Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
GÂNDIREA CRITICĂ
1. prezentare
2. model de proiect de lecţie
Material realizat de :
1. GÂNDIREA CRITICĂ
2. PROIECT DE LECŢIE
DATA:
CLASA: A IV-A
ÎNVĂŢĂTOR: TĂLMACIU CAMELIA
OBIECTUL: MATEMATICĂ
TEMA: OPERAŢII CU NUMERE NATURALE
OBIECTIVE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :
-să enunţe regulile de efectuare a ordinii operaţiilor
-să rezolve exerciţii şi probleme cu ordinea efectuării
operaţiilor
-să lucreze în echipă
METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: mozaic I, conversaţia,
exerciţiul, munca
independentă
TIPUL: lecţie de consolidare
BIBLIOGRAFIE:
*** Manual de matematică clasa aIV-a, Ed.Petrion,
Bucureşti, 1999
Pagina 4 / 7
Aceste materiale sunt distribuite gratuit şi sunt destinate utilizării de către instituţiile
educaţionale. Folosirea în scopuri comerciale este interzisă.
Resurse pentru furnizorii de educaţie
www.1educat.ro
EVOCAREA
Se solicită elevilor să- şi
reamintească cunoştinţele referitoare la
operaţiilor învăţate: Cum se numesc
numerele care se adună ? (…termeni)
Dar care se scad?(…descăzut şi
scăzător). Şi cele ce se înmulţesc sau se
împart? (….factori, deîmpărţit şi
împărţitor). Care este ordinea în care se
efectuează operaţiile întâlnite într-un
exerciţiu ? ( …. se efectuează mai întâi
înmulţirile şi împărţirile-operaţii de
ordinul II- şi apoi adunările şi scăderile-
operaţii de ordinul I). Care este ordinea
rezolvării parantezelor, în funcţie de tipul
acestora? (Se rezolvă mai întâi paranteza
rotundă, apoi acoladele se transformă în
paranteze drepte şi parantezele drepte în
paranteze rotunde. După rezolvarea
noilor paranteze rotunde, parantezele
drepte se vor transforma în paranteze
rotunde şi se vor rezolva din nou.)
REALIZAREA SENSULUI
(I)Elevii se împart în grupe de câte 5. Fiecare elev
dintr-o grupă primeşte câte un număr de la 1la 5 şi câte o
fişă, cu sarcini diferite.Toţi elevii care au acelaşi număr se
vor regrupa şi vor începe rezolvarea sarcinilor. Li se dă
voie să colaboreze. Învăţătorul va monitoriza activitatea,
va corecta tema. Fiecare elev va deveni un ”expert”
pentru pasul următor.
(II) Se revine la grupurile iniţiale, alcătuite din elevi
cu numerele 1, 2, 3, 4, 5. “Experţii” vor prezenta celorlalţi
din grupă modul în care au rezolvat cerinţele de pe fişă.
Acolo unde sunt nelămuriri pot interveni alţi experţi, de la
Pagina 5 / 7
Aceste materiale sunt distribuite gratuit şi sunt destinate utilizării de către instituţiile
educaţionale. Folosirea în scopuri comerciale este interzisă.
Resurse pentru furnizorii de educaţie
www.1educat.ro
Fişa nr. 4
Compune o problemă care să se rezolve prin
exerciţiul (x: 5 + 6) x 3 + 4= 25
Fişa nr. 5
Tatăl şi fiul au împreună 44 de ani. Tatăl este de 3 ori
mai în vârstă decât fiul. Care este vârsta fiecăruia?
În încheiere se dă tema.
După lecţie EXTENSIA….
Pagina 6 / 7
Aceste materiale sunt distribuite gratuit şi sunt destinate utilizării de către instituţiile
educaţionale. Folosirea în scopuri comerciale este interzisă.
Resurse pentru furnizorii de educaţie
www.1educat.ro
BIBLIOGRAFIE
1.CUCOŞ C., “Pedagogie”, Ed. POLIROM, IAŞI, 2000
2.DUMITRU I. AL., “ Dezvoltarea gândirii critice şi
învăţarea eficientă”, Editura de Vest, Timişoara, 2000
Pagina 7 / 7
Aceste materiale sunt distribuite gratuit şi sunt destinate utilizării de către instituţiile
educaţionale. Folosirea în scopuri comerciale este interzisă.