Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

A. ELEMENTE DE IDENTIFICARE

Data: 15 Mai 2012


Disciplina: Biologie
Clasa: a VII-a B
Propunător: Prof. Viu Florin
Titlul lecţiei: Igiena sistemului respirator
Tipul lecţiei: Mixtă
Durata: 50 minute

Competenţe specifice:

1.2 Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi
influenţa factorilor de mediu;
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman;
3.2 Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare şi
rezolvare a unor situaţii problemă;
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.

Obiective operaţionale:

La sfârşitul acestei lecţii, elevii vor fi capabili:


O1 – Să prezinte importanţa aerului pentru viaţă;
O2 – Să identifice factorii de risc pentru sănătatea sistemului respirator şi adaptările acestuia
pentru limitarea acestora;
O3 – Să identifice bolile care apar la nivelul sistemului respirator;
O4 – Să enumere principalele norme de igienă ale sistemului respirator

Metode didactice folosite: conversaţia, explicaţia, asaltul de idei (brainstorming), jocul


didactic, experimentul demonstrativ, descoperirea dirijată, problematizarea.

Mijloace didactice: tabla, cretă, laptop, videoproiector, ecran, aplicaţia PowerPoint – Igiena
sistemului respirator, pahar Berzelius cu soluţie de var, fenolftaleină, un pai, fişe de evaluare
– Sistemul respirator – anatomie şi fiziologie, fişe de lucru

Bibliografie:

1. Ţibea, F. – ”Biologie – Manual pentru clasa a VII-a”, Editura Didactică şi


Pedagogică, Bucureşti, 2003
2. Ţibea, F. – ”Anatomia Omului – Atlas şcolar”, Grupul Editorial Corint, Bucureşti,
2001
3. www.didactic.ro
4. www.wikipedia.org

1
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţa Activităţi desfăşurate de către: Strategii didactice Evaluare


lecţiei profesor Elevi Metode Mijloace Forme de
didactice didactice organizare
1.Moment Creează climatul psihologic şi Îşi pregătesc materialele Conversaţia caiete şi Activitate observarea
organizatoric atmosfera necesară desfăşurării necesare instrumente de frontală comportamentului
( 1 minut ) activităţii. scris
Împarte fişele de evaluare şi fişa de
lucru (ANEXA 1 şi 2 )
2.Verificarea Solicită elevilor să rezolve ciorchinele Completează ciorchinele Conversaţia Fişe de lucru Activitate Autoevaluare
cunoştinţelor ”Sistemul respirator – anatomie şi Asaltul de idei frontală
dobândite în funcţii” (Brainstorming) Activitate
lecţia anterioară Problematizarea individuală
( 12 minute )
3.Anunţarea Scrie pe tablă titlul lecţiei „Igiena Îşi notează titlul lecţiei pe Conversaţia Tabla, creta Activitate
temei noi şi a sistemului respirator”. caiete şi ascultă cu atenţie frontală
obiectivelor Anunţă obiectivele lecţiei
propuse ( 2 min )
4.Dirijarea Rulează aplicaţia în Powerpoint Videoproiector Activitate
învăţării „Igiena sistemului respirator” în Ecran frontală
( 25 minute ) conformitate cu fiecare secvenţă de Laptop
învăţare.
Face o introducere în lecţie, legându-se Îşi notează ideile principale în Conversaţia Caiete Activitate Probă orală
de importanţa aerului pentru organism caiete. Explicaţia Tablă frontală
Realizează împreună cu elevii o Participă la discuţia cu Problematizarea
discuţie privind compoziţia aerului profesorul
inspirat şi a celui expirat

Întreabă apoi elevii cum se poate pune Răspund întrebării adresate Conversaţia Pahar Activitate Probă practică
în evidenţă dioxidul de carbon din Elevul solicitat realizează Explicaţia Berzelius individuală
aerul expirat şi solicită unui elev să experimentul. Conversaţia Soluţie de var
realizeze experimentul. Experimentul Pai
demonstrativ
Solicită apoi elevilor să răspundă
următoarelor întrebări: Răspund întrebărilor adresate Conversaţia Tablă Activitate Probă orală
1. Ce gaz prezintă importanţă maximă Îşi notează răspunsurile pe Explicaţia Cretă frontală
pentru respiraţie? caiete Descoperirea Prezentare
2. În urma cărui proces rezultă acest dirijată PPT
gaz?
3. În afara gazelor amintite ce se mai
poate găsi în aer?

2
Aminteşte apoi elevilor de concentraţiile
maxime admisibile
4. Ce proces poate influenţa calitatea
aerului respirat?
Tablă Activitate Probă orală
Prezintă apoi factorii de risc şi solicită Răspund solicitării Conversaţia Cretă frontală
elevilor să-i încadreze în unul din cele Îşi notează clasificarea pe Explicaţia Prezentare Activitate
4 tipuri de factori. caiete Descoperirea PPT individuală
Schiţează apoi această clasificare pe dirijată
tablă.
Tablă Activitate Probă orală
Prezintă apoi bolile sistemului Răspund întrebărilor adresate Conversaţia Cretă frontală
respirator. Îţi notează apoi bolile Explicaţia Prezentare Activitate
Solicită apoi elevilor să specifice la sistemului respirator din PPT individuală
nivelul căror organe ale sistemului prezentarea PPT
respirator apar aceste boli.
Tablă Activitate Probă orală
Sunt prezentate apoi principalele Răspund întrebărilor adresate Conversaţia Cretă frontală
norme de igienă ale sistemului Îşi notează apoi bolile Explicaţia Prezentare Activitate
respirator. sistemului respirator din PPT individuală
Întreabă apoi elevii de ce trebuie prezentarea PPT
respectate aceste norme.

5.Fixarea Rulează rebusul din aplicaţia PPT Completează fişele de lucru Conversaţia, Tablă Activitate Probă orală
cunoştinţelor Solicită elevilor să răspundă la Explicaţia Cretă frontală
( 9minute ) întrebările rebusului (ANEXA 2) Jocul didactic Prezentare
PPT
Fişe de lucru
6.Anunţarea Îşi notează tema pe caiete. Tema pentru acasă
temei pentru
acasă ( 1minut )

C. ANEXE

SISTEMUL
SISTEMULRESPIRATOR
RESPIRATOR
Anatomie
Anatomieșișifuncții
funcții 3
Are
Are loc
loc datorită
datorită diferenței
diferenței de
de
……………………..……
……………………..…… dintre dintre aerul
aerul atmosferic
atmosferic
șiși interiorul
interiorul ……..……………………
……..…………………… ca ca urmare
urmare aa
variației
variației de de volum
volum aa ………………………………….
………………………………….

Asigură
Asigură schimbul
schimbul de
de ……………………………
……………………………
Anatomie dintre
dintre organism
organism și
și mediu
mediu prin
prin procesul
procesul numit
numit
Anatomie
…………………………………
…………………………………

………………………………………
……………………………………… ::
Rol
Rol în
în purificarea
purificarea șiși încălzirea
încălzirea ………………………….
………………………….
Rol Prezintă
Prezintă două
două etape
etape
Rol în
în …………………………
…………………………

FARINGELE:
FARINGELE: Este
Este organ
organ comun
comun al
al sistemului
sistemului respirator
respirator
CĂI
CĂI cu
cu sistemul
sistemul …………………………………
………………………………… Etapa
Etapa I:I: ………………………………..
……………………………….. :: Etapa
Etapa aa II-a
II-a :: ………………………………..
……………………………….. ::
-- Volumul
Volumul cutiei
cutiei toracice
toracice se
se -- Volumul
Volumul cutiei
cutiei toracice
toracice se
se
RESPIRATORII
RESPIRATORII …………………………..
………………………….. …………………………..
…………………………………………..: …………………………..
…………………………………………..: -- Este
Este preluat
preluat din
din atmosferă
atmosferă aerul -- În
Prezintă
aerul În atmosferă
atmosferă este
este eliberat
eliberat aerul
aerul
Prezintă dublu
dublu rol:
rol: în
în respirație
respirație șiși în
în ………………………….
…………………………. încărcat cu ……………………... încărcat
încărcat cu ……………………... încărcat cucu …………………………..……...
…………………………..……...

…………………………….
……………………………. ::
Are
Are lungimea
lungimea de
de aproximativ
aproximativ 12cm
12cm Respirația
Respirația are
are loc
loc

BRONHIILE:
BRONHIILE: Asigură
Asigură legătura
legătura ……………………………..
…………………………….. cu
cu
………………………………..
……………………………….. LA
LA NIVELUL
NIVELUL ………………………………..
……………………………….. LA
LA NIVELUL
NIVELUL ……………………………….
……………………………….

Oxigenul
Oxigenul din
din aer
aer este
este preluat
preluat de
de Celulele
Celulele preiau
preiau ……………………..
…………………….. din din
Prezintă
Prezintă culoarea
culoarea …………………..
………………….. șiși sunt
sunt alcătuiți
alcătuiți dede un
un către
către globulele …………………… din
globulele …………………… din capilarele
capilarele sangvine șiși eliberează
sangvine eliberează
strat subțire numit ……………………..
strat subțire numit …………………….. sânge,
sânge, formându-se
formându-se compusul
compusul ………………………………..
……………………………….. rezultat rezultat în
în
PLĂMÂNII
PLĂMÂNII Plămânul numit
numit …………………………………
………………………………… urma
urma arderilor.
arderilor.
Plămânul stâng
stâng este
este format
format din
din ……
…… lobi,
lobi, iar
iar cel
cel drept
drept
din ……… lobi.
din ……… lobi. Dioxidul
Dioxidul de
de carbon
carbon este
este eliberat
eliberat
Lobii
Lobii sunt
sunt formați
formați din
din mai
mai mulți
mulți ………………………
……………………… în în din
din compusul
compusul numit
numit
interiorul
interiorul cărora se găsesc ………………………………...... ..
cărora se găsesc ………………………………...... ………………………….
………………………….

4
5
Igiena sistemului respirator
Schița Lecției

Aerul prezintă o importanţă deosebită pentru organism. În lipsa acestuia organe vitale
precum creierul sau inima nu ar rezista.

Viaţa şi sănătatea noastră depind de aportul respirator, de calitatea aerului respirat şi


de prevenirea acţiunii factorilor de risc.

Aerul este un amestec de gaze în care predomină azotul, oxigenul, argonul şi dioxidul de
carbon. Cel mai important gaz din atmosferă este oxigenul. Acesta este generat în urma
procesului de fotosinteză

În aer se mai găsesc în cantităţi variabile:


- praf, pulberi;
- substanţe chimice;
- bacterii, virusuri, spori ai unor ciuperci.
Apariţa substanţlor străine se datorează în principal poluării aerului

Factori de risc:
- Mecanici: Aspirarea de corpuri străine, praful
- Fizici: Temperatura prea scăzută sau prea ridicată a aerului
- Chimici: substanţ rezultate în urma fumatului, a poluării etc.
- Biologici: virusuri, bacterii, fungi.

Boli ale sistemului respirator:


- La nivelul căilor respiratorii: guturaiul, gripa, amigdalita, laringita, tusea
convulsivă, rujeola, bronşita;
- La nivelul plămânilor: pneumonia, tuberculoza, cancerul pulmonar
- Asfixia: aerul nu mai poate ajunge la plămâni

Norme de igienă:
1. Respiraţia pe nas
2. Folosirea de batiste sau şerveţele igienice
3. Suflarea corectă a nasului
4. Tratarea bolilor sistemului respirator
5. Exerciţii fizice pentru dezvoltarea toracelui
6. Evitarea fumatului

S-ar putea să vă placă și