Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic de terapie logopedică

Clasa a VII a – Dislalie polimorfă


Tema activităţii: Consolidarea sunetului X
Tipul activitatii : corectiv-terapeutică
Obiectiv general: Consolidarea deprinderii elevului de a pronunţa corect sunetul „ x” integrat în silabe, cuvinte şi
propoziţii simple.
Profesor logoped:

Obiective operaţionale:

O1: să pronunţe corect sunetul„ x” reflectat si independent;


O2: să pronunţe corect sunetul„ x” integrat în silabe şi cuvinte;
O3: să denumească imagini în care sunetul„ x” se află în poziţie iniţială, median şi finală;
O4: să citească cuvinte şi propoziţii în care sunetul„ x” se află în diferite poziţii;
O5: să realizeze corespondenţa literă– grafem.

Metode şi procedee didactice:


- imitaţia, demonstraţia articulatorie, comparaţia, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, munca
independentă, jocul didactic.

Mijloace şi material didactice:


- oglinda logopedică, mapa logopedică, imagini cu „ x” în diferite poziţii, fişe individuale.

Bibliografie:
1. Verza, E., (2009), Tratat de logopedie, vol. II, EdituraSemne, Bucureşti;
2. Verza, E., (2003), Tratat de logopedie, vol.I, EdituraFundaţieiHumanitas, Bucureşti;
3. Verza, E., (1983), Disgrafia şi terapiaei, E.D.P., Bucureşti;
1
4. Verza, E., (1977), Dislalia şi terapiaei, E.D.P., Bucureşti.

Strategii didactice
Nr.
Secvenţa didactică Ob. Demersul terapeutic Durata Mijloace şi
crt. Metode didactice
materiale

1. Terapia generală Pregătirea pentru activitate 5'


Se asigură atmosfera propice
activităţii terapeutice.
Se pregăteşte materialul didactic.
Se aeriseşte cabinetul logopedic.

Captarea atenţiei conversaţia


Captarea atenţiei se va realiza printr-
o ghicitoare:

Anunţarea temei:
Elevul va fi întrebat cu ce sunet
începe cuvântul …………. .
Astăzi va învăţa să pronunţe mai bine
sunetul„ x” .
Activitatea de terapie propriu-zisă 35' demonstraţia
2. Terapia specifică Asezat în faţa oglinzii elevul va face: exerciţiul - oglinda
*exerciţii de încălzire maxilofacială: munca logopedică
-încreţirea-descreţirea frunţii, independentă
-închiderea-deschiderea ochilor,
-umflarea obrajilor,
-închiderea – deschiderea gurii,
-ţuguierea-întinderea buzelor,
-pisicuța bea lapte,
-şterge buzele,
-limba mişcată de la stânga la
dreapta,
-imitarea căscatului,
2
-mişcările gâtului stânga-dreapta,
faţă-spate.
*exerciţii de respiraţie verbală și
nonverbală: - lumânare
-suflăm în lumânare, - baloane
-baloane, - fulgi
-aburim oglinda,
-mirosim floarea,
-zboară fulgii.
-emiterea de silabe, cuvinte pe expir
-se dirijează inspirul și expirul pe nas
si pe gură alternativ, utilizăndu-se și
număratul
Se vor executa exerciţii de demonstraţia
pronunţie corectă sunetului „ x” explicaţia - imagini
reflectat şi independent. (anexa 1) exerciţiul

Trenuleţul sunetelor

Copilul va pronunţa sunetul„ x” în


silabe directe, neprelungite și apoi
repetate, inverse neprelungite și apoi
repetate, în poziție intervocalică,
logatomi inițial și final, în combinații
consonantice și apoi în diftongi
- silabe directe și inverse (xa,xe, xi,
xo, xu, xă, xî/ ax, ex, ix, ox, ux, ăx,
îx)
-silabe repetate xaxa, xexe, xixi, xoxo
etc;
- silabe repetate diferite xaxe, xaxi
etc
- in poziție intervocalica axa, exa,
ixa etc
-structuri silabice consonantice sau cu
diftongi: exp, expl, expr/ xie, xea etc
3
(anexa 2)

Se vor pronunţa cuvinte în care x demonstraţia - imagini


se află în poziție inițială : articulatorie - fişe de lucru
conversaţia
-bisilabice xerox explicaţia
-polisilabice xerocopie, xeroxa, exerciţiul
xilofon etc

Se vor pronunţa cuvinte în care x se


află în poziție mediană :
explicaţia - fişe de lucru
- bisilabice boxa, boxer, claxon, fixa exerciţiul
-polisilabice aproxima, exagera,
toxicitate
-grupuri consonantice excavator, - fişe de lucru
experiență, excepție

Se vor pronunţa cuvinte în care x se


află în poziție finală :

- monosilabice ax, box, fix, lux, exerciţiul - fişe de lucru


pix munca - creioane
- polisilabice complex, index, independentă colorate
inox, prefix, reflex
- grupuri consonantice
crucifix, ortodox;

Se vor denumi imagini în care


sunetul „x” se află în diferite poziţii
şi le vor despărţi în silabe. (anexa 3)

Elevul va primi o fişă de muncă


independentă şi va trebui să citească
cu voce tare şi corect propoziţiile
simple şi dezvoltate. (anexa 6)
4
Consolidarea activităţii
Copilul va dărma popicele …

Se vor face aprecieri asupra


3. Evaluarea activităţii si modului de desfăşurare a 5' conversaţia
aprecieri finale activităţii. Se vor acorda
recompense.

5
ANEXA 1

ax ta-xă e-xa-men ex-cur-si-e Felix


fax bo-xă sa-xo-fon e-xe-cu-tă Xenopol
fix e-xact xi-lo-fon e-xa-ge-rat Ruxandra
pix xe-rox ex-pli-că A-le-xan-dra Alexe
box A-lex Xe-ni-a A-le-xan-dru Axinte
lux Te-xas Re-xo-na e-xa-mi-nat Xena
text Me-xic Ro-xa-na Alexia

6
7
8
9

S-ar putea să vă placă și