Sunteți pe pagina 1din 16

METODICĂ -

PREGĂTIRE
GRADUL II

PROF. DR. LUCIANA TRUȚĂ


AGENDA
I. Obiectivele educațonale în învățământul preșcolar
1. Clarificarea conceptelor cu care se operează în educația timpurie (forme de
realizare, mijloace de realizare, forme de organizare, strategia didactică, tipuri de
activitate etc.).
II. Conținuturi specifice activității în grădiniță
III. Forme specifice și moduri de realizare a activității
2. Jocul didactic, jocul logic – elemente specifice.
4. Model de proiect de activitate de sine stătătoare (joc didactic matematic-
numeralul ordinal, grupa mijlocie).
I. OBIECTIVELE EDUCAȚIONALE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR

Formarea complexă și articulată a preșcolarilor în planul cognitiv, al limbajului și


comunicării, în plan social și emoțional, fizic și al abilității pentru învățare.

Reperele fundamentale în învăţarea și dezvoltarea timpurie (RFIDT, aprobate prin O.M.


nr. 3851/2010).
- un set de enunţuri care reflectă aşteptările privind ceea ce ar trebui copiii să ştie şi să fie
capabili să facă;
-finalităţile educaţiei timpurii au în vedere o abordare holistică;

Domeniile de dezvoltare vizate:


1. dezvoltarea fizică, sănătate și igienă personală;
2. dezvoltarea socio-emoţională;
3. dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii;
4. dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii;
5. capacităţi și atitudini în învăţare.
1. Clarificarea conceptelor cu care se operează în educația timpurie (forme de 4
realizare, mijloace de realizare, forme de organizare, strategia didactică, tipuri
de activitate etc.).

III. FORME DE REALIZARE A ACTIVITĂȚILOR ÎN GRĂDINIȚĂ (PE


DOMENII EXPERIENȚIALE):

- ACTIVITATE INTEGRATĂ
- ACTIVITATE PE DISCIPLINĂ (DE SINE STĂTĂTOARE)
MIJLOACE DE REALIZARE A ACTIVITĂȚILOR ÎN GRĂDINIȚĂ:
Jocul cu toate valenţele şi sub toate formele sale (liber, dirijat, iniţiat de
copii sau iniţiat de cadrul didactic, jocul didactic, logic, de perspicacitate,
de creativitate, muzical, de mişcare etc.),
Povestirea, exerciţiile cu material individual, experimentele, construcţiile,
lectura după imagini, observarea, convorbirea, povestirile create de copii,
memorizările, precum şi alte mijloace, specifice didacticii

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚILOR ÎN GRĂDINIȚĂ:

- FRONTAL, PE GRUPE, ÎN PERECHI, INDIVIDUAL


1. Clarificarea conceptelor cu care se operează în educația timpurie (forme de 5
realizare, mijloace de realizare, forme de organizare, strategia didactică, tipuri
de activitate etc.).

ELEMENTE COMPONENTE ALE STRATEGIEI DIDACTICE:


- METODE
- MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT
- FORME DE ORGANIZARE

TIPURI DE ACTIVITATE:
- de comunicare de noi cunoștințe și formare de deprinderi şi priceperi;
- de consolidare/sistematizare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor;
- de verificare - evaluare
1. Clarificarea conceptelor cu care se operează în educația timpurie (forme de 6
realizare, mijloace de realizare, forme de organizare, strategia didactică, tipuri
de activitate etc.).
ERORI FRECVENTE
Se fac confuzii între:
➢ mijlocul de realizare și forma de organizare.( frontal, individual)
➢ mijlocul de realizare și metode.
➢ categoriile de activități și tipul de activitate.( predare, consolidare, evaluare)
➢ mijlocul de realizare și forma de realizare.( integrată/ de sine stătătoare)
➢ domeniile experiențiale și categoria de activitate.( educarea limbajului,
cunoasterea mediului, joc muzical)
➢ mijloacele de realizare și domeniile experiențiale.
➢ domeniile de dezvoltare și domeniile experiențiale.
➢ categoriile de activități și mijloacele de realizare (specifice categoriilor)
➢ tipurile de activități de învățare și tipul de activitate
TIPURI DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


ACTIVITĂȚI PENTRU DEZVOLTARE PERSONALĂ
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

TIPURI DE ACTIVITATE:
- de comunicare de noi cunoștințe și formare de deprinderi şi priceperi;
- de consolidare/sistematizare a cunoştinţelor, priceperilor şi
deprinderilor;
- de verificare - evaluare
8
2. Domenii experiențiale - categorii de activități- mijloace de realizare specifice

Domenii experienţiale Categorii de activităţi


aferente
Domeniul Ştiinţe (DȘ) Cunoașterea mediului
Activitate matematică
Domeniul Limbă şi Comunicare Educarea limbajului
(DLC)
Domeniul Om şi Societate Activități practice
(DOS) Educație pentru societate
Domeniul Psihomotric (DPM) Educație fizică

Domeniul Estetic și Creativ Educație muzicală


(DEC) Activități artistico-plastice
(desen, pictură, modelaj)
9
2. Domenii experiențiale - categorii de activități- mijloace de realizare specifice

1) Domeniul Ştiinţe
A. Cunoașterea mediului
a. observare
b. lectură după imagini
c. lectura educatoarei
d. povestire
d. joc didactic
e. convorbire

B. Activități cu conținut matematic


a. exerciții cu material individual
b. joc didactic matematic
c. joc logico-matematic
d. probleme ilustrate
10
2. Domenii experiențiale - categorii de activități- mijloace de realizare specifice

2). Domeniul Limbă şi comunicare:

A. Educarea limbajului
a. Lectură după imagini
b. Povestirea educatoarei
c. Lectura educatoarei
c. Joc didactic
d. Memorizare
e. Convorbire
f. Joc exercițiu
g. Povestirea creată
11
2. Domenii experiențiale - categorii de activități- mijloace de realizare specifice

3) Domeniul Om şi societate:
A. Elemente de activitate casnică- deprinderi practic gospodărești
-salate, aluaturi, asezarea mesei, etc.

B. Activitate practică
-mototolire, rupere, lipire, innodare, bobinare, răsucire, înșirare, șnuruire, rulare,
tăiere, îmbinare, decupare, împletire.

C. Educație pentru societate


- memorizare,
-lectură după imagini,
- joc didactic,
- lectura educatoarei,
- povestirea educatoarei,
- convorbire.
12
2. Domenii experiențiale - categorii de activități- mijloace de realizare specifice

4) Domeniul Estetic şi creativ.

A. Educație muzicală
Cântec
Joc cu text și cântec
Joc muzical (ritmic, melodic, ritmico – melodic)
Audiția muzicală

B. Activități artistico - plastice


Desen
Pictură
Modelaj
13

2. Domenii experiențiale - categorii de activități- mijloace de realizare specifice

4) Domeniul Pshihomotric –Deprinderi motrice


A. Exercițiul fizic
a. Mers
b. Alergare
c. Săritura
d. Târâre
e. Aruncare si prindere
f. Tracțiune
g. Dans tematic
e. Elemente de gimnastică

B. Jocul de mișcare

C. Traseul aplicativ
14
2. Jocul didactic, jocul logic – elemente specifice.

Jocul didactic-elemente specifice:

-scop didactic: corelat cu tipul de activitate


-sarcina didactică: transpune în joc scopul didactic; avem o singură
sarcină didactică în cadrul unui joc didactic
-elemente de joc: întrecerea, surpriza, închisul și deschisul ochilor,
recompensele, aplauzele etc.
-conținutul matematic: mulțimi, operații cu mulțimi, elemente de
logică, relații de ordine, relații de echivalență, numere naturale, operații
cu numere naturale, unități de măsură, elemente de geometrie plană și
spațială
-materialul didactic: ușor de mânuit de către copii și să conțină o
problemă didactică de rezolvat.
-regulile jocului: cel puțin 2 reguli: prima transpune sarcina didactică
într-o acțiune concretă, a doua are rol organizatoric; trebuie formulate
clar.
15
3. Jocul didactic, jocul logic – elemente specifice.

Jocul didactic-etape:
➢moment organizatoric
➢introducerea în joc/captarea atenției
➢prezentarea/intuirea materialului didactic
➢reactualizarea cunoștințelor
➢anunțarea titlului jocului și a scopului/obiectivelor
➢prezentarea conținutului și dirijarea învățării: explicarea și
demonstrarea regulilor de joc; fixarea regulilor; demonstrarea
jocului; executarea jocului de probă)
➢obținerea performanței: executarea jocului de către copii
➢asigurarea retenției și a transferului: complicarea sarcinilor
jocului și introducerea de noi variante
➢asigurarea feed-back-ului și evaluarea performanței (încheierea
jocului)
Presentation title 16

SESIUNE DE ÎNTREBĂRI

S-ar putea să vă placă și