Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Arabadji Valentina


Data: 30 ianuarie 2017
Disciplina:Limba si literatura romana
Clasa: a IV-a b
Subiectul lectiei: Numeralul fractionar
Tipul lectiei: Insusire de noi cunostinte
Durata lectiei: 45 minute

Competente generale:
-Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romane literare, in diferite situatii de comunicare orala si scrisa.

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil:


O1 - sa defineasca Numeralul fractionar;
O2 - sa identifice Numeralul fractionar in texte, enunturi;
O3 - sa utilizeze Numeralul fractionar in diferite contexte;
O4 - sa identifice functia sintactica a acestui tip de numeral.

Strategii didactice:
Metode: Conversaia ghidat, Jocul didactic, Argumentarea, Clustering, Exerciiul lexical, Eseu.
Forme de lucru: Activitati: frontala, individuala, in grup.
Mijloace didactice: marchere, postere, tabla, creta, fise cu diferite citate.

Bibliografie:
1. Angela Grama-Tomita, Livia State, Liliana Nicolaescu-Onofrei, Dorin Onofrei, Limba si literatura romana , Editura Cartier, MD 2012.
2. Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea,Limba romana, Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti.
3. M. Pasa-Burlacu, A. Revencu, Memo Gim.
Student stagiar: Arabadji Valentina _____________
Conducatorul stagiului de practica: Luchianciuc Natalia ______________
Indrumatorul stagiului de practica: Pascal Liliana ________________

Demersul didactic

Secvenele
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp Metode si tehnici
leciei
Bun ziua! Elevii isi saluta profesoara si isi
Evocare Profesorul organizeaza clasa si se pregateste ocupa locul in banca.
pentru lectie. Conversatia
Profesorul intreaba elevii ce au invatat Elevii isi reamintesc ce au invatat 7 min
despre numeral si numeralul ordinal la despre Numeral si Numeralul
lectiile anterioare, in acelasi timp utilizand ordinal completand impreuna cu
metoda paianjenului. profesoara paianjenul de pe tabla.
Profesorul intreaba copiii tema de acasa. Elevii raspund lucrul de acasa.
Realizarea Profesorul anunta tema noua : Numeralul Elevii isi noteaza tema in Conversatia
sensului O1 fractionar . Intreaba copiii ce cred ca caiet.Particip la discuie, rspund
inseamna Numeralul fractionar incercand la ntrebri.Sunt activi si foarte
sa-si aminteasca de notiunea defractie de la creativi.
matematica. 7 min
Explicatia
Profesorul explica notiunea de Numeral Elevii sunt receptivi.
fractionar.

Profesorul le propune elevilor sa realizeze Elevii au fost activi realizand


impreuna exercitiul 19 pagina 108. exercitiul propus de profesoara.
Formeaza numerale fractionare de
la numeralele cardinale:doi- Brainstorming
doime;trei-treime;patru-
patrime;cinci-cincime;zece-
zecime;doisprezece-
doisprezecime;o suta-o sutime;o
Reflectia mie-o miime.

Profesorul le propune elevilor sa alcatuiasca Elevii au fost cat se poate de Exercitiul


O3 cu colegul de banca un dialog de maxim 5 iventivi realizand pina aici oricee 5 min
replici intre un vanzator si cumparator intr- sarcina fara probleme.
un magazin, utilizand numerale fractionare. De ex: -Buna ziua!
Profesorul asculta fiecare pereche si -Buna ziua!
realizeaza ca tema a fost inteleasa. -Va rog frumos, am si eu nevoie de Conversatia
jumatate de kg de biscuiti cu
ciocolata, un sfert de cascaval, si o
treime din torta cu capsune.
-Va servesc cu o deosebita placere,
amice!
-Sunteti foarte amabil!
-Multumesc! Poftim cumparaturile!
-Ahhh! Mi-am amintit...! As vrea si
o doime din pulpa ceea de porc
afumata.
-Sigur! 105,55 lei , d-le!
-Poftim! O zi buna !
-Multumesc , la fel si dumitale

Profesoara imparte elevii in 5 grupe Elevii construiesc enunturi foarte Conversatia


O2
posibile impartindu-le fise de lucru cu solide. 6 min
cateva numerale fractionare, urmate de 2 Enache Teodorescu a luat premiul I
sarcini ca : Ce fel de cifre sunt cele mai de la Olimpiada de Matematica.
sus? Alegeti patru dintre constructiile date Napoleon I a fost apreciat si iubit
si integrati-le in enunturi. de soldatii acestuia.
Ludovic al XIII-lea a fost regele
Frantei si al Navarei.
Locul al II-lea a fost ocupat de un
baiat fosrte talentat in artele
plactice.
Explicatia
Profesoara le propune elevilor sa redacteze Elevii sunt foarte creativi si fara
o scrisoare de 6-7 randuri unui amic de piedici isi indeplinesc sarcina data. 8 min
O3 departe in care sa vorbeasca despre scoala Draga Doinita,
in care se manifesta, utilizand numerale, Am reusit sa-mi fac putin timp liber Conversatia
numerale ordinale si fractionare. pentru a-ti scrie tie cateva randuri
despre scoala in care acumulez
atatea cunostinte noi.Aici de la bun
inceput mi-am facut noi prieteni
printre colegi si pina acum avem
legaturi destul de stranse.Profesorii
sunt chiar parintii din a 2-a casa a
noastra, au devenit si ei parte din
viata noastra pentru ca iau parte la
educarea si formarea noastra ca
personalitate.Acum astept
raspunsul tau in care sa vorbesti
despre scoala in care te dezvolti.
Cu drag, scumpa ta prietena.

Elevii indeplinesc exercitiul,


aratand cat le este draga scoala lor
nu mai putin colegii si prietenii.

Profesoara le propune elevilor sarcina Elevii dupa ce au efectuat 7 min


O4 urmatoare :sa alcatuiasca propozitii in care exercitiul, au trecut la tabla si au Explicatia
numeralele fractionare jumatate si optime sa identificat impreuna functiile
indeplineasca functiile sintactice de : sintactice ale cuvintelor.
subiect, complement direct, nume
predicativ.

Jumtate au rmas n clas.(subiect) Demonstratia


I-am vzut pe jumtate dintre ei.
(complement direct)
Preul actual este jumtate din cel
iniial. (nume predicativ)

O optime dintre colegi era n clas.


(subiect)
Am recunoscut o optime din cei
prezeni. (complement direct)
Rezultatul este o optime. (nume
predicativ).
Elevi noteaza tema in caiete si in 5 min Conversatia
Extindere agende.

Explicatia
Profesorul anunta tema pentru acasa care
consta in : - efectuarea unui eseu de 10-15
randuri pornind de la urmatorul proverb:
Unde-i unul, nu-i putere la nevoi si la
durere.

S-ar putea să vă placă și