P. 1
proiectdidinegratdsdecdespretoamna

proiectdidinegratdsdecdespretoamna

|Views: 230|Likes:

More info:

Published by: Olteanu-Sturza Adelina on Oct 28, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/05/2015

pdf

text

original

Proiect didactic

Activitate integrată (DŞ, DEC) Tema: Tema: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? Subtema: “Cu papucii ei de frunze,toamna a sosit in zbor…” Nivel II grupa mare Educatoare: Murgoci Simona Categoria de activitate: Domeniul Ştiinţă mediu– lectură după imagini „Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit in zbor...” Domeniul estetic şi creativ- pictura „Copacul toamnei” culori principale si secundare (RGAOVVi) Tipul activităţii: predare Scopul activităţii: a. Cognitiv: • fixarea unor reprezentari si cunoştinţe legate de anotimpul toamna; • formarea deprinderii de a descrie imagini referitoare la anotimpul toamna; • formarea deprinderii de a formula întrebări de tipul: CE?, CINE?, UNDE?, CÂND?, DE CE? şi de a da răspunsuri complete; • formarea capacităţii de a stabili conexiuni între evenimentele surprinse; • Aprofundarea noţiunilor de toamna prin reprezentarea grafică b. Psiho – motorii: • fixarea deprinderii de a mânui corect materialele şi adoptarea unei poziţii corecte în timpul activităţii; c. Afectiv – motivaţional: • Manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, în timpul desfăşurării activităţii; • Manifestarea unei conduite cooperante şi stimulative.

1

5 săgeţi (toate de culoare galbenă).Ed. braistorming-ul. Durata: 40 – 45 min.T. sinteza. ecusoane. • Să se bucure de reuşita lor. metoda „explozia stelară”. Elemente de joc: surpriza. „Cine?”. • Să coopereze în formularea întrebărilor şi răspunsurilor. 5 jetoane cu întrebările: „Ce?”. UNDE?. „Unde?”. pe grupuri -5 copii in grup. Forma de organizare: frontal 15 copii.Obiective operaţionale: 1. „Când?”. bătaie din palme. G. CINE?.C. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia. problematizarea. CÂND?. analiza. • Să analizeze componentele tablourilor prezentate. Material bibliografic: 1. 5 frunze mai mici.M. S. cu atenţie materialul. metoda „jurnalul grafic”. 2 coli de hârtie albă de format A4 împărţite în 4 părţi egale. Arves 2 . 3. Locul de desfăşurare: sala de grupă. • Să execute corect mişcările sugerate de text. Gongea. munca în grup. Breban. aplauze. • Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii. • Să redea aspectul copacului toamnei utilizand ca tehnica pictura-. DE CE? • Să realizeze conexiuni referitoare la evenimentele din fiecare tablou. • Să accepte opiniile colegilor. Cognitiv: • Să enumere aspecte specifice anotimpului toamna. „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”. E. Mijloace de realizare: tablouri A3 cu aspecte de toamna.. 5 plicuri. „De ce?”. • Să formuleze întrebări folosind pronumele interogativ: CE?. Ed. Reiu. Afectiv – motivaţional: • Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii. explicaţia. exerciţiul. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”. 2. 3. 1 frunza mare lipita de un soare (stea-metoda stelara). carioci. Psiho – motorii: • Să mânuiască corect. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”. 2008 2.

se pregatesc conserve. vestejite.Desfăşurarea activităţii Evenimentul didactic 1. Introducerea în activitate Braistorming-ul Conversaţia Probă orală: Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. cad frunzele din copaci. unele la vedere altele sub formă de surpriză.. ne jucam mai putin timp afara etc. • Copiii vor intra organizat în sala de grupă şi vor ocupa locurile. adecvat modului de desfăşurare a activităţii. se culeg fructele si legumele. Va sosi în grupă elementul surpriză al activităţii –O mascota din hartie sub forma de vrajitoare de toamna– care aduce copiilor o imagine în care sunt ilustrate aspecte de toamna.” • Cine a venit la noi? (Vrajitoarea toamnei) Se va realiza printr-o serie de întrebări despre toamna: • Ce ştiţi voi despre anotimpul toamna? ( păsările călătoare pleaca in stoluri in tarile calde... „Cu papucii ei de frunze. este frig si ploua. ne imbracam mai gros. 3. iarba se vestejeste.. Asta nu mai e minciuna Mandra vara a plecat! Toamna ca o zana buna se apuca de pictat Frunze moarte. Moment organizatoric Conţinutul activităţii • Sala de grupă va fi aerisită şi mobilierul aranjat sub forma de semicerc. 3 .) Strategii didactice Conversaţia Evaluare Observarea comportamentului copiilor 2. Captarea atenţiei Surpriza Probă orală: Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. mai pleaca un cocor. toamna a venit in zbor Si-auzim pe orice buze Uite. • Materialele didactice vor fi pregătite.

le „citesc” întrebarea de pe cartonaş şi le cer să se Explicaţia Conversaţia Conversaţia Probă orală: Cunoaşterea temei şi a obiectivelor Probă orală: Descrierea materialului pregătit şi a sarcinilor de lucru Surpriza 4 . pelicanii.) • Ce sarbatori sunt specifice acestui anotimp? (ziua recoltei. prepelitele. În mijloc este aşezat soarele cu frunza mare. Cele 5 frunze se vor aşeza în jurul soarelui cu frunza. animalele se pregatesc pentru iernat. Prezint copiilor modul de lucru.etc. cocorii. Vrajitoarea toamnei alege 5 copii. vom vorbi despre aspecte specifice anotimpului toamna. culeg recolte. sarbatoarea vrajitoarelor. Sf Dumitru. ingalbenirea frunzelor. semicsoreaza ziua si noaptea se mareste-se insereaza devreme ) • Ce fenomene ale naturii sunt specifice numai anotimpului toamna? ( ploaia mocaneasca. etc) Astăzi. soarele nu mai este atat de puternic. bruma. Dirijarea învăţării • Ce simboluri de toamna recunoasteti ? (sorteaza imagini si jetoane le denumesc/enumera) • Cum se numesc păsările care pleaca in ţările calde? (berzele. Unde?. . ratele salbatice. Tema activităţii este „Cu papucii ei de frunze. atenţionând copiii că pe fiecare frunza este scrisă o întrebare. iar pe ea se aşează imaginea cu „TOAMNA”. Întrebările sunt: Ce?. aduc turmele de la munte curăţă crengile uscate ale pomilor si frunzele uscate. etc) • Cum este vremea in acest anotimp? • Cum este noaptea fata de zi? (se raceste. veţi formula întrebări şi răspunsuri. în jurul celor 5 frunze. care-şi aleg fiecare câte un plic cu întrebări. vant rece. Cine?. veţi desena elemente caracteristice toamnei. la activitatea de cunoaştere a mediului. ceata.4. De ce?. Desfac plicurile. toamna a sosit in zbor” iar voi veţi enumera aspecte. etc) • Care este activitatea oamenilor prin grădini/ parcuri? ( pregatesc conserve. Când?. insectele. Copiii sunt aşezaţi în semicerc. Anunţarea temei şi a obiectivelor 5. rândunelele.

a aspectelor caracteristice şi motivarea răspunsurilor. fiecare grup vine lângă imagine şi adresează întrebările celorlalte grupuri. Realizarea sarcinilor de lucru. Probă orală: Formularea de întrebări şi realizarea de conexiuni. Întrebările formulate de grupurile de copii vor fi notate de educatoare în portofoliul „exploziei stelare” (vezi anexa 2) 7. respectiv cartonaşul extras din plic. Probă practică: Realizarea jurnalului grafic. se stabileşte ordinea adresării întrebărilor: Ce?. de cunoştinţe Copiii vor avea de realizat un „jurnal grafic”. cât mai performanţei multe întrebări. timp de 5 minute. Fiecare copil ales de Vrajitoarea toamnei(liderul grupei). în grup. care să cuprindă „Copacul toammei” . Când?. folosind formularea de pe frunza. Cine? Unde?. 6. Obţinerea Toţi copiii privesc tablourile de toamna şi formulează.aşeze lângă frunza care are o întrebare de acelaşi fel. Sunt pregatite materialele necesare picturii pe mese. îşi alege 3 – 4 copii (parteneri) cu care va forma o echipă şi împreună vor formula întrebări. Realizarea sarcinilor de lucru. explic copiilor modul de lucru expun modele realizate de alti copii despre acest subiect Si etapele de lucru Explicaţia Demonstraţia Analiza Munca în echipă Exerciţiul Problematizarea Explozia stelară Conversaţia Sinteza Problematizarea Jurnalul grafic Exerciţiul Probă orală: Recunoaşterea anotimpului toamna. se revine în semicerc şi fiecare grup comunică celorlalţi copii întrebările formulate împreună. De ce? (vezi anexa 1) Pe rând. La bătaia din palme. Copiii trebuie să găsească împreună cât mai multe întrebări referitoare la imaginea prezentată. finalizate prin reprezentare retenţiei şi a transferului grafică. Le explic modul de lucru şi dau fiecărei echipe câte o sugestie. Pentru a obţine mai multe conexiuni între întrebările descoperite. aceştia răspund şi astfel se stimulează activitatea grupurilor. 5 . Asigurarea Se va realiza printr-o serie de întrebări.

activitatea va fi completată în conţinut de un cantecel despre toamna „Galbene si rosii frunze Din copac s-au desfacut Zboara-n aer obosite Aprecierea Analiza produselor grupului. 2. Evaluarea activităţii Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor la întreaga activitate. Încheierea activităţii Observaţii asupra comportamentului copiilor. În încheiere. Aprecieri verbale 9. Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare a activităţii cu un ecuson specific toamnei.Varianta 1. 6 . Reamintesc copiilor denumirea metodelor de grup: „explozia stelară” şi „jurnalul grafic”. 3 8.

toamna. toamna calatoare toamna. toamna roditoare” educatoare Murgoci Simona grupa mare anexa 1 7 .Pe pamant toate au cazut” R:„toamna. toamna. toamna. toamna.

Cine? Unde?. De ce? CE? CINE? UNDE? CAND? DE CE? 8 . Când?.„EXPLOZIA STELARĂ” Ce?.

cantecel va amintiti despre toamna? Cine pleaca in tarile calde in anotimpul toamna? Cine strange de prin gradini recoltele? Cine sarbatoreste ziua recoltei. legumele. fructele? 9 . dar? Unde ne jucam in anotimpul toamna? Unde se duc pasarile migratoare. „Sarbatoarea Vrajitoarelor”? Cand se intorc turmele de oi in sat de la stana? De ce ploua marunt. dar Halloween (sarbatoarea vreajitoarelor)? Cine se pregateste de hibernare? Cine vesteste venirea anotimpului toamna? Unde isi adaposteste omul recolta. cade bruma numai toamna? De ce ziua este mai mica si noaptea este mai lunga in anotimpul toamna si iarna? De ce trebuie sa ne imbracam adecvat in acest anotimp racoros? De ce ingalbenesc si se ofilesc plantele. bate vantul. toamna? Unde dispar insectele si gazele in anotimpul toamna? Unde merg copiii in amotimpul toamna? Cand se intorc copiii din vacanta mare la gradinita? Cand cad frunzele din copaci? Cand se culeg fructele. frunzele in anotimpul toamna? De ce conservam legumele.educatoare Murgoci Simona grupa mare Anexa 2 PORTOFOLIUL „EXPLOZIEI SOLARE” Ce anotimp este sugerat in imagini? Ce simboluri si culori specifice anotimpului toamna cunoasteti? Ce stim despre anotimpul toamna? Ce activitati specifice toamnei cunoasteti? Ce poezie. cerealele? Cand sarbatorim „Ziua recoltei”.

10 .

11 .

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->