenenţa textelor la genul liric;


- -sa identifice modul in care eul liric si-a exprimat iubirea in textele citate ,asemanari ,
deosebiri ,citate ,figuri de stil , sensuri ,semnificatii
- să precizeze structura, tema şi motivele textelor studiate;
- să evidenţieze şi să explice mijloacele artistice care susţin tema şi motivele textelor
- să evidenţieze noţiunile de versificaţie.
- - sa evidentieze elementele comune celor trei texte ca si cele care le diferentiaza

METODE SI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul, demonstraţia, munca pe grupe,


munca independenta.
MIJLOACE DIDACTICE: fise de lucru, manualul, tabla.
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, activitate independenta si activitate pe grupe.
RESURSELE MANAGEMENTULUI SI TIMPULUI
- capacitatea de invatare a elevilor, cunostintele acumulate anterior;
- timp de desfasurare 50 de minute;
BIBLIOGRAFIE:
1. Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a VIII-a, 2002, Alexandru Crişan, Sofia
Dobra, Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas, Bucureşti
2. Derşidan, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române, 2003, Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-
Napoca;
3. Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a VIII-a, 2002, Alexandru Crişan, Sofia
Dobra, Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas, Bucureşti;
4. Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii în gimnaziu şi liceu, 2004, Editura
Emia, Deva;

1
5. Toma, Ioana, Dinca, Ioana, Limba română – Stilistică şi compoziţie
(compediu/antologie/exerciţii) pentru elevii de gimnaziu, liceu,profesori şi specialişti, 1998,
Editura Niculescu, Bucuresti;
6. Apetrei, Dorina, Boboc, Elena, Orientări în analiza textului epic, liric şi dramatic, 2005, Iaşi,
Petrodeva;

Desfăşurarea lecţiei:

Momentele
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevuului Metode si
procedee
Momentul
organizato Organizarea clasei şi asigurarea Pregătirea pentru lecţie.
ric climatului necesar bunei desfăşurări a
2 min. lecţiei;

2
Verifica- 2. Se verifică tema pentru acasă a Se citeste tema pentru acasa, liderul frontal
rea elevilor şi se fac aprecieri asupra fiecarei grupe citeste fisa de lectura conversatia
cunoştinţe modului în care elevii au rezolvat tema ,elevii asculta si completeaza
lor Elevii au intocmit fise de lectura -Elementele comune celor trei texte
anterioare :elogiul adus iubirii.Se evidentiaza
referitoare la cele trei texte lirice
relatia dintre indragostiti:
si temei studiate „Lacul „ de M Emincu ,
pentru ”Izvorul noptii” de L.Blaga si ”Emotie
acasa de toamna ” de N Stanescu ;

- individual
8 min. frontal

spargerea
Captarea În vederea reactualizării trăsăturilor lirice, Elevii asociaza versurile poeziei ghetii
atenţiei! le voi prezenta elevilor în un panou cu imaginilor corespunzatoare.
3 min imagini sugestive pentru textele studiate.

Anunţarea Elementele comune celor trei texte


noii lecţii Anunţarea subiectului lecţiei şi a :elogiul adus iubirii.Se evidentiaza reflectia
obiectivelor. ”Genul liric elemente relatia dintre indragostiti:la Eminescu
caracteristice in textele studiate” iubirea e neimpartasita el asteapta are
Dirijarea Competente specifice: puternice trairi interioare ea este doar
invatarii. -Vom reactualiza cunostintele despre o proiectie imaginara a lui ,el isi
imagineaza scene de dragoste
cele trei texte lirice studiate ;

3
30 min -vom identifica elementele comune si (exemple),indragostitul sufera
cele care le diferentiaza .; (ex),iubita nu vine .La Blaga eul liric descoperirea
-Vom observa prezenta eului liric in se adreseaza direct ”lumina mea”,prin
texte si vom observa si alte metafora simbol ”ochii –s asa de negri
caracteristici ale textului liric –figuri de ”,”adancii ,sunt izvorul din care tainic
curge noaptea peste vai ..etc”Imaginea
stil ,imagini artistice ,modul de
iubitei apare metaforic prin exprimarea
exprimare a sentimentelor etc admiratiei fata de frumusetea iubitei
Intrebari ”ochii...izvorul din care tainic curge
-Care este elementul comun al celor noatea ...”asa-s de negri ochii tai ,
trei texte ? lumina mea”
Cum este reprezentat cadrul natural in La Stanescu iubirea creeaza o stare de
cele trei texte ? tristete teama de pierdere a iubirii
-Cum este reprezentata iubirea? ”toamna semnifica simbolic aceasta
Cum isi exprima fiecare eu liric teama ”ma ,tem ca n-am sa te mai vad
sentimentele? uneori ””simte ca sufletul i se goleste
-Dati exemple ,citate de iubire”ma apropii de pietre si tac
!”/forta iubirii se va manifesta altfel
Ce figuri de stil se folosesc pentru
,prin forta creatiei ”suier luna si o
exprimarea ideilor?Dati exemple din tresar si o prefac /intr-o dragoste mare”
care sa reiasa exprimarea directa a -Elevii raspund folosindu-se de texte
sentimentelor inclusiv utilizarea eului ,identificand exemple ,citate
liric ,sentimentele se exprima in mod
direct-”parca ascult si parca astept””sa
Se evidentiaza trasaturile caracteristice sarim in luntrea mica””ea din trestii sa
textului liric: rasara””sa plutim cuprinsi de
-cum se exprima sentimentele ? farmec”etcBlaga-”sentimentele
-identificati prezenta eului liric in textele exprimate direct vocativul ”frumoaso”
studiate ,dati exemple ”imi pare /ca ochii tai adancii,sunt
izvorul /din care tainic curge noaptea
,peste vai si peste munti si peste
sesuri...”Stanescu-”ma tem ca n-am sa
Se impart fisele cu intrebari te mai vad uneori””ca ai sa te ascunzi
F1.-Identificati metaforele iubirii in textele intr-un ochi strain”etc
studiate –explicati-le! Elevii identifica raspunsurile stilDupa
-F2.Identificati marcile eului liric in cele rezolvarea pe grupe a fiselor liderul
trei texte ,exemple citeste raspunsurile elevii comenteaza
-F3.-Cum este vazuta iubirea de catre cei
trei indragostiti?elemente comune ,starea grupe
sufleteasca ,impartasita sau nu ,figuri de
stil.
Dupa rezolvarea pe grupe a fiselor liderul
citeste raspunsurile Elevii identifica cerintele si compun .
--Alcatuiti o compunere de 15 randuri in
care sa evidentiati –cum este vazuta iubirea
in cele trei texte evidentiind :impresia
generala, eul liric, relatia dintre indragostiti
,starea sufleteasca generala ,elemente de
portret fizic al iubitei ,daca iubirea este Elevii citesc si comenteaza
impartasita sau nu ,daca impresia generala
este optimista sau pesimista etc

4
Profesorul cere elevilor sa
citeascacompunerea

Asigurarea Cu ajutorul elevilor se realizeaza fixarea Elevii urmăresc şi participă activ. frontal
feed-back- schemei incadrarii unui text literar in genul Elevii scriu schema pe tabla individual
ului liric. .
Schema:-sentimentele exprimate in mod
direct
-prezenta eului liric-utilizarea a numeroase
imagini artistice
-

Evaluarea Se fac aprecieri verbale asupra modului individual


performan- cum au participat elevii la lecţie. Se
telor noteaza cativa elevi.

8 min

Tema Scrie o compunere de 25 -30 de rânduri în Elevii îşi notează tema pentru acasă.
care să demonstrezi apartenenta la genul
2 min liric a unei poezii la alegere .

S-ar putea să vă placă și