Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Obiectul: Logică şi argumentare


Clasa: a IX-a
Unitatea de învăţare: Tehnici de argumentare
Subiectul lecţiei: Conversiunea si obversiunea - denumirea propozitiilor si exercitii.
Competenţe generale:
Identificarea structurii unui argument, a elementelor componente şi relaţiilor dintre acestea
Identificarea unor tipuri de argumentare formulate în limbaj natural sau formal
Competenţe specifice:
- Identificarea unor propozitii cu forma diferita dar cu acelasi sens
- Realizarea obversiunii si conversiunii repetate
- Intelegerea echivalentei logice dintre propozitiile carora li se aplica obversiunea si conversiunea
Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)
Resurse procedurale: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea, problematizarea
Resurse materiale: manualul, tabla, creta

Secvenţele instruirii Activitatea profesorului Acrivitatea evelilor Metode şi Forme de


procedee evaluare
Pregătirea clasei Se stabileşte ordinea şi disciplina, se notează absenţii Se pregătesc pentru oră,
pentru oră numesc absenții
Reactualizarea Am văzut ora trecută că există două operații prin care modificăm Evaluare
cunoştinţelor sensul propozitiilor fără a le modifica sensul, sau păstrând Vor preciza conversele și orală
adevărul. Un elev imi va dicta toate conversiunile si toate obversele tuturor propozitiilor individuală
obversiunile, pe care le pun intr-un colț al tablei, pentru a fi categorice, vor exemplifica
folosite ulterior, rememorând sensul, prin exemple.
Rămăsese să aflăm ce se întâmplă când aplicăm succesiv
cele două operații
Anunţarea noii teme Vom continua astăzi conversiunea și obversiunea , care sunt Expunere Observatia
niste operatii logice pe care le putem aplica propozitiilor, astfel sistematica
incat, schimband formularea propozitiei sa nu modificam
valoarea ei de adevar, sau măcar să-i păstrăm adevărul.
Conversiunea si obversiunea sunt inferente deductive imediate.
Prin însuşirea cunoştinţelor referitoare la acestea veţi fi capabili
sa recunoasteti propozitii cu forma diferita dar sens identic
Desfăşurarea activităţii Elevii vor realiza la tablă tot sirul de conversiuni și Vor realiza conversiuni și Exercitiul Evaluare
obversiuni posibile. obversiuni Invatarea orală
Vom preciza denumirea propozitiilor prin individuală
Denumirea propozitiilor rezultate: descoperire
Conversa –simpla PS
Expunere,
- prin accident PS
Obversa S~P Explicatie
Obversa conversei P~S
Vor identifica inversele si didactică Observatia
Contrapusa partiala ~PS
Contrapusa totala ~P~S contrapusele sistematica
Inversa partiala ~SP
Vor oferi citirea formulelor
Inversa totala ~S ~P
Elevii vor identifica inversele si contrapusele propozitiilor categorice (SaP,
Elevii vor citi tot sirul de propoziții pentru cate un S și P SeP SiP SoP) si exemple de Evaluare
date (fie de ei fie de mine) astfel de propozitii in limbaj Invatarea orală
La ce ne folosesc aceste modificări ale formei propozițiilor? natural prin individuală
Exemplificăm un aaa-1 în forma standard, cu diagrama sa Euler descoperire
și unul în care propozițiile sunt luate din sirul de inferențe Observatia
imediate de pe tablă. sistematica
Daca timpul permite, profităm de acest exemplu pentru a trece la Expunere,
silogism(definitie, denumirea termenilor, figuri silogistice). Daca Explicatie
nu. realizam cateva exercitii de tipul: Pornind de la propozitiile : didactică
Toti oamenii sunt muritori
Nici un sarpe nu este crocodil
Unii elevi sunt blonzi
Unii elevi nu sunt blonzi
Scrieti propozitiile in forma standard, si aratati ce propozitii pot
Exerciții
fi deduse, in mod valid, pe baza lor. Traduceti din nou in limbaj
natural ultima propozitie la care ati ajuns.

Feed-back Se va realiza pe parcursul lectiei prin invitarea elevilor să Observatia


descopere sirul de inferente imediate, să le citească pe exemple
sistematica
de propoziții categorice date tot de ei.

S-ar putea să vă placă și