Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grupa: mijlocie
Unitatea de învăţământ:
Educatoare:
Activitatea: Educaţie pentru societate – Opţional
Tema activităţii: „Coliba iepuraşului” de O. Capiţa
Mijloc de realizare: Povestirea copiilor cu dezbatere
Tipul activităţii: de însuşire de cunoştinţe
Forma de organizare: activitate cu întreaga grupă de copii
Durata: 20 – 25 min.
Scopul activităţii:
Cunoaşterea şi respectarea unor norme de comportare morală şi estetică din viaţa
cotidiană;
Formarea şi cultivarea sentimentelor de prietenie şi ajutor faţă de cei neajutoraţi şi
comportamentului moral, tolerant, cu respect faţă de ceilalţi;
Cunoaşterea unor însuşiri şi calităţi morale : isteţime,vitejie, curaj, spirit de
întrajutorare (cocoşul); bunătate, sinceritate (iepuraşul); frică, laşitate (lupul, ursul,
câinii); isteţime şireată, lăcomie (vulpea).
Obiective operaţionale:
O1. – să povestească utilizând calităţile expresive ale limbajului oral şi ale celui corporal
în transmiterea unor idei şi sentimente;
O2. – să scoată în evidenţă caracteristicile personajelor din poveste;
O3. – să dezaprobe frica, laşitatea;
O4. – să ia atitudine faţă de cei necinstiţi şi mincinoşi;
O5. – să dovedească o atitudine prietenoasă faţă de cei isteţi, curajoşi şi viteji;
O6. – să accepte diversitatea de opinii şi atitudini.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
- expunerea
- observaţia
- explicaţia
- conversaţia
- instructajul oral
- problematizarea
Material didactic: Textul povestirii: „Coliba iepuraşului” de O. Capiţa, imagini
reprezentând aspecte din poveste în succesiune logică.

Material bibliografic:
1. Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, M.E.C., Bucureşti,
2005
2. Revista „Învăţământul Preşcolar” nr. 3 – 4 / 1999 pag. 115
3. Viorica Preda, „Grădiniţa altfel” ed. Integral, Bucureşti, 2003
4. Maria Bizdună, Alexandrina Neagu, „Texte pentru educaţia limbajului la preşcolari”,
Bucureşti, 1999
Scenariul didactic

Evenimentul CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Strategii Evaluare


didactic didactice

Momentul Se va pregăti sala de grupă şi materialul necesar .Voi


organizatoric aranja scăunelele în semicerc împreună cu copiii.

Captarea Introducerea în activitate o voi realiza prezentând problematizarea


atenţiei imaginile din poveste – amestecate, cerând copiilor să Impuls
le aşeze în ordinea desfăşurării momentelor poveştii. emoţional

Reactualizarea Voi cere copiilor să recunoască şi să spună din ce


cunoştinţelor poveste fac parte aceste imagini. conversaţia Prin participare
- Cum se numeşte povestea? activă
- Care sunt personajele principale?
- Ce fel de colibă a avut vulpea?
- Dar iepuraşul?

Anunţarea Copii, pentru că am văzut ce mult v-a plăcut această


temei şi poveste, astăzi m-am gândit ca voi să fiţi povestitori, să Explicaţia
enunţarea povestiţi povestea, apoi să discutăm despre fiecare
obiectivelor personaj în parte. Să spunem ce a făcut vulpea după ce i
s-a topit coliba, cum l-a păcălit pe iepuraş , cine a reuşit Instructajul oral
să o scoată afară şi cum.
Am să vă rog să fiţi foarte atenţi şi respectuoşi cu cei
care povestesc pentru ca să puteţi lua parte la discuţii.
În timpul povestiri trebuie să vorbiţi şi să vă mişcaţi
frumos, să folosiţi cuvinte şi expresii din poveste, să
aveţi grijă să nu uitaţi vreo întâmplare.

Dirijarea Povestea va fi povestită astfel: un copil povesteşte Expunerea Orală - prin


învăţării prima secvenţă, un alt copil secvenţa următoare şi aşa narativă impuls
mai departe. emoţional
În timpul povestirii voi îndruma copiii să apeleze la
gesturi şi la mimică, la vorbirea dialogată şi
monologată.

Atingerea Voi cere copiilor să scoată în evidenţă caracteristicile


performanţei personajelor din poveste: Conversaţia
- Ce fel de animal este vulpea?
- Ce s-a întâmplat cu iepuraşul după ce a primit-o pe
vulpe în coliba lui?
- Ce fel de animal este iepuraşul ? orală
- Cine a vrut să-l ajute pe iepuraş_?
- Cum au fost : Lupul, Ursul şi Câinii? Problematizarea
- Cine a reuşit s-o scoată pe vulpe din coliba iepuraşului
şi cum?
- Ce puteţi spune despre Cocoşel, cum era el?

Încheierea În încheiere voi face aprecieri individuale şi colective


activităţii asupra modului de participare la activitate oferind Conversaţia de Medalioane cu
copiilor stimulente. încheiere iepuraşul

S-ar putea să vă placă și