Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:
Data: 12.10.2012
Grupa: FȚ211
Disciplina: Matematica
Tema lecției: Ecuații și inecuații de gradul întîi cu o necunoscută și reductibile la ele
Tipul lecției: De formare a priceperilor şi deprinderilor
Profesor : Rotaru Florina
Instituția de învățămînt: Colegiul de Industrie Ușoară, mun. Bălți
Durata lecției: 80 min
Competenţe generale :
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.
Competenţe specifice :
C.1. Utilizarea echivalenţei dintre bijectivitate şi inversabilitate în trasarea unor grafice şi în rezolvarea unor ecuaţii algebrice.
C.2. Interpretarea, pe baza lecturii grafice, a proprietăţilor algebrice ale funcţiei de gradul întîi.
C.3. Utilizarea echivalenţei dintre bijectivitate şi inversabilitate în rezolvarea unor ecuaţii algebrice.
C.4. Exprimarea analitică si sintetică a caracteristicilor matematice ale unor ecuatii și inecuaţii de gradul întîi cu o necunoscută.
Obiectivele operationale
a) Obiective cognitive : Pe parcursul activităţii fiecare elev va fi capabil :
O1 : să rezolve ecuații și inecuații de gradul I;
O2 : să rezolve ecuații și inecuații reductibile la ecuația de gradul I cu o necunoscută;
O3 : să rezolve ecuații și inecuații de gradul I , deduse dintr-un context geometric;
b) Obiective afective :
Oa1 :să participe cu plăcere și interes la toate activitățile propuse;
Oa2 : să manifeste curiozitate și creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse;
Oa3 : să păstreze atenția trează , timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite ;
c) Obiective psihomotrice :
Opm : să deseneze, să construiască , corect, îngrijit.
Strategia didactică: activ-participativă.
Metode şi procedee didactice : conversaţia euristică, exerciţiul, demonstraţia, munca independentă, problematizarea, ciorchinele, brainstorming,turul
galerii .
Material didactice : hârtie, marker, culori, culegere de probleme, manualul, fise de lucru, planse, instrumente geometrice,fise de formule.
Tipuri de actităţi : frontală, pe grupe, oral şi individuală.
Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei, verificarea cantitativă si calitativă a temei, soft didactic.

1
Resurse :
a) Oficiale : programă, planificare;
b) Bibliografice: manualul de matematică pentru casa a X-a, autori: I. Achiri, V.Garit, A. Poștaru, N. Prodan ( Ed. Prut Internațional);
Matematică-exerciții și probleme, clasa a X-a : I. Achiri, V.Garit, A. Poștaru, N. Prodan ( Ed. Prut Internațional).
Tip de evaluare :continuă, formativă; scrisă si orală;

Scenariul lecției

Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Obiective Timpul

1.Organizarea -salutarea elevilor -Elevul de serviciu raporteaza absentii 2min


-efectuarea prezenței elevilor, notarea în catalog a
clasei pentru absenților, verificarea existenței resurselor materiale
lectie necesare

2.Verificarea -are loc verificarea temei și rezolvarea eventualelor -Comunicarea rezultatelor / problemelor Oa1 5min
neclarități / nelămuriri întalnite întampinate în rezolvare Oa2
cunostintelor -verificarea și reactualizarea cunoștințelor predate
anterioare anterior

3. Anunțarea -Anuntarea titlului lecției: -Elevii notează în caiet titlul lecției : 3min
subiectului și a “Ecuații și inecuații de gradul întîi cu o “Ecuații și inecuații de gradul întîi cu o
necunoscută și reductibile la ele” necunoscută și reductibile la ele”
obiectivelor
lecției -Informarea elevilor asupra obiectivelor principale
ale lectiei

2
4. Predarea – -Comunicarea noțiunilor și definițiilor importante ce -Elevii vor scrie dupa dictare în caiete 25min
intervin definiția dată de cadrul didactic:
învățarea temei 1)Ecuația de gradul I cu o necunoscută
noi
Definiție: O ecuație este o propoziție cu o
Definiție: O ecuație este o propoziție cu o variabilă în care apare o singură dată
variabilă în care apare o singură dată semnul semnul egal.
egal.
   Definiție:  Doua ecuații sunt echivalente
     Ecuația cu o necunoscută are forma generală S(x) dacă au aceeași mulțime de soluții.
=D(x), x M, unde M este mulțimea de valori a
necunoscutei x și care se mai numește domeniu de     Proprietatea 1. Adunînd la (sau scăzînd
definiție al ecuației. din) ambii membri ai unei ecuații același
număr real, obținem o altă ecuație,
     În cazul în care mulțimea M nu este precizată, este echivalentă cu prima.
considerată mulțimea numerelor reale.
     Proprietatea 2. Înmulțind (sau împărțind)
    Necunoscuta x poate fi inlocuită (substituită), în ambii membri ai unei ecuații cu același
enunțul ecuației, cu orice element din mulțimea M; număr real, diferit de zero, obținem o alta
ca rezultat enunțul poate exprima, sau nu, un adevăr. ecuație echivalentă cu prima .
Acele elemente ale lui M care, introduse în enunț, în
locul necunoscutei, fac ca enunțul să exprime un Definiție:  O ecuație de forma ax + b = 0, x
adevăr , se numesc soluții ale ecuației. R (a,b  R, a  0) este numită ecuație
de gradul I cu o necunoscută. Aceasta
     Rezolvarea unei ecuații înseamnă determinarea
tuturor soluțiilor sale.
ecuație are soluția unică:  .

     O ecuație are ,, mai mult de doua soluții" în R


dacă dupa efectuarea calculelor se obține 0 = 0. O
astfel de ecuație se numește și identitate, iar
mulțimea soluțiilor este S = R.

     O ecuație nu are nici o soluție în R dacă după    Definiție:   O propozitie cu o variabila
efectuarea calculelor se obține 0 = a (a  0). O astfel care contine in scrierea sa semnul < , ≤
de ecuație are mulțimea soluțiilor vidă (S = Ø). sau > , ≥ este o inecuatie. Litera care
apare ca variabila se numeste
   Definiție:  Doua ecuații sunt echivalente dacă au necunoscuta.
aceeași mulțime de soluții.

    Proprietatea 1. Adunînd la (sau scăzînd din)


3
ambii membri ai unei ecuații același număr real, Observatii:     In rezolvarea inecuatiilor se
obținem o altă ecuație, echivalentă cu prima. folosesc urmatoarele proprietati ale
inegalitatilor(intre numere).
     Proprietatea 2. Înmulțind (sau împărțind) ambii
membri ai unei ecuații cu același număr real, diferit
de zero, obținem o alta ecuație echivalentă cu prima . 1) Daca a < b, atunci  

  Definiție:  O ecuație de forma ax + b = 0, x R


(a,b  R, a  0) este numită ecuație de gradul I cu
2) Daca , atunci     
o necunoscută. Aceasta ecuație are soluția unică: 

.
 3) Daca , atunci     
   Definiție:   O propozitie cu o variabila care
contine in scrierea sa semnul < , ≤ sau > , ≥ este o  4) Daca b < a se poate scrie si      a > b.
inecuatie. Litera care apare ca variabila se
numeste necunoscuta.
Aceleasi proprietati sunt valabile si daca
semnul < se înlocuiește cu semnul ≤, iar
     Dand literei diferite valori se obtin propozitii false semnul > cu ≥.
sau adevarate. Numerele pentru care propozitia este
adevarata se numesc solutii  ale inecuatiei.

     A rezolva o inecuatie inseamna a afla toate


solutiile sale .

     Doua inecuatii sunt echivalente daca au aceeasi


multime de solutii.

Observatii:     In rezolvarea inecuatiilor se folosesc


urmatoarele proprietati ale inegalitatilor(intre
numere).

1) Daca a < b, atunci  

4
2) Daca , atunci     

 3) Daca , atunci     

 4) Daca b < a se poate scrie si      a > b.

Aceleasi proprietati sunt valabile si daca semnul < se


înlocuiește cu semnul ≤, iar semnul > cu ≥.
- elevii completează și răspund sarcinilor
impuse de profesor ;
Se actualizează cunostintele teoretice necesare - elevii discută liber,
exersarii practice. Pentru această etapă se aplică
metoda “CIORCHINELUI”si brainstorming.

5.Consolidarea A)Faza lucrului individual: elevii primesc o fisă, si Elevii ascultă cu atentie prezentarea prof; 40min
şi fixarea vor lucra individual timp de 5 minute, subiectul nr. formează grupele de experti, răspund
I de pe fisă. cerintelor profesorului 
cunoştinţelor B) Faza lucrului în grupe de câte patru elevi
: elevii formează grupe de câte patru elevi pentru a
discuta rezultatele individuale la care a ajuns
fiecare, si pentru a lucra împreună subiectul nr. II
de pe fisă.
C) Faza reuniunii într-un singur grup: se discută
rezultatele la care s-a ajuns si se rezolvă împreună
subiectul nr.III și IV de pe fisă.
Faza decizională : se alege solutia finală și se așează
toate rezolvările pe tablă.

După 15 minute, câte un raportor din fiecare grupă


prezintă soluţiile obţinute la sarcina de lucru, apoi
modul de realizare a ei ;
Se aplică metoda "TURUL GALERIEI" 
6. Tema pentru Se dau fisele cu tema pentru acasă; se dau explicatii -Elevii isi noteaza tema in caiete 2min
acasa pentru rezolvarea temei.

7. Concluzii -Se face evaluarea notând elevii care s-au remarcat. 3min

5
-Se verifica daca au ramas nelamuriri / neclaritati la -Elevii intreaba eventuale dificultati
lectia prezentata, respectiv in ceea ce priveste
rezolvarea temei pentru acasa

„Natura este scrisă în limbaj matematic”

Verificarea orală ( metoda ciorchinelui si brainstorming)

1 1
x  1 7 – x = 10
2 4

|x-5|=1 Ecuatia de gr. I cu o (x - 1)(2 + x) = 0


necunoscuta

x x 1

3 2
x 2

6
„A detine adevărul este calea celestă. A căuta adevărul este calea omului.” (Confucius)

Verificarea orală ( metoda ciorchinelui și brainstorming)

1 1
x  1 7 – x ≥ 10
2 4

Inecuația de gr. I cu
o necunoscută

7
Fisa de lucru

I.a Rezolvati ecuatiile : III.a Să se rezolve ecuatia :


1) 2 6 x  2 5 2  x  3   
3  x  2x   3x  2


2) 6   1 2
2x   x    0
2 3
III.b Să se rezolve inecuatia :

x2 x3
3) 
3 2
4) 2 x 2  1  3
5) Aflati parametrul real m astfel ca ecuatia 2 mx - 5  x - 2 m
sa aiba solutia 2. IV. Fie un pătrat înscris în alt pătrat, ca în
I.b Rezolvati inecuatiile : fig.Determinati pe x, dacă aria suprafetei nehasurate
1) este 12 cm2 .
2)
2 cm

3) x cm
II.a Să se rezolve ecuatia :
x 1 5  4x
1
2 3
II.b Să se rezolve inecuatia :
x 1 5  4x
1
2 3

8
Tema pentru acasa
„Numai faptele fac să cunoastem ceea ce suntem.” Moliere

1) 2 10 x  5  3 5


2) 4 
1
 3
2x   x    0
3 4
x2 2  3x
3)  1
3 4
4) 2 x  1  5
2

5) Deter min ati parametrul real m astfel ca ecuatia 3 mx - 7  x - m


sa aiba solutia 3.
x -1
6) x
x -1

7) x  
5  
5  x  4x   5x  2

S-ar putea să vă placă și