Proiect didactic
DATA: 13 noiembrie 2018
PROF. ÎNV. PRIMAR : Mocanu Geanina
CLASA: I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR 1 UMBRĂREȘTI- STRUCTURĂ CONDREA
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Cu alai de frunze”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: mixt – abordare integrată
SUBIECTUL LECŢIEI: Reguli de igienă
DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: Dezvoltare personală
Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
COMPETENŢE SPECIFICE:
[Link] personală
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate;
1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală;
[Link] în limba română:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
[Link]ă și explorarea mediului:
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice în rezolvarea unor sarcini;
4. Arte vizuale şi abilităţi practice:
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să adreseze un compliment de bun venit colegului;
O2-să descopere reguli de igienă și să le plaseze adecvat (la școală/acasă);
O3-să citească în ritm propriu poezia și tabelul cu reguli;
O4-să explice respectarea regulilor din experiența personală;
O5- să explice în cuvinte proprii noţiunea de sănătate;
RESURSE :
- Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar
Metode si procedee :
– conversaţia, explicaţia, lectura, jocul didactic;
Mijloace didactice : caiet special Editura Delta Cart, fișe reguli, imagini, reguli tipărite, lipici, poezia “Curățel și Murdărel”
Forme de organizare :
– frontală , individuală , în perechi
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Etapele Ob Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice
lecţiei op. Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învãţare organizare
1. Se pregătesc cele necesare începerii orei. Se Conversaţia Panoul “Bună Activitate Observare
Moment grupează elevii. Se asigură liniştea. dimineața!” frontalã Apreciere
organizatoric Bună dimineața!- elevul de serviciu verbală
completează panoul, se fac observații despre
vreme, lunile anotimpului toamna, noutățile
zilei.
2. Elevii sunt invitați să formeze două rânduri Jocul didactic Activitate
Exerciții de față în față și li se cere să participe la un joc frontala
spargere a gheții de formulare de complimente pentru un Activitate în
început de zi bun.(„O zi bună!”) Conversaţia perechi Observare
O1 sistematică
3. Captarea atenției O3 Prezint elevilor poezia „Curățel și Murdărel”, Lectura Flip-chart Activitate Observarea
citesc model, cer unor elevi să citească conversația Poezia frontalã sistematică
poezia.
„Astăzi, dis-de-dimineață
Curățel îi dă povață:
<De vrei să fii sănătos,
Fă-ți prieteni cu folos!>
Murdărel n-a învățat
Regula despre spălat!
Medicul îi dă acum
O5 Tratamentul cel mai bun.
Curățel și Murdărel
N-au prietenii la fel:
Un săpun, o batistuță,
Un microb și-o cariuță.”
Anunț tema lecției și obiectivele acesteia pe Observare
4. Enunţarea temei înțelesul celor mici. Scriu titlul pe tablă. Conversaţia Activitate sistematica
şi a obiectivelor frontală
Prezint elevilor planșele pentru colaj „La Lectura
5. școală”, „Acasă”, explic sarcinile de lucru. Planșe colaj
Dirijarea învăţării O2 Elevii vor descoperi reguli de igienă care au Fâșiile de Activitate Evaluare orală
cuvintele amestecate; vor ordona propozițiile, hartie cu frontală, în
le vor găsi imagini potrivite și le vor lipi pe Jocul didactic regulile de perechi
planșe. igienă,
O3 1.Să ne spălăm mâinile! Conversaţia lipici,imagini
2.Să aerisim clasa ! Explicația
3.Ștergem tabla doar cu buretele ud!
[Link] apă din sticluțe!
5.Mâncăm alimente sănătoase!
O4 6.Să îmbrăcăm haine curate!
[Link] spălăm pe dinți! Apreciere
[Link] baie pe întreg corpul! verbală
9.Ștergem praful din cameră!
[Link] camera în care dormim!
11.Să facem cât mai multă mișcare!
12.Să folosim batista când strănutăm!
[Link]ăm covorul și stergem gresia și
parchetul!
Elevii descoperă regulile, sesizează că unele
reguli trebuie respectate atât la școală cât și
acasă.
6. Cer elevilor să deschidă caietele speciale și le
Obţinerea cer să observe imaginile. Se descoperă Conversația Activitate
performanţei regulile de igienă personală ilustrate. Caiet special frontală Observarea
Citesc apoi câte o strofă din poezia îndemn: sistematică
“ Nu uitaţi!”
Zilnic cu o periuţă Descoperirea
[Link] Dinţii curăţă-i uşor,
Că de n-o faci, ei se strică
Şi te dor!
Mâinile de-ţi sunt murdare,
Când mănânci, te-mbolnăveşti;
Spală-te ades pe ele
Şi-o să-mi mulţumeşti!
Larg să îţi deschizi fereastra
Seara, când e să te culci;
Aerul curat îţi face
Visurile dulci!
Fă gimnastică şi jocuri Aprecieri
Şi aleargă cât eşti mic, verbale
De voieşti să creşti mare
Şi voinic!
Fructe şi legume multe
Să mănânci îţi folosesc;
Căci sunt bune, sunt gustoase
Şi hrănesc.
Ce voios eşti când faci baie
Şi curat eşti ca un crin!
Fă în orice săptămână
Una cel puţin!
Să bei apă când ţi-e sete,
Nimănui nu-i e oprit;
Dar să fugi de apă rece
Când eşti încălzit!
Elevii explică de fiecare dată regula de igienă
descoperită în poezie.
Ce s-ar întâmpla dacă nu ar exista?-joc Joc didactic
didactic ( săpunul, periuța, pieptene,
unghiera/forfecuța)- dacă timpul permite
8.
Încheierea
activităţii Se fac aprecieri colective şi individuale asupra Caietul Aprecieri
modului de lucru şi a participării elevilor la Conversaţia special Activitate verbale
lecţie. Se dă tema pentru acasă.(de colorat pe frontalã
caietul special)-sau ca activitate recreativă-
dacă timpul permite