Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Propunător-
Data:
Domeniul:Limbă și Comunicare
Tema: Sunetul [p] şi litera ,,p,, ,P,,
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Obiectivul fundamental:familiarizarea cu noțiunile de sunet, formarea capacității
de analiză a cuvintelor până la nivelul sunetului, izolarea sunetului[p] din
cuvinte și sesizarea caracteristicilor acestuia.
Obiective operaţionale:
A) Cognitive
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, copiii vor fi capabili:
OC1- să identifice sunetul [p] şi litera ,,p,, aflată în diferite poziţii ale
cuvintelor din planşă(pretext)
Nivel minimal – identificarea a 4-5 cuvinte din 10 care conţin sunetul [p];
Nivel mediu – identificarea a 6-7 cuvinte din 10 care conţin sunetul [p];
Nivel maximal – identificarea a 8-10 cuvinte din 10 care conţin sunetul [p];

OC2- să descrie sunetul[p]:


Nivel minimal-descrierea propoziției în care se află sunetul[p];
Nivel mediu – descrierea cuvântului în care se află sunetul [p];
Nivel maximal- descrierea silabei în care se află sunetul [p] .
OC3- să exemplifice cu cuvinte noi care conțin sunetul [p] :
Nivel minimal: exemplificarea a 2 cuvinte din 6;
Nivel mediu: exemplificarea a 4 cuvinte din 6;
Nivel maximal: exemplificarea a 6 cuvinte din 6.
B) Motrice
La sfârşitul lecţiei, preșcolarii vor deveni capabili:
OM1- să-şi coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de igienă şi
eficienţă materialele puse la dispoziție(+);
OM2- să-şi stăpânească tendința de a practica mișcări inutile în timpul
activității(-).
C) Afective
Preșcolarii:
OA1- vor aprecia frumusețea limbii române(+) ;
OA2-vor lua atitudine față de încălcarea normelor de exprimare corectă(-).
Resurse:
A. Bibliografice:
 oficiale: Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul
preșcolar, Bucureşti, 2003, pp. 5-7;
 Ioan Dănilă, Ioan Surdu Preabecedar, Bucureşti, Editura „Egal”,
2001, pp. 54-56
 pedagogice: Didactica
 metodico-didactice: Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă (coordonatori),
Lecţia în evenimente. Ghid de proiectare didactică, Bacău, Editura
„Egal”, 2003; Ioan Dănilă, Fonetică şi fonologie, Bacău, Editura
„Egal”, 2001,
Estera Nicolescu Didactica limbii şi literaturii române pentru
învăţământul primar,Bacău,Editura Egal ,,2003,,pp87-95.

B. Metodologice
a. strategia didactică: inductiv-explicativă
b. metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, explicaţia,
conversaţia euristică, exerciţiul
c. forme de organizare: frontală, individuală
d. mijloace didactice: fişe de evaluare, alfabetarul , planşe ilustrate,
cartonaşe

C. Temporale: 45 minute
Poziţia activității în modul: I

D. Umane: grupa de 20 preșcolari, din care:


-4 de nivel minimal
-10 de nivel mediu
-6 de nivel maximal
SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC

OBIECTIVE SARCINI DE INSTRUMENTAR EVALUARE


ÎNVĂŢARE
OC1- să SOC1- Conversaţia
identifice Exerciţii de Explicaţia E1I1OC1-Identificați
sunetul [p] aflat identificare a Metoda fonetică sunetul [p]
în diferite sunetului [p] analitico-sintetică
propoziții (la Fişe, planşe-pretext,
începutul cartonaşe
cuvântului ,în Exerciţiul
interior şi la frontal şi individual
sfârşit)
OC2- Să SOC2- Exerciţiul E2I1OC2- Descrieți [p] din
descrie Exerciții de următoarele imagini
sunetul[p] aflat descriere a Conversaţia
în diferite sunetului[p] frontală şi
poziții ale individuală
cuvintelor ,
extrase din
planşa pretext
OC3- Să SOC3- Conversaţia EI1OC3- Dați exepmle de
exemplifice noi Exerciții de Explicaţia cuvinte care conțin sunetul
cuvinte care creație Exerciţiul [p]
conţin frontal şi individual
sunetul[p]

AXA LECŢIEI

C E A P D O F E R T
1' 2' 3' 3' 8' 4' 2' 8' 1' 2'
OM2 OA2 OM1 OC1 OC1 OC3 OM2 OC1 OM2 OM2
OA1 OM2 OC2 OC3 OM2 OA2 OC2 OA2 OA2
OA2 OM1 OA1 0C3
SCENARIU DIDACTIC
Evenimentele lecţiei Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare Strategia Evaluare
didactică
(metode,
mijloace,
forme de
desfăşurare
)
Captarea atenţiei OM2 Prezentarea planşei(pretext) cu imaginile Conversaţia Capacitatea de
(1 min.) OA2 care vizează descoperirea unor cuvinte care concentrare a atenţiei
conțin sunetul [p]. Planşa
Educatoarea solicită numirea imaginilor din
planşă Frontal
Enunţarea
obiectivelor Anunţarea preșcolarilor că pe parcursul şi
(2 min.) OA2
la sfârşitul acestei lecţii se urmăresc Explicaţia
realizarea următoarelor obiective de
cunoaştere:
Vom învăţa un nou sunet al limbii române Frontal
[p] .
Vom lucra cu ajutotul imaginilor pentru
a putea învăţa cuvinte şi propoziţii noi.
Vom încerca să fim atenţi , să
partitcipăm cu toţii la activitatea de azi Conversaţia
care ne va învăţa cum se pronunţă Caietele de
corect sunetul [p]. teme
Frontal Capacitatea de mobilizare
Actualizarea OM1 pentru a răspunde
cunoştinţelor OM2 solicitărilor
(3 min. ) OA2 Solicitarea elevilor de a alcătui enunţuri cu
ajutorul sunetului predat anterior .

Conversaţia
euristică
Planşa
Frontal

Prezentarea optimă a
conţinutului OC1 Observaţia sistematică a
(3 min.) Metoda elevilor.
Educatoarea va adresa un set de întrebări pe fonetică
baza planşei. analitico- Capacitatea
Eg.: Ce face pisica din imagine? sintetică de concentrare a atenției
Cine s-a strecurat în camera lui Petrică?
Cine a ieşit de sub patul copilului?
Ce face Petrică?
Decuparea cu ajutorul cartonaşelor
mobile a propoziţiei –ţintă: Planşa
,,Petrică doarme,,. ,Explicaţia
Frontal

Dirijarea învăţării OC1


(15 min.)

Exerciţiul
Orientarea atenţiei preșcolarilor spre planșa Individual Capacitatea de exprimare
cu imagini care conţine sunetul [p]. orală.
Identificarea propozițiilor ilustrate în
planșă.
Decuparea propoziției-țintă” Petrică
doarme.”
Educatoarea reprezintă grafic propoziţia
ţintă la tablă. Conversaţia
Se identifică cuvintele care formează euristică
propoziția:”Petrică” și ”doarme”.
Educatoarea reprezintă grafic la tablă cele
două cuvinte ţintă.
Frontal
Educatoarea cere copiilor să ducă mâna sub
bărbie pentru a despărţi cele două cuvinte în
silabe: Pe –tri-că
doar-me Fişe de
Reprezentarea grafică la tablă evaluare
Cu ajutorul cartonaşelor se decupează:
cuvântul - țintă
” Petrică” Conversaţia

silaba- țintă :”Pe-”

sunetul- țintă: ”P” Se analizează sunetul


”p” utilizând un limbaj înţelesul copiilor.
Eg: ”p” -este un sunet care nu se poate rosti Frontal
singur, el are nevoie de un alt sunet –
consoană;
-este bilabială( se rostește cu ambele buze.)
-este ocluzivă( înaintea pronunțării
sunetului”p” se trage aer în piept și odată cu Explicaţia
rostirea lui are loc o explozie.)
-este surdă(coardele vocale din zona gâtului
nu tremură și nu produc un zgomot odată cu
rostirea sunetului.)
Eg: educatoarea cere elevilor pronunţe Planşa cu
următoarele cuvinte : pară ,bară. imagini
-este nesonantă( sunetul „b„ nu face mult
Obţinerea zgomot în compație cu l, m, n, r). Capacitatea de a rezolva
performanţei Eg; Rică-Petrică individual sarcini de
(8 min.) Se rostește sunetul ”p” de către educatore. lucru.
Se reface silaba ”Pe-”, prin reașezarea
sunetului”P”. cu ajutorul cartonaşelor
Se reconstituie cuvântul-țintă ”Petrică”.
Se reface toată propoziția din toate
cuvintele:” Petrică doarme.”
Educatoare cere copiilor să identifice în
planşă alte cuvinte ce conţin sunetul ţintă
Feedback-ul [p]
(2 min.) Să identifice în clasă obiecte care
conţin sunetului -ţintă [p]
Educatoarea cere copiilor să arate cu
Evaluarea bastonaşul poziţia sunetului -ţintă [p] Capacitatea de a lua act
(8 min.) după care cere părerea celor din clasă. de cele prezentate.

Prin sondaj educatoarea cere copiilor:


Exemplificarea propoziţiei -ţintă.,până la
sunetul -ţintă [p]
,,Cât ştiu elevii din ceea ce li s-a predat?,,
Preșcolarii vor primi fișe individuale de
evaluare realizate după următorii pași:
identificare, descriere, creație.
Educatoarea va citi sarcinile fişei de
Retenţia evaluare,centrate pe obiectivele
(1 min.) lecţiei(T.Mager)
După ce elevii au terminat de realizat
sarcinile din fişa de evaluare a lecţiei,
educatoare propune elevilor să se
autocorecteze(după modelul educatoarei, pt
Transfer stimularea capacităţii de apreciere)
(2 min.)

Precizarea sunetului învățat și


caracteristicile acestuia.
Educatoarea arată copiilor locul sunetului
[p] şi litera p la alfabetarul clasei.

A.Intern:
educatoarea rosteşte
cuvintele:pană,plop,bob,dop iar elevii sunt
solicitaţi să raspundă dacă sunetul -ţintă [p]
este prezent în cuvintele rostite.
Preșcolarii vor fi solicitați să discute cu
părinții despre sunetul -ţintă [p] şi litera”p„
și să formeze cuvinte și propozițiîmpreună.

B. Extern:
temă pentru acasă
Preșcolarii vor fi solicitați să discute cu
părinții despre sunetul -ţintă [p] şi litera”p„
și să formeze cuvinte și propoziții noi
împreună.
Educatoarea le cere copiilor să decupeze
din reviste litera -ţintă [p],cu ajutorul
părinţilor.
ANEXA 1.
Clasificarea consoanei [p]

A. După locul de articulare: Consoană bilabială- rostirea acestei consoane se


face cu ajutorul ambelor buze;
B. După modul de articulare: Consoană ocluzivă- propriu-zisă.
C. După gradul de sonoritate: Consoană surdă. Este de luat în considerare
opoziţia de sonoritate a sunetelor p - b→ pară/bară.
D. După cantitatea de zgomot: Consoană nesonantă. Cu excepţia consoanelor
m, n, l, r, toate celelalte 18 consoane sunt nesonante.

ANEXA 2.

Fişa de evaluare a lecţiei


Obiectivele fişei de evaluare au fost realizate după modelul lui T.Mager-,,cât ştiu
elevii din ceea ce li s-a predat?,, şi pentru verificarea actului didactic .
Obiectivele sunt în corelaţie cu obiectivele operaţionale
Realizarea itemilor s-a făcut după cei trei paşi :identificare, descriere, creaţie.
Obiectivele fişei de evaluare:
1Să încercuiască toate imaginile care conţin sunetul-ţintă [p].(identificare)
Nivel minimal- 2 imagini, din 6;
Nivel mediu -4 imagini din 6:
Nivel maximal -6 din 6.
2 Să reprezinte grafic silaba care are în conţinut sunetul-ţintă [p],după model
Nivel minimal- 2 imagini, din 6;
Nivel mediu -4 imagini din 6;
Nivel maximal -6 din 6.

3 Să exemplifice locul fiecărui sunet, printr-un cerculeţ plin


Nivel minimal- 2 imagini, din 6;
Nivel mediu -4 imagini din 6;
Nivel maximal -6 din 6.

Nivel minimal- 2 imagini, din 6; -se acordă calificativul suficient:


Nivel mediu -4 imagini din 6; -se acordă calificativul bine.
Nivel maximal -6 din 6. - se acordă calificativul foarte bine.

Fişă de evaluare
Itemul I
Încercuiţi imaginile care conţin sunetul [p].
Itemul II
Reprezentaţi grafic silaba din cuvântul în care se află sunetul [p].

Itemul III

Reprezentaţi printr-un cerculeţ locul sunetului p din următoarele imagini: unde-i p ?


___ ___ ___
_________ ___ ___ ___ _________

Po-dea Pă-pă-die

S-ar putea să vă placă și