Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

Data
Clasa : a V-a
Aria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul :Biologie
Unitatea de invatare :Alcatuirea generala a unei plante cu flori
Subiectul :Celula vegetala-observatii microscopice
Scopul lectiei :cunoasterea de catre elevi a formei si structurii celulei vegetale in
vederea intelegerii alcatuirii generale a plantelor ;
Obiective de referinta :
»sa explice alcatuirea unei plante cu flori ;(1.4)
»sa utilizeze metode si mijloace adecvate explorarii/investigarii lumii vegetale ;
(2.1)
»sa exerseze utilizarea unor surse de informare ;(3.1)
»sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele ;(2.2)

Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili sa realizeze urmatoarele :
-Sa denumeasca partile componente ale celulei vegetale ;
-Sa utilizeze corespunzator ustensilele din trusa de disectie si microscopul
optic ;
-Sa descrie tehnica de realizare a preparatului din foita de ceapa ;
-Sa realizeze un desen dupa preparatul microscopic ;
Tipul lectiei :lectie de formare de noi priceperi si deprinderi
Demersul didactic :
a.Resurse procedurale :
-observatia ;
-conversatia euristica ;
-modelarea ;
-demonstratia ;
-invatarea prin descoperire ;
b.Resurse materiale :
-pentru fiecare elev :fisa de activitate,manual
-pentru fiecare grupa :lame,lamele,pipeta,trusa de disectie,atlas botanic,bulb de
ceapa,albastru de metil,sticla de ceas,microscop
-pentru intraga clasa :film didactic,,Realizarea preparatului din foita de ceapa’’-
(secventa din lectia AEL),model din carton-celula vegetala(decompozabil) ; tabla
SMART ;lectie in Power Point ;desen la tabla ;
Forma de organizare :frontal ,individual si pe grupe ;
Anticiparea dificultatilor :
-deteriorarea materialului reorganizarea grupelor
-intrebari suplimentare asigurarea unui fond de documentare;
Evaluare :formativa prin chestionare orala si fise de evaluare :
Locul desfasurarii :laboratorul de biologie(chimie) ;
Bibliografie :
-Cerghit Ioan ,-,,Metode de invatamant’’,Editura Polirom,2006
-Lazar Viorel,Nicolae Mariana,,Lectia,forma de baza a organizarii procesului de
predare-invatare-evaluare la disciplina biologie’’,Editura Arves,2007
-Dobran Floarea-,,Manual pentru clasa a V-a’’,Editura Teora,2007
-Tibea,Florica,,Atlas de biologie’’,Editura Didactica si Pedagogica,2006

DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
LECTIEI
Organizarea clasei -Verifica daca sunt conditii optime -Isi pregatesc caietul de
pentru desfasurarea orei; biologie,manualul,creioanele
-Solicita elevului de serviciu sa colorate si atlasul
numeasaca elevii absenti;
-Noteaza elevii absenti si solicita
elevilor sa-si pregateascacele necesare
desfasurarii lectiei ;
-organizeaza clasa de elevi pentru
lucrul pe grupe ;
Verificarea -Solicita elevilor sa-si reaminteasaca -Raspund la intrebari
cunostintelor elementele componenete ale unei
celule vegetale si rolul fiecarei
componente

Captarea atentiei si -Se prezinta elevilor placa de -Elevii urmaresc indicatiile date
reactualizarea polistiren si modelul decompozabil de profesor si aseaza pe rand,pe
cunostintelor din hartie colorata care reprezinta placa de polistiren,elementele
elementele componente ale celulei care recompun celula vegetala
vegetale si modul de verificare a
cunostintelor dobandite anterior-joc
didactic,,Sa reconstruim o celula
vegetala’’
Anuntarea temei si -Anunta si scrie pe tabla tema lectiei si Noteaza in caiete titlul lectiei si
obiectivelor prezinta obiectivele pe care elevii urmaresc obiectivele
trebuie sa le cunoasca la terminarea
lectiei
Dirijarea invatarii -Distribiuie elevilor fisele de lucru si
atlasele botanice
-Solicita elevilor sa urmareasca filmul Urmaresc filmul cu atentie
didactic,,Realizarea preparatului din
foita de ceapa’’ Observa modul de lucru al
-Specifica materialele necesare(bulb profesorului
de ceapa,trusa de disectie,sticla de
ceas,pipeta,albastru de metil,cristalizor Identifica pe masa de lucru
cu apa,lame,lamele de sticla) si modul materialele necesare si pe baza
de lucru pentru realizarea preparatului indicatiilor oferite de fisa de
din foita de ceapa lucru realizeaza preparatul
-Solicita elevilor din fiecare grupa sa microscopic.
identifice pe masa de lucru materialele Lucreza individual si in
necesare realizarii unui preparat din echipa ;Manuiesc microscopul
foitade ceapa si sa il priveasca la optic
microscop
-Supravegheaza elevii in timpul Aseaza preparatul la microscop
realizarii preparatului si il observa cu toate cele trei
Indruma elevii in realizarea in mod obiective(6x,10x,20x)
individual a sarcinilor din fisa de lucru -Identifica partile componente
-Solicita elevilor sa realizeze un desen ale celulei si realizeaza un desen
pe baza observatiilor microscopice pe baza observatiilor
-reazlizeaza la tabla desenul celulei microscopice;
vegetale observate la preparatul -Plaseaza legenda desenului ;
proaspat de foita de ceapa; -Compara desenele proprii cu cel
-Se analizeaza desenul cu intreaga facut la tabla de profesor si cu
clasa,se stabilesc concluziile si se cele din atlasele de botanica si
scriu pe tabla ; cel proiectat pe tabla SMART ;
- Enunta si noteaza in caiete
concluziile ;

Obtinerea Inventariaza principalele informatii si -Raspund la intrebari observand


performantei observatii carand elevilor sa dea atlasele,imaginile din manual si
elevilor raspunsuri rapide,clare,concrete desenul la tabla.
Evaluarea
performantei -Chestioneaza oral elevii pe tot -Se gandesc si raspund la
parcursul lectiei intrebarile adresate de profesor.
Evidentiaza si noteaza elevii foarte
activi care au dat raspunsuri ce
necesita gandire logica si ii
incurajeaza pe cei mai putin activi.
TEMA-CELULA VEGETALA(OBSERVATII MICROSCOPICE)
CLASA a V-a
FISA DE LUCRU

MATERIALE NECESARE:
-bulb de ceapa
-trusa de disectie;
-sticla de ceas ;-
-albastru de metil ;
-cristalizor cu apa ;
-lame si lamele de sticla ;
-microscoape ;

MOD DE LUCRU

1.Pe masa de lucru aveti bulbi de ceapa.


A)Sectionati longitudinal bulbul de ceapa folosind bisturiul si detasati portiunea din
mijlocul lui cu pensa ;
B)Cu ajutorul bisturiului detasati o parte de forma patrata din foita subtire de ceapa ;
C)Puneti cu ajutorul pipetei in sticla de ceas de pe masa cateva picaturi de albastru de
metil ;
D)Asezati sectiunea obtinuta in sticla de ceas si asteptati cateva minute
E)Scoateti sectiunea din sticla de ceas cu ajutorul pensei anatomice si spalati-o in
cristalizorul cu apa ;
F)Asezati sectiunea pe lama de sticla,puneti deasupra cu pipeta o picatura de apa si
acoperiti cu lamela ;
G)Observati cu atentie la microscop .
2. Identificati partile celulei ,desenati ceea ce vedeti la microscop.
Comparati cu imaginea din manual,atlas si imagineaproiectata pe tabla.
3.Completati legenda desenului urmator :
SCHEMA LECTIEI

MATERIALE NECESARE :
-bulb de ceapa
-trusa de disectie;
-sticla de ceas ;-
-albastru de metil ;
-cristalizor cu apa ;
-lame si lamele de sticla ;
-microscoape ;
Concluzii :
-plantele au corpul format din celule care pot avea forme diferite ;
-componentele celulei sunt :membrana,citoplasma si nucleul ;
-la exteriorul celulei se observa membrana ;
-in interiorul celulei se observa citoplasma care se poate misca ;
-nucleul apare ca un punct rotund in fiecare celula ;poate fi in centru sau
spre membrana celulei ;
-clorofila se gaseste numai in celulele organelor aeriene ;

S-ar putea să vă placă și