Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Data: 10.11.2022
Clasa: a XI-a ,,R’’

Disciplina: Fizică, Astronomia


Profesor: Darii Vasile
Subiectul lecției: Principiul întâi al termodinamicii și aplicarea lui în diferite izoprocese.
Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Durata lecției: 45 minute
Unități de competență curriculare:
 Explicarea principiului întâi al termodinamicii ca lege de conservare.

Obiectice operaționale:
La sfârsitul activității, elevii vor fi capabili:
O1 – să enunțe principiului întâi al termodinamicii
O2 – să aplice principiul întâi al termodinamicii la transformări simple ale gazului ideal
Metode: conversația euristică, explicarea, animații de pe platforma vascak.cz
Forme de organizare: Frontal, individual
Resurse:
 Umane: profesor, elevi
 Materiale: cretă, tablă, leptop, proiector, ecran, rechizite școlare, manual, caiet
Strategii de evaluare:
 Evaluare orală

Bibliografie:
1. Fizică. Astronomie. Curriculum pentru clasele a X-a – a XII-a, Chișinău, 2019
2. Bocancea V., Ciuvaga V., Rusu T. Fizică. Astronomie. Ghid de implementare a
curricului, Chișinău,2019
3. Marinciuc M., Rusu S., Manual pentru clasa a XI-a, Chișinău, Știința 2020
Desfășurarea lecției
Etapele activității Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
didactice (durata) operaționale activității și alte
observații
Evocarea (6 min) Salută clasa Se pregătesc pentru lecție Oferire de feed-
Moment Înregistrează elevii absenți Salută profesorul back
organizatoric (1
min)
Captarea atenției O1 Actualizarea conoștințelor acumulate de elevi Răspund la întrebări Oferire de feed-
(5 min) 1. Transformări simple ale gazului ideal back
2. Ecuația Clapeyron- Mendeleev
3. Moduri de variație a energiei interne
Realizarea 1. Se precizează următoarele momente: Răspund la întrebările Oferire de feed-
sensului (35 min) U – mărime de stare propuse back
Conținutul nou L, Q – nu sunt forme de energie, ci sunt forme ale schimbului de
(25 min) energie dintre sistem și lumea înconjurătoare.

Variația energiei interne a unui corp izolat mecanic și termic de alte


corpuri, nu se modifică indiferent dacă în interiorul corpului au loc sau nu
procese fizice.
Variația energiei interne se modifică numai dacă există schimb de lucru
mecanic sau căldură între el și mediu
În orice transformare variația energiei interne depinde doar de stările
inițială și finală a sistemului, fiind independentă de stările intermediare
prin care trece sistemul termodinamic. Lucrează individual în caiete,
2. Formularea principiului întâi al termodinamicii având ca suport manualul
∆U = Q+L’ ; L’ = -L Vizionează animațiile
Q=∆U+L - ecuația matematică a principiului întâi al propuse, fac comentarii și
termodinamicii concluzii
3. Precizări pentru procesul ciclic, cu aplicarea principiul întâi:
Qcic = ∆U cic + L cic
∆U cic = O
Lcic = Qcic = Q1-Q2
4. Experesii necesare pentru a realiza următoarea SD:
Să obțină expresii pentru Q, L și ∆U pentru transformările simple
ale gazului ideal
Q= ∆U+ L
Q= CM∆T
∆U= 3/2νR∆T
L= p∆V
pV= νRT
5. Pentru fiecare transformare se proiectează pe ecran animația
respectivă de la platforma vaskac.cz
6. Se atenționează următoarele momente:
CMV=3/2 R – nu depinde de natura gazului
Se analizează sensul fizic al constantei universale a gazelor
Se comentează relația lui Mayer:
CMP= CMV+R;
cp = cv + R/M

Consolidarea Propune elevilor să sistematizeze cunoștințele acumulate la conținuturile Realizează sarcina propusă
cunoștințelor noi Răspund la întrebările
(10min) propuse

Reflecția Se stabilește atingerea obiectivelor pe parcursul lecției Raspund la întrebările Oferire de feed-
(3 min) adresate de profesor back
Își expun părerea referitor la
modalitatea de desfășurare a
lecției

Tema pentru De studiat § 2.4 (a, b pag. 59-60)


acasă (1 min)

S-ar putea să vă placă și