Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0 Proiect de Lectie Grad 11 Luceafarul
0 Proiect de Lectie Grad 11 Luceafarul
PROIECT DE LECIE
Data:1, 3, 4, 5, 8, 10 martie 2010
Clasa: a XI - a G ( tiine sociale )
Disciplina: Limba i literatura romn
Aria curricular Limb i comunicare
Manual Editura Art
Unitatea de nvare: ROMANTISMUL
Text suport: Luceafrul de Mihai Eminescu
Tipul leciei: receptarea i interpretarea textului liric - 5 ore
evaluarea 1 or
Competene generale:
1. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare;
2.4. folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate;
3.3. elaborarea unei argumentri orale sau scrise pe baza textelor studiate;
Obiective operaionale: La sfritulprimei ore elevii vor fi capabili s:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Bibliografie:
G. Clinescu, Opera lui Mihai Eminescu, Chiinu, Editura Hyperion, 1993
Tudor Vianu, Despre stil si art literar, Editura Tineretului, 1965
Vistian Goia, Didactica limbii i a literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Alina Pamfil, Limba i literatura romn n gimnaziu Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2003
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Editura Polirom, 1999.
Manual ART, clasa a XI-a
strategii didactice
Forme de
Resurse
Resurse
org. a
materiale
procedurale
nvrii
t.
coninutul leciei
Frontal
Catalogul
Conversaia
Frontal
Manualul
Conversaie
dirijat
ETAPA COMPREHENSIUNII
Apariia poemului Viena, aprilie 1883 n Almanahul Societii
academice social-literare Romnia jun apoi n revista
Convorbiri literare.
Evocare
O1,O2,O3,O4
20
Fiele
elevilor
Frontal
Frontal
Tabla
Conversaie
Frontal
Tabla
Conversaie
dirijat
Exerciiul
evaluare
Activitile elevilor
Definesc conceptelor
tem i motiv literar.
Exemplificare.
Precizarea trasturilor
romantismului
(succint)
Noteaz n caiete a
titlului leciei i a
data apariiei
poemului.
Rspund ntrebrii
lansate de profesor, n
funcie de
cunotinele pe care
le detin sau de
intuiie.
Elevii prezint
informaiile care le
dein cu privire la
sursele de inspiraie
ale poemului.
Profesorul corecteaz
i completeaz
informaiile care sunt
notate pe tabl i n
caietele elevilor.
Profesorul
puncteaz aspectele
eseniale i le indic
elevilor scrierea lor
pe caiet.
Constituirea
ETAPA INTERPRETRII
Stuctura textului suport:
Frontal
Conversaie
Precizeaz i apoi
noteaz n caiete
sensului
O5, O6
Constituirea
sensului
O5, O6
10
elementele de
prozodie identificate.
98 catrene
392 versuri
2 planuri (universal-cosmic i uman-terestru)
Rima: ncruciat
Ritm: iambic
Msura versurilor: 8-7 silabe
Noteaz n caiete
noile informaii.
Frontal
stabilirea
Fie de
lucru
Individual
Volume de
poezie
Problematizare
Frontal
Fiele de
lucru ale
elevilor
Conversaie
dirijat
Conversaie
euristic
Manualul
Profesorul
supravegheaz munca
elevilor n rezolvarea
sarcinilor de lucru.
Exerciiul
Identific cuvinte ce
aparin cmpului
semantic al spaiului
cosmic i al spaiului
terestru.
Reflecie
O1, O2,O3,O4
Tema pentru
acas
9
1
ETAPA REFLECIEI
Poezia este o capodoper a lirismului eminescian, care valorific
surse folclorice, filozofice, mitologice i autobiografice.
Memorai poezia prima parte a poemului.
Identificai n prima parte a poemului eminescian teme i motive
romantice.
Individual
Frontal
Caietele
elevilor
Discuii
urmate
redactare
de Noteaz observaiile
finale n caiete.
strategii didactice
Forme de
Resurse
Resurse
org. a
materiale
procedurale
nvrii
t.
coninutul leciei
Frontal
Frontal
ETAPA COMPREHENSIUNII
Catalogul
Conversaia
Manualul
Conversaie
dirijat
Caietele
elevilor
evaluare
Activitile elevilor
Rspund ntrebrilor
lansate de profesor, n
funcie de
cunotinele pe care
le detin.
10
Recitarea primei pri a poemului.
Evocare
O1
Constituirea
sensului
O2, O3, O4,
O5,
Constituirea
Individual
Tabla
15
ETAPA INTERPRETRII
Interpretarea primului tablou versurile 1 43;
o poveste fantastic de iubire ntre dou fiine aprainnd
unor lumi diferite;
cadrul e terestru i cosmic;
atmosfera este grav, solemn;
gesturile sunt ceremonioase, protocolare;
comunicarea este indirect se realizeaz n vis;
fata simbol al omului comun care aspir spre un ideal de
fericire, se afl la vrsta delicat cnd poate fi tulburat de
zburtor;
visul fetei reprezint criza puberal, dorina de realizare
prin dragoste, rezolvat mitologic prin
motivul
zburtorului;
dragostea pentru Luceafr reprezint aspiraia spre
absolut; dorina omului comnu de a-i depi condiia,
strmt, limitat de muritor;
Frontal
Frontal
Conversaie
Conversaie
Fie de
lucru
Individual
Volume de
poezie
Problematizare
Fiele de
Conversaie
Frontal
sensului
O2, O3, O4,
O5,
10
Manualul
dirijat
Conversaie
euristic
Exerciiul
Justific hotrrea
Luceafrului de a se
sacrifica.
Notez n caiete
informaiile noi.
ETAPA REFLECIEI
Se reiau ideile principale ale celor dou tablouri stabilindu-se
semnificaii.
Notez n caiete
informaiile noi.
Individual
Caietele
Discuii
Noteaz observaiile
elevilor
finale n caiete.
Frontal
Evocare
O1
Constituirea
sensului
O1, O2,O3, O4,
t.
strategii didactice
Forme de
Resurse
Resurse
org. a
materiale
procedurale
nvrii
coninutul leciei
Frontal
Frontal
Catalogul
Conversaia
Manualul
Conversaie
dirijat
Caietele
elevilor
evaluare
Activitile elevilor
Rspund ntrebrilor
lansate de profesor, n
funcie de cunotinele pe
care le detin.
ETAPA COMPREHENSIUNII
5
Conversaie
Individual
Tabla
Frontal
Frontal
Conversaie
Fie de
lucru
Individual
Volume
de poezie
Problematizare
Argumentez atitudinea
Frontal
Fiele de
lucru ale
elevilor
Conversaie
dirijat
Conversaie
euristic
Manualul
Exerciiul
Demiurgului, avnd n
vedere opoziia ei noi , stabilit de
acesta.
Precizeaz care sunt
ofertele Creatorului,
pentru a-l convinge pe
Hyperion s renune la
gndul desprinderii de
nemurire i semnificaia
acestora.
Elevii vor identifica:
- problematica prii a
IV-a a poemului,
- elemente ale cadrului
terestru;
- atmosfera tabloului,
- personajele i
semnificaia
gesturilor acestora;
Identific elementele
cadrului eminescian care
ofer armonie cuplului de
ndrgostii.
Explic de ce Ctlina
nu-i mai cere
Luceafrului s-i
lumineze viaa, ca n
primele dou invocaii, ci
norocul.
Comenteaz opoziiile
dintre cercul vostru
strmt i lumea mea
pe de o parte i
eu/altul pe de alt
parte.
Motiveaz transformarea
Ctlinei din
preafrumoas fat n
chip de lut.
Tema pentru
acas
ETAPA REFLECIEI
Se reiau ideile principale ale celor dou tablouri stabilindu-se
diferenele dintre ele.
Se compar informaiile noi cu cele cunoscute din orele
anterioare.
Se observ simetria poemului i structura antitetic a poemului
(terestru-cosmic; uman-fantastic)
Valorificd informaiile din clas comentai ultimele dou pri
ale poemului ( refacei firul evenimenteler, motivai reaciile i
replicile eroilor, caracterizai cadrul i atmosfera).
Individual
Caietele
elevilor
Discuii
Frontal
Evocare
O1,O2
t.
coninutul leciei
Forme de
org. a
nvrii
ETAPA COMPREHENSIUNII
Interpretri ale poemului:
alegorie i meditaie filizofic (Eminescu)
sintez a categoriilor lirice, mti lirice (T.Vianu)
Genuri literare n poem (liric, epic, dramatic)
interferena genurilor - caracteristic a romantismului,
confer poeziei o mare profunzime i posibiliti multiple
de interpretare (poveste fantastic de iubire, alegorie,
sintez a categoriilor lirice)
forma poemului este narativ-dramatic (formula de
introducere specific basmului, prezena unui narator,
povestirea la p. a III-a, existena personajelor, construcia
gradat a subiectului, numrul mare de verbe, caracteristic
Frontal
Frontal
strategii didactice
Resurse
Resurse
materiale
procedurale
Catalogul
Conversaia
Manualul
Conversaie
dirijat
Caietele
elevilor
Conversaie
Individual
evaluare
Activitile
elevilor
Rspund
ntrebrilor
lansate de
profesor, n
funcie de
cunotinele pe
care le detin.
Tabla
Comentez sensul
alegoric al
poemului.
Demonstrez c
cei patru actani
Problematizarea sunt, n realitate,
mti lirice ale
eului liric,
reprezentnd voci
ale acestuia.
Elevii gsesc
Constituirea
sensului
O1, O2,O3
Constituirea
sensului
O1, O2,O3
10
argumente
potrivite pentru a
susine existena
celor trei genuri
lierare n poem.
Frontal
Frontal
Conversaie
Selectez teme i
motive romantice
care au dus la
afirmaia c
Luceafrul este
o sintez a
acestora.
Problematizare
Identific
versurile care
ilustreaz timpul
universal i
timpul undividual.
Identific
versurile care
evideniaz
condiia efemer a
omului comun i
eternitatea
Universului.
Fie de
lucru
Individual
Volume de
poezie
Conversaie
dirijat
Frontal
Fiele de
lucru ale
elevilor
Conversaie
euristic
Exerciiul
Manualul
Reflecie
O1, O2,O3
Tema pentru
acas
Gsesc versuri
pentru a ilustra
tema timpului,
cosmosului,
spaiului, naturii,
iubirii i tema
folcloric.
Individual
Caietele
elevilor
Discuii
Noteaz
observaiile finale
n caiete.
Frontal
strategii didactice
Forme de
Resurse
Resurse
org. a
materiale
procedurale
nvrii
t.
coninutul leciei
11
Frontal
Frontal
Catalogul
Conversaia
Manualul
Conversaie
dirijat
Caietele
evaluare
Activitile elevilor
Rspund
ntrebrilor
lansate de professor.
Constituirea
sensului
O1, O2,O3
Constituirea
sensului
O1, O2,O3
19 ETAPA COMPREHENSIUNII
Specii literare n poem:
idila pastoral
meditaia filozofic
elegia
satira
pastelul
ETAPA INTERPRETRII
10 Specii literare n poem:
1. idila pastoral compune tabloul al II-lea, povestea de
dragoste din Ctlin i Ctlina care se desfoar tocmai
ca iubirea dintre un flcu i o fat de la ar: i-n
treact o cuprinse lin/ ntr-un ungher degrab/ -Dar ce
vrei, mri, Ctlin?/ Ia las cat-i de treab
2. meditaia filozofic tabloul al III-lea, numit i drumul
cunoaterii unde sunt precizate profunde idei filozofice:
Din snul vecinicului ieri/ e azi ce moare/ Un soare de
s-ar stinge-n cer/ S-ar nate iari soare
3. elegia tristeea omului obinuit pentru neputina de a se
nla ctre idei superioare: Lucete cu amor nespus/
Durerea sa-mi alunge/ Dar se nal tot mai sus/ Ca s
nu-l pot ajunge, dar i tristeea Luceafrului ce se simte
neneles de societate: Trind n cercul vostru strmt/
Norocul v petrece/ Ci eu n lumea mea m simt/
Nemuritor i rece.
4. satira ilustrat de sarcasmul poetului care se revars
asupra superficialitii societii n care triete: i
pentru cine vrei s mori?/ ntoarce-te, te-ndreapt/ Spreacel pmnt rtcitor/ i vezi ce te ateapt.
5. pastelul prezentat prin tablouri descriptive de natur
terestr i cosmic:
- pastelul terestru: i mple cu-ale ei scntei/ Crrile din
crnguri/ Sub irul lung de mndri tei/ edeau doi tineri
singuri
- pastelul cosmic: Un cer de stele dedesupt/ De-asupra cer de
stele/ Prea un fulger ne-ntrerupt/ Rtcitor prin ele
Observaii asupra stilului
12
Conversaie
Individual
Tabla
Problematizarea
Frontal
Conversaie
Identific versurile care
ilustreaz cel mai bine
speciile literare regsite
n poem.
Manualul
Frontal
Caietele
elevilor
Problematizare
Volume de
poezie
Conversaie
dirijat
Individual
Frontal
Fiele de
lucru ale
elevilor
Conversaie
euristic
Exerciiul
Manualul
Reflecie
O1, O2,O3
Tema pentru
acas
a VI-a OR - evaluare
13
G1
Identific n poem
adjectivele care sunt
folosite n mod
frecvent.
Pe grupe
G2
Identific n text
neologisme.
G3
Gsesc n text elemente
de rim original.
Individual
Frontal
Caietele
elevilor
Discuii
Noteaz observaiile
finale n caiete.
Evocare
O3
Constituirea
sensului
O1, O2,O3
t.
coninutul leciei
Forme de
org. a
nvrii
Frontal
Frontal
strategii didactice
Resurse
Resurse
materiale
procedurale
Catalogul
Conversaia
Manualul
Conversaie
dirijat
Caietele
elevilor
Conversaie
Problematizarea
Individual
Tabla
Frontal
14
Frontal
Fia de
evaluare
Exerciiul
evaluare
Activitile elevilor
Rspund ntrebrilor
lansate de professor.
Tema pentru
acas
ETAPA REFLECIEI
Poezia este o capodoper a lirismului eminescian, care valorific
surse folclorice, filozofice, mitologice i autobiografice.
Se observ simetria poemului i structura antitetic a poemului
(terestru-cosmic; uman-fantastic)
Se observ faptul c poemul este o sintez de teme i motive
romantice, o sintez de categorii lirice dup cum afirm
T.Vianu.
Indentificai n partea a III-a poemului versuri ce au caracter
gnomic, care exprim anumite precepte sau sfaturi morale.
Acestea vor fi folosite ca punct de plecare pentru studiul poeziei
Gloss.
15
Individual
Frontal
Caietele
elevilor
Discuii
Noteaz observaiile
finale n caiete.