Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Busuioc Anna


Disciplina: Chimie
Clasa: a VIII-a
Unitate de conținut: Acizi – Definiție, clasificare, denumire, formulă generală
Tipul lecției: Lecție de comunicare și asimilare de cunoștințe
Durata de desfășurare: 45 minute
Competențe specifice:
CS1-4.1Operarea, în diferite situații de comunicare, cu noțiunile ce se referă la: clasele de compuși anorganici (oxizi, acizi, baze, săruri); legătura
genetică; indicatori, scală pH, mediu (acid, bazic, neutru); reacția de schimb.
CS1-4.2 Corelarea compoziției substanței cu denumirea, clasa de compuși, utilizarea, importanța, acțiunea asupra organismului uman.
CS2-4.3Caracterizarea oxizilor, bazelor, acizilor, sărurilor conform algoritmului.
Obiective operaționale:
O1 – să explice noțiunea de acizi, acazi oxigenați și neoxigenați
O2 – să cunoască denumirea acizilor și clasificarea acestora
O3- să identifice metodele de obținere a acizilor
O4- să scrie formulele unor acizi aplicând formula generală
Metode didactice:: explicația, conversația euristică, problematizarea, diade, observația, discuție chidată
Materiale și mijloace: tabla, caiete, cretă, manual, sistem periodic.
Forma de organizare: frontal si individual
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesor - elev Do Strategii didactice
zar Metode şi Forme de
ea procedee activitate
Evocare Organizarea clasei pentru ore, asigur un climat favorabil pentru a desfășura activitatea.
(10 min) Se salută elevii. Lucrul individual
Se verifică tema de acasă. frontal
2 elevi lucrează la tablă asupra sirurilor genetice:
a. C→CO2 →H2CO3→ CaCO3
b. Li→ Li2O→ LiOH→Li2SO4
Pentru clasă:
Metal→oxid bazic→ bază→ sare, fiecare elev completează schema prin alegerea unui metal,
timp de lucru 7 min.
Realizarea Notați tema nouă de astăzi : Acizi – Definiție, clasificare, denumire, formulă
sensului generală
(20 min)
Rog elevii cu ajutorul tabelului de la sfirsitul manualului să-și amintească cîteva exeple de Problematizare
acizi oxigeneți și neoxigenați. Difiniția?
Acizii – sunt substanțe compuse cu molecule formate din hidrogen și un radical acid.
Ne amintim clasificarea acizilor:
Explicația

Se notează în caiete.
Pentru citerea acizilor și scrierea corectă a formulelor trebuie să urmăm următoarele reguli:
Demonstrarea

Acizii se obțin astfel:

Discuție
Proprietățile fizice ale acizilor: ghidată
1. Starea de agregare a acizilor la temperatură obişnuită depinde de mai mulţi factori, astfel încât
acizii pot fi găsiţi în toate cele trei stări de agregare:
- acizi gazoşi: HCl, HBr, H2S;
- acizi lichizi: HNO3, H2SO4;
- acizi solizi: H3PO4.
2. Acizii sunt solubili în apă. Unii acizi concentraţi fumegă în aer.
3. Soluţiile apoase ale acizilor au gust acru şi conduc curentul electric.
ATENŢIE! Nu gustaţi soluţiile de acizi!
4. Acidul clorhidric (HCl) este un gaz incolor cu miros înţepător, mai greu decât aerul.
5. Acidul sulfuric (H2SO4) este un lichid uleios mai greu decât apa.
ATENŢIE! Dizolvarea acidului sulfuric în apă este puternic exotermă. Pentru a evita eventualele
accidente, la diluarea unei soluţii concentrate de acid sulfuric se toarnă soluţia de acid în apă si
nu invers.
Reflecție Exerciții
(10min)

Diade

Lucrul la tablă

2.
Extindere Se fac concluziile temei.
(5 min) Elevii activi pe parcursul orei sunt notați cu argumentarea notelor.
Temă pentru acasă:de studiat tema acizii.
Eşti şeful departamentului de vânzări pentru o firmă care fabrică acid sulfuric, cunoscut
şi sub denumirea de „sângele industriei”. Concepe o reclamă publicitară sau un slogan care să
te ajute să distribuiți acest produs agenţilor industriali.

S-ar putea să vă placă și