Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

(Cu predare integrata)


Data: 11.12.2013

Liceul Tudor Vladimirescu Draganesti-Olt


Clasa: I A
Propuntor:. nv. Serban Ioana
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Comunicare in limba romana

Unitatea tematic :Flori de gheata!


Subiect: Recapitulare-Literele invatate
Discipline implicate: - Comunicare n limba romn (CLR)
-Matematica si explorarea mediului (MEM)
-Arte vizuale si lucru manual (AVLM)
-Dezvoltare personala (DP)
-Muzica si miscare ( MM)
Forma de realizare : activitate interdisciplinara
Tipul activitii: consolidare de cunostinte, deprinderi si priceperi
Competene specifice:
*CLR:
1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar;
1.3. Identificarea cuvintelor din enunturi scurte, rostite clar si rar
1.4. Identificarea silabelor si a sunetului initial si final in cuvinte clar articulate
4.2 Formularea unor propozitii scurte
*MEM:
1.1. Recunoaterea numerelor n concentrul 0-31;
1.2.Compararea cardinalelor unor multimi cu 10 sau mai multe obiecte
*AVLM:
2.3.Realizarea de aplicatii/compozitii/obiecte/constructii simple, pe baza interesului direct
*DP
3.1 Aplicarea unor norme de tinuta corporala
*MM
1.1 Formarea deprinderii de cantare in colectiv

Obiective operationale:
O1-sa identifice sunetul initial in cuvintele sugerate de imagini
O2-sa formuleze propozitii cu cuvintele date, intr-un anumit context
O3-sa numere cuvintele dintr-un enunt scurt
O4-sa desparta in silabe cuvintele sugerate de imagini
O5-sa realizeze corespondenta intre numarul silabelor unui cuvant si cifra corespunzatoare acelui numar
O6-sa identifice sunetele unui cuvant.
O7-sa citeasca propozitii scurte

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: brainstorming, conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic , munca independenta
Mijloace de nvmnt: flip-chart, imagine cu anotimpul iarna, jetoane cu litere, jetoane cu cifre, jetoane cu
imagini, globulete din carton colorat, bradut din polistiren, fise cu braduti mici, fulgi si stelute din hartie colorata, diplome,
fete zambitoare (abtibilduri), bomboane pom, carioci etc.

Forme de organizare: frontal, in perechi, individual.


BIBLIOGRAFIE: Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competentelor
cheie la scolarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din
invatamantul primar.
-MECTS-Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului, Educatie personala,
muzica si miscare si Arte vizuale si lucru manual, aprobata prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucuresti, 2012;
-Ghidul invatatorului pentru clasa I, Editura ART 2013;
DEMERSUL DIDACTIC
SECVENTELE LECTIEI

Compet

CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDA

ente

Metode si

Mijloace de

specific

procedee

invatamant

1.MOMENT

e
DP

Se stabileste ordinea si disciplina in clasa, se creeaza conditii optime

ORGANIZATORIC

3.1

inceperii orei prin pregatirea materialului didactic necesar, impartirea

Explicatia

copiilor in echipe si aranjarea mobilierului.

CLR

2.CAPTAREA ATENTIEI

Cum stau copiii in banci cand se trezeste ursuletul?

1.1

Cu picioarele asezate

1.3

Si cu mainile la spate!

CLR

Captarea atentiei se realizeaza prin povestirea Iarna , Le sugereaza

1.1; 2.1;

Brainstorming

sa spuna tot ce le vine in minte la auzul cuvantului iarna.

Calendarul nat

1.3

Planse cu

MEM
1.1

anotimpul iar
Se poarta o scurta discutie despre anotimpul mentionat si ii anunta pe

3.ANUNTAREA TEMEI SI

2.1
CLR

copii, ca pe parcursul activitatii, vor impodobi un bradut.


Se anunta tema activitatii: Recapitularea literelor invatate intr-o

A OBIECTIVELOR

3.1

maniera accesibila si placuta copiilor.

4.DIRIJAREA

3.2
DP

Elevii sunt invitati la banci pentru inceperea activitatii:

ACTIVITATII

3.1

In banci noi ne-asezam

Conversatia

Si incepem sa lucram.
AVLM

Invatatoarea propune jocul didactic Citeste si potriveste!

*Fise de lucru
Joc didactic

*Jetoane cu

1.1

Fiecare grupa primeste o fisa de lucru(Anexa1). Elevii realizeaza

imagini

2.2

corespondenta dintre imaginile date si cuvintele sugerate de acestea,

*Jetoane cu

2.6

descoperindu-se astfel cuvinte noi(iarna, nea, ren, nor, roi ,mar...) .

litere

Fisele se afiseaza la tabla pentru a putea fi verificate si elevii vor

*Lipici

formula propozitii cu cuvintele descoperite.


Invatatoarea prezinta un bradut(din polistiren) care urmeaza a fi
impodobit tot prin joc didactic numitImpodobeste bradul.
MEM

Pe bradut se gasesc globulete numerotate. Fiecare grupa va primi

1.1

jetoane cu imagini ale caror cuvinte sugerate sunt formate din una,

Joc didactic

carton colorat

2.1

doua, trei sau patru silabe.

Conversatia

numerotate cu

4.1

Fiecare elev isi va alege cate un jeton, desparte cuvantul sugerat de

*Globulete din

Explicatia

cifre

imagine in silabe si va aseza jetonul in brad in jurul globuletului cu cifra

*Jetoane cu

corespunzatoare numarului de silabe.

imagini

Cu acestea vor fi formulate propozitii scurte in limita literelor


invatate.
CLR

Copiii vor fi dirijati sa alcatuiasca un text. Se explica titlul, alineatul

2.1

si punctuatia. Textul va fi scris pe tabla de catre invatatoare si apoi

3.1

copiat de elevi. Ultima propozitiie va fi scrisa dupa dictatre.

3.4

Iarna

4.1

E iarna. Neaua e mare. Noi coloram

4.2

un mar.
-Cum e marul, Romica?
-Marul e auriu.

5.OBTINEREA
PERFORMANTEI

Elevii vor primi fise de lucru (Anexa2) pentru a rezolva individual


sarcinile propuse:

MEM
1.1
2.1
4.2

AVLM
1.1
2.2
2.6

-deseneaza pe bradut atatia fulgi cate cuvinte are propozitia:


Bradul este vesnic verde
-deseneaza pe brad atatea mere aurii cate silabe are
cuvantul zapada
-deseneaza pe brad tot atatea stelute galbene cate sunete
are cuvantul ren
- deseneaza pe brad atatea stelute rosii cate cuvinte am
scris pe tabla

*Fise pe car
Explicatia

sunt lipiti brad

din hartie ver


Conversatia

*Fulgi si stelu

din hartie alba


colorata

6.INCHEIEREA

DP

Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei, se

ACTIVITATII

3.1

evidentiaza elevii care au fost activi. Se incurajeaza si ceilalti elevi


pentru obtinerea unor rezultate bune, primind recompense(fete
zambitoare).

AVLM
1.1
7.ACTIVITATE

2.2

RECREATIVA

2.6

zambitoare

Elevii vor desena pe fisele de lucru, sub brad, cadourile pe care ar dori
fiecare sa le primeasca de la Mos Craciun si cuvinte cunoscute.

*Carioci
*CD

Cantarea in colectiv a unui colind de Craciun si a cantecului Mos


MM

Craciun, esti asa de bun!

3.1

Vor dansa Valsul fulgilor de nea

3.2

*Fete

S-ar putea să vă placă și