Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE
Disciplina: fizica
Clasa: a IX-a
Unitatea de învățare: Liceul cu program sportiv „Mircea Eliade”
Titlul lecţiei: Legile frecarii la alunecare
Scopul lecţiei:insusirea cunostintelor privind legile frecarii la alunecare
Tipul lecţiei: lectie de transmitere de noi cunostinte
Locul de desfăşurare: sala de clasa
Durata: 50min
1.Conţinutul activităţii de instruire
Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
C1
C2

2. Obiectivele pedagogice operaţionale

O1
O2

3. Diagrama obiective-conţinut
Cod obiectiv C1 C2
O1
O2

4. Metode de învăţământ: (se va urmări la punctul B. corelarea lor cu obiectivele, mijloacele şi formele de organizare a activităţii).

5. Mijloace de învăţământ
Cod Denumirea resursei materiale

6. Bibliografie
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare Timp
instruirii* elevului (min.)
Conţinut
Obiective
operaţionale
Metode de Mijloace de Forme de organizare a activităţii
învăţământ învăţământ
Moment organizatoric

Verificarea cunstintelor anterioare

Transmiterea noilor cunoștinte

Captarea
atentiei

Reactualizarea
cunoștintelor

Comunicarea
titlului si a
obiectivelor

Prezentarea
continutului si
dirijarea
invatarii

C1, O1

C2, O2
...

Asigurarea
conexiunii
inverse

Sistematizarea si consolidarea cunostintelor

*etape specifice fiecarui tip de lecție. Etapele evidențiate cu roșu reprezintă un exemplu de completare a etapelor lecției și evenimentelor
instruirii pentru o lecție mixtă. Dacă veți preda un alt tip de lecție , desigur că etapele pe care le veți evidenția pe prima coloană vor fi cele
specifice tipului de lecție pe care ați predat

S-ar putea să vă placă și