Enumerai n tabelul de mai jos asemnrile si deosebirile dintre pdurile de foioase
i cele de conifere:
Asemnri Deosebiri
Anexa 2.
Proiect de activitate didactic Educaie civic
Subiectul: Relaiile mele cu prietenii
Clasa: clasa a IV-a A
Propuntor: Canea Roxana
1. Motivaia
1. Lecia este valoroas deoarece n contextul capitolului Relaiile dintre oameni n
cadrul grupului mbogete i amplific noiunile existente i le extinde la
probleme ca imaginea de sine n raport cu ceilali.
68
2. Solicit elevilor s descrie aciuni care necesit luarea unor decizii personale i
asumarea rspunderii lor, ceea ce leag lecia de experienele i interesele lor.
3. Lecia permite educarea deprinderilor de analiz, sintez, reflecie vis-a-vis de
trsturile de caracter ale omului, manifestarea lor n diferite contexte. Elevii au
ocazia s aprecieze propriile relaii cu prietenii lor, ceea ce poate da prilej de reflecie
la comportamentul fiecruia.
2. Obiective
1. S se gndeasc la o posibil legtur ntre termenii cheie dai i s realizeze o
scurt povestire.
2. S adopte poziii n legtur cu situaiile expuse i s le argumenteze n faa clasei.
3. S surprind trsturile morale potrivite unei relaii de prietenie.
4. S decid ce trebuie s tie n legtur cu imaginea lor de sine i despre alii i ce
trebuie s fac n consecin.
5. S compare i s sesizeze diferenele de opinii , respectnd poziia fiecruia.
3. Condiii prealabile
-clas de nivel mediu
-elevii trebuie s tie c fiecare persoan are modul lui de a gndi, de aciona de a
rezolva o situaie.
-elevii trebuie s se manifeste favorabil lurii deciziilor i exprimrii opiniilor
personale.
4. Evaluarea
Dovada c lecia i-a atins scopul va fi implicarea elevilor n timpul leciei
precum i proba scris -sondajul de opinii- fiecare copil s-l descrie pe prietenul su
cel mai bun. Automonitorizarea din partea elevilor a acestui moment al leciei
ilustreaz c elevii pot utiliza n mod adecvat anumita procese de gndire i nvare.
5. Managementul resurselor i al timpului
Resurse: fie, manual, caiet, texte suport, postere, flipchart, markere.
Timp:1 or
Lecia propriu-zis
Cadrul de
Coninut
Timp
Metode pentru
dezvoltarea
69
nvare gndirii critice
Evocarea
Prin strategia termeni dai n
avanselevii vor fi condui n formularea
unor ntrebri i scopuri pentru nvare.
- Notez cuvintele cheie pe flipchart i le
acopr.
- La intrarea n clas le cer s se
pregteasc pentru lecie i descopr
cuvintele: Irina, frete, mr,
rutcios, prieten, jumtate.
- Solicit elevii s le citeasc cu voce tare
apoi i rog s realizeze un text astfel
nct s pun termenii n relaie. Li se
atrage atenia s se exprime scurt pentru
a se ncadra n 5 minute.
- Se citesc 2-3 compuneri i se noteaz
cteva idei pe flipchart.
Sunt anunai c li se va citi un text,
pornind de la termenii cheie, pentru a
vedea dac prediciile lor se mplinesc cu
cele din text.
10 min
Termeni dai n
avans
Gndii, lucrai,
comunicai
Metoda
predictiv
Realizarea
sensului
Are loc citirea textului propus pentru a
se surprinde relaiile de prietenie.
- Cum se poart Irina cu prietenul
ei?
- Pe ce se bazeaz prietenia lor?
- Se formeaz grupe de cte patru elevi.
Fiecare elev va primi un nr. de ordine.
- Voi adresa ntrebarea:
- Ce ai face voi dac ai afla c
prietenul vostru cel mai bun v-a minit?
30min
Interogarea
Mai multe
capete la un loc
70
Elevii se gndesc singuri la ntrebare.
Elevii discut problema n grup.
- Voi spune un numr i toi elevii cu
acel numr relateaz clasei discuiile din
grupul lor.
- Voi adresa urmtoarea ntrebare:
- Credei c un prieten odat ce v-a
nelat ncrederea merit iertat?
Elevii se gndesc la ntrebare singuri
i pot s-i noteze rspunsurile. Apoi se
vor alinia ntr-o ordine care s reflecte
poziie lor relativ la ntrebare i trebuie
s discute cu ceilali din linie
rspunsurile date:
DA NTRE
NU
(decii) (indecii)
(decii)
n timpul discuiilor elevii indecii
pot trece n grupa cu DA sau NU n
funcie de argumentele aduse de cei care
au format aceste grupe.
Linia valorilor
Reflecia
Realizeaz un eseu n 5 minute n
care s-i descrii cel mai bun prieten.
n final se vor citi 2-3 compuneri i se
vor aduga alte nsuiri morale care
caracterizeaz o relaie de prietenie.
5 min
5 min
Eseul de 5
minute
Discuie n
reea
Sumar
71
Modulul 2 prezint i exemplific o serie de metode didactice validate ca promovnd
exersarea criticismului gndirii. Metodele prezentate sunt grupate n cinci categorii:
metode de lectur a textelor informative, metode de lectur a textelor de ficiune,
metode de scriere, metode de argumentare, dezbateri, metode de nvare prin
cooperare
Sarcini i teme ce vor fi notate
Proiectarea unor situaii de nvare sau/ i lecii aplicnd cadrul de proiectare ERR.
Studenii vor realiza un proiect de activitate didactic pentru tiine i unul pentru o
disciplin socio-uman.
Bibliografie modul
Bernat, S. (2003) , Tehnica nvrii eficiente, Presa Universitar Clujean, Cluj-
Napoca.
Boco, M., (2002), Instruire interactiv, Ed. PUC, Cluj-Napoca
Fluiera, V., (2003), Paideia i gndirea critic, C.C. de t., Cluj-Napoca
Nicu, A., (2005), Strategii de formare a gndirii critice, EDP, Bucureti
Oprea, C. L., (2008), Strategii didactice interactive, EDP, Bucureti
72
MODULUL 3 DEZVOLTAREA ABILIT;ILOR DE GNDIRE CRITIC -
PROBLEME SPECIFICE
Scopul i obiectivele
Scopul acestui modul este ca studenii s analizeze cteva dintre aspectele sensibile
ale pedagogiei centrate pe antrenarea abilitilor de gndire critic
Obiectivele cursului:
S exerseze formularea de ntrebri care s provoace i s susin
curiozitatea epistemic
S analizeze specificul procesului de evaluare a abilutilor de gndire
critic
S formuleze criterii de evaluare a comportamentelor de raportare
critic la realitatea informaional i acional
Scurt recapitulare a conceptelor prezentate anterior
Conceptele premergtoare sunt: g\ndire de nivel superior, evaluare formativ
Schema logic a modului
1. Gndirea critic i interogaia
1.1. Interogaia ca instrument de interpretare a realitii
1.2. Tipuri de ntrebri utile n interpretarea critic a realitii, dup
criteriul obiectului interogaiei
2. Evaluarea abilitilor de gndire critic
2. 1. Criterii de evaluare a criticismului gndirii
2. 2. Metode de evaluare a gndirii critice:
2.3. Gril de observare a comportamentului de gndire critic
Coninutul informaional detaliat
1. Gndirea critic i interogaia
73
1. 1. Interogaia ca instrument de interpretare a realitii
Gndirea i activismul mental sunt ghidate de ntrebri. ntrebrile reprezint
mobilul pentru implicarea activ n aciunea de nvare. Cu toate acestea, coala
clasic ignor adevratul potenial al interogrii, oferind elevilor mai degrab
rspunsuri gata construite dect ntrebri bine formulate. Metodologia de dezvoltare
a gndirii critice are ca element central ntrebarea i interogaia ca suport pentru
nvare. Numeroase metode cuprinse n pachetul metodologic LSDGC au la baz
ntrebri care invit elevii la reflecie, la reconstrucia cunoaterii, , le ofer acestora
posibilitatea s creeze, s-i imagineze, s cntreasc pertinena unor argumente.
1.2. Tipuri de ntrebri utile n interpretarea critic a realitii, dup criteriul
obiectului interogaiei
Claritatea
Ai/ am putea dezvolta acest aspect?
Ai/ am putea s mi dai un exemplu?
Ai/ am putea explica ce nelegei prin...?
Acurateea
Cum am putea verifica?
Cum am putea afla adevrul?
Cum am putea verifica sau testa/ msura acest aspect?
Precizia
Ai putea fi mai concret?
Ai putea oferi mai multe detalii?
Ai putea fi mai exact?
Relevana
n ce fel se leag acest aspect de problema studiat?
n ce fel acest aspect rspunde la ntrebare?
n ce mod me ajut n rezolvarea problemei?
Profunzimea
Ce aspecte fac din aceast situaie /acest fapt unul dificil?
Care sunt aspectele complexe ale problemei?
Care sunt aspectele dificile pe care trebuie s le lum n discuie?
74
Deschiderea
E nevoie s abordm i alte perspective de analiz a problemei?
E nevoie s lum n considerare i alte puncte de vedere?
E nevoie s privim problema n alt mod?
Caracterul logic
Toate aceste aspecte au sens luate mpreun?
Acest material scris are unitate intern?
Ceea ce susinei / susine se bazeaz pe aspecte incontestabile, fapte,
date evidente?
Semnificaia
Aspectul luat n discuie este cel mai important de analizat?
Reprezint aceast problem una central, la care merit s ne oprim?
Care din aceste fapte este cea mai important?
Corectitudinea
Am vreun interes ascuns/ personal n aceast chestiune?
Iau n considerare modul n care gndesc ceilali?
Am ncercat s identific prejudecile, distorsiunile care au intervenit
n procesul de gndire propriu sau pe cel al altora?
2. Evaluarea abilitilor de gndire critic
2. 1. Criterii de evaluare a criticismului gndirii
Gndirea critic este multidimesional n formele de manifestare pe care le
mbrac. Un sert de criterii ce trebuie luate n considerare n efortul de construcie a
instrumentelor de evaluare sistematic a abilutilor de gndire critic ne ofer
California Critical Thinking Dispositions Inventory,
http://www.calpress.com/cctdi.html.
Astfel, gnditorul critic:
Caut adevrul: preocuparea curajoas pentru identificarea informaiei
corecte, chiar dac aceasta atac prejudecile generale sau ale unora,
convingerile mprtite de majoritatea sau sunt mpotriva propriului
interes
75
Este o natur deschis: accept perspective diferite, i analizeaz constant
modul de gndire pentru identificarea limitelor sau a raionamentelor
greite
Este analitic: promoveaz gndirea azat pe inducii i deducii logice,
solicit justifiarea ideilor, este responsiv la situaiile prolematice, este
nclinat spre anticiparea consecinelor
Gndete sistematic: valorizeaz buna organizare a gndurilor i
aciunilor, este concentrat, este preocupat de abordarea problemei din toate
perspectivele i la toate nivelele de complexitate
Are ncredere n capacitile proprii de procesare critic
Demonstreaz spirit investigativ: este curios i motivat pentru
cunoatere, deschis spre situaii i experiene noi. Acunuleaz cunoatere,
chiar dac aplicaiile ei practice nu sunt evidente imediat
Demonstreaz maturitate cognitiv: este prudent n formularea,
revizuirea sau renunarea la propriile judeci sau la cele ale altora, dac
acestea au un anumit temei. Este contient c soluiile multiple sunt
acceptabile.
2. 2. Metode de evaluare a gndirii critice:
Literatura de specialitate (Nicu, 2005) menioneaz o serie de metode utile
pentru evaluarea criticismului gndirii, metode de evaluare didactic, ce au potenialul
de a releva abilitile de prelucrare a informaiei care denot criticism cognitiv.
Observarea sistematic a activitii i comportamentului elevilor
Interviul
Evaluarea scris prin sarcini de redactare a textelor
Portofoliul
Autoevaluarea
Prezentm n continuare, pentru exemplificare o gril de evaluare a comportamentului
cognitiv centrat pe criticismul gndirii (Giba, Glava, 2005):
76
2.3. Gril de observare a comportamentului de gndire critic
Evaluati pe o scala de la 1 la 5 urmatoarele comportamente pentru fiecare elev
1. Pune ntrebri pertinente, ptrunztoare i stimulatoare
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
2 . Identific soluii alternative
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
3. Ascult atent pe ceilali i ofer feed-back
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
4. Amn formularea unor concluzii pn la discutarea tuturor alternativelor
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
5. Caut argumente care s susin poziia sa sau a grupului/ echipei din care face
parte
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
6. Modific opiniile proprii sub impactul altor opinii mai bune
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
7 . Examineaz atent probele
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
8. Definete clar setul de criterii pe baza crora analizeaz idei, soluii,
argumente.
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
9. Respinge informaiile incorecte i nerelevante
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
10. Evalueaz i rezolv probleme n timp ce citete
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
11. Face deseori conexiuni ntre diferite discipline pentru mbuntirea
performanelor proprii i ale grupului/ echipei din care face parte
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
12. i fundamenteaz judecile pe idei i probe
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
13. Respecta regulile, dac le nelege utilitatea,( dar e pregtit i s le schimbe)
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
14. Formuleaz des raionamente superioare (analizeaz, sintezeaz,
generalizeaz)
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
77
15. Face predicii, ipoteze, proiecii
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
16. Manifest capacitatea de a lua decizii rapide i de asumare a responsabilitilor
1= foarte rar 2=rar 3= uneori 4= deseori 5= ntotdeauna
Nume elev:
Clasa :
Sumar
Modulul 3 cuprinde o analiz a unor probleme particulare asociate cu antrenarea
abilitilor de gndire critic: utilizarea interogaiilor i evaluarea abilitilor de
gndire critic.
Sarcini i teme ce vor fi notate
Proiectarea unor situaii de nvare sau/ i lecii aplicnd cadrul de proiectare ERR.
Studenii vor realiza un proiect de activitate didactic pentru tiine i unul pentru o
disciplin socio-uman.
Bibliografie modul
Bernat, S. (2003) , Tehnica nvrii eficiente, Presa Universitar Clujean, Cluj-
Napoca.
Boco, M., (2002), Instruire interactiv, Ed. PUC, Cluj-Napoca
Fluiera, V., (2003), Paideia i gndirea critic, C.C. de t., Cluj-Napoca
Nicu, A., (2005), Strategii de formare a gndirii critice, EDP, Bucureti
Oprea, C. L., (2008), Strategii didactice interactive, EDP, Bucureti
III. Anexe
Bibliografia complet a cursului
Bernat, S. (2003) , Tehnica nvrii eficiente, Presa Universitar Clujean,
Cluj-Napoca.
Boco, M., (2002), Instruire interactiv, Ed. PUC, Cluj-Napoca
De Bono (2006), ase plrii gnditoare, Ed. Curtea veche, Bucureti
De Bono (2006), Gndirea lateral, Ed. Curtea veche, Bucureti
Doise, W. i Mugny, G. (1998), Psihologie social i dezvoltare cognitiv,
Polirom, Iai
Fluiera, V., (2003), Paideia i gndirea critic, C.C. de t., Cluj-Napoca
Fluiera, V., (2005), Teoria i practica nvrii prin cooperare, C.C. de t.,
Cluj-Napoca
78
Fluiera, V., (2008), Gndirea lateral i scrisul creativ, C.C. de t., Cluj-
Napoca
Hayes, N. i Orrell, S. (1997), Introducere n psihologie, All, Bucureti.
Johnson, D., Johnson, R. i Holubec, E. (1998), Cooperation in the classroom,
Allyn and Bacon, Boston
Marzano, R., J., i al. (2001), Handbook for classroom instruction that work,
ASDC, USA
Meredith, K. i Klooster, D. (2001), Critical Thinking for Faculty and
University Students, Reading and Writing for Critical Thinking Project.
Nicu, A., (2005), Strategii de formare a gndirii critice, EDP, Bucureti
Ogle, D. (1986), K-W-L: A teaching model that develops active reading of
expository text, The Reading Teacher, Vol. 39, No. 6, Feb. (pp. 564-570)
Oprea, C. L., (2008), Strategii didactice interactive, EDP, Bucureti
Steele, J.L., Meredith, K.S. i Temple, C. (1998), A Framework for Critical
Thinking Across the Curriculum, Ghidul I-VIII, pregtit pentru proiectul
Reading and Writing for Critical Thinking.
Temple, C. (2001), Strategies for Use Across the Curriculum, Reading and
Writing for Critical Thinking Project, Open Society Institute, New York.
Temple, C. (2002) Gndirea critic n abordare transcurricular: un model
de proiectare, n Cooperare i interdisciplinaritate n nvmntul universitar,
coord. Bernat, S.E. i Chi, V., Presa Universitar Clujean, Cluj-Napoca.
Glosar
Gndire - trstura distinctiv cea mai important a psihicului uman, definitorie
pentru om ca subiect al cunoaterii logice, raionale. Produce modificri de substan
a informaiei cu care opereaz. Antreneaz toate celelalte disponibiliti i mecanisme
psihice n realizarea procesului cunoaterii. Orienteaz, conduce, valorific maximal
toate celelalte procese i funcii psihice. Se caracterizeaz prin centralitate: capacitatea
ei de a reintroduce propriile produse n circuitul informaional
nvare - schimbare (relativ stabil) n comportamentul sau potenialul
comportamental al unui organism ca urmare a interaciunii cu mediul, datorat
experienei, care nu poate fi datorat unei stri temporare a organismului i care se
traduce printr-o sporire a repertoriului su.
Instruirea activizant - un tip superior de instruire, care se bazeaz pe activizarea
subiecilor instruirii, pe implicarea i participarea lor activ i deplin n procesul
propriei formri.
79
Gndirea critic - o dispoziie mental de nivel superior care ajut o persoan s se
orienteze n lumea alternativelor posibile i s-i contientizeze mecanismele propriei
gndiri. Ea se operaionalizeaz n deprinderi de analiz critic, respectiv de
prelucrare creativ a informaiei, fapt ce implic procesarea de profunzime i
structurarea inedit a cunoaterii.
Raportarea critic la realitate - procesul de examinare a premiselor (convingeri,
percepii, preconcepii); interpretare i evaluare a dovezilor (contexte, valori,
argumente, fapte), identificare i explorare a alternativelor (perspective i idei
diverse) i dezvoltare a criticismului reflexiv, n intenia de formulare a unei
concluzii
Gndirea creativ - demersul relativ autonom al unui individ care acioneaz n i
asupra mediului su nconjurtor, demers care conduce la un rezultat sau produs cu
caracter de noutate, relativ original, personalizat.
Lectura i scrierea pentru dezvoltarea gndirii critice (LSDGC) - program care se
adreseaz profesorilor i urmrete familiarizarea acestora cu un set de aproximativ
60 de metode de predare-nvare, prin care se poate dezvolta gndirea critic a
elevilor .Acest program a fost iniiat n anul 1997 de ctre profesorii Charles Temple,
Jeannie Steele i Kurtis Meredith i s-a extins n peste 30 de ri.
Evocarea etap de nceput a leciei centrate pe dezvoltarea gndirii critice care
implic activ elevii n ncercarea de a-i aminti ce tiu sau de a exprima ce cred c
tiu despre un anumit subiect, determinndu-i s-i examineze propriile cunotine i
s-i orienteze atenia spre subiectul ce va fi examinat n detaliu.
Realizarea / Construcia sensului - etap de mijloc a leciei centrate pe dezvoltarea
gndirii critice n care elevul vine n contact cu noile informaii sau idei. Este faza de
nelegere, construire, investigaie a semnificaiei ideilor, n vederea nvrii lor.
Reflecia - etap a leciei centrate pe dezvoltarea gndirii critice n care are loc
nvarea durabil, caracterizat printr-o schimbare autentic att n modul de a
nelege, ct i n apariia unor comportamente noi
Cadrul ERR (Evocare Realizarea sensului Reflecie) o structur de
organizare a leciei centrate pe dezvoltarea abilitilor de gndire critic, ce faciliteaz
construcia noilor cunotine pe achiziiile anterioare, structurarea cunoaterii prin
efort intelectual propriu i reflecia asupra naturii cunotinelor i a modului n care
acestea au fost achiziionate
80
Alte informaii relevante pentru curs
Studenii vor fi ncurajai s i alctuiasc grupuri de studiu i s exerseze nvarea/
studiul n cadrul unui grup / suport.
Mulumiri
O parte din descrierile metodelor cuprinse n acest suport de curs, precum i
exemplele date sunt create de d-nele Roxana Malo Canea, Raluca Adam i Ramona
Gib. Le mulumesc pentru atenia cu care s-au oprit asupra problematicii dezvoltrii
gndirii critice la vrsta precolar i a colii primare.
Scurt biografie a titularului de curs
Adina Glava este lector la Facultatea de ;tiine ale Educaiei. Este doctor n ;tiinele
Educaiei, cu teza Metacogniia i optimizarea nvrii.