Sunteți pe pagina 1din 6

Instituţia publică , Liceul Teoretic „D.

Gherman”
s.Risipeni, r.Făleşti

Proiect didactic
de scurtă durată
la CHIMIE

Profesor –Braşoveanu Ala


Clasa-XII - profil real
Durata - 45 min.
Tipul lecţiei - de sistematizare a cunoştinţelor

Subiectul lecţiei- Teoria disociaţiei electrolitice.


Competenţe :

1. Competenţa de a comunica în limbajul specific chimiei;


2. Competenţa de a rezolva probleme/situaţii-problemă;
3. Competenţa de a investiga experimental substanţele şi procesele chimice;
4. Competenţa de a utiliza inofensiv substanţele chimice.

Subcompetenţă :

Să modeleze interacţiunile în soluţiile de electroliţi , reacţiile de identificare a


cationilor şi anionilor prin ecuaţiile moleculare, ionice complete şi ionice reduse.

Obiective operaţionale:

La finele lecţiei elevul va fi capabil să:

O1-să explice procesul de disociere electrolitică.

O2-să clasifice electroliţii în funcţie de gradul de avansare a disocierii.

O3-să scrie ecuaţiile proceselor de disociere a electroliţilor.

O4-să identifice condiţiile de desfăşurare a unei reacţii chimice în soluţii.

Metode şi procedee:

Problematizarea , conversaţie euristică, experiment chimic, rezolvarea de


exerciţii, autoinstruirea

Forme de organizare a activităţilor: Frontal , în grup

Materiale didactice: Sistemul periodic,Tabelul solubilităţii, postere, fişe de lucru,


carioci

Reactive şi utilije:Stativ cu eprubete,soluţii de KI, Pb(CH3COO)2, BaCl2,

AgNO3, CuSO4, KOH


Evenimente Realizarea Activiatăti de învăţare Materiale
instrucţionale obiectivelor

Evocare Problematizare-Identificarea soluţiilor de electroliţi şi 2 electrozi, sursă


neelectroliţi. de curent electric
soluţii de NaCL,
Reactuali- -Cum se numesc soluţiile sau topiturile substanţelor ce C11H22O11,
zarea conduc curentul electric?
cunoştinţelor 3 min
-Dar cele ce nu conduc curentul electric?

-Care este cauza apariţiei conductibilităţii electrice a


soluţie de clorura de sodiu?
Realizare Anunţarea temei noi”Teoria disociaţiei electrolitice”
sensului
(scură informatie despre Svante Arrhenius)
Poster cu
Anunţarea obiectivelor operaţionale.(Le citeşte un
obiectivele
elev)
operaţionale
O1
Lucru în grup(4 grupe)

SD-1. Rog, timp de 3 minute , din cuvintele date să Seturi de cuvinte


alcătuiţi un enunţ logic
Anexa 1
O2 Prezentarea enunturilor.

Clasificarea electroliţilor după gradul de avansare a


disocierii . Poster

Fişe de lucru , diferenţiat

SD-2 Subliniaţi cu linie dreaptă electroliţii tari, cu o Anexa 2


linie valuroasă-electroliţii medii, cu linie întreruptă
electroliţii slabi.

Regrupare în 3 grupe (fise cu formule).


O3
SD-3 Continuaţi ecuaţia reacţiei. Argumentaţi , Anexa 3
O4
folosind teoria disociaţiei electrolitice, că are loc
reacţia redată prin ecuaţia dată.

Prezentara ecuaţiilor scrise.(subliniera precipitatului,


gazului elininat şi a apei-Semnale analitice)

Concluzie:Reacţiile de schimb ionic au loc cind:


O4 a)se formează un precipitat;
b)se degajă un gaz;
c)se formează un electrolit slab.
Experiment chimic:
SD-4 Demonstraţi experimental că între substanţele ce
Reflecţie le aveţi pe mese decurgreacţii ionice. Scrieţi numai
ecuaţia ionică prescurtată.

Prezentarea produsului experimental.

Afisarea unui poster.


SD-5 Indică ecuaţiile de disociere alcătuite incorect Anexa 4

Notare elevilor cu argumentarea notelor


Teme de casa : De studiat tema 5.3
De rezolvat ex.7, pag 131.

Distribuirea de fişe
SD-Scrieţi:a)3 lucruri care va plăcut de la lecţia dată
b) 2 intrebări
c) o obiecţie
Anexa 1

Disociaţia electrolitică este procesul de desfacere a


electroliţilor în ioni sub actiunea moleculelor solventului
sau a topiturii.

La dizolvare sau topire electroliţii se desfac în ioni pozitivi


şi ioni negativi.

Sub acţiunea curentului electric ionii capătă o mişcare


orientată , ionii cu sarcină pozitivă se miscă spre catod ,
iar cei cu sarcină negativă spre anod.

Disociaţia este un proces reversibil, concomitent cu


disocierea moleculelor în ioni are loc şi legarea ionilor în
molecule.
Anexa 2

HCl ; H2 SO3 ; NaOH; CH3COOH;


H3PO4; AgNO3; H2S; Zn(OH)2

Anexa3

Ba Cl2+H2SO4→
NaOH + H2SO4→
Na2CO3+HCl→

Anexa 4

a) H3PO4 = H + H2PO4
b) Ca(OH)2 = CaOH + OH
c) BaCl2 = BaCl + Cl
d) KOH = K + OH

S-ar putea să vă placă și