Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Istoria
Data :
Clasa: IX-a
Profesor:Bobuțac Cristina

Stalele Unite ale Americii în perioada


Tema:
interbelică
Tipul:predare-învîțare

Obiectivele lecţiei:

O1- să localizarea pe harta teritoriul SUA;


O2- să identifice 3 factorii interni și 3 externi care au contribuit la dezvoltarea economică a
SUA după primul război mondial, utilizând informația din manual,
O3- să enumere 3 cauze și 3 consecințe a crizei economice „Marea depresiune”, completând
tabelul;
O4- să examineze activitatea lui F.D.Roosevelt pentru a prezenta argumente privind rolul în
istoria interbelică a SUA;
O5- să aprecieze politica „Noului curs” pentru evoluţia SUA;

Competența:
-înțelegerea și utilizarea adecvată a limbajului de specialitate;
-determinarea relațiilor de cauzalitate și schimbare în istorie;

Subcompetența:
-identificarea legăturii cauză-efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane;
-explicarea semnificației termenilor istorici caracteristici epocii contemporane;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,caracterizarea,


Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei O.o. Timp Activitatea profesorului Activitate

Moment Salutul. Elevii se pregătesc de lecție


1
organizatoric Notează absenţele
Evocarea Joc didactic: recunoaște personalitatea Recunosc personalitatea. Ad
W.Wilson. Argumentați rolul lui -om politic american, profeso
2 în istorie Universitate din Princenton.
SUA (1913-1921). „Vedeta C
Paris”

O1 Localizaţi pe hartă teritoriile SUA, capitala Elevii localizează pe hartă te


Profesorul verifică tema de acasă: Realizarea Elevii relatează şi comenteaz
5
unui dosar cu material despre Liga
Națiunilor
Realizarea Profesorul anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Notează în caiete subiectul le
sensului
5 Utilizînd cunoştinţele acumulate la lecţiile Elevii răspund la sarcini
anterioare, identificaţi care era populația SUA la
începutul sec. al XX-lea
Cînd au intrat SUA în I război mondial? 1917
O2 10 Citiţi de sine stătător subiectul „SUA după Selectează ideile din text, dis
primul război mondial” și răspundeți la Factori interni:
următoarea sarcină: - crește producția de energie
Precizați factorii interni și externi care au - se dublează producția indu
contribuit la dezvoltarea economică a SUA constructoare de mașini
după primul război mondial - crește producția de petrol
- s-a triplat producția de aut
- promovarea valorilor liber
- femeile obțin dreptul la vo
- reducerea imigranților
Factori externi:
- politica de izolaționism
- politica de neutralitate și n
- țară creditoare datorită dez
Profesorul explică sensul Marea criză
economică
Analizați imaginile (pg.9) și informația privind
Marea criză economică și consecințele ei.
O3 Elevii vor analiza imaginile ș
1.Oameni fără adăpost și la sarcina propusă, completân
fără loc de muncă, Caracteristicile crizei No
așteptînd pentru a primi economice (indicatori)
cina gratuită în timpul - Falimentul bursei - L
Marii Depresiuni hârtiei de valoare ac
din New York - In
(1929) - A
- Scăderea venitului - R
național fu
- Închiderea băncilor - A
9 2.Copii, la o - Falimentarea co
demonstrație din companiiloe fi
perioada crizei. Un - Scăderea prețurilor - L
băiețel ține un panou cu la bunurile de p
întrebarea „De ce nu consum sc
puteți oferi tatălui meu - Închiderea d
un loc de muncă?” întreprinderilor - A
Sarcini: - Creșterea in
Selectați, din text și imagini, 3 indicatori șomajului - C
care confirmă prezența crizei economice
Cum crezi, Marea criză putea fi evitată?
Argumentează răspunsul. da/nu . Cum a fost depășită c
Profesorul relatează despre măsurile întreprinse
de președintele SUA, Roosevelt pentru Elevii completează tabelul, a
eliminarea Marii depresiuni. caracteristica crizei economi
Curs care a contribuit la depă
Reflecţia PERIODIZAREA EVOLUŢIEI ECONOMICE Elevii analizează periodi
A SUA ÎN 1918-1939 activitate

O5 3

Demonstrează în baza periodizării, că SUA a


cunoscut o dezvoltare economică în perioada
interbelică.
Exprimaţi-vă opinia despre măsurile de depășire Elevii își exp
2
O4 a crizei economice luate de Roosevelt.
Debrifarea Pornind de la emoţii: Elevii discută şi ră
 Cum va-ţi simţit astăzi la lecţie?
3
 Despre ce am discutat?
 Ce învățământ ați luat de la lecția de astăzi?
Evaluarea Evaluarea se efectuează în baza obiectivelor Elevii evaluează cunoştinţ
finală 3 trasate pe parcursul lecţiei. Se notează cei mai lec
activi elevi şi comentează notele.
Tema pentru Direcțiile politicii externe a SUA în perioada Notează sarc
acasă interbelică, pg.10-11.
2
Realizarea unui portofoliu despre personalitatea
istorică a lui F.Roosevelt

S-ar putea să vă placă și