Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
AVIZAT,
Director: Prof. Tucă Florin Marius
Director adj.: Prof. Lungu Ileana Letiția
Sa ne
Coord. proiecte şi programe: Prof. Daniela Munteanu
bucura
Coord. activităţii: Prof. Cioabă Ana
m
suflet
ul în
lumea
minuna
taa
spectac
olului !
PROIECT DE ACTIVITATE EXTRAȘCOLARĂ
Argument:
Trăim într-o epocă în care calculatorul, internetul şi alte forme facile de relaxare ocupă o mare parte din timpul
liber al copiilor. La fel se petrece şi în ceea ce priveşte vizionarea unui spectacol de teatru. De cele mai multe ori
copiii preferă activitatea lejeră de a viziona un film la televizor decât să meargă la teatru. Este motivul pentru care
școala noastră dorește să reorienteze atenția și educația copiilor câtre descoperirea frumosului, a actului artistic,
către ARTĂ. În acest scop a fost încheiat un parteneriat cu Opera Română Craiova cu titlul „Magia
spectacolului”.
Activitatea de astăzi pe care o desfăşurăm în parteneriat cu Opera Lirică din Craiova și are ca scop principal
stimularea interesului copiilor pentru arta lirică în strânsă legătură cu cuvântul scris. Jocul actorilor, muzica,
baletul costumele, scenografia le vor purta paşii în lumea minunată scenei şi a cărţilor copilăriei. Totodată, elevii
vor învăţa cum să se comporte civilizat într-o sală de spectacole.
OBIECTIVE SPECIFICE:
1. să urmărească cu mult interes spectacolul de teatrul;
2. să identifice personajele piesei de teatru Peter Pan ;
3. să aprecieze jocul de scenă, costumele şi scenografia;
4. să sesizeze eventualele diferenţe care apar între textul scris şi montarea scenică;
5. să manifeste pe tot parcursul activităţii un comportament civilizat;
6. să aprecieze jocul actorilor, răsplătindu-i cu aplauze.
7. să arate de ce este importantă lectura şi muzica pentru dezvoltarea intelectuală a individului şi
pentru lărgirea orizontului de cunoştinţe;
ACTIVITĂŢI:
⌘ Vizionarea spectacolului Peter Pan pus în scenă de Opera Lirică Craiova;
⌘ Evaluarea activităţii.
RESURSE:
⌘ Umane: elevii de la Sc. Gimnaziale DECEBAL, cadrele didactice coordonatoare implicate în
activitate: prof. Cioabă Ana, prof. Lungu Letiția, prof. Ispas Carina, prof. Ștefan Cristina, prof.
Vasile Viorica, prof. Bușe Daniela,prof. Nenciu Domnica, prof. Gură-Roșie Mădălina;
⌘ Procedurale: conversaţia, explicaţia, observarea ;
⌘ De autoritate şi putere: sprijin din partea echipelor manageriale ale Şc. Gimnaziale DECEBAL şi a
Operei Române Craiova
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR:
10:00 - Plecarea din faţa şcolii;
10:30 - 11:45 - Vizionarea spectacolului de teatru Peter Pan ;
12:30- 13:00 – Întoarcerea la şcoală;
EVALUAREA ACTIVITĂŢII
Evaluarea se va face pe parcursul activităţii pe baza observării sistematice, dar şi la orele de limba română şi de
muzică.
MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN - DOLJ
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ DECEBAL ” CRAIOVA – DOLJ
Nr. /29.11.2022
AVIZAT,
Director: Prof. Tucă Florin Marius
Director adj.: Prof. Lungu Ileana Letiția
Coord. proiecte şi programe: Prof. Daniela Munteanu
Coord. activităţii: Prof. Cioabă Ana
Argument:
Sărbătorirea Zilei Naţionale a României este un prilej pentru noi toţi, adulţi şi copii, să ne aducem aminte de
măreţia poporului român de glorioasele pagini de luptă şi de izbândă care ne umplu sufletele de mândrie naţională.
Este un moment crucial când noi , românii ne aducem aminte care ne sunt rădăcinile, cum am ajuns până în prezent
şi chibzuim asupra viitorului nostru.
Culorile drapelului românesc, culori rupte din curcubeul sufletului şi peisajului românesc, sunt simbolul
României. Începând de la vârste fragede le cunoaştem semnificaţia şi astfel punem prima piatră la temelia
patriotismului copiilor noştri. Învaţăm să respectăm culorile drapelului la început prin confecţionarea simplă a unui
mic drapel pe care să-l poarte în inimă şi în mâini în măreaţa Zi Naţională a României.
ACTIVITĂŢI:
⌘ Prezentarea activităţii
⌘ Evaluarea activităţii
RESURSE:
⌘ Umanea: elevii clasei I A de la Sc. Gimnazială DECEBAL; prof.Cioabă Ana;
⌘ De autoritate şi putere: sprijin din partea echipei manageriale a Sc. Gimnazială DECEBAL.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR:
EVALUAREA ACTIVITĂŢII
Se va face pe tot parcursul activităţii prin observare sistematică.
MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN - DOLJ
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ DECEBAL ” CRAIOVA – DOLJ
Nr. /25.11.2022
AVIZAT,
Director: Prof. Tucă Florin Marius
Director adj.: Prof. Lungu Ileana Letiția
Coord. proiecte şi programe: Prof. Daniela Munteanu
Coord. activităţii: Prof. Cioabă Ana
Argument:
„Cea mai mare lecție din România: Cum deosebim faptele de opinii în mass-media?" este realizată
de Centrul pentru Jurnalism Independent, cu sprijinul UNICEF în România, cu susținerea financiară a
USAID.
Centrul pentru Jurnalism Independent și UNICEF organizează o activitate ancorată în realitatea ultimului
an, în care am simțit cu toții, mai mult ca niciodată, nevoia de informații prompte și de încredere. Ultimul an,
profund impactat de războiul din Ucraina și de pandemia de COVID-19, a fost caracterizat de instabilitatea
informațiilor, iar teoriile conspirației și mesajele de propagandă au împânzit internetul. Pe rețelele sociale,
informațiile – false sau nu, dar cu un impact emoțional puternic, au circulat cu viteză de pe o platformă pe alta,
ajungând fără context sau filtru la tineri și copii, iar opiniile prezentate ca fapte, falșii experți sau dovezile
manipulate au făcut și mai dificilă identificarea informațiilor de încredere.
Faptele și opiniile sunt adesea întrețesute în mesajele media. Prin urmare, este esențial ca tinerii să poată
desluși ceea ce este bazat pe fapt, demonstrabil și verificabil, de ceea ce este o interpretare subiectivă a realității,
pentru a deveni persoane cu autonomie critică ce pot naviga cu succes mesajele tulburi ce ajung la ei.
⌘ Evaluarea activităţii
RESURSE:
⌘ Umanea: elevii clasei I A de la Sc. Gimnazială DECEBAL; prof.Cioabă Ana;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR:
11:40 -12:20
EVALUAREA ACTIVITĂŢII
Se va face pe tot parcursul activităţii prin observare sistematică.
MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN - DOLJ
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ DECEBAL ” CRAIOVA – DOLJ
Nr. /29.11.2022
AVIZAT,
Director: Prof. Tucă Florin Marius
Director adj.: Prof. Lungu Ileana Letiția
Coord. proiecte şi programe: Prof. Daniela Munteanu
Coord. activităţii: Prof. Cioabă Ana
EDUCĂM
ÎMPREUNĂ
Programul cultural-educațional EDUCĂM ÎMPREUNĂ se alătură
programelor și proiectelor Teatrului Național “Marin Sorescu” aflate în
derulare, deschizând, astfel, drumul spre implemnetarea unor proiecte
multidisciplinare potrivit proiectului de management aprobat pentru
perioada 2022-2027, oferind copiilor și adolescenților din regiunea Oltenia
informații și experiențe noi, contribuind, în acest, mod la asigurarea unui
proces educațional solid și eficientPrin Programul EDUCĂM ÎMPREUNĂ,
Teatrul Național “Marin Sorescu” pune in practică unul dintre obiectivele
asumate prin propriul statut și anume : realizează, în parteneriat cu
instituții de învățământ preuniversitar, programe de educare prin și pentru
teatru, ateliere de formare, cursuri de actorie pentru tineri, precum și
spectacole pentru copii și organizează, singur sau în parteneriat ori
găzduiește expoziții documentare, de artă plastică și arte vizuale,
evenimente muzicale
Elevii clasei I A sunt la a doua incursiune în lumea Teatrului. OBIECTIVELE
GENERAL AL ACTIVITĂŢII:
⌘ asigurarea procesului de educație culturală și istorică în
rândul elevilor.
⌘ Dezvoltarea simţului practic şi estetic prin confecţionarea cu mijloace simple a unor obiecte
decorative;
OBIECTIVE SPECIFICE:
1. să conoască importanţa acestei zile specificând locul pe care îl ocupă Moş Nicolaie în inima lor;
2. să coopereze în vederea obţinerii unui produs finit, respectiv, ghetuţa lui Moş Nicolaie;
3. să urmărească etapele de realizare a produsului;
4. să arate care este utilitatea produsului obţinut la sfârşitul activităţii;
5. să relaţioneze eficient pe tot parcursul întâlnirii cu elevii şcolii noastre;
6. să manifeste un viu interes şi o participare susţinută la activitatea noastră.
ACTIVITĂŢI:
⌘ Prezentarea copiilor şi a grădiniţei
⌘ Activitate de abilităţi practice: confecţionarea ghetuţei lui Moş Nicolaie din hârtie
colorată;
⌘ Evaluarea activităţii
RESURSE:
⌘ Umane: elevii clasei a III-a B de la Sş. Nr 12 şi preşcolarii de grupă mijlocie de la Grăd. Nr. 24;
Cadrele didactice implicate in activitate;
⌘ Procedurale: conversaţia, explicaţia, observarea , demonstra- ţia, instructajul, munca în grup şi
munca în echipă;
⌘ Materiale:ghetuţa model, hârtie colorată, foarfeci, lipici, pampoane din staniol;
⌘ De autoritate şi putere: sprijin din partea echipelor manageriale ale Şc. Nr. 12 Şi a Grăd. Nr. 24.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR:
EVALUAREA ACTIVITĂŢII
Se va face pe tot parcursul activităţii prin observare sistematică.
La sfârşitul activităţii, preşcolarii îşi vor expune produsele activităţii în holul grădiniţei.
Lumea amagică
filmului
OBIECTIVE GENERALE:
⌘ Trezirea interesului faţă de arta cimatografică, prin vizionarea unor filme potrivite cu vârsta copiilor;
OBIECTIVE SPECIFICE:
1. să urmărească cu mult interes filmul;
2. să asocieze tipurile de personajele întâlnite în film cu oameni sau copiii întâlniţi în viaţa reală;
3. să aprecieze calitatea realizării artisitice a filmului;
4. să manifeste pe tot parcursul activităţii un comportament civilizat ;
5. să arate de ce este important cultivarea interesului pentru filmul de calitate pentru dezvoltarea
intelectuală a individului şi pentru lărgirea orizontului de cunoştinţe;
ACTIVITĂŢI:
⌘ Vizionarea filmului Năstrușnicul motan Maurice la INSPIRE Cinema, Craiova;
⌘ Evaluarea activităţii.
RESURSE:
⌘ Umane: elevii clasei I A de la Sc. Gimn. DECEBAL, cadrele implicate în activitate: prof. Cioabă Ana;
⌘ De autoritate şi putere: sprijin din partea echipelor manageriale ale școliişi a cinematografului .
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR:
8:45 - 9:20 – Deplasarea către cinema
9:30 - 11:00 Vizionarea filmului Năstrușnicul motan Maurice
11:00- 11:30 – Întoarcerea la şcoală;
EVALUAREA ACTIVITĂŢII
La ora de limba română, se va face povestirea orală a filmului, iar la educaţie plastică, elevii vor încerca să realizeze portretele
preferate.
AVIZAT,
Director: Prof. Tucă Florin Marius
pentru
Director: Inginer Răzvan Șerban
Apa-
Coordonatori: Prof. Cioabă Ana
Prof. Lungu Ileana Letiția Coordonator: Dna Daniela Dudău
o
sursa
planet
ă
Argument:
PROIECT DE ACTIVITATE EXTRASCOLARA verde
„Apă, tu ești nu numai necesară vieții; ești bogăția fără de seamăn pe pământ, tu ești cea mai delicată, cea mai
pură, tu ești sufletul pământului”. (Antoine de Saint Exupery)
Apa este componentul cel mai dinamic al mediului natural şi reprezintă cea mai importantă resursă naturală. Fără
apă nu există viață, fără apă nu este posibil traiul nostru de zi cu zi. De aceea este important să conștientizăm la ce
folosește apa, cum trebuie folosită, care este rolul apei în sănătatea noastră și de ce este nevoie să protejăm apa.
⌘ formarea copiilor pentru a deveni buni cetățeni, capabili să-și îndeplinească îndatoririle civice, să
manifeste atitudini responsabile față de mediu și protejarea acestuia;
OBIECTIVE SPECIFICE:
1. stimularea interesului copiilor pentru protejarea mediului înconjurător în general, a apei în special;
2. identificarea rolului pe care aceasta îl are în viața lor;
3. realizarea unor lucrări plastice care să ilustreze atitudinea copiilor față de sursele de apă;
4. dezvoltarea spiritului competitiv, al muncii în echipă.
5. să manifeste pe tot parcursul activităţii un comportament civilizat;
ACTIVITĂŢI:
⌘ Vizită la Administrația Bazinală de Apă Jiu;
RESURSE:
⌘ Umane: elevii claselor de la învățământul primar de la Școala Gimnazială DECEBAL, cadrele
implicate în activitate: prof. Cioabă Ana, prof. Lungu Letiția, prof., Nenciu Dana, Geaburu Ileana
⌘ Procedurale: conversaţia, explicaţia, observarea ;
⌘ De autoritate şi putere: sprijin din partea echipelor manageriale ale Şc. DECEBAL şi a instituției
Administrația Bazinală de Apă Jiu
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR:
8:30 - Plecarea din fața școlii;
9:00 - 10:00 - Vizită la Administrația Bazinală de Apă Jiu,vizionarea filmului educativ ;
10:00- 11:30 – Plimbare în Parcul Romanescu pentru observarea unor medii acvatice
11.30-12.30 - Întoarcerea la şcoală;
EVALUAREA ACTIVITĂŢII
Evaluarea se va face pe parcursul activităţii pe baza observării sistematice, dar şi la orele de comunicare în limba
română, matematică și explorarea mediului şi de dezvoltare personală.
AVIZAT,
Director: Prof. Tucă Florin Marius Șef Agenție,
Argument
”Educația financiară pentru copii și tineri poate părea o simplă teorie. Credința mea este că nu este
deloc ușor să traduci într-un limbaj accesibil noțiuni economico-financiare.” spunea Mugur Isărescu,
guvernatorul Băncii Naționale a României. Este important pentru copii ca aceștia să înțeleagă rostul
banilor în societatea în care trăim, iar mulți dintre ei se întreabă cum au apărut banii pe pământ.
Vizita pe care o facem la Banca Transilvania - Divizia pentru medici se încadrează în activitățile care
se derulează în învățământ cu prilejul Săptămânii educației financiare, acțiuni promovate de I.S.J. Dolj.
Copiii de clasa I vin în contact poate pentru prima dată cu mediul bancar. Aici ei văd bani de toate
felurile și încep să înțeleagă care este rostul banilor pentru viața de zi cu zi, cum îi obținem, cum îi
cheltuim, cum îi economisim.
OBIECTIVE GENERALE:
OBIECTIVE SPECIFICE:
5. să aprecieze însușirile pozitive ale oamenilor care își obțin în mod cinstit banii pe
care îi cheltuiesc ;
ACTIVITĂŢI:
RESURSE:
● Umane: elevii clasei I A de la Sc. Gimn. DECEBAL, prof. Cioabă Ana,dna Ion
Raluca, dna Economist Liliana Vasilescu
● Procedurale: conversaţia, explicaţia, observarea ,problematizarea;
● Financiare: susţinere cu materiale din partea Bancii Transilvania,