Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
APROB APROB
Director adjunct pentru instruire Director adjunct CNC al ASEM
___________V. Gutium _____________ S. Manuil
“03” septembrie 2012 “03” septembrie 2012
APROB
Şef catedră “Economie,Turism, Servicii”
___________C. Budurin-Furculiță
“03” septembrie 2012
PROIECT DIDACTIC
Competenţe specifice:
Producerea personalizată a actelor de comunicare, a textelor argumentative, reflexive.
Subcompetenţe:
Elaborarea textelor metaliterare, cu prezentare orală şi scrisă, cu limita de întindere în timp.
Obiective operaţionale:
- Să explice sensul cuvintelor suveranitate, libertate;
- Să însuşească unele momente semnificative din viaţa şi creaţia compozitorului;
- Să-şi formeze păreri şi judecăţi de valoare;
- Să comenteze maxime, mesaje, versuri ale melodiilor;
- Să manifeste interes pentru creaţia compozitorului;
- Să-şi formeze păreri şi judecăţi de valoare;
- Să integreze informaţiile într-un sistem propriu de valori.
Materialul didactic: Portrete, film DVD, fişe cu imagini/ aprecieri critice, fişe, creta, tabla.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, ştiu/ vreau să ştiu/cunosc, cercetare împărtăşită, problematizare, acrostih, asocieri libere,
Harta cuvîntului, eseul de 3 minute.
Mijloace: proiect, fişe de lucru, DEX, portrete,fotografii.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală, pe grupe.
Demers didactic
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii t′
EVOCARE
Pentru a crea climatul psiho-afectiv adecvat desfăşurării
lecţiei, includ piesa Bucuraţi-vă prieteni, interpretat de a Ion Elevii îşi pregatesc matarialele necesare pentru Expunere 5′
Aldea Teodorovici. lectie.
REALIZAREA SENSULUI
Anunţ subiectul lecţiei: Ion şi Doina Aldea – Teodorovici –
Tribuni ai idealurilor naționale! Elevii își fac notițe . 5′
( Includ piesa Limba Română.)
Rog să noteze ce cunosc / doresc să cunoască despre Ion şi Doina Ştiu Vreau să ştiu Cunosc Ştiu/Vreau să
Aldea – Teodorovici. ştiu/Cunosc 5′
REFLECŢII
Generalizez infomaţiile. Notează în caiete. Cercetarea 1′
împărtăşită
Rog fiecare grup să comenteze, la alegere, una dintre afirmaţiile
afişate pe tablă.
Eseu de 3′
Solicit redactarea unei aprecieri, avînd ca reper începutul Redactează aprecierea.
Cînd mă gîndesc la Doina și Ion...
Cer să confrunte aprecierile lor cu cea ”ascunsă” de pe tablă. Observă şi remarcă asemănările : dorinţa de
” Cînd mă gîndesc la Doina și Ion tresar de parca cineva îmi pune în libertate, dragostea faţă de tot ce-i românesc,
mîini tricolorul și mă îndeamnă să iubesc și să simt românește. Pentru ei meritul civic al celor care rămîn în inima
laurii au însemnat comorile de vis ale acestui neam, succesele lor erau Conversaţia 5′
românilor de peste Prut - trubaduri ai veacului
egale cu izbînzile unui popor dornic de libertate." (Dinu Rusu)
acest.
Propun Fişa de evaluare a orei: Ascultă.