Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 22 martie 2021


Clasa a V-a C
Disciplina: Limba şi literatura română
Profesor: Irimia Andreea Cătălina
Şcoala Gimnazială ,,Anastasie Panu’’ Huşi
Domeniu: Elemente de interculturalitate
Unitatea de învăţare: ,,Călătoresc prin basme’’
Titlul lecţiei: ,,Diversitate culturală și lingvistică’’
Tipul lecţiei: Formarea de deprinderi şi abilităţi

Competenţe generale:
5. Exprimarea identităţii lingvistice şi culturale proprii în context naţional şi internațional

Competenţe specifice:
5.1. Asocierea unor experienţe proprii de viaţă şi de lectură cu acelea provenind din alte culturi − prezentarea unor experienţe similare
sau diferite privitoare la viaţa de familie, la valorile promovate în şcoală etc., pornind de la tradiţii întâlnite în textele orale sau scrise
studiate;
5.2. Identificarea unor valori culturale promovate în textele autorilor români din diferite perioade istorice.
Obiective operaţionale:
La încheierea activităţii didactice, elevii vor şti:
-să definească termenul de diversitate culturală;
-să definească termenul de diversitate lingvistică;
-să identifice unele valori culturale promovate în textele autorilor români;
- să prezinte unele experienţe similare sau diferite privitoare la viaţa de familie, la valorile promovate în şcoală;

Resurse educaţionale:
-Manualul de limba şi literatura română pentru clasa a V-a, Editura Art Klett, Bucureşti, 2019
-Capacităţile receptive normale ale elevilor de clasa a V-a;
-Timp la dispoziţie: 45 de minute;
-Sala de clasă.

STRATEGIA DIDACTICǍ:
Metode şi procedee: brainstormingul, conversaţia euristică, jocul didactic, rebusul, exerciţiul, învăţarea prin descoperire.
Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală/ în grup.
Mijloace de învăţământ: portofoliul elevilor, fişe de lucru, flipchart, texte-suport, filmul, manualul, creta, tabla, videoproiectorul.
Forme de evaluare: orală, scrisă, observarea sistematică a activităţii elevilor, aprecieri orale şi scrise.
Material bibliografic:
- Manualul de limba şi literatura română pentru clasa a V-a, Editura Art Klett, Bucureşti, 2019;
- Limba şi literatura română, Caietul elevului, clasa a V-a, Editura Art Klett, Bucureşti, 2019;
- Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNǍ, Clasele a V-a- a VIII-a,, Bucureşti,
2017.
DESFǍŞURAREA ACTIVITǍŢII

Momentele lecţiei Timp Activitatea profesorilor şi a elevilor Metode si procedee Evaluare


1.Organizarea clasei 1 min. Se creează o atmosferă potrivită desfăşurării lecţiei; se Conversaţia
notează absenţele.
2.Verificarea temei 5 min. Verificarea temei, prin solicitarea elevilor de a o citi. Conversaţia Frontală
scrise Elevii au avut de lecturat un fragment din textul Exerciţiul Orală
literar ,,Isprăvile lui Păcală’’ de Petre Dulfu
( ,,Moștenirea’’) și un fragment din textul
literar ,,Năzdrăvăniile lui Nastratin Hogea’’ de Anton
Pann. Astfel, ei îi descoperă pe Păcală, eroul folclorului
românesc și pe Nastratin Hogea, eroul folclorului oriental.
Aceștia au avut de notat principalele trăsături ale celor
doi eroi.
3.Captarea atenţiei 5 min. Pastila de ortografie. Construiește propozițiicu or- Problematizarea Individuală
togramele: cel/ ce-l, cea/ce-a, cei/ ce-i.

Captarea atenţiei se realizează prin câteva ghicitori (An-


exa1):

a. Sunt o plantă cu frunze comestibile, din care se face Conversaţia Orală


mâncarea preferată a lui Popeye Marinarul. Numele meu
este în greacă spanáki, iar în turcă ispanak. (spanac)

b. Nici cal, nici măgar! Nastratin Hogea avea un animal ca


mine, care în turcă se numește katır.(catâr)
c. Sunt o pasăre mare, căreia îi place foarte mult apa. În
bulgară, numele meu este găska.(gâscă)

d. Sunt o plantă foarte răspândită, iar numele meu provine


din germanul Kartoffel. (cartof)

e. Sunt o prăjitură de origine orientală, foarte dulce, din


foi subțiri, nuci sau migdale pisate și miere ori sirop de
zahăr. Numele meu începe cu b. (baclava)

f. Sunt un personaj fabulos din basme, cu o înfățișare gi-


gantică. Numele meu provine din cuvântul maghiar óriás.
(uriaș)
Scopul acestor ghicitori este de a apropia elevii de
ideea influențelor lingvistice și culturale dintre popoare.

4. Anunţarea 2 min. Se anunţă subiectul lecţiei şi obiectivele care vor fi Expunerea Observarea
subiectului lecţiei şi atinse la sfârşitul activităţii. sistematică
a obiectivelor
operaţionale
5. Dirijarea învăţării 25min. Se notează pe tablă titlul lecţiei: ,,Diversitate culturală și Conversaţia Orală
lingvistică’’, iar elevii îl transcriu pe caiete.

Le propun să asculte înregistrarea anecdotei din varianta


digitală a manualului și să rezolve cele patru exerciții din Exerciţiul Frontală

manual, pagina 156.


Voi solicita elevilor să încerce să definească diversitatea Individuală
culturală. Diversitatea culturală se referă la existența Lucrul individual
într-o societate a mai multor culturi, care se influențează
reciproc. De-a lungul timpului, orice întâlnire între
popoare (vecinătatea, comerțul, migrația, explorarea de
noi teorii, războaiele) a dus numai la schimburi de bunuri
materiale, ci și la schimburi de idei șide valori.
Diversitatea culturală este asociată, de obicei, și cu o
diversitate lingvistică: Împreună cu obiectele și ideile
care se transmit de la un popor la altul, se transmit și
cuvintele care le denumesc.
Voi nota definiţiile pe tablă.
6.Obţinerea 5 min. Voi solicita elevilor să rezolve exerciţiile 2 și 4 de la Activitate individuală
performanţei, Aplicaţii din manual, pagina 157. Conversaţia
asigurarea
transferului
7. Evaluare 1 min. Aprecierea si notarea elevilor. Conversaţia Individuală

8. Tema pentru 1 min. Elevii au de rezolvat, din manual, exerciţiul de la Notarea în caiete
acasă Provocări, pag. 157

S-ar putea să vă placă și