Sunteți pe pagina 1din 3

Titlul activităţii: Descoperă cartea!

Tipul activităţii: proiect de lectură


Locul desfăşurării: la CDI
Perioada proiectului:
Grupul ţintă: elevii clasei a V-a
Personal didactic implicat: profesorul de limba şi literatura română, profesorul diriginte,
profesorul documentarist
Scopul proiectului: descoperirea CDI ca centru de resurse (organizarea fizică şi intelectuală a
CDI), ameliorarea rezultatelor şcolare.
Obiective urmărite de proiect:
o stimularea gustului pentru lectură şi a curiozității intelectuale a elevilor;
o dezvoltarea abilităților de lectură ale elevilor;
o oferirea unor modalităţi atractive de acces la cărţile noi din CDI;
o valorificarea fondului documentar al CDI.

Proiectul de desfăşoară în mai multe etape:

 Descoperă cartea! - alegerea cărţii din fondul CDI

 Citeşte cartea! - lectura integrală a lucrării şi completarea fişei cărţii


 Povesteşte şi altora despre ea! – recomandarea cărţii citite colegilor de clasă sub forma:
• unui desen reprezentând o întâmplare din carte
• cântec (câteva versuri create de voi care vorbesc despre acțiunea cărții, puse pe o melodie
cunoscută)
• un personaj (om sau animal) costumat, care rostește un monolog
• realizarea machetei unui obiect care are semnificație pentru acțiunea cărții.

 Evaluarea proiectului (18 – 21.12.2023)


Titlul activităţii: Descoperă cartea!

Tipul activităţii: activitate de formare de priceperi şi deprinderi intelectuale (etapă din proiectul
de lectură cu acelaşi titlu)
Public ţintă: elevii clasei a V-a
Coordonatori: profesorul de limba română, profesorul documentarist
Competenţa generală:
o Formarea elevilor în domeniul utlizării informaţiei în vederea dezvoltării autonomiei în
învăţare şi a unei atitudini civice.
Competenţe specifice:
 Identificarea elementelor componente ale unui document carte;
 Analizarea informaţiilor oferite de codurile cărţii (coperta I, coperta a IV-a, pagina de
titlu), elemente de reperare a informaţiei dintr-un document carte: cuprins, prefaţă, index,
glosar);
 Integrarea semnificaţiei titlului în analiza imaginii de pe carte;
 Compararea informaţiei conţinută de extrasul fotocopiat din carte cu elementele de
identitate ale cărţii;
 Respectarea spaţiului şi a fondului C.D.I.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Mijloacele de învăţământ folosite: volume documentare şi de ficţiune, din fondul CDI, extrase
fotocopiate pentru fiecare carte, necesar de scris
Metode didactice folosite: conversaţia euristică, lectura, argumentul, problematizarea, jocul
didactic
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală
Evaluarea: prin observarea activităţii copiilor şi aprecieri verbale.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

I. Moment organizatoric
Aranjarea grupului de elevi
II. Captarea atenţiei
Li se cere copiilor să rostească numele unor detectivi cunoscuți din cărți sau din filme
III. Anunţarea titlului activităţii şi ce urmăreşte aceasta
Investigarea capacităţilor de detectivi ale copiilor.
IV: Prezentarea sarcinii de lucru
Elevilor li se distribuie fişa cărţii şi li se explică modalitatea de rezolvare.
Sarcina de lucru:
Observând cu atenţie extrasul fotocopiat care v-a revenit şi volumele aflate în faţa voastră
pe masă, descoperiţi cartea de la care provine fotocopia.
Explicaţi în faţa colegilor ce element de identificare a cărţii sau de reperare a
informaţiei dintr-un document carte, v-a ajutat să rezolvaţi cerinţa.
 Citiţi această carte în afara cursurilor şcolare şi completaţi fişa cărţii[1]
Copiii analizează cărţile pe care le au în faţă, compară extrasul fotocopiat cu originalul,
argumentând în faţa colegilor alegerea făcută.
Completează fişa cărţii cu datele reperate de pe pagina de titlu a volumului pe care l-au
identificat în urma investigaţiei.
Evaluarea: Sunt felicitaţi cei mai destoinici detectivi şi li se promite drept recompensă
întâlnirea, într-o activitate viitoare, cu celebrul Scherlock Holmes în povestirea pentru copii
„Elementar, dragă Watson!”.

FIŞA CĂRŢII:
Autor(i):
Titlu:
Loc de apariţie:
Editura:
Anul apariţiei:
Povesteşte întâmplarea sau informaţia care ţi-a plăcut cel mai mult din această lectură:

Gradul de dificultate al lecturii: a.lectură foarte uşoară/b. lectură uşoară/c. lectură dificilă

CRITERII DE EVALUARE:
Completarea tuturor rubricilor FIŞEI CĂRŢII 3 p.
Identificarea corectă a principalelor coduri ale cărţii (autor, titlu, loc de 3 p.
apariţie, editură, an)
Corectitudinea redactării (ortografie, punctuaţie, corectitudine gramaticală 2 p.
şi lexicală)
Respectarea termenului stabilit 1 p.
Se va acorda un punct din oficiu.

S-ar putea să vă placă și