Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

MODULUL :Autocunoaştere şi dezvoltare personală

TEMA: Limitele toleranţei


OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine ca persoana unica si valoroasa.
Formarea atitudinilor, achizitionarea cunostintelor şi abilitatilor inter-personale.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa evalueze punctele tari si slabe, interesele, ambitiile personale;
-sa demonstreze respect de sine si fata de ceilalti;
-sa lucreze in echipa in mod constructiv;
-sa analizeze si sa discute in grup imaginea propusa spre studiu;
-sa gaseasca si sa afiseze cuvinte –cheie pentru situatia reprezentata de
ilustratie;
-sa formuleze idei referitoare la probeleme supuse dezbaterii;
-sa studieze pliantul despre toleranta;
-sa defineasc toleranta;
METODE SI PROCEDEE: conversatia,observarea dirijata,dezbaterea,
brainstorming, explicatia,
demonstratia, exercitiul organizatoric,
organizatorul grafic, expunerea, dialog dirijat,
problematizarea;
lucrul in echipa, activitate frontala, munca independenta
MATERIALE DIDACTICE: fise, planse didactice, chestionarul, pliantul;

BIBLIOGRAFIE:

Ausubel,D.P;Robinson,F.G. ---,,Invatarea in scoala..O introducere in


psihologia pedagogica’’,E.D.P,Bucuresti,1981;
Cucos,C-tin ---,, Pedagogie’’,Polirom,Iasi,1996;

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii didacti-ce Evaluare Timp


Organizarea clasei - se pregatesc materialele necesare Conversaţia Analiza compor- 1 min.
orei,atat de catre cadrele didactice, tamentului asertiv
cat si de catre elevi
-se urmareste asezarea elevilor la
locurile stabilite,anume organizati in
echipe ;
-se verifica disponibilitatea
colectivului pentru activitate prin
intrebari libere(referitoare la starea
de sanatate,absenti,etc)Ce am
sărbătorit noi pe 16 NOIEMBRIE?

Captarea atentiei -elevii sunt impartiti in trei grupe ; Observarea Observarea comporta-
-vor analiza imaginea primita ; dirijata mentului elevilor
-vor scrie pe sablonul colorat un Brainstormingul 7min.
cuvant adecvat situatiei reprezentate Lucrul in echipa
in imagine ; Demonstratia
-se aseaza la panou ;
-se extrage dirijat concluzia ca toate
aceste cuvinte (din gama :
,,bunatate’’, ,,prietenie’’ ,
,,intelegere’’ , ,,colaborare’’) sunt
atributele unui spirit tolerant.
Care este mijlocul cel mai eficient
de a preveni intoleranţa?

2
Anuntarea temei -se anunta titlul activitatii Conversatia Observarea comporta- 2 min.
lecţiei şi a ,,Toleranta’’ ; Explicatia mentului elevilor
obiectivelor -se scrie pe tablă titlul lecţiei ;
acesteia -se enumera obiectivele lectiei ;

Desfăşurarea Se va împărţi foaia de lucru(flip-


activitatii chart) în trei coloane :Ce ştiu? Ce Exercitiul organizatoric Observarea comporta- 1 min.
vreau să ştiu ? Ce am învăţat ? mentului elevilor

Se cere elevilor:
-să-şi împartă în acelaşi fel foaia de Brainstorming Evaluare 10min
lucru ; formativă
- să noteze in prima rubrica tot ce
ştiu despre toleranta ;
- se desemnează câte un reprezentant
al grupei de elevi care va prezenta Organizatorul grafic Lucrul in echipa
rezultatele ;
-cadrele didactice coordoneaza
colectarea ideilor esentiale ;
Informaţia însumată va fi notată pe Exercitiul
tablă în prima coloană.

3
Se împart pliante despre toleranta Conversatia
-elevii studiaza in echipe pliantele Munca indepen-denta Analiza raspunsuri-lor
Se defineste conceptul de elevilor
toleranta
Se cere elevilor:
-să completeze a 2-a rubrică; 11min
Expunerea
Se poartă discuţii libere despre Dialog dirijat
problemele prezentate şi eventualele
nelămuriri.

Se cere elevilor : Dialog dirijat Analiza raspunsuri-lor


-să completeze şi ultima rubrică ; elevilor
11min
Elevii primesc un chestionar pe care Conversaţia
trebuie sa-l completeze pana data 4min.
viitoare,pentru a deveni punct de Problemati Observarea comporta-
plecare pentru sesiunea a II-a. zarea mentului elevilor

Tema rămâne deschisă pentru noi


abordări
#Se fac aprecieri privitoare la 3min.
participarea individuala si pe grupe a
elevilor la activitate

4
Anexa 1
Imagini despre toleranta

5
6
Pliantul tolerantei

Toleranta Adevarata toleranta ,in spirit umanist, inseamna insa mai CITATE DESPRE TOLERANTA
(lat,,.tolerare’’=a suporta)mult decat o simpla ,,suportare’’ ,in sensul originar ea Toate fiintele umane se nasc libere si egale
este un termen social,etic si
presupunand respectul opiniei contrare si este strans legata in demnitate si drepturi.Ele sunt inzestrate cu
religios, aplicat la o de libertatea persoanei.Prin toleranta se respecta deciziile ratiune si trebuie sa se comporte unele fata de
colectivitate sau la un altor oameni,grupuri, popoare, religii, alte moduri de altele in spiritul fraternitatii.’’
individ, care defineste gandire si puncte de vedere, alte stiluri si moduri de Declaratia Universala a Drepturilor Omului*
respectul libertatii altuia , a
viata.Astfel, garantarea necesitatii spiritului de toleranta
modului sau de gandire si depaseste cu mult domeniul ingust al politicii. ,,Fiecare om are dreptul sa i se recunoasca
de comportare, precum si a Alt punct de vedere spune ca toleranta inseamna ceva ce ar pretutindeni personalitatea juridica.’’
opiniilor sale de orice putea fi suprimat.Acesta este adoptat de specialistii in Declaratia Universala a Drepturilor Omului*
natura(politice, religioase,diferite tehnici persuasive si in razboaiele informationale.
etc.) Opusul tolerantei este intoleranta,care poate merge pana la ,,Singuri nu realizam nimic in lume.’’
fanatism.,,Exista un singur lucru care nu poate fi tolerat si Sandra Day O’Connor*
anume intoleranta’’.
Notiunea de toleranta Toleranta este respectul ,acceptarea si aprecierea bogatiei ,,Comunitatea inseamna puterea care se
apare in istoria culturii si diversitatii culturilor lumii noastre ,felurilor noastre de alatura puterilor noastre pentru a face lucrul
secolului al XVI-lea,in expresie si manierelor de exprimare a calitatii noastre de care trebuie facut.’’
stransa legatura cu fiinte umane.Ea este incurajata prin cunoasterea , Starhawk
gandirea umanista , deschiderea spiritului ,comunicatie si libertatea
reprezenata de Erasmus din gandirii,constiintei si credintei. ,,Legile singure nu pot asigura libertatea de
Rotterdam, in efortul sau Toleranta este armonia in diferente.Ea nu este doar o exprimare de exprimare ,pentru ca fiecare
de a combate fanatismul obligatiune de ordin etic;ea este ,de asemenea, si o persoana sa-si poata exprima fara consecinte
religios. necesitate politica si juridica. negative parerea,trebuie sa existe un spirit de
Toleranta e o virtute care face ca pacea sa fie posibila si toleranta in randul intregii populatii.’’
Alte personalitati care s- care contribuie la inlocuirea culturii razboiului cu o cultura a Albert Einstein
au remarcat prin atitudinea pacii.
lor toleranta in *Toleranta nu e nici o concesie , nici ,,Testul curajului intervine cand suntem in
confruntarea cu alte opinii condescendenta ori indulgenta.Toleranta este , mai ales, o minoritate.Testul tolerantei intervine cand

7
sau reprezentari asupra atitudine activa generata de recunoasterea drepturilor suntem in majoritate.’’
lumii au fost: John Locke universale ale persoanei umane si libertatilor fundamentale Ralph W.Sockman
(1632-1704), Voltaire ale altora , in nici un caz,toleranta nu poate fi invocata
(1694-1778) si Gotthold pentru a justifica violarea acestor valori ,,Conflictul este <<razboiul dintre
Lessing (1729-1781). fundamentale.Toleranta trebuie practicata de indivizi,grupuri sentimente si ratiune>>.’’
si state. Blaise Pascal
Toleranta este inclusa in
,,Declaratia Universala a ,,Prejudecata este o opinie fara judecata.’’
Drepturilor Omului’’ din Voltaire
1948 a Organizatiei ,,Cine este inclinat sa nu-i respecte pe
Natiunilor Unite. altii,acela nu se respecta,inainte de toate,pe
sine.”
Dostoievski
Toleranta are limitele sale
in normele de drept, care
reglementeaza convietuirea
membrilor societatii,pentru
apararea demnitatii si
libertatile oamenilor.

Toleranta poate fi
inteleasa in diferite
moduri.Astfel ,ea poate fi
adoptata in mod provizoriu
sub forma unei concesii,ca
manevra tactica.Ea poate
reprezenta o acceptanta sau
o permisiune,ca forma a
unui dezinteres.

S-ar putea să vă placă și