PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: Toader Diana
ȘCOALA: Colegiul Economic Mihail Kogălniceanu Focșani
CLASA: a XII-a C
AN ȘCOLAR : 2023-2024
DISCIPLINA: Limba şi literatura engleză
MODUL 4
UNITATE DE ÎNVĂȚARE : PIAŢA MUNCII ŞI PROFESIA
Plan de învățământ aprobat prin OMEN nr. 3410/7.03.2006
Programa aprobată prin OMEN nr.3589.03.2004
TITLUL LECŢIEI : Consumer Society
TIPUL LECŢIEI: de predare/însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 de minute
Proiectul didactic poate fi folosit la clasa a –XII-a,
Filiera : tehnologică
Domeniul de pregătire: turism și alimntație
Califificare: tehnician în turism
Profil: turism
COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea mesajelor transmise oral sau în scris în diferite situaţii de comunicare
2. Producerea de mesaje orale sau scrise adecvate unor anumite contexte
3. Realizarea de interacţiuni în comunicarea orală sau scrisă
4. Transferul şi medierea mesajelor orale sau scrise în situaţii variate de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 Extragerea esenţialului din rapoarte orale, discursuri, interviuri, talk-show-uri
1.2 Identificarea, în texte audiate/citite, a punctelor de vedere, atitudinilor şi sentimentelor
exprimate
1.3 Analizarea unor situaţii descrise în texte audiate sau citite, în scopul unui studiu aprofundat sau
al luării unor decizii
2.1 Expunerea, oral şi / sau în scris, a unor idei, opinii şi puncte de vedere proprii şi susţinerea lor
cu argumente şi exemple
3.1 Oferirea de răspunsuri, oral sau în scris, la un chestionar pe teme de interes, în care sunt
motivate opţiunile
3.4 Participarea la conversaţii folosind un limbaj adecvat funcţional la context şi respectând
normele socio-culturale, în funcţie de rol şi de relaţia cu interlocutorii
4.2 Transferul informaţiilor din texte referitoare la domeniul de specializare în diverse forme de
prezentare
Rezultatele învățării
Cunoștințe Abilități Atitudini
Însușirea noii Abilități de viață: cultivarea unei
terminologii atitudini pozitive
abilități de
faţă de lectură
Înțelegerea
comunicare,
contextului social în formarea unor
abilități sociale
care este plasată reprezentări
acțiunea abilități de culturale privind
management al evoluţia şi
Raportarea
învățării și valorile
experienței
informațiilor literaturii
personajului la
engleze;
propria experiență de abilități de
viață autocunoaștere, cultivarea unei
atitudini pozitive
abilități cognitive
faţă de
comunicare şi a
încrederii în
propriile abilităţi
de comunicare;
abordarea
flexibilă şi
tolerantă a
opiniilor şi a
argumentelor
celorlalţi;
COMPETENȚE DERIVATE
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili să:
C1 să aplice achizițiile lingvistice în redactarea mesajelor orale și scrise
C2 să argumenteze în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
C3 să utilizeze adecvat tehnicile de documentare și cercetare a unei teme
C4 să compare și să evalueze argumente diferite în vederea formulării unor judecăți proprii
STRATEGIA DIDACTICĂ
a. Metode și procedee:
Conversaţia euristică/dirijată, analiza, dezbaterea, metoda Știu/Descopăr/Aplic, învățarea prin descoperire,
observația, scrierea creativă, fish bone map.
b. Materiale și mijloace de învăţământ: fişe de lucru, carte, fish bone map,laptop.
c. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII CU ELEVII: frontală,in perechi, individuală
d. FORME DE EVALUARE : observarea sistematică a elevilor, evaluare orală, aprecieri verbale
e. BIBLIOGRAFIE:
Art 68 Curriculumul învăţământului preuniversitar
Jeremy Harmer, The Practical of English Language Teaching. UK: Longman, 1991
Limba modernă 1. Limba engleză, Straightforward, Jim Scrivener and Mike Sayer, 2014
f. ANEXE
Desfăşurarea lecţiei
1. Momentul organizatoric
Durata 1 min.
Conţinutul instructiv – educativ Notarea absențelor
Metode,strategii- Conversaţia
Modalități de organizare- Frontală
2. (Evocare) Reactualizarea cunoştintelor
Durata 5 minute
Conţinutul instructiv – educativ- Profesorul le dă elevilor un exercițiu referitor la vocabularul
specific, pe care ei trebuie să-l completeze. (Anexa 1) Informațiile reactualizate corespund rubricii
Știu
Metode,strategii- Conversaţia, Expunerea
Modalități de organizare- Frontală, Individuală
Competența vizată 3.1 Oferirea de răspunsuri, oral sau în scris, la un chestionar pe teme de interes,
în care sunt motivate opţiunile
3. Captarea atenţiei
Durata 5 min.
Conţinutul instructiv – educativ- Voi scrie pe tablă cuvântul MONEY. Elevii vor trebui să ofere cât
mai multe exemple de verbe care formează expresii cu acest cuvânt.(get, give, win, earn, spend,
lose). Apoi vor așeza expresiile pe două coloane în funcție de sensul lor -expresii cu sens pozitiv,
respectiv cu sens negativ.
Metode,strategii- Conversaţia, Scrierea
Modalitați de organizare- Frontală, Individuală
Competența vizată 3.1 Oferirea de răspunsuri, oral sau în scris, la un chestionar pe teme de interes,
în care sunt motivate opţiunile
4. Anunţarea subiectului lecţiei noi (1min)
Conţinutul instructiv – educativ- Anunț elevii că în această oră vor recapitula cunoştinţele
acumulate despre vocabular şi le voi comunica obiectivele. În continuare ofer elevilor o fișă de
lucru . Împreună cu ei rezolvăm sarcinile cerute.(Anexa 2)
Metode,strategii- Conversaţia , Observația, Argumentarea
Modalități de organizare- Frontală, Individuală
Competența vizată 2.1 Expunerea, oral şi / sau în scris, a unor idei, opinii şi puncte de vedere
proprii şi susţinerea lor cu argumente şi exemple
5. (Realizarea sensului) Conducerea procesului de învăţare
Durata-30min
Conţinutul instructiv – educativ Elevii notează titlul, profesorul anunţă obiectivul central al
lecţiei.
a. Elevilor li se solicită să completeze fișa de lucru, individual, urmând apoi să fie verificată și
corectată în fața clasei, la tablă sau pe flipchart cu ajutorul schemei tip fish bone map.
(Anexa 3 si anexa 4). In urma completării acestor fișe , elevii vor descoperi de fapt noul
vocabular al lecției, corespunzând rubricii Descopăr.
Metode,strategii- Analiza, Conversaţia euristica, Fish bone map
Modalități de organizare- Frontală, Individuală
Competența vizată 1.3 Analizarea unor situaţii descrise în texte audiate sau citite, în scopul unui
studiu aprofundat sau al luării unor decizii
b. Fiecare elev primește o fișă cu un exercițiu de potrivire în care vor defini singuri noile
expresii pe baza celor descoperite înainte(Anexa 5) .Acest exercițiu corespunde tot rubricii
Descopăr.
Metode,strategii- Dezbatere, analiză
Modalități de organizare- Frontală, pe perechi, individuală
Competența vizată 1.2 Identificarea, în texte audiate/citite, a punctelor de vedere, atitudinilor şi
sentimentelor exprimate
c. (Reflecție) Pe baza unei alte fișe (Anexa 6), elevii, in perechi, vor aplica toate cunoștintele
descoperite. Rezultatele scrierilor aplicative vor fi prezentate de un reprezentant al fiecărei
perechi în fața clasei. (Activitate corespunzătoare rubricii -Aplic )
Metode,strategii- Dezbatere, analiză
Modalități de organizare- Frontală, pe perechi, individuală
Competența vizată 3.4 Participarea la conversaţii folosind un limbaj adecvat funcţional la context
şi respectând normele socio-culturale, în funcţie de rol şi de relaţia cu interlocutorii
6. Asigurarea feed-back-ului
Se face pe tot parcursul procesului instructiv-educativ, prin aprobarea, corectarea sau nuanţarea
răspunsurilor primite de la elevi.
Metode și strategii- Aprecierea
Modalitați de organizare- Frontală, pe perechi, individuală
7. Asigurarea retenţiei şi-a transferului
Durata-6 minute
Conţinutul instructiv – educativ- Împart clasa în 4 grupe a câte 6 elevi. Le spun că trebuie să
strângă 10.000 de dolari ca să își plătească datoriile sau să își înceapă propria afacere sau să-și
cumpere o mașină. Fiecare grup trebuie să vină cu o idee/schemă de îmbogățire de a strânge bani cu
ajutorul internetului. Fiecare grup va desemna câte un leader care va prezenta ideea în fața clasei.
Vom vota cea mai bună idee. (Anexa 7-fisa de documentare privind expresii ce trebuie folosite în
prezentarea ideii).
Competența vizată 4.2 Transferul informaţiilor din texte referitoare la domeniul de specializare în
diverse forme de prezentare
[Link] activității
Durata-2 minute
Se fac aprecieri verbale și se anunță tema .
Elevii vor primi ca temă realizarea unui eseu nestructurat în care ei înșiși vor fi personaj-narator și
vor povesti la persoana I un episod semnificativ din propria viață de licean având o încărcătură
emoțională deosebită folosind ca suport aspecte din texul studiat la clasă.
Anexa 1
1. The four items of vocabulary in each group collocate with the word or words in capitals.
Underline the item which has a very different meaning to the other three.
a. Waste/ fritter away/ set aside/ squander MONEY
b. Settle/ run up/ pay off/ clear DEBTS
c. Raise/ obtain/ donate/ get MONEY
d. Freely / lavishly / heavily / wisely SPEND MONEY
Anexa 2
Work in pairs. Discuss the questions.
Are you careful with money or do you fritter it away? What do you spend it on mainly?
Do you prefer to pay by cash or credit card? Why?
If you ran up large debts, how would you go about trying to pay them off?
Anexa 3
Read the following text , ignoring the gaps, and answer these questions
[Link] was Karyn Bosnak’s ”novel solution” to her debt problem and what gave her the idea?
2. Do you consider her a ”beggar” or an entertainer? Why?
Anexa 4
Read the text again and complete the fish bone 1-8 with the correct sentence
beginnings a-h.
1. 3.
2.
4.
I didn’t just say: Give me the dough’
-Consumer society-
5. 6. 7. 8.
a. The Hollywood version of her story
b. When her identity was finally revealed
c. Her website, [Link], went live in the summer of 2002
d. Her story is cautionary tale, morality tale and fairy tale
e. Bosnak sees herself as a kind of symbol
f. In a desperate attempt at cost-cutting, she
g. Karyn Bosnak’s actions were rather irresponsible
h. The plan worked
Anexa 5
Use the context to work out the meanings of the highlighted words and expressions.
To bail someone out a. they are big shopping trips
To plough through [Link] try to make someone believe something that
is not true, as a joke
To have someone on [Link] beg for money from people who pass in the
street
A hick [Link] finish something that takes a long time and
is difficult or boring
Clothes buying binges [Link] have money in your bank account
To panhandle e. To have a laugh
This sucks [Link] word for a person who has always
lived in the country and does not know about
life in the cities
To have a chuckle [Link] is terrible
To be in the black i. to help a person out of a difficult
financial problem
Anexa 6
Work in pairs. Discuss the questions.
Do you ever give money to beggars, buskers or charities? How do you decide who to give to
and how much to give them?
Do you know of any other unusual uses of the internet?
Anexa 7
Fișă de documentare