Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE
Disciplina: fizica
Clasa: a X-a
Unitatea de învățare: Liceul cu program sportiv „Mircea Eliade”
Titlul lecţiei:Randamentul motorului Otto si Diesel
Scopul lecţiei:insusirea cunostintelor privind motoarele termice
Tipul lecţiei: lectie de transmitere de noi cunostinte
Locul de desfăşurare:sala de clasa
Durata: 50min
1.Conţinutul activităţii de instruire
Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
C1 Notiuni de baza Definitii
Formula randamentului, principii de
C2 Caracteristici
functionare

2. Obiectivele pedagogice operaţionale La finalul lectiei elevii vor fi capabili sa:


O1 sa defineasca motoarele Otto si Diesel
O2 să ştie funcţionarea motorului Otto şi a motorului Diesel
O3 să calculeze randamentul lor

3. Diagrama obiective-conţinut
Cod obiectiv C1 C2
O1 x
O2 x
O3 x

4. Metode de învăţământ: conversatia ,explicatia,expunerea, problematizarea

5. Mijloace de învăţământ
Cod Denumirea resursei materiale
VP Videoproiector
TM Test mesaj

6. Bibliografie
Manualul de fizica de clasa a X-a, editura All; www.didactic.ro
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare
instruirii* elevului
Conţinut
Obiective Metode de Mijloace de Forme de organizare
operaţionale învățământ învățământ a activității elevilor

Moment Salut prezenţa elevilor şi verific Elevii se pregatesc de lectie . conversatia catalogul colectiv
organizatoric disponibilitatea clasei pentru începerea
1min lecţiei.

Studiind aceste transformări ale gazelor Elevii îşi expun părerea la întrebarea dată conversatia - Individuala Asalt de
Evocarea am văzut că ele pot fi aplicate şi în formulînd concluzia că energia internă a idei
5min cotidian. Apare întrebarea cum am combustibililor ar putea fi transformată în
transforma energia internă a energie mecanică cu ajutorul unor maşini
combustibililor în energie mecanică?

Anunţarea subiectului orei şi a Elevii scriu subiectul orei în caiete.


obiectivelor operaţionale.
Realizarea Care a fost rolul motoarelor termice în Argumentează rolul motoarelor termice în conversatia videoproiector Frontala Argument
sensului viaţa omului. viaţa omului. power point are
25min test mesaj
Ce cunoaşteţi despre istoria apariţiei Elevii prezinta informatia pregatita.
motoarelor termice.

Profesorul prezintă o mica prezentare Elevii urmaresc prezentarea .


despre istoria motoarelor termice.

Utilizând prezentarea “Motoarele termice” Elevii urmaresc partile component si Comparar


se modelează cei 4 timpi de funcţionare a functionarea motoarelor termice . ea
motorului termic. Elevii compara diagramele functionarii
motorului Otto cu motorul Diesel.
În toate tipurile de motoare lucrul mecanic Formuleaza concluziile :
este efectuat de gaze, care se află la o 1 timp –admisie
presiune mare. Aceste gaze se numesc 2 timp –compresie adiabatica
agent de lucru. 3 timp –aprinderea si dilatarea adiabatica
Să analizăm schimburile de energie într-un 4 timp-evacuarea Studiu de
ciclu. caz

Ce are loc în timpul dilatării? La dilatare agentul de lucru primeşte o


Dar in timpul comprimarii? cantitate de căldură Q1 la temperatură înaltă.
La comprimare agentul de lucru cedează o
Corpul care a transmis această cantitate de cantitate de lucru mediului înconjurător
căldură este numit încălzitor sau sursă
caldă. Corpul care a primit căldură –
răcitor.
Deci pentru funcţionarea unui motor sunt
necesare sursa caldă şi sursa rece. Analiza
Lucrul efectuat de agentul de lucru într-un Formulează concluzia că un motor termic
ciclu va fi funcţionează cu atît mai eficient cu cît el
L=Q1-Q2 transformă în lucru mecanic o parte mai mare
Aceasta este o consecinţă a principiului din cantiatatea de căldură primită de agentul
întîi al termodinamicii. de lucru de la încălzitor.
Principiul funcţionării motorului termic se
poate prezenta sub forma unei scheme.

Eficacitatea motorului termic este Elevii urmaresc explicatiile profesorului


caracterizată de mărimea numită
randament.

Reflexie Rezolvarea problemelor. Pe parcursul unui Elevii rezolva problema Problematizarea frontal Exercitiu
10 min ciclu, motorul termic a primit de la didactic
încălzitor o cantitate de căldură egală cu
1200J şi din ea a cedat 924J răcitorului.
Determinaţi randamentul motorului.
Extindere Aplicarea analizei SWOT la motoarele Raspunsuri posibile explicatia In grupe de lucru Analiza
4min termice Puncte tari : sunt aplicate in toate domeniile swot
industriei si transporturilor
Puncte slabe : nu toata canittatea de caldura primita
o transforma in lucru mecanic
Oportunitati : datorita progresului stiintific va fi
ridicat randamentul
Amenintari : poluarea mediului
2min Text mesaj-Rezolvand testul vor primi Vor primi mesajul : randamentul lectiei este expunerea frontal Text
aplicarea formulei randamentului la lectia cantitatea de cunostinte acumulate din totalul mesaj
de fizica. cunostintelor transmise

Bilantul lectiei Se fac totalurile realizarii obiectivelor . conversatia frontal


1min

Bilantul Se apreciaza activitatea elevilor pe parcursul lectiei


activitatii elevilor
1min

Tema pentru De studiat „Motoarele termice” ,de Elevii noteaza tema si asculta cateva indicatii.
acasa pregatit comunicari „Motoarele termice si
1min mediul”.

Test – mesaj

117
1. Maşinile care transformă energia internă a combustibilului în energie mecanică se numesc ……

2. Relaţia reprezintă…

3. Motorul Otto funcţionează pe bază de..


4. Aprinderea şi dilatarea este numită….
5. La dilatare agentul de lucru primeşte o cantitate de căldură de la …

S-ar putea să vă placă și