Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Disciplina : Consiliere i orientare


Data:
Profesor:
Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personal
Clasa:
Submodulul: 1.1.Autocunoastere.
o Stima de sine: ce este stima de sine si in ce situatii se
manifesta .
o Atitudinea pozitiva fata de propria persoana.

Tema: Imaginea de sine

Obiectiv cadru:
1. Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii
pozitive fa de sine.
Obiective operaionale:
Identificarea elementelor definitorii propriei
personaliti.
Construirea unei imagini de sine pozitiv.
Dezvoltarea stimei de sine.

Valori i atitudini:
respect i ncredere n sine i n ceilali
aprecierea unicitii fiecruia ca persoan unic i
valoroas
Resurse:

1
a. pedagogice (metode i procedee didactice)
spargerea gheii
dezbaterea
furtuna de idei
conversaia
expunerea
problematizarea
b. materiale
calculator , videoproiector, instrumente de scris, flip-
chart, fie de lucru
plane, post-it-uri, dicionare, smart board
c. temporale: 50 minute
Forme de organizare a activitii:
frontal
grupuri mici
individual

Scenariul didactic
I. MOMENT ORGANIZATORIC ( 1):
verificarea prezenei elevilor;
discutarea unor aspecte legate de activitatea de pe
parcursul sptmnii anterioare; stabilirea cauzelor i
msurilor ce se impun pentru ameliorarea situaiilor
negative;
pregtirea celor necesare nceperii leciei.

II. ANUNAREA TEMEI/MOTIVAREA ALEGERII TEMEI (10)

2
Profesorul anun c elevii vor participa la un exerciiu de
spargere a gheii care va anticipa tema orei respective.
Acest exerciiu presupune o sarcin a crei ndeplinire
exprim capacitatea elevilor de a identifica propriile caliti i
defecte. Astfel, ei trebuie s gseasc o calitate i un defect,
care s nceap cu una din literele numelui lor (ex.:Emilia -
calitate-inteligenta; defect - enervant).
Imaginea de sine Profesorul noteaz titlul pe smart
board,
iar elevii n caietele de consiliere i orientare;
Se prezint obiectivele leciei, sub forma unei
avanpremiere a orei, prin verbe active i
activiti msurabile,avand in vedere
prezentarea Power Point:
Cine sunt eu?
Care sunt componentele stimei de
sine?
Cum se dezvolt stima de sine?
Este ncurajarea o modalitate de
dezvoltare a stimei de sine a copiilor?
Ce este creterea stimei de sine?
III. PRIMA ACTIVITATE (10)

Cum m vad eu? Cum m vd ceilali? Suntem diferii?

Urmtorul tabel va fi scris pe flip-chart, iar fiecare elev va


alege cte o csu a tabelului, care crede c i se potrivete cel
mai bine colegului din dreapta, respectiv din stnga (i va scrie
numele cu rou), i el la rndul lui se va ncadra ntr-o csu a
tabelului i-i va scrie numele cu negru.

3
Profesorul conchide c fiecare om are o imagine despre
propria persoan , care nu ntotdeauna coincide cu modul n
care este perceput de cei jurul su.

IV. A DOUA ACTIVITATE (15)


Elevii extrag dintrun plic bileele pe care sunt trecute
caracteristici ale persoanelor cu respect de sine sczut sau
ridicat. Li se solicit s caute pentru fiecare definiia sau
termen cu sens asemntor (sinonime) n Dex i s le distribuie
in una din cele dou coloane din tabelul de pe flip-chart.
ameninator
responsabil
respectuos
rzbunator
apatic
maleabil
impulsiv
curajos
tolerant
nelegator
furios
corect
ranchiunos
punctual
disciplinat
violent
onest
dumnos
invidios
mincinos
nervos
conciliant
raional
delsator
ngmfat

Persoane cu stim de sine Persoane cu stim de


ridicat sine sczut

4
V. A TREIA ACTIVITATE (10)

Gnduri de copil
Sunt un COPIL cuminte i sfios
Privesc n jur, sunt tare curios
i m ntreb cu ochi uimii
De ce n coal suntem DIFERII?

Privesc n clas spre colegi


Unii sunt nali i alii corpoleni,
Unii timizi i alii ndrznei,
Noi suntem DIFERII, nu nelegi?

Eu sunt mai palid, mai blondu,


Dar tii, sunt un COPIL drgu!
Simpatic, frumuel, alt pui de om
Mai bruneel, mi spune c e rrom.

Colegul meu din banca de la geam


E DIFERIT, nimic nu-nelegeam
Cnd mpreun el ar fi dorit
S stm de vorb mult, la povestit.

C e bolnav am neles cu greu.


E un copil cu Down, i-mi pare ru!
E DIFERIT, dar eu m joc cu el,
E vesel, fericit i eu la fel.

Sunt un COPIL cuminte, credincios,

5
i-mi spun i rugciunea, tot sfios.
Ca i colega mea, din Biblie ascult,
i o respect, chiar dac-i din alt cult.

Chiar de sunt blonzi, ciocolatii,


Toi sunt nite COPII zglobii.
Cu toate c sunt DIFERII
Toi vin la coal mulumii.

Prin lecturarea acestei poezii elevii trebuie s gseasc i


alte tipuri de diferene, adic de naionalitate, etnie, religie, unii
pot fi bolnavi sau cu handicap. Fiecare este unic i valoros aa
cum este, cu individualitatea si cu personalitatea lui.

VI. EVALUAREA LECIEI (4)

Fiecare elev isi va scrie numele pe smart board astfel: in


autobuz (s continum cltoria n STIMA DE SINE) dac
i-a plcut lecia, sau n staie dac nu vrea sa mai
discutam alte aspecte ale acestei teme.

S-ar putea să vă placă și