Sunteți pe pagina 1din 6

1

CURSANT:
Prof. nv. primar: Croitor Viorica
coala Gimnazial Dimitrie Pcurariu cheia
PORTOFOLIU DE EVALUARE
24 noiembrie 2012
2
PROIECT DIDACTIC
DATA: 14 .XI. 2012
TEMA : Judecata vulpii - Petre Ispirescu
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
PROFESOR: : Croitor Viorica
METODE INOVATOARE:
metoda Crii uriae;
metoda Cititului cu un prieten;
metoda Gndii cu voce tare
metoda Dramatizrii
METODE CLASICE: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, povestirea, analiza,
comparaia;
OBIECTIVE:
1. s citeasc fluent un text dat, n cor i individual (cunoatere, aplicare);
2. s citeasc n mod corect i contient textul unui prieten/ s asculte activ lectura unui
prieten (cunoatere, aplicare);
3. s utilizeze corect formele exprimrii orale pentru a verbaliza propria gndire (analiz,
aplicare, gndire superioar);
4. s desprind semnificaiile textului i s le transmit prin lectura pe roluri i
dramatizare dup scenariu propriu (nelegere, analiz, aplicare);
5. s formuleze idei i interpretri personale pe marginea textului (gndire superioar);
Timp: 50 minute
MOTIVAIA LECIEI:
Lecia este important pentru elevi, deoarece are valoare educativ: i ghideaz s
cunoasc i s recunoasc anumite comportamente umane importante pentru relaia dintre
oameni n viaa de zi cu zi: altruismul i nerecunotina, viclenia i isteimea, perspicacitatea
i simul dreptii.
De asemenea, pe lng valoarea coninutului educativ, lecia este important i pentru
cel instructiv, precum i cel metacognitiv: ofer elevilor exemple de bune practici de nvare,
consolideaz aplicativ strategii personale nvate i ofer altele noi, diversificnd
posibilitile prin care se poate face performan n stilul propriu al elevilor n nelegerea i
interpretarea unor coninuturi noi.
3
DESFURAREA LECIEI
I. EVOCARE:
A. Cartea uria i Cititul n cor:
1. Se prezint elevilor, fr nicio pregtire prealabil i urmrind captarea ateniei prin
elementul surpriz, o carte uria, confecionat cu text i imagini, a fabulei Vulpea i
cocorul;
2. Se va purta o scurt conversaie introductiv-explicativ asupra ceea ce reprezint obiectul-
surpriz (dac se face corelaia cu o carte, ce fel de carte uria, recunoaterea titlului i al
autorului acesteia.
3. Se citete textul scris n cor cu ntreaga clas, cu meniunea c imaginile sunt acolo pentru a
le face trimiterea la realitatea aciunii. Dup citirea n cor, se va reda coninutul textului, prin
povestirea de ctre doi elevi (cartea se nchide).
4. Elevii vor preciza mai nti care sunt personajele textului, apoi, prin deducie, vor numi
personajul principal, motivnd alegerea (vulpea deoarece ea declaneaz intriga aciunii).
5. Se desprind trsturile morale ale vulpii, doar cele care reies din aceast fabul, focaliznd
atenia pe o trstur mai dificil de sesizat batjocura fa de ceilali.
6. Se enumer toate textele, povetile, povestirile i poeziile despre vulpe, cunoscute de elevi
pn acum;
7. Se realizeaz, oral de ctre elevi, o caracterizare a vulpii personalizate n textele literare
amintite de elevi, caracterizare centralizat rapid de ctre nvtor, la tabl prin metoda
ciorchinelui;
Predicia:
Pe ultima pagin a crii uriae exist o ntrebare ascuns sub o pagin care se nchide n
interiorul crii Dorii s mai aflai ce a mai fcut vulpea? ntrebare de introducere a
urmtoarei etape a leciei.
II. REALIZAREA SENSULUI:
B. Cititul cu un prieten.
1. Se anun titlul leciei Judecata vulpii de Petre Ispirescu;
2. Elevii sunt rugaii s se mute din banc mpreun cu prietenul de sprijin, pentru a realiza
cititul cu un prieten;
3. Fiecare pereche va lua un prim contact cu coninutul textului prin intermediul lecturrii n
oapt de ctre elevii performani la lectur, care le citesc prietenilor ce ntmpin greuti n
actul citirii (nvtoarea le va citi, tot n oapt la unul-doi elevi cu probleme mai mari n actul
citirii);
4
4. Se dirijeaz discuia asupra ceea ce au reinut din prima lectur a textului; se mobilizeaz la
discuie att elevii care au citit colegilor, dar se ncurajeaz s rspund i cei care au ascultat; n
paralel, se verific dac elevii cunosc cuvintele noi din text, ei avnd deprinderea de a consulta
explicaiile acestora scrise n manual dup coninutul textului. Se insist pe extragerea sensului
din context.
Anticiparea:
Dup discutarea textului, se evideniaz erorile, lacunele i nesigurana n redarea i
nelegerea coninutului textului pentru a introduce i motiva apelarea la metoda Gnditului cu
voce tare.
C. Gndii cu voce tare:
1. nvtoarea le explic elevilor c, de cele mai multe ori, gndul nostru face lucruri mai
multe dect ne dm noi seama i nu profitm ndeajuns de capacitatea noastr, nelund n seam
chiar ceea ce tim, deoarece urmrim doar un singur scop. Prin urmare, le va prezenta un
moment n care gndul ei vorbete, spune ce gndete i cum gndete n momentul n care
citete textul.
De precizat, c li se comunic elevilor c va ncerca s se pun n situaia unui elev. De
asemenea, toat prezentarea metodei va fi axat pe focalizarea ateniei pe anumite aspecte
eseniale: cunotinele anterioare legate de subiectul temei i de specificul textului, suportul
imaginilor, corelarea dintre alte situaii de nvare i cea prezent.
2. Lectura gndind cu voce tare propriu-zis a textului de ctre nvtoare trebuie s capteze
atenia prin ineditul modului de prezentare dar i prin accesibilitate i fluen.
3. Sunt invitai elevi voluntari s ncerce s lectureze, cte un fragment al textului, gndind cu
voce tare. La finalul fiecrei intervenii, se induce celorlali elevi s-i exprime prerea dac i
gndul lor face asemenea operaii, dac este de folos s ne dm seama ce anume ia gndul n
considerare c trebuie s nregistreze, s analizeze, s compare. Exerciiul trebuie s antreneze
elevii n explorarea metacogniiei proprii, chiar dac aceasta este exprimat mai superficial prin
cuvinte, importante sunt trimiterile pe care le sesizeaz i le transmite elevul.
D. Completarea i sistematizarea cunotinelor nsuite planul de idei:
1. Se prezint elevilor planul de idei al textului, scris pe o mic plan, i li se cere s mpart
textul pe fragmente dup acest plan. Elevii scriu planul de idei pe caiete:
2. Se citete textul pe fragmente i se discut, pe baz de ntrebri coninutul fiecrui fragment.
n paralel, se revine asupra cuvintelor noi, pentru a consolida nsuirea sensului acestora. Se
formuleaz cte un enun-dou cu aceste cuvinte, care se scriu pe tabl i caiete, dac
Judecata vulpii
Petre Ispirescu
- plan de idei
1. Nerecunotina arpelui.
2. ntlnirea cu vulpea.
3. ntoarcerea la vgun.
4. Judecata vulpii.
5
permite timpul. Dac timpul nu permite, se vor alctui oral i va fi transmis ca tem scris
pentru acas.
3. n concordan cu informaiile reinute se acord elevilor cinci minute s scrie un scurt
dialog dup imaginea textului. Se precizeaz c este de dorit s introduc ceea ce ar crede
ei c ar vorbi personajele i nu la fel precum formulrile din text. Se citesc dou-trei
dialoguri i se dau indicaii de corectare asupra greelilor de exprimare; exemplele vor
folosi ca model pentru rescrierea unui dialog mai lung pe aceeai tem, acas.
Not: aceast secven va fi introdus n lecie doar dac permite timpul. n caz contrar,
se va desfura n a doua or.
III.REFLECIA:
E. Dramatizarea:
Se dramatizeaz textul n faa clasei, oferind elevilor libertatea voluntariatului n formarea
echipelor care s reprezinte cele trei personaje: vulpea, arpele i omul;
Grupele vor evolua n faa clasei, fiecare actor beneficiind de un minimum de sugestii,
ncurajndu-se originalitatea i dovedirea comprehensiunii textului;
Tem de reflecie: se compar trsturile vulpii din Vulpea i cocorul i a celei din
Judecata vulpii i se puncteaz c viclenia vulpii a fost de ast dat isteime pus n
slujba dreptii.
6
REFLECIA NVTOAREI ASUPRA LECIEI
Lecia prezentat mai sus a fost conceput pentru a demonstra nsuirea i aplicarea unor
metode nou-nvate, dintre cele propuse n cursul de formare Didactici inovatoare ale citit-
scrisului i, prin urmare, obiectivele propuse sunt n concordan cu acestea. Astfel, am conceput
lecia mbinnd metoda Crii uriae, Cititul cu un prieten, metoda prediciei pe baza Termenilor
dai n avans, Gndii cu voce tare i metoda dramatizrii.
Reflectnd asupra ntregii activiti, consider c, n general obiectivele propuse au fost
ndeplinite n mare msur, cu remarca de bun sim c nu pot spune c acestea au fost atinse la
modul ideal. Unul dintre aspectele pe care mi le asum este o prea mare licitarea a posibilitii
aplicrii mai multor metode, dintre cele care necesit un minim de timp destul de ntins, ceea ce a
produs n timpul desfurrii leciei un ritm oarecum prea alert pentru specificul unor metode i
m refer n special la metoda Gndii cu voce tare.
Fcnd analiza activitii desfurate, cronologic, exprim urmtoarele impresii:
1. n momentul Evocrii am folosit metoda Crii Uriae, att ca modalitate de spargerea
gheii, de captarea ateniei, prin elementul surpriz, ct i ca modalitate de anticipare i
introducere n tema i specificul desfurrii leciei; De asemenea, metoda Cititului n cor a avut
efectul scontat asupra citirii contiente, fapt demonstrat prin rspunsurile la toate cerinele: de la
povestire, caracterizarea personajului principal i formularea de opinii personale asupra
comportamentului moral al acestuia.
2. n Realizarea Sensului am folosit metoda Cititului cu un prieten att pentru a dezvolta
capacitatea de lectur independent la prima vedere a unui text, ct i datorit particularitii
colectivului meu de elevi, urmrind s antrenez n comprehensiunea textului i elevii cu nivel de
lectur foarte lent. Metoda a fost eficient i pentru elevii care au citit, care i-au dat astfel un plus
de interes fa de obicei, dar mai ales pentru elevii cu dificultate n actul citirii, care au putut, astfel,
s participe la discutarea coninutului textului pe baza audierii, exersndu-i exprimarea.
A doua metod nou-introdus n aceast etap a fost Gndii cu voce tare, prin care am cutat
s familiarizez elevii cu strategii metacognitive, pe care s le foloseasc pentru a-i spori
modalitatea realizrii comprehensiunii unui text lecturat. Dup exemplul model pe care l-am
prezentat n faa clasei, elevii au avut rspunsuri mai de detaliu, completri pe baza deduciei,
interpretri mai profunde dect redarea ntocmai prin repovestire.
Solicitnd elevii s citeasc i ei gndind cu voce tare, avnd n vedere c este o metod
destul de dificil i pentru prima dat prezentat, acetia au avut o reacie timid. Acest lucru nu
nseamn c aplicarea metodei nu i-a ndeplinit obiectivele, deoarece la analiza clasic a textului
mprirea pe fragmente, povestirea fragmentelor, extragerea mesajului textului, desprinderea
trsturilor morale ale personajelor s-a realizat doar pe baza acestei metode i toate s-au realizat cu
succes.
3. n momentul Refleciei, metoda Dramatizrii, precedat de citirea pe roluri, a constituit un
feed-back pozitiv al ntregii activiti, elevii dovedind prin replicile formulate c i-au nsuit foarte
bine detaliile coninutului textului, prin expresivitate c au intrat n rolul personajelor, iar prin
tema de reflecie au reuit foarte bine sa repare imaginea vulpii, sesiznd c, de ast dat,
viclenia a fost isteime pus n slujba binelui.
Not final: integral, lecia a adus multe elemente de noutate valoroase n formarea
comportamentelor de nvare la elevi, inclusiv experiena filmrii activitii.

S-ar putea să vă placă și