Sunteți pe pagina 1din 11

:

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR COORDONATOR: Cozma Teodora


PROFESOR METODIST: dr. Frumos Cristina Maria
PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR: Crețu-Velicu Ioana Alexandra
ELEV PROPUNĂTOR: Dochița Iasmina Ștefania
CLASA: a XI-a B

Grădinița cu Program Prelungit ,,Cuvioasa Parascheva” Iași

Page 1 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

DATA: 29.11.2023
GRUPA: Mijlocie C
TEMA ANUALĂ: Cum este,a fost și va fi pe Pământ?
TEMA PROIECTULUI: Temă independentă
TEMA SĂPTĂMÂNII: România este țara mea!
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare (DLC)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Tricolorul
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare-învățare
DIMENSIUNEA DEZVOLTĂRII:
B4 - Autocontrol si expresivitate emoțională.
D1 - Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute.
D3 - Premise ale citirii si scrierii, in contexte de comunicare cunoscute.

Page 2 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

COMPORTAMENTE:
B4.1. Recunoaște si exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale,
texte literare, obiecte de artă etc.
D1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, in vederea
înțelegerii si receptării lui (comunicare receptivă).
D1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării
ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresiva).
D3.1. Participă la experiențe dc lucru cu cartea, pentru cunoașterea si
aprecierea cărții.

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
Formarea deprinderii de a reda voluntar, conștient și expresiv un text audiat de memorat; îmbogățirea vocabularului;
dezvoltarea receptivității preșcolarilor la sursele de expresivitate a limbii.

OBIECTIVE:
O1: Să descrie imaginea expusă pe tablă, folosindu-și imaginația;
O2: Să recite clar și expresiv poezia, cu ajutorul propunătorului, intrând în rolul personajului principal (crizantema);
O3: Să recite poezia pe roluri, utilizând costumația dată;
O4: Să identifice prin problematizare, un posibil final al poeziei.

Page 3 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

STRATEGIA DIDACTICĂ:
➢ Metode și procedee didactice: instructajul, conversaţia, conversația euristică, observarea, explicaţia,
demonstraţia, expunerea, algoritmizarea, problematizarea, exercițiul lingvistic oral;
➢ Mijloace didactice: imagini, textul poeziei,costumul de crizantemă, stimulente;
➢ Forme de organizare a învăţării: frontal, individual, în perechi.

DURATA: 25 de minute.

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educație timpurie, M.E.N., 2019


 https://anidescoala.ro/divertisment/povesti/povesti-populare/crizantema-poezie-populara/
 Hobjilă Angelica, Elemente de didactica a activitatilor de educare a limbajului, Institutul European, 2008

Page 4 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE


NR. SECVENŢELE OB CONŢINUTUL INSTRUCTIV- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
CRT. ACTIVITĂŢII EDUCATIV Medode și Mijloace Forme de
DIDACTICE procedee didactice organizare
1. MOMENT Asigurarea condiţiilor optime pentru
ORGANIZATORIC desfăşurarea activităţii:
➢ aerisirea sălii de grupă; Capacitatea
preșcolarilor de
➢ ranjarea mobilierului;
instructajul frontal a se pregăti
➢ pregătirea materialului necesar
pentru
desfăşurării activităţii;
activitate.
➢ intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă.
2. INTORDUCEREA ÎN Introducerea în activitate o voi realiza frontal Capacitatea
ACTIVITATE O1 prin așezarea copiilor în semicerc după conversația individual copiilor de a
care le voi atașa preșcolarilor o imagine euristică răspunde la
pe tablă, în legătură cu poezia. Le voi întrebări cu
adresa câteva întrebări pe baza explicația propoziții
imaginii: imagine corecte din
Î: Ce putem observa în imagine? (ANEXA 1) punct de vedere
R: În imagine observăm un steag. grammatical și
Î: Ce steag este în imagine? de a descrie
R: În imagine vedem streagul româniei! imaginea de pe
Î: Cine știe cum se mai numește steagul tablă,
româniei? folosindu-și
R: Steagul româniei se mai numește imaginația.
tricolor!

Page 5 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

Î: De ce credeți că se numește tricolor?


R: Se numește tricolor datorită
culorilor.
Le voi preciza copiilor faptul pe 1
decembrie sabătorim ziua României și
ca astăzi vom învăța o poezie despre expunerea textul
tricolor poeziei
observarea (ANEXA 2)

3. ANUNȚAREA "Așadar copii, astăzi la comunicare


TEMEI ȘI A vom învăța împreună poezia
OBIECTIVELOR "Tricolorul". textul Capacitatea
Vom memora, vom recita această poeziei copiilor de a
conversația
poezie și vom răspunde la întrebări în (ANEXA 2) frontal recepta un
euristică
legatură cu conținutul ei.” imagine mesaj oral
Le voi cere preșcolarilor să repete titlul (ANEXA 1) transmis.
poeziei.
"TRICOLORUL!"
4. PREZENTAREA, Algoritmul de memorizare
EXPLICAREA ŞI
VALORIFICAREA Etapa demonstrativă: Voi recita clar, conversația
CONŢINUTULUI expresiv, respectând intonaţia şi euristică
TEMEI NOI pauzele necesare, fiind ajutată de
imaginea expusă, pentru a fi ascultată demonstrația
cu interes de copii.
textul

Page 6 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

Din culori de curcubeu poeziei


Împletite în cunună, (ANEXA 2) frontal
Trei cu dragoste-mi aleg imagine individual
Pentru patria străbună. (ANEXA 1)

Trei culori, ca trei petale,


Le alătur și-mi fac steag;
Roșu, galben și albastru,
Tricolorul țării drag."

Voi face familiarizarea cu conținutul de


idei al textului:

Etapa de învățare: Voi recita prima


strofă de două ori, apoi o voi spune
împreună cu preșcolarii, în timp ce unul
din preșcolari e în fața și îl voi solicita
să o recite, jucând rolul crizantemei, iar
eu voi fi copilul (sau viceversă). conversația
Voi recita apoi prima strofă împreună euristică
cu cea de-a doua, repetând procedeul de
dinainte alături cu grupul de copii. explicația
Voi recita apoi primele două strofe și a
treia impreună, repetând iar procedeul expunerea
anterior. textul
poeziei frontal

Page 7 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

Etapa de consolidare: Voi alege câte (ANEXA 2) individual


doi copii care să vină în față. Fiecare imagine
dintre ei va recita câte o strofă, restul (ANEXA 1)
copiilor ascultând astfel poezia integral
și privind cei doi copii costumați în
personajul principal, crizantema.
Vor ieși încă o pereche de copii și
recita purtând costumul de crizantemă.
Grupa repetând după ei.
Apoi vor recita câte doi copii poezia pe Capacitatea
roluri (de 2-3 ori), ajutați de către copiilor de a
propunător. exercițiul recita clar și
expresiv poezia,
Etapa finală: Voi recita din nou algoritmizarea cu ajutorul
poezia, însoţind recitarea de mişcări, propunătorului,
care să pună în valoare conţinutul de intrând în rolul
demonstrația
idei al textului. personajului
principal .

Capacitatea
exercițiul preșcolarilor de
O2 a recita poezia
pe roluri,
textul utilizând
poeziei costumația dată.
(ANEXA 2) frontal

Page 8 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

exercițiul
imagine
individual
(ANEXA 1)
pe grupe
O3
5. EVALUARE Mă voi asigura că textul a fost înțeles, Capacitatea
adresând întrebări: preșcolarilor de
a folosi
 ”Despre ce este vorba în
cunoștințele
poezie ?”
acumulate în
 ”Ce culori sunt descrise în
conversația timpul
poezie? ”
euristică activității
 ”Ce culori sunt folosite în
frontal pentru a
componența steagului?” exercițiul
individual răspunde corect
lingvistic oral
la întrebări.
problematizarea
Capacitatea
copiilor de a
identifica prin
problematizare,
un posibil final
al poeziei.

Page 9 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

6. ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri generale și Aprecieri


ACTIVITĂŢII individuale asupra activității conversaţia verbale
stimulente frontal
desfășurate: euristică generale și
Le voi oferi copiilor buline. individuale.

Page 10 of 11
:
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: colegiulpedagogiciasi.ro
mail : secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

Page 11 of 11

S-ar putea să vă placă și