Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA ŞCOLARĂ: Gimnaziul Țipletești


CLASA: I
Învățător: Prinii Victoria
Unitatea tematică: Igiena personală
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina : Dezvoltare personala- activitate integrată-
Domenii integrate:M.EM.;C.L.R.;.A.V./A.P. ; M.M.
Subiectul lecţiei : Camera mea - “Cum ne îngrijim?”

Tipul activităţii :mixta

COMPETENTE GENERALE

 Îmbogăţirea si consolidarea vocabularului în legătură cu tema dată


 Formarea şi consolidarea deprinderii de recunoaştere a unor obiecte de igienă personală
 Cultivarea interesului pentru păstrarea obiectelor din cameră, în stare bună

Competenţe specifice :

Educaţie pentru societate :

1.1. Identificarea unor norme elementare de conduită în contexte familiare


1.2. Punerea în practică a unor norme elementare de conduită în contexte familiare
2.1. Recunoaşterea unor deprinderi de comportament moral-civic în grupurile de apartenenţă

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

Matematică şi explorarea mediului


3.2.Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din
mediul apropiat,în scopul identificării unor regularităţi.
Arte vizuale şi abilită si practice
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct
Muzică si miscare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

Obiective operaţionale :

 Să numească părţile componente ale corpului uman, pe baza ghicitorilor


 Să identifice activităţile zilnice de păstrare a igienei corporale, pe baza imaginilor
 Să denumească obiecte folosite pentru păstrarea curăţeniei corpului
 Să sesizeze deosebirile dintre cele două camere ( din fişă )
 Să realizeze planşa cu obiectele de igienă a corpului ( colorare şi lipire)
Strategii didactice :
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, demonstraţia , exerciţiul, expunerea,
observaţia dirijată, brainstorming, aprecierea verbalǎ, învăţarea prin descoperire
Mijloace de învăţământ: caiete auxiliare ( speciale ), fişe de lucru, imagini-activităţi de igienă, planşa
„Igiena personală”, creioane colorate, lipici, stimulente
Forme de organizare : frontal, individual

Evaluare formativă, prin observarea comportamentului elevilor, analiza produselor activităţii

BIBLIOGRAFIE;

 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea


competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended
learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;

 MECTS -„Programa pentru disciplinele: Educaţie pentru societate ,Arte vizuale şi lucru manual,
Comunicare în limba romană, , Matematică si explorarea mediului, aprobată prin ordinul
ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012.
 Adina Grigore, Cristina Toma, Ioana Neagoe, Claudia Negritoiu, Augustina Anghel, Nicoleta-
Sonia Ionica, Maria-Magcalena Nicolescu – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Ars
Libris
Desfasurarea activitatii
Evenimentul Compe- Continut stiintific STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic tenţe Metode şi Mijloace de Forme de
specif. procedee învăţare organizare
1.Moment
D.P. 2.2. Verific existenţa materialelor necesare .
organizatoric Conversaţia Frontal Observarea
Asigurarea unui climat optim pentru desfăşurarea lecţiei.
sistematică
2.Captarea Le spun elevilor ca au reusit si ca acum piticii impreuna cu Conversaţia Frontal
CLR. 1.1 Alba ca Zapada sunt in lumea povestilor , in casuta din
atentiei
1.2. padure.

Adresez intrebari: Conversaţia


Ce credeti, casuta din padure era curata, dupa o absenta
sa de mare? Sa nu uitam ca au fost plecati muuult, Frontal Observarea
muuult timp de acasa. Explicaţia sistematică
Dar ei? Parca erau un pic murdari si prafuiti
Ce credeti, piticii sunt diferiti de noi? Plansa cu
drumul
Am sa va spun cateva ghicitori sa vedem.
Conversaţia catre pitici Pe grupe
CLR. 1.1 Două ape-aprinse Analiza
1.2.
Sub două păduri întinse.
( Ochii şi genele ) Explicaţia răspunsurilor
Am două ferestre
Dimineaţa se deschid
1.1 Şi seara se închid.
1.2. ( Ochii )
1.3. Am doi căluşei
Cutreier lumea cu ei. Explicaţia -jetoane
( Picioarele ) Analiza
Sunt doi fraţi gemeni
Vor să se vadă,
CLR. 1.1 Dar un munte îi desparte. Frontal răspunsurilor
1.2. ( Ochii şi nasul )

Am o grebluţă cu cinci dinţişori Conversaţia


Pe zi îmi trebuie de-o mie de ori. Observaţia Observarea
( Mâna )
sistematică
3.Anunţarea
subiectului si a Anunţ subiectul lecţiei şi obiectivele învatarii : Locuinţa Exerciţiul -tabla
obiectivelor mea - Cum ne îngrijim – reguli şi obiecte de igienă Conversaţia magnetică Frontal
personală.
operationale -litere
C.L.R. Conversaţia
1.4. Poartǎ o scurtǎ conversaţie despre corpul uman, după
Pe grupe
2.3. care voi recita poezia „ Nu uitaţi” de S. Mihnea,
3.1. realizând astfel legǎtura cu subiectul lecţiei. Observaţia
4.Dirijarea Conversaţia Observarea
învătării „Nu uitaţi” Exerciţiul sistematică
de S.Mihnea

Zilnic, cu o periuţă, -panou


Dinţii curăţă-i uşor,
Căci de n-o faci, ei se strică Conversaţia Frontal Observarea
Şi te dor. Exerciţiul sistematică

Larg să îţi deschizi fereastra Fişe de


Seara, când e să te culci. lucru Pe grupe
Aerul curat îţi face
Visurile dulci. Conversaţia

Mâinile de-ţi sunt murdare


Când mănânci, te-mbolnăveşti, Aprecieri
Spală-te ades pe ele verbale
Şi-o să-mi mulţumeşti!
Ce voios eşti, când faci baie
Şi curat eşti ca un crin!
Fă în orice săptămână,
Una cel puţin!

Fructe şi legume multe


Să mănânci: îţi folosesc,
Căci sunt bune; sunt gustoase
Şi hrănesc.

Fă gimnastică şi jocuri
Şi aleargă cât eşti mic,
Dacă vrei să te faci mare
Şi voinic.
Elevii vor numi activităţile despre care se vorbeşte în
poezie.

Fiecare elev primeste cate o fisa şi împreună vom


identifica şi descrie acţiunile pe care le realizează
copilul din imagine : se spală pe mâini, se spală pe
dinţi, se piaptănă, îşi spală părul şi corpul.
Se discută pe baza imaginii subliniind importanţa
realizării acestor acţiuni zilnic.

Sunt invitati cativa elevi pe Scaunul Povestitorului


si
îşi vor exprima propria părere în legătură cu
necesitatatea păstrării igienei corporale, vor enunţa
câteva reguli ce trebuie respectate pentru a creşte
sănătoşi.

Elevii prezintă câteva obiecte de igienă personală – se


identifică utilitatea lor.
Fişe de lucru – se vor explica cerinţele, vor primi
îndrumări pe tot parcursul rezolvării

Elevii vor avea de sesizat deosebirile dintre cele 2


imagini (anexă) şi le vor colora.

Vom Juca Jocul> ,, Scaunul povestitorului,,


Copiii îşi vor exprima propria părere în legătură cu
5.Obţinerea
necesitatatea păstrării igienei corporale, vor enunţa
performanţei câteva reguli ce trebuie respectate pentru a creşte
sănătoşi.
Ei vor argumenta răspunsul la întrebarea: “Cum
este camera ta de obicei: ordonată sau
dezordonată?”

Prezint elevilor „ cutiuţa medicului” şi îi invit să


descopere ce ne sfătuieşte aceasta.
Se realizează planşa „ Igiena personală”.

AV/AP Pe rând, elevii vor ieşi la planşă, vor extrage din


„cutiuţa medicului” câteva sfaturi pentru păstrarea
2.2;
sănătăţii şi le vor lipi pe planşă în locul potrivit
2.3
( igiena capului/igiena corpului ) (anexă)

Vom Canta cantecelul ,, Noi suntem piticii,,


6.Activitate
recreativă

Se fac aprecieri referitoare la comportamentul


copiiilor si la modul in care acestia au participat la
7.Încheierea activitate.
activităţii

S-ar putea să vă placă și