Sunteți pe pagina 1din 2

Dividende incasate in avans din profitul exercitiului in curs.

Implicatii legale
Silviu Stoica, valabil la 28-Iul-2012
Tags: Legea 31/1990, OMFP 3055/2009, dividende

Intrebare: O societate platitoare de impozit pe venit 3% are


ca si obiect de activitate intermedire in vanzari - ceea ce
factureaza reprezinta un comsion fix. Intrucat are doar un
angajat part-time, cheltuielile lunare sunt mult mai mici fata
de
venituri.
Veniturile obtinute sunt folosite de catre administrator (care
este si asociat unic) pentru traiul de zi cu zi.
Este corect daca societatea calculeaza si plateste trimestrial
impozitul pe dividende si apoi vireaza aceste dividende
asociatului, in timpul anului curent, si nu asteapta inchiderea
anului fiscal? Sau exista o alta solutie?
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalContabilitate.ro apartin Editurii
RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile
conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este
ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.
Raspuns:
Conform reglementarilor contabile in vigoare, dividendul reprezinta cota-parte din
profit cuvenita fiecarui asociat/actionar, propusa sau declarata dupa data bilantului in
urma repartizarii profitului pentru aceasta destinatie, respectiv dupa aprobarea
situatiilor financiare anuale (pct. 204 alin. 1 si 2 si pct. 248 alin. 3 si 4 din Reglementarile contabile
conforme aprobate prin OMFP 3055/2009). Cu alte cuvinte, in cursul anului nu se pot plati
asociatului unic dividende din profitul anului in curs deoarece rezultatul definitiv al exercitiului
(profitul) nu poate fi stabilit si, implicit aprobat si repartizat pentru o astfel de destinatie, in lipsa
situatiei financiare anuale. Numai dupa incheierea exercitiului financiar, profitul stabilit definitiv
poate fi repartizat pe destinatiile legale, inclusiv pe dividende.
O asemenea situatie, in care in cursul anului se achita asociatului unic sume cu titlu de dividende
din profitul anului respectiv este cunoscuta drept avans din dividende, caz in care conform art.
2721 din Legea privind societatile comerciale 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile
ulterioare distribuirea de dividende, sub orice forma, din profituri fictive ori care nu puteau fi
distribuite, in lipsa de situatie financiara sau contrarii celor rezultate din aceasta constituie
infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 8 ani.
In concluzie, asociatul unic nu poate ridica sume cu titlu de dividende din profitul anului in curs
fara a risca sa intre sub incidenta penalului, legislatia in materie interzicand distribuirea (ridicarea)
de dividende in lipsa situatiei financiare anuale. Nici plata (trimestriala)impozitului pentru sumele
ridicate nu poate inlatura aplicarea legislatiei anterior amintite.
O solutie ar putea fi ridicarea in cursul anului a sumelor respective cu titlu de imprumuturi
administrator, in limita sumei de 5.000 euro, limita permisa de art. 1444 alin. 3 din Legea privind
societatile comerciale 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile. Peste aceasta limita,
acordarea de de imprumuturi administratorilor este interzisa conform art. 1444 alin. 1 din lege.
Dupa inchiderea exercitiului financiar, stabilirea definitiva a profitului si repartizarea acestuia
pentru dividende se poate face o compensare intre imprumutul acordat ce trebuie restituit si
dividendul cuvenit persoanei fizice respective, in ambele ei calitati, de administrator si asociat unic
al societatii.
Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

De asemenea, se pot ridica diverse sume din casieria societatii sub forma de avansuri spre
decontare, care insa trebuie justificate in termenul stabilit prin regulamentul intern al societatii
respective.