Sunteți pe pagina 1din 10

O, BRAD FRUMOS!

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Data: 13 Decembrie 2012;


Gradiniţa cu program prelungit nr.2;
Educatoare: Meiroşu Aurelia Cristina;
Grupa: Mare;
Tema anuală: Când,cum şi de ce se întâmplă?
Tema poiectului: Magia iernii
Tema săptămânii: „Tradiţii şi obiceiuri iarna la români”;
Tema zilei: “O brad frumos”;
Forma de realizare: Activitate integrată;
Tipul de integrare: o zi;
Finalitatea zilei: Bradul împodobit;
Tipul de activitate: însuşire şi consolidare de cunoştinţe, priceperi, deprinderi.

1
Scopul activităţii:
☆ Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare
corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;
☆ Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică;
☆ Consolidarea deprinderilor practic-gospodăreşti şi utilizarea
vocabularului specific.

Domenii experienţiale:
1. DLC: „Legenda bradului” legendă populară românească – lectura
educatoarei;
2. DOS: “Podoabe pentru brad” – pliere pe contur, lipire.
Obiective operaţionale:
1. Domeniul limbă şi comunicare:
☆ Să urmărească linia poveştii concomitent cu imaginile prezentate;
☆ Să identifice personajele poveştii prezentate;
☆ Să expună cu ajutorul jetoanelor, principalele momente ale
poveştii;
☆ Să identifice mesajul transmis de textul legendei.
2. Domeniul om şi societate:
☆ Să plieze pe contur cartonul colorat;
☆ Să lipească cu aracet pe jumătăţile pliate astfel încât să realizeze un
ornament tridimensional pentru brad;
☆ Să decoreze prin desen ornamentul obţinut;
☆ Să realizeze legătura existentă între ornamentele confecţionate şi
povestea prezentată.

Activităţi pe centre de interes:


1. Bibliotecă: “Tablouri din poveste”
☆ Să identifice etapele principale ale legendei;
☆ Să identifice jetoanele caracteristice fiecărei etape;
☆ Să poziţioneze jetoanele în mod adecvat pe planşa potrivită
alcătuind un tablou;

2
☆ Să povestească cu ajutorul întrebărilor, momentul redat în imagine.

2. Ştiinţă: “Ghirlande matematice”


☆ Să identifice forma geometrică şi caracteristicile jetonului de pe
ghirlandă;
☆ Să aleagă din coş formele geometrice similare;
☆ Să le aranjeze pe ghirlandă într-un mod estetic, respectând
criteriul.
3. Artă:
☆ Să plieze pe contur cartonul colorat;
☆ Să lipească cu aracet pe jumătăţile pliate astfel încât să realizeze un
ornament tridimensional pentru brad;
☆ Să decoreze prin desen ornamentul obţinut;
☆ Să realizeze legătura existentă între ornamentele confecţionate şi
povestea prezentată.

4. Joc de rol:
☆ Să mânuiască obiectele casnice şi materialele puse la dispoziţie;
☆ Să selecteze formele cu care doreşte să lucreze;
☆ Să taie aluatul prin apăsarea formelor alese;
☆ Să orneze figurinele după preferinţă, într-un mod cât mai estetic;
☆ Să manifeste spirit de cooperare în realizarea prăjiturilor.

Strategii didactice:
☆ Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, povestirea,
demonstraţia, exerciţiul, munca individuală, metoda piramidei, metoda
interviului;
☆ Mijloace de învăţământ:
o Demonstrative: textul legendei, imagini, laptop, panouri,
videoproiector.
o Distributive: carton colorat, pasta de lipit, creioane colorate,
tablouri cu principalele momente din poveste, jetoane cu
elemente din poveste, aluat, forme diverse pentru prajituri,
nucă de cocos, sucitor, mănuşi, şorţ.
Forme de organizare: frontal, în grupuri;

3
Evaluarea: continuă, prin metoda Piramidei;

Bibliografie:
☆ Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3-5/7ani);
☆ Laurenţia C, Angela S, “Activitatea integrată în gradiniţă”, Ed. Didactica
Publishing House, 2008;

Scenariul zilei

Copiii sosesc in clasă pe rând şi se asază la măsuţe.


La Biblioteca, ei vor primi imagini cu aspecte de iarna dar şi de toamna.
Vor avea ca sarcină să privească imaginile şi să le selecteze pe cele de iarnă.
La Joc de masă vor îmbina puzzle cu imagini de iarna.

Programul zilei debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt asezaţi


în semicerc pe covor. Le voi spune copiilor că astăzi dimineaţă mi s-a întâmplat
ceva uimitor şi vreau să le împărtăşesc (împărtăşirea cu ceilalţi).
Când am sosit în clasă, am observat, jos pe parchet un plic pe care scria
Pentru doamna educatoare. L-am ridicat de jos şi am găsit o scrisoare câteva
medalii.

4
Vreţi să aflaţi ce scrie în scrisoare?

De copii este iubit,

De Crăciun împodobit,

Veşnic verde şi frumos

Cine e? Sunt Curios!

(Bradul)

Recompensez răspunsurile copiilor cu medaliile pe care le-am găsit în


plic (brăduţi, steluţe şi globuri).
Anunţ copiii că în această dimineaţă ne vom saluta în funcţie de forma
medaliei primite în dar.
Ex. Bună dimineaţa
Braduţi, steluţe şi globuleţe
Bine v-am găsit!
În această dimineaţă
Sunt un braduţ fericit!
Prezenţa: În mijlocul semicercului voi aşeza un braduţ iar pe covor vor fi
aşezate steluţe cu figua fiecărui copil. Când îşi va auzi numele, fiecare copil va
căuta steluţa cu chipul său pe covor şi o va lipi în brăduţ. Steluţele copiilor
absenţi vor rămâne pe covor.
Calendarul naturii va fi citit de trei ori: de o steluţă, de un brăduţ şi de
un globuleţ.
Activitatea de grup: Le voi citi copiilor “Legenda bradului”, legendă
populară românească.

5
Noutatea zilei va consta într-un brad artificial adus în clasă.
Tranziţia la centre se va realiza în funcţie de medaliile pe care le au în
piept, după ce le-au fost prezentate sarcinile pe care le au de realizat la centre pe
versurile:
Prin pădure rătăcim,
Brăduleţi să întâlnim,
Bucuroşi sa îi împodobim!
La Bibliotecă copiii vor avea pregătite pe măsuţe 4 planşe corespunzând
momentelor din poveste şi nişte jetoane. Vor avea sarcina de a completa fiecare
planşă cu jetoanele lipsă astfel încât să alcătuiască tablouri din legendă pe care
să le povestească.
1. Iisus şi Sf. Petru cer adăpost de furtună stejarilor, fagilor şi merilor:
fagi, stejari, meri, Sf. Petru, Iisus, nori întunecaţi, fulger;
2. Iisus şi Petru cer adăpost bradului: brad, Sf. Petru, Iisus, nori
întunecaţi, fulger;
3. Iisus răsplăteşte brăduţul: nori bleu deschis, soare, Iisus, Brăduţ;
4. Bradul, simbolul Crăciunului: Bradul împodobit, Moş Crăciun cu
sacul cu jucării, copii.
La Artă copiii vor realiza ornamente de brad din carton colorat prin
pliere şi lipire.
La Ştiinţă vor avea de aşezat pe ghirlandă forme geometrice respectând
alternanţa a două forme geometrice şi vor ţine cont de criteriul formei şi al
culorii .
La Joc de rol copiii se vor juca de-a gospodinele. Ei vor realiza din aluat
braduţi, steluţe, globuri dar şi covrigi.
După ce copiii s-au rotit la centre, cu produsele realizate de ei vom orna
bradul, reprezentând finalitatea zilei.
În final vom realiza evaluarea activităţii prin Metoda Piramidei
reconstruind povestea.

6
Ziua se va încheia printr-un Dans al braduţilor.

Desfăşurarea activităţii

Secvenţele Conţinutul activităţii Strategii Evaluare


activităţii didactice
1.Moment -aerisirea sălii de clasă;
organizatoric -distribuirea materialului didactic la
fiecare centru de activitate.

7
2.Captarea Captarea atenţiei se va realiza în
atenţiei timpul întâlnirii de dimineaţă, când Conversaţia
educatoarea le va prezenta copiilor Explicaţia
scrisoarea trimisă de Mos Craciun Brad artificial
care îşi anunţa venirea la serbarea de Bradut
Crăciun. De asemenea vom dezvălui polistiren
bradul pe care îl vom împodobi Stelute
pentru Moş Crăciun. personalizate
3.Anunţarea Astfel captată atenţia le voi spune
temei şi a copiilor că astăzi vom asculta
obiectivelor împreună Legenda Bradului, vom
alcătui la Bibliotecă tablouri din
poveste, vom realiza ornamente Expunerea
pentru brad la Artă, vom face prăjituri Explicaţia
la Joc de rol, şi ca centru de rezerva
(pentru cei care vor avea timp) vom
face ghirlande matematice la Ştiinţă.
4.Desfăşura- Expunerea legendei se va realiza la
rea activităţii întâlnirea de dimineaţă. Laptop
Elementele din poveste vor fi regăsite Videoproiector
de copii la centrul Bibliotecă alături
de 4 planşe unde vor avea de alcătuit
tablouri din poveste. La realizarea Jetoane cu Aprecieri
fiecărui tablou vor participa câte doi personajele verbale,
copii care vor expune conţinutul povestii, planşe aplauze
tabloului. Unul din copii adreseaza Demonstraţia
intrebarea iar celalalt oferă răspuns. Metoda
La Artă copiii vor realiza ornamente interviului
pentru brad pe care le decorează după Explicaţia

8
preferinţe. Fiecare copil alege ce Sabloane
ornament doreşte. globuri, brazi,
La Ştiinţă copiii vor realiza ghirlande clopotei
matematice respectând criteriul. Stelute
La Joc de rol copiii vor realiza Aluat,
prăjituri sub formă de brăduţi, globuri Forme prajituri
şi steluţe.
Fiecare copil îşi va marca prezenţa la
centre punând simbolul centrului în
dreptul său.
Astfel la sfârşitul zilei se va putea
vedea prezenţa la centre.
Tranziţii: Brăduleţul – joc cu text şi
cânt.
5.Obţinerea La sfârsitul activităţii copiii vor fi
performanţei îndrumaţi să se aşeze pe covor în cerc Metoda
unde se vor juca un joc “Reconstituie Piramidei Aprecieri
bradul” (metoda piramidei). Aici Planşe cu verbale
copiilor li se vor adresa câteva imagini din
poveste
întrebări referitoare la legenda citită,
iar ei vor aşeza pe coli colorate Metoda
răspunsurile lor prin jetoanele cu care Piramidei
au lucrat la bibliotecă, reconstituind Joc
forma unui brad. Brad artificial
Apoi cu lucrările realizate la centrele Aplauze
Lucrarile
deschise se va impodobi bradul, care realizate
va fi folosit şi la serbarea de Craciun.
După împodobirea bradului vom
dansa “Dansul brăduţilor”.

9
6.Încheierea În încheierea activităţii, copiii vor Aplauze
activităţii cânta “O brad frumos”

10

S-ar putea să vă placă și