Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic la matematic

Grupa: A-121; T-121



Data: 16.09.2013/12.09.2013

Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lunga durat): 9-10

Durata leciei: 80 de minute

Modulul: Aplicaii ale derivatelor.

Subiectul leciei: Asimptotele funciilor reale.

Competene specifice:
2.2.Aplicarea algoritmului de calculul a limitei funciei intr-un punct i a unor algoritmi specifici de eliminare a nedeterminrilor in rezolvri de probleme.
Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O
1
S defineasc noiunile: asimptota vertical, asimptota orizontal, asimptota oblic;
O
2
S recunoasterea diferite tipuri de asimptote ale unei functii;
O
3
S identifice functiile care admit asimptote verticale, orizontale, oblice;
O
4
S manifeste interes fa de activitate.

Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor.

Tehnologii didactice:
a) forme: frontal, n perechi, individual;
b) metode: conversatia euristic, metoda lucrului cu manualul, metoda exercitiului, metoda expunerii problematizate;
c) materiale didactice:
1) ACHIRI, I.; CIOBANU, V.; EFROS, P. Manualul Matematica pentru clasa XI-a. Chiinu: Editura Prut Internaional, 2003. 303 p. ISBN 9975-69-553-1;
2) ACHIRI, I.; CIOBANU, V.; EFROS, P. Culegere de exerciii i probleme la matematic pentru clasa XI-a. Chiinu: Editura Prut Internaional, 2004. 199 p. ISBN 9975-69-
573-6;
3) GANGA Mircea. Elemente de analiz matematic manual pentru clasa a XI-a, Vol. I. Chiinu: Editura Mathpress, 2004;

Evaluarea: formativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucrare independent (far aprecieri cu note)




Scenariul leciei

Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea
1. Organizarea
clasei
1' Salut elevii. Pe tabl este scris data si tema n
clas.Verificarea pregtirii de lecie.
Salut profesorul. Elevul de serviciu anun abseii. Vizual se
verific
dac elevii
au rechizi-
tele
necesare
pentru
lecie.
2.

Verificarea
temei
pentru acas.
Reactualizarea
cunotinelor i
capacitilor
0 1 '

Verific nsuirea coninutului teoretic i
efectuarea exerciiilor.

Rspund coninutul teoretic, verific rezultatele
exerciiilor.

ntrebri
orale i
n scris

3.

Predarea-
nvarea
materiei noi

0 1 '


Se solicit ca elevii s scrie tema leciei n
caiete.
Se formuleaz obiectivele leciei.
Pentru reprezentarea grafic a unei funcii, pe
lng punctele de extrem, intervalele de
monotonie , punctele de inflexiune i
intervalele de convexitate, sunt importante i
asimptotele unei funcii.
n limbaj comun vom inelege prin asimptota o
dreapta fa de care graficul unei funcii se
apropie orict de mult. Problema asimptotelor
se pune pentru funcii care au
Elevii scriu tema leciei n caiete.

Elevii scriu
tema leciei
n caiete.



Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea

() {





ramuri spre infinit, adic funcii al cror grafic
nu este coninut intr-un dreptunghi.
Asimptotele se impart in 3 categorii: verticale,
orizontale i oblice.
Fie punct de acumulare.
Definitie. Spunem c dreapta este
asimptot vertical la stnga a lui
daca

() sau

()

Observatie. Dreapta este o dreapta
paralela cu , deci verticala.
Exemplu. Fie funcia
Observam c

()

ceea ce
ne arat c este asimptota verticala la
stanga pentru .
Definitie. Spunem ca dreapta este
asimptot vertical la dreapta a lui daca

() sau

() .
Exemplu. Fie functia ( ) ()

Avem

()

, ceea ce
arat ca dreapta este asimptot vertical
la dreapta pentru .








Analizeaz exemplul







Analizeaz exemplul


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea






























































































Definitie. Spunem ca dreapta este
asimptot vertical a lui dac este asimptot
vertical att la stanga ct i la dreapta sau
numai lateral.
Observatii.
1.Pentru existenta asimptotei verticale nu este
necesar ca functia sa fie definita in a.
2.Daca f este definita si continua in a , atunci
limitele laterale in a sunt finite si egale cu f(a),
deci graficul nu are asimptota verticala in
punctele de continuitate ale funciei .
3.Admit asimptote verticale:
a) funciile ale cror legi de coresponden sunt
exprimate prin fracii, n punctele n care se
anuleaz numitorul;
b) functiile ale caror legi de coresponden sunt
exprimate prin logaritmi, () (), n
punctele pentru care ()
-Se rezolva exercitiul 1 de pe fia de lucru.
Definitie. Fie funcia astfel nct
( ) este punct de acumulare al lui
. Spunem c dreapta este asimptot
orizontal a lui spre ( ) dac

()
respectiv

() .
Observatii. Dreapta este paralel cu axa
, deci este o dreapt orizontal.
Nu are sens sa cautam asimptote orizontale
spre ( ) dac funcia nu este
definit spre ( ).









Rezolv exerciiul mpreun cu profesorul analizndu-l.




Analizeaz exemplul


















































Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea

*+ ()

| | ( )


Exemplu.
are asimptot orizont la spre i
spre deoarece

() i

()
-Se rezolv exerciiul 2 de pe fia de lucru.
Fie unde contine un interval de
forma ( )
Definitie. Spunem c dreapta este
asimptot oblic la ramura spre a funciei
dac distana dintre dreapt i grafic,
masurat pe vertical, tinde ctre , cnd
tinde ctre , adic dac

,() -
Analog se definete conceptul de asimptot
oblic la ramura spre , admind c
conine un interval de forma ( ) R be
Teorema: Dreapta este asimptot
oblic la ramura spre a lui dac i numai
dac ( ) unde

()

,() -
Observatii. 1) Pentru determinarea asimptotei
oblice se procedeaza astfel:
se calculeaza
x
x f
m
x
) (
lim

= ;








Rezolv exerciiul mpreun cu profesorul analizndu-l.


Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea
daca m este finit, atunci se calculeaza
] ) ( [ lim mx x f n
x
=

;
daca si n este finit atunci dreapta n mx y + =
reprezinta asimptota oblica a lui
2) O functie nu poate admite atat asimptota
orizontala cat si oblica spre + ( ).
-Se rezolva exercitiul 3 de pe fisa de lucru.

4.

Consolida-
rea materiei i
formularea
capaciti-lor
2 5 '


()


) ()


) () (

)
Pentru fixarea cunotinelor se rezolv
exerciiile de pe fiele de lucru cu explicaiile
de rigoare. Profesorul urmarete activitatea
elevilor i ofer ajutor acolo unde este nevoie.

Exerciiul 4
S se determine asimptotele orizontale ale
funciei:


Exerciiul 5(a,i) din A pag.78 (2)
S se determine asimptotele (verticale,
orizontale i oblice) pentru graficul funciei
:




















0 = y este asimptot orizontal la .

e asimtot vertical la
stnga, iar e asimtot vertical la dreapta.
ntrebri
orale i
exerciii n
scris

Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea































































) ()

*+
()














Exerciiul 2 (b) din A pag.150 (1)
Care din graficele funciilor R D f : au
asimptot la + .
b) x x f 2 sin ) ( =

Exerciiul 10 din B pag.80 (2)
S se determine numerele reale a i b ,
astfel nct dreapta de ecuaie 1 2 = x y
s fie asimptot oblic a graficului funciei







()


( )

(() )

()

(() )

)



este asimptot oblic la .





Nu are asimptote deoarece limit la a lui .




































Prof.: ______________ Beliu Aliona

Nr.
ctr.

Secvenele
leciei
T
i
m
p
u
l

O
b
i
e
c
t
i
v
e
l
e


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluarea




( ) ( )



( )




[( )

]
(

)




5. Evaluarea 0 1 '


Fia
1) S se determine asimptotele ( verticale,
orizontale i oblice) pentru graficul funciei
: : R D f
( )
1
1
)
2
+
+ +
=
x
x x
x f a













1 = x asimptot vertical
este asimptot vertical la stnga
Lucrare
indepen-
dent
6. Tema pentru
acas
2'

De nvat: De nvat: Capitolul VI, 2, p.2.3.
pag. 146-150
De rezolvat: 1(a,e); 2(b); din A pag.150
Noteaz tema pentru acas n caiete.
7. Bilanul leciei 5'

Ce am invatat nou astazi la lectie?
Se fac totalurile leciei Ce am tiut, ce tiu , ce
vreau s tiu.
Apreciez cu note elevii.
Rspund la ntrebri. Adreseaz ntrebri. ntrebri
orale

S-ar putea să vă placă și