Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT
Indrumator stiintific
S.L.Dr.Ing Mihaela Turof
Student
Cazacu Danut
Grupa FM 31-1
Constanta
2022
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
TEMA DE PROIECTARE
Date de proiectare:
P2 = 9 [kW] – puterea la masina de lucru
n1 = 750 [rot / min] – turatia motorului electric
ia = 4 – raportul de transmitere al reductorului
Lh = 10000 [ore] – durata de functionare intre doua reparatii capitale
Tipul angrenajului – cu roti dintate cilindrice cu dinti drepti
Tipul sarcinii de lucru – cu turatie constanta, cu socuri mici sau
moderate, fara suprasarcini
Transmisia functioneaza in doua schimburi.
2
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
CAPITOLUL I
CALCULUL CINEMATIC SI ENERGETIC
ALEGEREA MOTORULUI ELECTRIC
CAPITOLUL II
PROIECTAREA TRANSMISIEI PRIN CURELE TRAPEZOIDALE
1. Puterea de calcul ( Pc )
Pc = P = 11 kW
2. Turatia rotii conducatoare ( n1 )
n1 = n = 785 rot / min
3. Raportul de transmisie ( iTC )
iTC = ia = 4
4. Turatia rotii conduse ( n2 )
4
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
n1
n2 = i =
TC
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
= 196,25 rot / min
5. Tipul curelei
Pc = 11 kW ; n1 = 785 rot / min => Alegem cureaua tip SPA
6. Diametrul primitiv al rotii conducatoare ( Dp1 )
Se alege conform recomandarilor din tabelele 2.1. si 2.2. in intervalul 90...250
conform indicatiilor diagramei din Anexa 3.
Dp1 = 125 mm
= 312,5 mm
9. Diametrul primitiv al rolei de intindere (daca se foloseste)
Dp0 = (1...1,5) · Dp1 = 1,25 · 125 = 156,25 mm
10. Distanta dintre axe preliminara ( A )
Se alege o valoare cuprinsa in intervalul:
0,7 · (Dp1 + Dp2) ≤ A ≤ 2 · (Dp1 + Dp2)
Dp1 + Dp2 = 125 + 500 = 625 mm
0,7 · (Dp1 + Dp2) = 0,7 · 625 = 437,5 mm
2 · (Dp1 + Dp2) = 2 · 625 = 1250 mm
= > 437,5 mm ≤ A ≤ 1250 mm
Se alege preliminar A = 800 mm
11. Unghiul intre ramurile curelei ( γ )
5
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
γ = 57 ·
A (
D p 2−D p 1
= 57 · )
( LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UM
= 57 ·
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
= 26,72°
12. Unghiul de infasurare pe roata mica ( β1 )
β1 = 180° – γ = 180° – 26,72° = 153,28°
13. Unghiul de infasurare pe roata mare ( β2 )
β2 = 180° + γ = 180° + 26,72° = 206,72°
14. Lungimea primitiva a curelei ( Lp )
( β2 ) + π · ( β · D 360+ β · D ) =
Lp = 2 · A · sin 1 1 p1 2 p2
= 2 · 800 · sin
( LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect
2
OM2
+ 3,14 ·
( LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2
=
= 1600 · sin76,64° + 3,14 ·
( LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proie
=
= 1600 · 0,9729 + 3,14 · 340,33 = 1556,64 + 1068,64 = 2625,28 mm
Arec =
1
2⋅sin ( )
β1 [ L p STAS −π ( β1 · D p 1 + β 2 · D p 2
360 )] =
2
=
1
2⋅sin LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.x
6
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
· (2800 – 1068,64) =
1
2⋅ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
· 1731,36=
= 0,514 · 1731,36 ≈ 890 mm
16. Viteza periferica a curelei ( v )
v= ( 60000 )
π · D p 1 · n1
=
= 5,14 m/s
Pentru curele inguste se impune conditia:
v < 40 m/s
Deoarece avem
5,14 m/s < 40 m/s
Conditia este indeplinita
17. Coeficientul de functionare ( cf )
La predimensionare se alege cf = 1
18. Coeficientul de lungime al curelei ( CL )
Coeficientul depinde de lungimea curelei Lp
Lp = 2800 mm => CL = 1,02
19. Coeficientul de infasurare ( Cβ )
Cβ = 1 – 0,003 · (180° – β1) = 1 – 0,003(180° – 153,28) = 1 – 0,003 · 26,72 =
= 1 – 0,08016 = 0,91984
20. Puterea nomnala transmisa de curea ( P0 )
Depinde de tipul curelei, raportul de transmitere si turatia de lucru, valori
tabelate, exemple in Anexa 6.
= > P0 = 2,88 kW
7
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
( Cf · Pc
z0 = P · C · C =
0 L β
)
( LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect
LINK Excel . Sheet .12 D
OM2.xlsx
=
( LINK
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
= 4,07
22. Coeficientul numarului de curele ( cz )
Se alege cz = 0,9
23. Numarul definitiv de curele ( z )
( )
z= c =
z
z0
8
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
28. Cotele de modificare a distantei dintre axe
X ≥ 0,03 · Lp => X ≥ 0,03 · 2800 => X ≥ 84
Y ≥ 0,015 · Lp=> Y ≥ 0,015 · 2800 => Y ≥ 42
29. Diametrul exterior al rotii (De )
De = Dp + 2 · n = 125 + 2 · 3,3 = 131,6 mm
30. Latimea totala a rotii ( B )
B = (z – 1) · e + 2 · f = (5 – 1) · 15 + 2 · 10 = 60 + 20 = 80 mm
CAPITOLUL III
DIMENSIONAREA ANGRENAJULUI
Unde
u = ia = 4
ψ d = 1,1 – HB < 3500 MPa
– asamblarea pinionului – intre reazeme – simetric
ψd
ψ a=¿
( u+1 )
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
= 0,22
= > ψ a=¿ 0,22
3.2.2. Determinarea distatei minime intre axe
3.2.2.1. Calculul tensiunii admisibile la solicitarea de contact
σ
H lim ¿
σHP = S ¿ · ZN · ZL · ZR · ZV · ZW · ZX
HP
10
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
√
2
3 M t 2⋅ K H · ( ZH · ZM · Zε)
amin = (u + 1) · 2 2
2 · u · ψ a ·σ HP
√
2
3 M t 2⋅ K H · ( ZH · ZM · Zε)
amin = (u + 1) · 2 2
=
2 · u · ψ a ·σ HP
= (4 + 1) ·
√
3
=
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL
2 · LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
=5·
√=
3 LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
5·
√=
3 LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
5·
LINK Excel. Sheet .12
11
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
a STAS−amin
a STAS
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UM
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
= 0,077 > 0,05
= > Nu se cere o valoare standardizata a distantei intre axe
= > aw = 185 mm
3.2.3. Determinarea modulului necesar si a modulului standardizat
3.2.3.1. Calculul tensiunii admisibile la solicitarea de incovoiere
σ 0 lim ¿
σFP = S FP
¿ · YN · Yδ · YR · YX
σ 0 lim ¿
σFP = S FP
¿ · YN · Yδ · YR · YX = σFP =
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect O
1 ,25
· 1 · 1,1· 1 · 1 = 480 MPa
= > σFP = 480 MPa
12
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
3.2.3.2. Factorul de corectie al incarcarii pentru solicitarea de incovoiere
KF = KA · KV · KFα · KFβ
KA = 1,25
KV = 1,5
KFα = 1 – pentru angrenajele precise, in clasele 1...7 cu incarcare normala
sau mare
KFβ = 1,5 – la angrenaje nerodate (cilindrice sau conice)
KF = KA · KV · KFα · KFβ = 1,25 · 1,5 · 1 · 1,5 = 2,81
= > KF = 2,81
3.2.3.3. Modulul necesar si modulul standardizat
M t 2 ⋅(u1 +1) K F ⋅Y Fa · Y Sa ·Y ε
mn min = 2
aw ·ψ a · σ FP
Mt2 = 437962 N · mm
KF = 2,81
YSa = 2
YFa = 2,5
Yε = 1
ψ a = 0,22
aw = 185 mm
σFP = 480 MPa
M t 2 ⋅(u1 +1) K F ⋅Y Fa · Y Sa ·Y ε
mn min = 2
aw ·ψ a ·u
¿
· σ FP =
¿
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sheet 1 ! R 46 C 2 ¿¿4 ¿¿ MERGEFORMAT 18
·
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xl
=
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel .Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sheet 1 !R 33 C 3 ¿¿ 4 ¿
·
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
= 72,71 · 0,029 = 2,109 mm
Se standardizeaza = > mn STAS = 2,25 mm
Se accepta si valoarea mai mica din STAS daca:
13
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
mSTAS −mmin
mSTAS ¿
=
¿
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UM
= 0,063 ≤ 0,1
= > mn min = 2,5 mm
= > mn = 2,5 mm
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
60000
= 3,04 m/s
14
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
Pentru angrenaje cilindrice cu dantura dreapta: β* = 0
Numerele de dinti: z1 = 30 dinti
z2 = 121 dinti
Modulul normal standardizat: mn = 2,5 mm
Modulul frontal:
mn
mt = =
cos β ¿
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
cos 0 °
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
1
= 2,5 mm
Inaltimea capului dintelui:
¿
ha = h a · mn = 1 · 2,5 = 2,5 mm
Inaltimea piciorului dintelui:
¿
hf = (h a + c*) · mn = (1 + 0,25) · 2,5 = 3,125 mm
Inaltimea dintelui:
h = ha + hf = 2,5 + 3,125 = 5,625 mm
Diametrul de divizare:
d1 = mt · z1 = 2,5 · 30 = 75 mm
d2 = mt · z2 = 2,5 · 121 = 302,5 mm
Diametrul cercului de picior:
df 1 = d1 – 2 hf = 75 – 2 · 3,125 = 68,75 mm
df 2 = d2 – 2 hf = 302,5 – 2 · 3,125 = 296,25 mm
Diametrul cercului de vârf:
da 1 = d1 +2 ha = 75 + 2 · 2,5 = 80 mm
da 2 = d2 +2 ha = 302,5 + 2 · 2,5 = 307,5 mm
Diametrul de rostogolire:
dw 1 = d1 = 75 mm
dw 2 = d2 = 302,5 mm
15
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
Distanta intre axe:
(d ¿ ¿ w 1+ d w 2)
a= ¿=
2
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
= 188,75 mm
Se adopta a = aw = 188,75 mm
Unghiul profilului in plan frontal:
tgα n tg 20°
tgαt = ¿ = cos 0 °
= 0,36
cos β
αt = arctg0,36 = 20°
Diametrul cercului de baza:
db 1 = d1 · cosαt = 75 · cos20° = 75 · 0,9397 = 70,48 mm
db 2 = d2 · cosαt = 302,5 · cos20° = 75 · 0,9397 = 284,26 mm
Unghiul de presiune la capul dintelui
αa1 = arccos(db1/ da1) = arccos
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xl
= arccos0,881 = 28,24°
αa2 = arccos(db2/ da2) = arccos
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xls
= arccos0,924 = 22,48°
Latimea rotii conduse:
b2 = a · ψa = 188,75 · 0,22 = 41,53 mm
1
= 2· 3 , 14 · [30 · tg28,24° + 121 · tg22,48° – (30 + 121) · tg20° ] =
16
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
=
1
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
· (30 · 0,537 + 121 · 0,414 – 151 · 0,364) =
= 0,16 · (16,11 + 50,09 – 54,96) = 0,16 · 11,24 = 1,8 ≥ 1,1
= > ε = 1,8
3.3.3. Randamentul angrenarii, ηa
ηa = 1 –
π · μa · ε
f (
·
1 1
+
)
z 1 z2 = 1 –
3 ,14 · LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
LINK Excel . Sheet .12 D:\
·
( LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect
1
OM2.xls
=
=1–
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.x
· (0,033 + 0,008) = 1 – 0,29 · 0,041 = 0,988
= > ηa = 0,988
3.4. Forta in angrenare
Forta tangentiala:
2· M t 1
Ft 1 = F t 2 = d1
=
2· LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiec
= 3267 N
Mt 1 = 122508 N · mm
Forta axiala
Fa 1 = Fa 2 = Ft 1 · tgβ* = 3267 · tg0° = 3267 · 0 = 0 N
Forta radiala
Ft1
Fr 1 = F r 2 = · tgαn =
cos β ¿
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect O
cos 0 °
· tg20° = 3267 · 0,364 = 1189 N
17
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
18
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
CAPITOLUL IV
VERIFICAREA LA INCALZIRE A REDUCTORULUI
4.1. Sistemul de ungere pentru reductoare cu roti dintate
π · d w 1 · n1
v= 3 =
60 · 10
3 ,14 · LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.x
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
60000
= 3,08 m/s
v = (0,8...4) m/s – unsoare sau ulei
v > 4 m/s – uleiuri minerale sau sintetice
4.2. Determinarea randamentului total al reductorului
ηtot = ηa · η2l · ηu = 0,97 · 0,992 · 0,99 = 0,941
unde:
ηa = 0,97
ηl = 0,99
ηu = 0,99
4.3. Dimensionarea carcasei reductorului
4.3.1. Determinarea elementelor constructive
Grosimea peretelui corpului:
δ = 0,025 · a + 5 mm = 0,025 · 188,75 + 5 = 9,719 ≈ 10 mm
Grosimea peretelui capacului:
δ1 = 0,8 · δ = 0,8 · 10 = 8 mm
Grosimea flansei corpului:
h = 1,5 · δ = 1,5 · 10 = 15 mm
19
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
Grosimea flansei capacului:
h1 = 1,5 · δ1 = 1,5 · 8 = 12 mm
Grosimea talpii (in varianta cu bosaje pentru suruburile de fundatie):
t = 1,5 · δ = 1,5 · 10 = 15 mm
Grosimea nervurilor corpului
c = 0,8 · δ = 0,8 · 10 = 8 mm
Grosimea nervurilor capacului
c1 = 0,8 · δ1 = 0,8 · 8 = 6,4 ≈ 7 mm
20
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
da1
r= + Δ + δ1 =
2
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
+ 15 + 8 = 63 mm
L = a + R + r = 188,75 + 176,75 + 63 = 428,5 mm
l = b1 + 2 Δ + 2 δ = 44,03 + 2 · 15 + 2 · 10 = 94 mm
da2
H= + Δ1 + t =
2
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
2
+ 50 + 15 = 218,75 mm
R−r
tg θ = a =
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC
=
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
= 0,603
θ = arctg0,603 = 31,09°
cos θ = cos 31,09 = 0,856
π
[ π a
S = L · l + 2H · (L + l) + 2 · (R2 + r2) + 2ar + a · (R – r) + l · 2 ( R+ r ) + cos θ = ]
3 ,14
= 428,5 · 94 + 2 · 218,75 · (428,5 + 94) + 2 · (176,752 + 632) + 2 · 188,75 · 63 +
+ 188,75 · (176,75 – 63) + 94 ·
[ 3 , 14
2
( LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.
=
= 40279 + 437,5 · 522,5 + 1,57 · (31241 + 3969) + 23782,5 + 188,75 · 113,75
+
+ 94 · (1,57 · 239,75 + 220,5) =
= 40279 + 228593,75 + 1,57 · 35210 + 23782,5 + 21470,3 + 94 · 596,91 =
268872,75 + 55279,7 + 45252,8 + 56109,54 =
= 654109 mm2 = 0,654 m2
21
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
2
= > S = 0,654 m
4.4. Verificarea reductorului la incalzire
P 2 ·(1−ηtot )
t = t0 + λ · S · η = 18 +
c tot
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
= 18 +
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\A
= 18 +
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
=
= 18 + 0,1 = 18,1° C ≤ ta = 70° C
P2 = 9 kW
Sc = 1,2 · S = 1,2 · 0,654 = 0,7848 m2
t0 = 18° C
ηtot = 0,941
λ = 12 W / (m2 · °C)
Deoarece 18,1° C ≤ 70° C
t < ta – Conditia se verifica
CAPITOLUL V
CALCULUL ARBORILOR
1.1. Alegerea materialului pentru arbori
Se alege ca material OLC45 (STAS 880-80)
Duritate [HB]: 197
22
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
σr = 620 MPa
σc = 360 MPa
τc = (0.58...0,6) · σc = 0,6 · 360 = 216 MPa
Rezistenta la incovoiere: σ-1 = 270 MPa
σ-1t = 200 MPa
τ-1t = 160 MPa
Otel carbon obisnuit si de calitate cu σr = 600 MPa
Rezistenta admisibila la oboseala:
- Rasucire τ at(0) = 78 MPa
- Incovoiere σai(0) = σai I = 95 MPa
σai(-1) = σai III = 55 MPa
1.2. Predimensionarea arborilor
dI ≥ 3
√ 16 · M t 1
π ⋅τ at (0)
=
√
3 16 · LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect O
=
3 ,14 ⋅25
√
3 LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect O
=
√ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
3
= 29,2 mm
dII ≥
√
3 16 · M t 2
π ⋅τ at (0)
=
√
3 16 · LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect O
=
3 , 14 ⋅25
√
3 LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect O
=
√ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
3
= 44,7 mm
Valorile obtinute pentru dI ; dII se adopta din gama standardizata: 18;
19; 20; 22; 24; 25; 28; 30; 32; 35; 38; 40; 42; 45; 48; 50; 55; 56; 60;
65; 70; 71; 75; 80; 85; 90; 95; 100.
dI = 30 mm
dII = 45 mm
23
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
1.3. Dimensionarea arborilor
' l3 l 5 36 22 ,5
l 1= +l 2 +l 4 + = +15+25+ =¿18 +15+25+11, 25=69 ,25 mm
2 2 2 2
' l5 b 1 22 ,5 44
l 2= +l 1 +∆+ = +10+15+ =¿ 11, 25+10+15+ 22=58 , 25 mm
2 2 2 2
24
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
25
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
−Fr 1
RH2 · 2 · l '2 + Fr1 · l '2 = 0 => RH2 =
2
( ∑ M )2 = 0
−Fr 1
RH4 · 2 · l '2 + Fr1 · l '2 = 0 => RH4 =
2
−Fr 1
RH2 = RH4 = =
2
−LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
2
= -594,5 N
b) Arborele II
- in plan vertical
Ft 2
RV5 = RV7 = =
2
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
2
= 1633,5 N
- in plan orizontal
( ∑ M )5 = 0
Fr2
RH7 · 2 · l '2 + Fr2 · l '2 = 0 => RH7 =
2
( ∑ M )7 = 0
Fr2
RH5 · 2 · l '2 + Fr2 · l '2 = 0 => RH5 =
2
Fr2
RH5 = RH7 = =
2
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
2
= 594,5 N
26
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
1.5. Determinarea analitica si grafica a momentelor de incovoiere
- in plan vertical
MiV5 = MiV7 = 0
'
MiV6 = RV5 · 2 = 1633,5 · 58,25 = 95151 N · mm
l
- in plan orizontal
MiH5 = MiH7 = 0
MiH6 = M ”iH6 = RH5 · l '2 = 594,5 · 58,25 = 34630 N · mm
√ 0+( LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xl
= 123630 N · mm
Unde
σ ai III σ ai (−1)
α= σ = σ =
ai I ai(0)
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
= 0,579
Me6 = √ M 2i6 + ( α ⋅ M t 2 ) =
2
27
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
√
djmin = 3
32 · ( M i echivalent )max j
π ⋅σ ai III
=
√
3 32 · LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect O
3 , 14 ⋅ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proie
=
√ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM
3
= 36,99 mm
( M i echivalent )max j = max(Me5; Me6) = max(123630; 273049) = 273049 N · mm
28
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
d5 = d7 = 55 mm
c = (4...7) mm = 5 mm
l8 – se alege din Tabelul 5.1 in functie de d1I = 45 mm = > l8 = 82 mm
1.8. Alegerea penelor
d6 = 57 mm
Se alege pana cu urmatoarele dimensiuni:
b = 16 mm
h = 10 mm
t1 = 6 mm
t2 = 4,3 mm
2 · Mt2
(
F6 = d · 1+ μ · 4 =
6
π )
2 · LINK Excel . Sheet .12 D:\\#
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
=
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
= 12914 N
a) limitarea presiunii de contact:
2· F6
l1 ≥ h · p =
a
2 · LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
= 28,7 mm
2
unde pa = 90 N / mm
b) conditia de rezistenta la tensiunea de forfecare:
F6
l2 ≥ b · τ =
af
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UM
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xls
= 11,21 mm
29
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
τ af = (0,2…0,3) · σc = 0,2 · 360 = 72 MPa
σc = 360 MPa
unde:
βσ = 1,75
μ = 0,85 – rectificare, strunjire bruta
δσ = 0,6 – otel aliat cu concentrari moderate de tensiune
Mi 6
σv = W =
z
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiec
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proie
= 6,34 N / mm2
2
π ⋅ ⅆ 36 b · t 1 · ( d 6−t 1 )
Wz = − =
32 2 d6
3 ,14 ⋅ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\
32
=
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiec
32
= 18172 – 2190 = 15982 mm3
σ-1 = 200 MPa
30
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
σm = 0
σc = 360 MPa
1
cσ = β σ · σ v + σ m =
μ · δ σ σ−1 σ c
unde:
βτ = 1,5
γ = 0,85 – rectificare, strunjire bruta
δτ = 0,6 – otel aliat cu concentrari moderate de tensiune
τ max Mt 2
τv = τ m = = 2W =
2 p
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proie
2· LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Pro
= 6,41 N / mm2
31
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
2
π ⋅ ⅆ 36 b · t 1 · ( d 6−t 1 )
Wp = − =¿
16 2 d6
3 ,14 ⋅ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\
16
=
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiec
16
= 36344 – 2190 = 34154 mm3
τ-1 = 160 MPa
τm = τv = 6,41 N / mm2
τc = 0,6 · σc = 0,6 · 360 = 216 N / mm2
σc = 360 MPa
1
cτ = τ · τ v + τ m =
β
γ · δ τ τ −1 τ c
32
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
CAPITOLUL VI
ALEGEREA SI VERIFICAREA RULMENTILOR
1.1. Alegerea tipului de rulment
Se utilizeaza rulmenti radiali – axiali cu bile pe un rând, cu montaj in
“X”.
1.2. Stabilirea incarcarii rulmentilor
a) Arborele I
Fr2 = √ R2H 2 + R2V 2 =
√(LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
=
√ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
= 1738 N
Fr4 = √ R2H 4 + R2V 4 = 1738 N
unde:
RH2 = RH4 = -594,5 N
RV2 = RV4 = 1633,5 N
b) Arborele II
Fr5 = √ R2H 5 + R2V 5 =
√ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
=
√ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
= 1738 N
Fr7 = √ R2H 7 + RV2 7 = 1738 N
unde:
RH5 = RH7 = 594,5 N
RV5 = RV7 = 1633,5 N
D = 80 mm
33
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
d = 18 mm
Pentru d2 = d4 = 40 mm = > se alege rulment 7208 C cu α = 15°
C = 35500 N
C0 = 25100 N
D = 100 mm
d = 21 mm
Pentru d5 = d7 = 55 mm = > se alege rulment 7211 C cu α = 15°
C = 51000 N
C0 = 39500 N
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
6
10
= 471 mil.rot.
P2 (4) = Fr2 (4) = 1738 N
unde:
Lh = 10000 ore – impus prin tema de proiectare
n1 = 785 rot / min
p = 3 la rulmentii axiali cu bile pe un rând
b) Arborele II
C5 (7) = P5 (7) · √p L2 = 1738 ·
√3 LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xl
= 1738 · 4,9 = 8516 N
34
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
60 ·n 2 · L h
L2 = 6 =
10
60 · LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
6
10
= 118 mil.rot.
P5 (7) = Fr5 (7) = 1738 N
unde:
n2 = 196,25 rot / min
Cj max = max (C2 (4); C5 (7)) = max (13522; 8516) = 13522 N
Cj max < C
Rulmentii au fost bine alesi
CAPITOLUL VII
ALEGEREA CUPLAJUUI
7.1. Alegerea cuplajului
Cel mai utilizat este cuplajul de tip N.
Mn = cs · Mt 2 = 1,65 · 437962 = 722637 N · mm = 723 N · m
unde:
Mt 2 = 437962 N · mm
cs = 1,65 – functionare uniforma, socuri mici si rare, suprasarcini usoare si de scurta
durata
35
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
d = 60 mm
l2 = 48 mm
l3 = 78 mm
d4 = M8
Se alege cuplajul cu D = 180 mm
D1 = 140 mm
D2 = 105 mm
s = 3 mm
n = 12 buc
δ = 1,5 · d4 = 1,5 · 8 = 12
7.2. Verificarea cuplajului
2· M n
F1 = D · n =
1
2· LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
= 861 N
Bolturile se verifica la:
Presiunea de contact
F1 4
p = δ ·(l ¿ 3−l )¿ · π =
¿ 2
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UM
12·(LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xls
4
· 3 ,14 = 2,39 · 1,27 = 3,04 MPa
p ≤ pa pa = (3...5) MPa
3,04 MPa < 4 MPa
Conditia se verifica
La incovoiere
36
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
σi =
32⋅ F 1 ⋅ (
l3 −l 2
2 )
+s
=
3
π ⋅δ
32⋅ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
3 , 14 ⋅ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UM
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx S
= 91,4 MPa
σi ≤ σai σai = (90...110) MPa
91,4 MPa < 100 MPa
Conditia se verifica
Deoarece una dintre conditii nu se verifica, se majoreaza
δ = 2 · d4 = 2 · 8 = 16
Presiunea de contact
F1 4
p = δ ·(l ¿ 3−l )¿ · π =
¿ 2
σi =
32⋅ F 1 ⋅ (
l3 −l 2
2 )
+s
=
3
π ⋅δ
32⋅ LINK Excel . Sheet .12 D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
3 , 14 ⋅ LINK Excel. Sheet .12 D:\\#UM
37
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
=
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
LINK Excel . Sheet .12D:\\#UMC\\ANUL III\\S1\\OM 2\\Proiect OM 2-20220816\\Proiect\\Proiect OM2.xlsx Sh
= 38,56 MPa
σi ≤ σai
σai = (90...110) MPa
38,56 MPa < 110 MPa
Conditia se verifica
38
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
39
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
40
REDUCTOR DE TURATIE CU O TREAPTA
Danut Cazacu FM 3.1.1.
41