Sunteți pe pagina 1din 2

CONJUGAREA VERBELOR

PREZENT
a) Verbele regulate: rdcina verbului plus terminaiile I -e -en II -(e)st -(e)t III -(e)t -en Ex. kaufen kauf (+)
kaufen = a cumpra kaufe kaufen kaufst kauft kauft kaufen reden = a citi rede reden redest redet redet reden arbeiten = a munci arbeite arbeiten arbeitest arbeitet arbeitet arbeiten

(e) se adaug la 3 terminaii, pt. verbele a cror radcin se termin n -d sau -t. Ex. reden rdcina red sau arbeiten arbeit, antworten antwort, .a. b) Verbele neregulate (de fapt tot verbe regulate, dar cu cteva particulariti, sau iregulariti):
NB: Clasificarea regulate / neregulate este n funcie de conjugarea la trecut, respectiv imperfect i participiul trecut.

Prima categorie de iregulariti se refer la modificarea rdcinii la pers. II i III singular 1. Unele verbe primesc umlaut pe a la pers. II i III singular:
fahren = a cltori fahre fahren fhrst fahrt fhrt fahren sehen = a vedea sehe sehen siehst seht sieht sehen geben = a da gebe geben gibst gebt gibt geben Exemple: braten = a frige; fallen = a cdea; schlafen = a dormi; tragen = a cra, a trage; laufen = a alerga; waschen = a spla.

2. Unele verbe schimb e n ie la pers. II i III singular:


Exemple: lesen = a citi; fehlen = a grei, a pierde (drumul). a lipsi, a nu fi de fa; befehlen = a porunci, a ordona; empfehlen = a (se) recomanda; geschehen = a se ntmpla; stehlen = a fura.

3. Unele verbe schimb e n i la pers. II i III singular:


Exemple: brechen = a (se) rupe, a (se) frnge. a fractura; erbrechen = a vomita; essen = a mnca; helfen = a ajuta; sprechen = a vorbi; sterben = a muri; treffen = a ntlni (pe cineva). a nimeri, a atinge (o int); werfen = a arunca, a azvrli.

NB: nehmen are o iregularitate complex (tot la pers. II i III singular): schimb e n i i n plus pierde h-ul i dubleaz m-ul. nehmen = a lua (to take)
nehme nimmst nimmt nehmen nehmt nehmen

A doua categorie de iregulariti se refer la modificarea terminaiilor 4. Pt. verbele a cror rdcin se termin n -s sau sunet -z, terminaia pt. du (pers. a II-a singular) este -t n loc de -st
reisen = a cltori reise reisen reist reist reist reisen sitzen = a edea (to sit) sitze sitzen sitzt sitzt sitzt sitzen

5. Pt. verbele care la infinitiv se termin n -n i nu n -en, terminaia pt. wir i sie (pers. I i III plural) este -n n loc de -en. Cu alte cuvinte, conjugarea pt. wir i sie se menine identic cu infinitivul. n plus, tot la aceast categorie (verbe care la infinitiv se termin n -n), dac rdacina se termin n -el sau -er, pt. ich (pers. I singular) rdcina pierde e-ul
tun = a face (to do) tue tun tust tut tut tun segeln = a naviga cu vele segle (fr e) segeln segelst segelt segelt segeln

IMPERFECT
Se formeaz din rdcina verbului plus urmtoarele terminaii:
I II III Verbe regulate -te -ten -test -tet -te -ten Verbe neregulate -en -(e)st -(e)t -en

a) Verbele regulate: rdcina se formeaz ca la prezent: din infinitiv se elimin -en Verbele a cror rdcin se termin n -d sau -t primesc -e naintea tuturor celor 6 terminaii pentru uurararea pronuniei. Exemple:
kaufen kaufte kauften kauftest kauftet kaufte kauften reden redete redeten redetest redetet redete redeten arbeiten arbeitete arbeiteten arbeitetest arbeitetet arbeitete arbeiteten

b) Verbele neregulate: au o rdcin particular pt. imperfect i respectiv un participiu trecut aparte (care trebuie memorate!) vezi liste de verbe.
beginnen = a ncepe begann begann begannen begannst begannt begann begannen nehmen = a lua nahm nahm nahmen nahmst nahmt nahm nahmen

Particulariti: 1. Verbele a cror rdcin se termin n -d sau -t, pt conjugarea ihr (pers. II pl.) toate primesc -e la terminaie (terminaia devine -et), n timp ce pt. conjugarea du (pers II sg.) unele primesc -e la terminaie (terminaia devine -est), dar altele se conjug fr -e. Exemple:
finden = a gsi fr e la du fand fanden fandst fandet fand fanden sich befinden = a se gsi, a se situa; a se afla cu e befand mich befanden uns befandest dich befandet euch befand sich befanden sich Verstehen = a (se) nelege cu e verstand verstanden verstandest verstandet verstand verstandet

stehen = a sta (n picioare) fr e la du stand standen standst standet stand standen braten = a frige, a prji du brietst erfinden = a inventa du erfandst laden = a invita du ludst leiden = a suferi; a ndura du littst schneiden = a tia du schnittst

Alte verbe importante care se conjug fr e la du sunt:

2. Verbele a cror rdcin se termin n sunet -s, pt. conjugarea du (pers. II singular) primesc -e la terminaie (terminaia devine -est), n timp ce pt. conjugarea ihr (pers. II plural) terminaia rmne -t. Exemple (sunt multe verbe n aceast categorie!):
essen = a mnca a a aen aest at a aen sitzen sa sa saen saest sat sa saen schlieen = a nchide schloss schloss schlossen schlossest schlosst schloss schlossen