Proiect didactic
Data: 16. 11.2022
Clasa pregătitoare G
Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic „Ștefan cel Mare” Cajvana
Prof. înv. primar: Ureche Viorica
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învățare: „Năsturel cel necăjit”
Tema lecției: Igienă personală, igiena îmbrăcămintei
Scopul lecției: Formare de comportamente și atitudini
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Dezvoltare personală, comunicare în limba română
Scopul lecției: formarea și dezvoltarea deprinderii de a recunoaște și de a utiliza corect
obiectele de igienă personală.
Competențe specifice integrate:
Dezvoltare personală:
1.2. Identificarea unor obiecte și activități simple de igienă personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme de familiare, rostit clar și rar.
Obiective operaționale
O1. Să identifice activitățile zilnice de păstrare a igienei personale pe baza imaginilor sau a
povestirilor
O2. Să recunoască obiectele de igienă personală, denumindu-le
O3. Să specifice caracteristicile și modul de utilizare a obiectelor de igienă personală
O4. Să asocieze obiectele de igienă personală cu acțiunile specifice din fișa de lucru
Strategii didactice:
Metode și procedee: instructajul, conversația, explicația, exercițiul, expunerea,
observația, jocul didactic, povestirea.
Mijloace de învățământ: panou Întâlnirea de dimineață, laptop, videoproiector,
obiecte de igienă, materiale video.
Moduri de organizare: frontal, individual
Resurse umane: 16 elevi
Resurse spațiale: sala de clasă
Resurse temporale: 35 minute activitatea pe fișă
15 minute activități recreative jocuri
Bibliografie:
- Adina Grigore, Cristina Toma, Ioana Neagoe, Claudia Negrițoiu, Augustina Anghel,
Nicoleta- Sonia Ionica, Maria Magdalena Nicolescu,-„ Ghid practic pentru clasa
pregătitoare”, editura Ars Libris
- Mihăescu Mirela și colectivul „ Metode activ participative aplicate în învățământul
primar”, editura Didactica Publishing House, București
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE
OB CONȚINUTURI METODE ȘI MATERIALE MODURI DE EVALUARE
ACTIVITĂȚII
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
Se asigură condițiile necesare pentru Instructajul Materiale Frontal Capacitatea
[Link]
desfășurarea lecției. Se pregătesc materialele necesare de organizare
organizatoric
didactice necesare activității
[Link] Întâlnirea de dimineață.
a cunoștințelor Elevii vor ieșit din bănci și împreună în cor ne Conversația
anterioare vom saluta colegul cu glas tare , clar rostind
numele acestora. Frontal
Momentul de rugăciune(se va rosti rugăciunea) Individual
se va face prezența și se vor stabili la panoul
clasei elevii absenți. Se numără câți elevi
lipsesc Panoul Capacitatea
Ce zi este copii? (miercuri) Calendarul de
Ce zi a fost ieri?(marți) naturii concentrare și
Ce zi va fi mâine?(joi) observare
Care sunt zilele săptămânii?
Care sunt lunile anotimpului toamna?
În ce lună suntem?
Ce dată avem astăzi?
Cu ce haine ne îmbrăcăm?
Cum trebuie să fie hainele noastre când venim
la școală?
Vreți să aflați ce s-a întâmplat cu prietenul
elefănțelului Eli, care nu a avea grijă de Problematizar
hainele lui? ea Frontală
În continuare se ascultă povestea. Videoproiector Capacitatea
[Link] Despre cine este vorba în povestea noastră? de a recepta
atenției (despre elefănțelul Dodo) un mesaj
Ce pasiune avea el? De ce nu voia să danseze
nimeni cu el? (Pentru că era murdar) Conversația Individuală
Astăzi vom afla care sunt regulile de igienă Conversația Planșa cu obiecte
[Link]țarea personală, vom recunoaște care sunt obiectele de igienă
temei și a de igienă și modul lor de utilizare. personală
obiectivelor Se prezintă planșa cu obiectele necesare
igienei.
[Link] Dimineața după ce vă treziți și mergeți la baie,
învățării ce faceți? Vă spălați? Cum vă spălați pe mâini? Conversația
(Întâi mâinile cu apă și săpun, apoi fața cu
apă. După aceea ne ștergem pe față, ne spălăm
pe dinți, ne îmbrăcăm și ne pieptănăm).
O2 În continuare propunem un joc. Jocul„ Cutia Explicația Capacitatea
fermecată”, se va extrage câte un obiect de de a
igienă folosit,, dintre noi, un prosop, săpun, recunoaște
periuță și pastă de dinți, șampon, gel de duș, pbiectele de
unghieră. Jocul didactic Obiecte de igienă
Se recunosc și se precizează rolul pe care îl are igienă personală
fiecare: personală
pentru mâini: apa și săpunul
pentru dinți: periuța de dinți și pasta de dinți
pentru păr: pieptenele sau peria de păr Frontal
O3 pentru unghii: unghieră
De câte ori ne spălăm pe mâini? În fiecare zi?
(după ce mângâiem un animal, înainte de
fiecare masă, după ce folosim toaleta). Frontal
O4 Din ce cauză ne spălăm pe mâini? Pentru că Conversația
săpunul îndepărtează microbi de pe mâini și
astfel noi nu „ mâncăm” microbii care ne pot
îmbolnăvi. Explicația Individual
De câte ori ne spălăm pe dinți?(dimineața,
după ce am mâncat, și seara înainte de culcare)
Cum ne îngrijim unghiile? Se taie cu unghiera
sau cu forfecuța o dată pe săptămână. Capacitatea
Niciodată nu trebuie să roadem unghiile. de a înțelege
Pentru a menține corpul sănătos trebuie să mesajul
facem un duș cât mai des și să spălăm părul de transmis
două ori pe săptămână. Ce folosim pentru
duș? (săpunul sau geluri de duș)
Părul cu ce îl spălăm?(cu șampon)
Cu ce îl pieptănăm?(cu pieptenele) Conversația
Hainele cum trebuie să fie?(curate)
Explicația Frontal
Exercițiul
[Link]ținerea Joc de mimă„ Ghici ce fac?” Frontal Capacitatea
performanței Propun elevilor să demonstreze care sunt Joc didactic de a mima
acțiunile de igienă personală (spălatul pe acțiuni cu
mâini, spălatul pe dinți, dușul, pieptănatul, Conversația Individual obiecte de
etc). igienă
personală
Se fac aprecieri verbale asupra efortului Capacitatea
7.Încheierea individual și general depus de elevi pe Conversația Frontal de receptare a
activității parcursul lecției și se audiază cântecelul „ Eu mesajului oral
am 10 de