Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1. Uniti de coninut
Delimitri conceptuale. Specificul proiectrii didactice. Locul i rolul proiectrii n ansamblul procesului de nvmnt Niveluri ale proiectrii activitii instructiv-educative Etapele proiectrii Proiectarea leciei: structur i coninut
Capitolul XI.
Argument
Aceast tem va ilustra rolul i importana organizrii componentelor procesului de nvmnt ntr-un program instructiv-educativ coerent, realizat printr-o aciune complex de design al instruirii numit proiectare.
Obiective
Dup parcurgerea acestui capitol cursanii vor fi capabili: s argumenteze rolul i importana proiectrii n procesul de nvmnt; s analizeze nivelurile proiectrii n procesul de nvmnt , realiznd pentru fiecare nivel o schem grafic; s identifice algoritmul proiectrii didactice, analiznd operaiile corespunztoare fiecrei etape; s determine structura i coninutul unui proiect de lecie, analiznd diverse modele; s elaboreze proiecte de lecie, respectnd algoritmul proiectrii; s manifeste activism, interes, spirit de echip i de competiie printr-o cooperare interuman eficient.
2. Concepte cheie
Proiectarea presupune un ansamblu de operaii de anticipare a activitii instructiveducative, ce-i confer acesteia un caracter raional, sistematic, constituind o premis a eficienei. A proiecta nseamn a planifica, a anticipa, a prevedea ct mai exact desfurarea unei activiti educaionale prin organizarea i combinarea optim a obiectivelor, resurselor, strategiilor de predare-nvare, a modalitilor de evaluare i a relaiilor dintre acestea.
Sarcin de lucru: Interpretai schema prezentat, punnd n eviden locul i importana proiectrii pedagogice n procesul de nvmnt. 1
3.2.
ETAPE
OPERAII
DEMERSUL RAIONAL
I. II. III. Ce voi face? Cu ce voi face? Cum voi face? Cum voi ti dac s-a realizat ceea ce mi-am propus? IV. nainte de a face orice altceva, precizai n mod clar obiectivele educaionale ale activitii didactice pe care intenionai s-o realizai! Analizai atent resursele educaionale de care II. dispunei pentru a realiza activitatea! Elaborai strategii educaionale potrivite pentru a III. realiza obiectivele. Stabilii un sistem de evaluare (control) a eficienei activitii pe care o vei realiza! I. I V. Precizarea obiectivelorStabilii precis ce va ti s fac fiecare elev la sfritul activitiiVerificai dac ceea ce ai stabilit este ceea ce trebuia realizat, confruntndu-v cu programa de nvmnt i preciznd performanele minime ateptate.Verificai dac obiectivele stabilite sunt realizabile n timpul pe care l avei la dispoziie.Analiza resurselorStabilii coninutul esenial al activitii.Difereniai instruirea n funcie de capacitile de nvare existente n clas.Stabilii sarcini pentru fiecare obiectiv de nvare cu int pe fiecare obiectiv operaional urmrit i difereniai-le peste nivelul minim de performan.Elaborarea strategieiRegsii condiiile interne ale nvrii (tipuri de nvare adecvate, tipuri de motivaie etc.). Elaborai situaii optime de nvare combinnd metodele i materialele pentru a amplifica eficacitatea lor didactic, oferind elevului ocazii de nvare a unor sarcini cu inta pe obiective!EvaluareaElaborai un test de evaluare a progresului nvrii! AddendaConstruii-v un instrument de transpunere a proiectului n practic!
Sarcini de lucru:
I. Analizai operaiile i condiiile corespunztoare uneia dintre etapele proiectrii conform urmtoarelor fie expert de lucru n grup (activitate organizat pe patru grupe): GRUPA nr.1 ETAPA I: PRECIZAREA OBIECTIVELOR 1) Operaiile utilizate 2) Tipul obiectivelor precizate 3) Criterii de raportare n stabilirea obiectivelor 4) Necesitatea acestei etape n proiectarea didactic GRUPA nr.2 ETAPA II: DETERMINAREA CONINUTURILOR I A RESURSELOR 1) Operaiile utilizate 2) Tipuri de resurse 3) Criterii de raportare n stabilirea coninuturilor i a altor resurse 4) Necesitatea acestei etape n proiectarea didactic GRUPA nr. 3 ETAPA III: ELABORAREA STRATEGIILOR DE PREDARE-NVARE 1) Operaiile utilizate 2) Componentele strategiei didactice 3) Criterii de raportare n elaborarea strategiei didactice 4) Necesitatea acestei etape n proiectarea didactic GRUPA nr. 4 ETAPA IV: STABILIREA MODALITILOR DE EVALUARE 1) Operaiile utilizate 2) Criterii de raportare n stabilirea modalitilor de evaluare 3) Necesitatea acestei etape n proiectarea didactic II. Reorganizai grupul de studeni realiznd un mozaic astfel nct fiecare nou grup va avea experi n toate cele patru etape ale proiectrii. III. Fiecare student va prezenta grupului, timp de cteva minute, n sintez, specificul etapei analizat anterior. Sarcin de lucru: Analiznd schema prezentat mai jos, argumentai urmtoarea afirmaie: Lecia reprezint un microsistem pedagogic.(4)
3.3. Schema detaliat a ntregului demers pedagogic realizat de cadrul didactic n conceperea i desfurarea unei lecii (I. Neacu, Prelegeri pedagogice, 2001)
Planificarea materiei i proiectarea instruirii Realizarea activitilor proiectate tiinific Programe de recuperare Diagnosticul iniial Programe de mbogire Stabilirea obiectivelor terminale Captarea ateniei tuturor elevilor Proiectarea activitilor didactice Evaluri sumative periodice i finale Actualizarea ancorelor
Ce?
Cu ce?
Cum?
Prezentarea sarcinilor
Asigurarea feed-back-ului
Dirijarea nvrii
Obinerea performanei
Programe compensatorii
3.4.
I. Macroproiectare sau Proiectare global realizat de organismele oficiale specializate, la nivelul sistemului de nvmnt. II. Microproiectare sau Proiectare ealonat realizat de fiecare cadru didactic. La acest nivel se difereniaz dou perspective corespunztoare didacticii clasice i didacticii moderne . A. Didactica clasic prevedea o proiectare realizat de cadrul didactic la alte patru nivele : Proiectarea anual concretizat n realizare unui proiect cu urmtoarea structur:
Semestrul Obiective cadru Obiective referin Succesiunea capitolelor Nr. total ore/ capitol Distribuia orelor alocate pe tipuri de activitate (predare-nvare-evaluare)
B. Didactica modern restructureaz proiectarea realizat de cadrele didactice pe trei nivele fundamentale corespunztoare noilor principii instructiv educative : Proiectarea anual presupune o planificare calendaristic a resurselor educaionale (obiective, coninuturi, timp colar) i poate avea urmtoarea rubricaie: nvtor/Profesor Clasa/Nr. ore pe spt /Tip de curriculum/Anul Planificare calendaristic
Unitatea de nvare Obiective de referin Coninuturi Numr ore alocate Sptmna Observaii
coala. Disciplina
unitile de nvare se indic prin titluri (teme)stabilite de ctre profesor obiectivele de referin se trec cu numerele lor din programa colar coninuturile sunt cele extrase din lista de coninuturi a programei colare numrul de ore alocate se stabilete de fiecare cadru didactic Proiectarea pe uniti de nvare poate fi realizat pornind de la urmtoarea rubricaie : nvtor/Profesor Sptmna/Anul.
3.5.
Proiectul de lecie presupune o anticipare detaliat a demersului didactic pentru un timp colar delimitat (50 minute). Proiectul de lecie structur, coninut, operaii
Proiectul de lecie cuprinde n general dou segmente: Date introductive numite i date de identitate i intenie ale leciei B. Prezentarea scenariului didactic pentru fiecare moment al activitii instructiv-educative. A. Data: Clasa: Disciplina: Tema: Durata: Tipul leciei: Obiective de referin: Obiective operaionale: * cognitive: * afective * psiho motrice (numai dac domeniul prevede i astfel de finaliti ) Resurse a. procedurale metode i procedee - forme de organizare b. materiale 6
Sarcini de lucru: 1. Evideniai corelaiile dintre diferitele niveluri ale proiectrii i rolul cadrului didactic n acest demers pedagogic. 2. Realizai o coresponden ntre etapele proiectrii pedagogice i suita de operaii, identificate de pedagogul C. Cuco (8), utilizate n proiectarea leciei: a. analiza general a leciei, prin consultarea programei, manualului sau a altor materiale bibliografice; b. determinarea obiectivului general i a obiectivelor operaionale, prin decelarea capacitilor umane ce pot fi identificate, msurate, exprimate; c. selectarea i organizarea coninutului nvrii n uniti i teme principale, care s fie convergente i s slujeasc obiectivele fixate; d. alegerea i combinarea metodelor i procedeelor didactice pentru situaiile concrete, n acord cu secvenele de coninut, particularitile elevilor, obiectivele leciei; e. selectarea unor mijloace de nvmnt sau proiectarea unor materiale cerute de fiecare eveniment al instruirii; f. stabilirea modalitilor de activitate cu elevii (activitate frontal, abordare individualizat, lucrul n grupuri sau pe grupe de nivel, activitate combinat); g. alegerea metodelor i instrumentelor de evaluare corespunztoare pentru a constata nivelul realizrii obiectivelor propuse. 3.6. Proiect model pentru ora de dirigenie PO C D AT R IE T ID C IC CLASA: a VIII-a DISCIPLINA: Dirigenie TEMA: "Legea - temeiul democraiei DURATA LECIEI: 50 minute TIPUL LECIEI: mixt OBIECTIVE DE REFERIN 1. s respecte legile i instituiile societii i ale statului democratic 2. s identifice i s se implice n rezolvarea problemelor vieii comunitare 3. s acioneze pentru eliminarea discriminrii politice, rasiale, sociale, religioase, economice, etc. 4. s-i asume roluri i responsabiliti n viaa comunitii OBIECTIVE OPERAIONALE Obiective operaionale cognitive: Pe parcursul leciei elevii vor fi capabili: I. s defineasc conceptele de lege i democraie, identificnd aspectele eseniale; II. s analizeze succint corelaia lege - democraie, subliniind interdependena acestor dou realiti sociale; III. s compare sistemul democratic romnesc cu cel de tip occidental, identificnd asemnri i deosebiri, conform informaiilor deinute; 7
IV. s ilustreze esena temei Legea - temeiul democraiei prin comentarea unui studiu de caz provenit din experiena personal sau din alte surse: mass-media, prieteni etc. Obiective operaionale socio-afective : V. s compare propriul sistem de valori cu cel promovat de societate, oferind opinia personal argumentat. VI. s manifeste spirit civic i o atitudine interesat, cooperant, constructiv i tolerant n dezbaterea temei Legea - temeiul democraiei RESURSE EDUCAIONALE a) Procedurale metode i procedee: conversaie euristic, expunere, studiu de caz, demonstraie, problematizare, Mozaic, turul galeriei, dezbatere, eseul liber. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, mixt b) Materiale: extrase din Constituia Romniei, dicionare, documentar pe caset video, coli albe, flip-chart, markere. BIBLIOGRAFIE: Curs de pedagogie - A. Bama & G. Antohe, Ed. Logos, Galai, 2003 Noi repere privind activitatea educativ din Curriculum Naional" M.E.C.,2002 ABC-ul drepturilor omului, LADO, 1995 Dicionarul drepturilor omului, SIRDO, 1997 Educaia pentru drepturile omului, o provocare, coord. Hugh Starkey, SIRDO,1997
Evenimentele instruirii/ dozare Moment organizatoric 2min. Captarea i orientarea ateniei 5 min.
OB. Oper.
Coninuturile activitii instructiv-educative Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Salut elevii, solicit numele elevilor abseni, asigur ordinea , linitea, i un climat favorabil n clas. Rspund la salutul profesorului, nominalizeaz absenii i pregtesc materialele necesare pentru desfurarea leciei Completeaz rebusul conform indicaiilor din fi i descoper cuvntul cheie LEGE prin intermediul cuvintelor : libertate, republic, reguli i drepturi. Realizeaz corelaia dintre cele cinci cuvinte subliniind semnificaia i importana lor n domeniul civic al unei societi Rein tema noii lecii i contientizeaz performanele la care vor ajunge dac vor avea o prestaie bun
Resurse procedurale i materiale conversaia frontal problematizarea individual fi de lucru conversaia frontal expunerea frontal
lucreze individual fia de lucru primit completnd rebusul din ea.( vezi anexa 1)
Solicit elevilor s comenteze legtura dintre cuvintele descoperite; modereaz discuia. Anunarea subiectului i a obiectivelor operaionale 3 min. Enun tema Legea temeiul democraiei i performanele la care vor ajunge elevii n urma participrii active la lecie ( vezi obiectivele operaionale )
mparte clasa de elevi n 4 grupe omogene de lucru, numite Expert Solicit grupelor 1 i 3 studierea conceptului de lege iar grupelor 2 i 4 studierea conceptului democraie pe baza textului indicat. Solicit fiecrei grupe s realizeze un poster cu cele mai importante elemente care ar trebui reinute din materialul studiat i apoi s realizeze o prezentare frontal n echip.
Alctuiesc grupele solicitate i studiaz n grup textul oferit surprinznd esena a ceea ce nseamn lege i democraie. Fiecare elev i face nsemnrile de rigoare stabilite la nivelul grupului expert. Fiecare grup i concepe n scris propriul material Fiecare grup prezint n echip, frontal, ceea ce-au lucrat. Intervin cu ntrebri , comentarii, aprecieri dup fiecare prezentare Formuleaz urmtoarele concluzii Legea = act juridic normativ elaborat de puterea legislativ ,care reglementeaz cele mai importante relaii sociale Democraia = form de organizare politic a societii n care puterea este exercitat de masele largi ale poporului. Vizioneaz timp de 5 minute documentarul prezentat i compar diferite democraii existente n lume
lucru pe grupe metoda Mozaic suport de curs i extrase din Constituia Romniei lucru n grup foi, markere
O2 O5 O6 O1 O2 O2
Precizez c dup fiecare prezentare ateptm interveniile , comentariile i evaluarea din partea celorlalte trei grupe Conduce dezbaterea spre sintez urmrind evidenierea clar a relaiei dintre lege i democraie : respectarea legii asigur statutul de democraie Propune elevilor urmrirea unui scurt documentar realizat de specialiti pe tema democraiilor n lume , preciznd c vor trebui s identifice asemnrile i deosebirile dintre democraia romneasc i cele occidentale Solicit elevilor s noteze individual pe caiete cteva deosebiri i asemnri identificate, valorificnd informaiile primite.
turul galeriei frontal dezbatere flip-chart, postere dezbaterea frontal demonstraia frontal caset video
O3
O6 O4 O4
Listeaz cteva rspunsuri pe tabl i calculeaz frecvena lor la nivelul clasei; apreciaz verbal nivelul de ndeplinire a sarcinii de ctre elevi. Menioneaz c n orice societate se ntmpl ca legile , normele drepturile oamenilor s fie nclcate Propune spre analiz un caz mediatizat n ara noastr : La o inspecie inopinant a Comisiei pentru Protecia Minorilor la o cas de copii din Bacu , s-a constatat c majoritatea copiilor instituionalizai de peste 7 ani erau trimii la cerit de ctre personalul centrului pentru a-i
Lucreaz individual identificnd cteva asemnriegalitatea n drepturi, fora coercitiv a legii, libertate de exprimare, dreptul la justiie, separaia puterilor n stat, .a. i cteva deosebiri birocraie excesiv, economie monopolist, nivel de trai sczut, nepromovarea competenei , nclcarea normelor i a drepturilor, .a.
problematizarea individual
Ascult cazul prezentat i dezbat implicaiile sale asupra vieii sociale din perspectiva aspectelor studiate legate de lege i democraie Enun cteva cauze i soluii pentru un asemenea caz
conversaie frontal
Solicit elevilor s redacteze un eseu de 5 minute prin care s ilustreze importana legii i a democraiei pentru O3 societate n general i pentru sine n particular Se citesc cteva eseuri i se fac aprecieri evaluative O5 pornind de la urmtoarele criterii: O6 - respectarea temei eseului - surprinderea aspectelor relevante pentru tema discutat - corelarea planului social cu cel personal - originalitate n exprimare - ncadrarea n timp Se fac recomandri pentru continuarea studiului individual O2
Prezentare individual i evaluare reciproc n baza criteriilor enunate i afiate pe flip-chart Noteaz recomandrile fcute de profesor expunere conversaie frontal flip-chart
conversaie frontal
Anexa 1
FI DE LUCRU
1. Valoarea cea mai de pre pentru care lupt orice individ sau popor este.. . 2. Forma de organizare i de guvernare n ara noastr este . . 3. n orice societate civilizat exist norme i ce trebuie respectate. 4. De asemenea n orice societate democratic oamenii au i.. .. ce trebuie respectate .
Sarcini de lucru: 1) Analizai proiectul model prezentat i identificai elementele de structur i coninut dezirabile ale unui proiect de lecie; 2) Studiai i alte proiecte de lecii evideniind punctele tari i punctele slabe; optimizai proiectele analizate aplicnd cunotinele dobndite n acest capitol; 3) Elaborai un proiect de lecie la dirigenie pe o tem / clas la alegere.
4. Sintez
Complexitatea, multitudinea i varietatea componentelor pe care le implic activitatea instructiv-educativ presupune o temeinic organizare a acesteia printr-o aciune de proiectare. Nivelurile proiectrii pedagogice: macroproiectare realizat pentru un ntreg sistem de nvmnt i microproiectare realizat de cadrul didactic, pun n eviden tipurile de proiectare vehiculate la nivelul concret al clasei de elevi: proiectarea anual; proiectarea unitii de nvare; proiectarea leciei. Toate aceste proiecte pedagogice trebuie s organizeze, s adapteze, s combine optim obiectivele, coninuturile, strategiile de predare nvare i modalitile de evaluare, astfel nct s se asigure activitii didactice un caracter coerent, sistematic, raional i eficient.
Teme de reflecie
1. Care este rolul i ponderea proiectrii pedagogice n ansamblul activitii unui cadru didactic? 2. Realizai un exerciiu de autoevaluare din problematica proiectrii didactice prin comentarea urmtoarei afirmaii: Proiectarea leciei este un act de creaie i nu un ir se operaii ablon. Bibliografie
1. Ausubel, D., 2. Barna, A., Antohe, G. 3. Cerghit, I. .a., 4. Cerghit, I. .a., 5. Creu, C., 6. Creu, D., 7. Cristea, S., 8. Cuco, C., 9. Ionescu, M., Radu, I., 10. Potolea, D., 11. * * *, nvarea n coal, E.D.P., 1981 Curs de pedagogie, Vol. I-II, Ed. Logos, Galai, 2002 Didactica, Manual pentru clasa a X-a ,coli normale, E.D.P., 1999 Prelegeri pedagogice, Ed. Polirom, Iai, 2001 Psihopedagogia succesului, Ed. Polirom, Iai, 1997. Psihopedagogie, Ed. Imago, Sibiu 1999 Dicionar de pedagogie, Ed. Litera-Internaional, 2000 Pedagogie, Ed. Polirom, 1996 Didactica modern, Ed. Dacia, 2001 Scopuri i obiective ale procesului didactic n Sinteze pe teme de didactic modern supliment la Tribuna colii 1986 Curriculum Naional- cadru de referin, M.E.C., 2000