Sunteți pe pagina 1din 4

GRADINITA NR.

175 „CĂSUŢA PITICILOR”

DATA – 15.02.2005

PROIECT de ACTIVITATE

CATEGORIA de ACTIVITATE – Educaţie ecologică;


TIPUL DE ACTIVITATE – Evaluare – abordare interdisciplinară;
TEMA – „PRIETENII NATURII”;
DURATA – 30-35 minute;
SCOP:
 Reactualizarea şi sistematizarea cunoştinţelor cu privire la procesele de reciclare, recondiţionare şi refolosire a
deşeurilor;
 Formarea unei atitudini ecologice active şi responsabile care să permită manifestarea unei conduite adecvate în
relaţia cu mediul, prin acţiuni concrete de refolosire a deşeurilor colectate;
 Consolidarea capacităţii de cunoastere şi înţelegere a problemelor legate de reciclarea, recondiţionarea şi
refolosirea deşeurilor din mediul înconjurător, stimularea curiozităţii pentru investigarea şi descoperirea soluţiilor
practice de utilizare a acestora;
 Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare psiho-fizică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Sa exploreze şi să descrie verbal tipurile de materiale care pot fi reciclate, refolosite, recondiţionate, prin studiul
mediului concret;
 Să enumere sursele de poluare şi efectele negative ale acesteia asupra mediului şi sănătăţii omului;
 Să precizeze impactul activităţii omului asupra mediului;

1
 Să realizeze obiecte utile şi originale prin refolosirea deşeurilor, valorificând deprinderile practice însuşite
anterior;
 Sa efectueze actiuni practice de ingrijire a plantelor din sala de grupă, aplicând cunoştinţele însuşite;
 Să exprime în limbaj verbal şi nonverbal impresiile, emoţiile, atitudinile, interpretând: poezii, ghicitori,
îndemnuri, cântece cu mesaj ecologic;
 Să organizeze o paradă a costumelor ecologice şi o expoziţie cu lucrări practice realizate;

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE şi PROCEDEE: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, elemente surpriză, jocul.
b) MIJLOACE de ÎNVĂŢĂMÂNT:
1. Sticle de plastic, cutii de margarină, borcane de iaurt, cutii de tablă, sfoară, aracet, tempera, pensule, crenguţe
de salcie, imortele;
2. Cârlige de rufe, scobitori, cutii de margarină, paie, reviste, ziare, aracet, plastilină;
3. Ghivece cu plante, stropitori, şerveţele;
4. Semne de carte, carioci;
5. Costume, steguleţe cu îndemnuri ecologice.

BIBLIOGRAFIE:
 Geamănă Nicoleta Adriana – „3R - Material didactic alternativ destinat activităţilor de educaţie ecologică”,
EarthVoice România, Nelmaco, Bucureşti, 2004;
 Friedman, J. – „Jelly Jam – prietenul nostru şi al naturii”, publicaţie Earth Kind Internaţional & Humane Society
of United States, Bucureşti, 1996;
 „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, MECT, Editura V&I Integral, Bucureşti,
2000.

2
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

MOMENTELE CONŢINUTUL STRATEGII


ACTIVITĂŢII ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Asigurarea condiţiilor de desfăşurare a
activităţii : aerisirea clasei, aranjarea
MOMENT mobilierului, asigurarea ambientului
ORGANIZATORIC necesar desfăşurării activităţii.
- Salutul
- IMNUL MICILOR ECOLOGIŞTI
Copiii vor adresa invitaţia la şezătoare -conversaţia
prin rostirea unor versuri;
Se vor intui coşuleţele cu materiale aduse -explicaţia
de copii, care vor explica ce sunt
CAPTAREA (materiale reciclabile), de ce au fost aduse -problematizarea
ATENŢIEI la şezătoare (pentru a le refolosi), de ce nu
pot fi aruncate la gunoi (otrăvesc
pământul).

Cu materialele aduse de ei, copiii vor


hotărî ce vor lucra pe grupuri:
1. “Confecţionăm decoraţiuni”;
ANUNŢAREA 2. “ Ne facem singuri jucării”; -exerciţiul
TEMEI 3. “Iubim natura”;
4. “Îndemnuri ecologice”

Pe timpul lucrului, copiii vor spune


ghicitori, proverbe, poezii cu mesaje
ecologice, vor cânta;
DESFĂŞURAREA “Spiriduşul naturii” va propune copiilor
PROPRIU-ZISĂ A jocuri interesante: -elemente surpriză
ACTIVITĂŢII - “Recunoaşte personajul”- copiii vor
recunoaşte personajele îmbrăcate în
costume ecologice; -jocul

- “Aşa da, aşa nu”- copiii vor sorta


imaginile cu fapte negative, motivând
alegerea făcută:
3
1. “Copil îngrijind plantele/ rupând
plantele”;
2. “Copil îngrijind animalele/ lovind
animalele”;
3. “Copil construind căsuţe pentru
vrăbiuţe/ lovind cu praştia vrăbiuţe”;
4. “Apă curată/ apă poluată”;
5. “Aer- fabrică; curat/poluat”;
6. “Copil aruncând hârtiile la coş/ pe
stradă”.

- Spiriduşul naturii prezintă curiozităţi


din lumea înconjurătoare;
EVALUAREA - Împreună cu Spiriduşul naturii, -elemente surpriză
ACTIVITĂŢII copiii vor amenaja o expoziţie cu
-jocul
lucrările realizate şi vor aprecia
împreună rezultatele muncii copiilor,
cunoştinţele lor, creativitatea
demonstrată prin lucrări.
- Recompensarea copiilor prin acordarea
ÎNCHEIEREA de diplome de merit.
ACTIVITĂŢII
Cântec “ Lăsaţi Terra să trăiască”

S-ar putea să vă placă și