Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Clasa: a VI-a
Data: 14.11.2023
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: Antroposfera – omul şi activităţile umane
Lecţia: Populaţia Terrei: diversitatea umană şi mobilitatea teritorială
Tipul de lecţie: predare-învaţare-evaluare
Scopul lectiei: dobândire şi însuşirea de cunoştinţe noi despre diversitatea umană şi mobilitatea teritorială, de exersare şi evaluare a
cunoştiinţelor dobândire

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1. Precizarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor geografici.
2.1. Poziţionarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice.
3.3. Prezentarea diversităţii naturale, umane şi culturale realizând corelaţii interdisciplinare.
4.2. Caracterizarea elementelor, fenomenelor şi proceselor după un algoritm dat.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 - să explice în ce constă diversitatea umană
O2 - să specifice care sunt cauzele ce determină migraţiile pe Glob
O3 - să rezolve un grafic ce redă evoluția numărului de migranți internaționali
O4 - să efectueze calcule matematice referitoare la bilanţul migratoriu.

 STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, analiza, comparaţia, observarea, exerciţiu.
b) RESURSE MATERIALE: manualul, harta fizică a lumii, fişe de lucru
c) RESURSE UMANE: elevii clasei a VI-a
d) FORME DE ORGANIZARE: frontală, sincron, dirijată, individuală
e) TIMP, SPAŢIU: 50 de minute, sala de clasă
BIBLIOGRAFIE: - Fiscutean, M., C., Fiscutean, D., Mihai, C., (2023), Manual de geografie pentru clasa a VI-a, Editura Didactică
şi Pedagogică, Bucureşti
- Ilinca, N. (2015), Didactica geografiei pentru cadrele didactice din învăţământul gimnazial şi liceal, Editura C.D.Press, Bucureşti

Demers didactic

Nr. ETAPELE ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII


Crt. Dozare LECŢIEI Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/Resurse
Organizarea Verificarea prezenţei elevilor -elevul de serviciu face
1. 1 min. colectivului Pregătirea materialelor necesare desfăşurării prezenţa elevilor
de elevi lecţiei. Stabilirea ordinii -îşi pregătesc cartea şi caietul
Verificarea
2. 3 min. cunoştinţelor Verifică tema. -prezintă tema. -conversaţia
anterioare euristică
Captarea Atenţionează elevii asupra momentelor lecţiei -sunt atenți -conversaţia
3. 1 min. atenţiei Pune întrebări: Enumeraţi factorii care au -răspund la întrebări Euristică
favorizat răspzndirea geografică a populaţiei pe
Glob?
Anunţarea Anunţă obiectivele lecţiei. - ascultă, scriu titlul lecţiei în
4. 1 min. subiectului Cere elevilor să scrie titlul lecţiei în caiete caiet -conversaţia
lecţiei şi a Populaţia Terrei: diversitatea umană şi euristică
obiectivelor mobilitatea teritorială
operaţionale
Cere elevilor să rezolve individual în caiete -rezolvă exerciţiile şi dau -observaţia
exerciţiul Observă şi descoperă din manual, răspunsuri -exerciţiu
pag.26/Fişa de lucru Nr.1, timp în care scrie - ascultă şi scriu în caiet -conversaţia
lecţia pe tablă pentru clasa a V-a euristică
5. 25 min. Conducerea Prezintă şi scrie pe tablă: -explicaţia
ÎNVĂŢĂRII -diversitatea umană a populaţiei planetei
exprimată prin diferenţierile rasiale, lingvistice,
confesionale, etc.
-mobilitatea teritorială a populaţiei Terrei
-cere elevilor să scrie în caiete
Obţinerea Cere elevilor să rezolve fişa de lucru Nr.2, timp -rezolvă fişa de lucru
6. 13 min performanţei în care lucrează cu elevii clasei a V-a -scriu în caiete -fişă de lucru
şi feed-back- Cere elevilor să analizeze, individual, graficul -analizează graficul şi răspund -conversaţia
ului care redă evoluţia numărului de migranţi la întrebări euristică
internaţionali, pe continente, în perioada 1990- -citesc cu atenţie exerciţiile şi -analiza
2020, din manual, pagina 28 formulează răspunsurile
7. 4 min Recapitulare Cere elevilor să rezolve, individual exerciţiul din -rezolvă exerciţiul -exerciţiu
fişa de lucru Nr.2 -fişă de lucru
-conversaţia
euristică
Asigurarea Aprecieri şi recomandări asupra activităţii -notează tema pentru acasă
8. 2 min retenţiei şi a elevilor
transferului Temă: - investigaţia de la pagina 28 din manual
Schiţa lecţiei
Populaţia Terrei:
diversitatea umană şi mobilitatea teritoriului

a. Diversitatea umană
Oamenii se deodebesc între ei în funcţie de culoarea pielii, religie, limba vorbită.

Structura rasială: - rasa europeană, albă, cea mai numeroasă


- rasa mongoloidă, galbenă
- rasa ecuatorială, negroidă

Structura lingvistică: -pe Glob se vorbesc peste 3.000 de limbi și peste 6.000 de dialecte
-mandarina, cea mai vorbită limbă nativă de pe Glob, urmată de spaniolă şi engleză

Structura confesională: - creştinismul, islamismul, budismul, hinduismul, atei

b. Mobilitatea teritorială se referă la deplasările populației dintr-un spațiu geografic în altul, în diverse scopuri.
Termenul folosit pentru a reda acest fenomen demografic este migrație.
Cauze: -căutarea unor condiții mai bune de trai,
-lipsa locurilor de muncă,
-studii,
-refugieri din cauza conflictelor militare, etc.
Migranții înregistrează două tipologii: - emigranţi pt ţara din care pleacă
- imigranţi pt ţara de destinaţie.
- bilanțul migratoriu, reprezintă diferența dintre numărul de imigranți (I) și numărul de emigranți (E).
Formula de calcul a bilanțului migratoriu este: Bm=I-E.

Observă şi descoperă
Analizează graficele din imaginile 1 și 2 și precizează:
1. Care este cea mai răspândită religie de pe Glob?
2. Care este cea mai vorbită limbă nativă de pe Glob?
3. Ce pondere are populația care practică budismul?
4. Ce pondere are populația care vorbește limba spaniolă?

Dacă pe Pamânt ar trăi 100 de oameni

7 alte religii 15 mandarina

15 atei
31 creştini 56 alte limbi 6 spaniola
7 budişti
5 engleza

15 hinduşi 5 araba
4 hindi
25 musulmani
3 bengali

3 portugheza

3 rusa

Fig.1 Fig. 2

Fişă de lucru Nr.1


I. Graficul alăturat redă evoluția numărului de migranți internaționali, pe continente, în perioada 1990-2020. Analizează graficul și
precizează:
1. numărul total de migranți internaționali înregistrați pe Glob în anul 2020;
2. continentul care a înregistrat cea mai mare creștere de migranți în perioada analizată;
3. un continent în care a fost o perioadă de scădere a numărului de migranți internaționali, în cei 30 de ani.
Fişă de lucru Nr.2

1. Realizează corespondențe între continentele din coloana A și afirmațiile din coloana B.

A B

Asia 1. Se confruntă cu fenomenul de îmbătrânire demografică, iar prognoza


evoluției populației până în anul 2100 este de scădere.
Africa 2. Are cel mai mare număr de locuitori.
America 3. Înregistrează cel mai mare ritm de creștere a numărului de locuitori și cea
mai mare valoare a natalității.
Australia 4. Are cel mai mic număr de locuitori.
Europa 5. Deține o pondere de aproximativ 13% din totalul populației Terrei.

2. România a înregistrat în anul 2019 un număr aproximativ de 110000 de emigranţi în plus faţă de anul precedent. În acelaşi
timp, numărul imigranţilor a crescut cu aproximativ 45000. Care este bilanţul migratoriu al României?

S-ar putea să vă placă și