Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv. preşc. Vlădărău Constanța


Scoala Primara Anastasya
Grupa: Mare
Data:
Categoria de activitate:C.L.R
Tema: “Ursul pacalit de vulpe”
Tipul de activitate: de învatare
Forma de realizare: povestea educatoarei
Durata: 15-20 min
Scopul activitatii:
Formarea deprinderii copiilor de a audia o poveste in colectiv;
dezvoltarea proceselor psihice; activizarea vocabularului.

Obiective operationale:
a)cognitive:
- sa numeasca anumalele salbatice;
- sa cunoasca modul lor de viata ;
- sa asculte cu atentie povestea educatoarei;
- sa cunoasca personajele povestii;
- sa desprinda caracteristici ale personajelor;
- sa inteleaga mesajul transmis;
- sa rezolve corect sarcina din fisa.
b)psiho- motorii:
- coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica.
c)afective:
- sa participe cu placere la activitate.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, exercitiul.


Material didactic:imagini sugestive din poveste, siluete ale personajelor din
povesti,caiete tip, creioane colorate.
Material bibliografic:
- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii –
Bucuresti 2005;
- Culegere de texte literare.

Durata: 15`-20`

1
DESFASURAREA ACTIVITATII

Evaluare
Nr. Strategii
Evenimentul (instrumente
Crt. Continutul stiintific didactice
didactic si indicatori)
I. Captarea Se spune o ghicitoare: Surpriza
atentiei „ Rosioara si roscata
Umbla noaptea prin poiana,
Si la noi si la vecini
Ca sa cumpere gaini.
De platit nu le plateste,
Dar pe loc le jumuleste
Cum se numeste?
(vulpea)
II. Reactualizarea - Despre ce animal se vorbeste Conversatia
cunostintelor in ghicitoare?
- Unde traieste vulpea?
- Ce fel de animal este?
- Cu ce se hraneste?
- In ce povesti am intalnit
vulpea?
- Cum se comporta vulpea in
povestile invatate?

III. Anuntarea - Astazi vom invata o noua Explicatia


temei si poveste din care reiese siretenia
enuntarea vulpii. Povestea se numeste
obiectivelor „Ursul pacalit de vulpe”
IV. Dirijarea - Ascultati cu atentie povestea! Povestirea
procesului de Voi expune continutul povestii
invatare avand in vedere o expunere
clara, corecta si expresiva. Explicatia
Expunerea povestii va fi
insotita de prezentarea de
imagini din poveste.

Momentele povestirii
1. Iarna vulpea nu mai
gaseste de mancare si se
preface moarta in mijlocul
drumului.
2. Taranul o arunca in
carul cu peste crezand ca
este moarta.

2
Vulpea impinge peste din
caruta pe drum de unde il
Evaluare
Nr. Strategii
Evenimentul (instrumente
Crt. Continutul stiintific didactice
didactic si indicatori)
aduna si-l pune in sac ducandu-l
la vizuina ei.
4.Vulpea il pacaleste pe urs
trimitandu-l sa prinda peste din
balta din mijlocul padurii.
5.Ursul este pacalit de vulpe si
ramane fara coada.
- Cum s-a numit povestea?
- Cand se petrece actiunea?
- Despre cine a fost vorba in
poveste?
Conversatia
- Deci, cate animale participa la
desfasurarea actiunii?
- De ce nu mai gasesc ele
mancare?
- Dupa cum se comporta in
poveste ce putem spune despre
vulpe?
- Cum il pacaleste vulpea pe
urs?
- Sa cantam cantecul in care
vulpea a fost pacalita!
V Evaluarea - Sa aleaga un copil siluetele “Incercuiti
personajelor din poveste si sa le animalele
afiseze la suport. despre care
Exercitiul
- Deschideti caietele la semnul este vorba in
pus de mine. Priviti cu atentie poveste”
fisa.
VI Incheierea Aprecieri generale asupra Explicatia
activitatii desfasurarii activitatii si asupra
comportarii copiilor.

S-ar putea să vă placă și