Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa:,,Floare albastră”Nr.207
Grupa:mijlocie
Data: 20.02.2014
Educatoare: Vladut Sorina
Activitate:Matematică(Domeniul Ştiinţe)
Tipul de activitate: Activitate de dobândire de noi cunoştinţe;
Tema:Predarea numărului 4
Forma de realizare:exerciţii cu material individual;
Scopul activităţii: Întelegerea modului de formare a numarului 4;
Intuirea numărului şi cifrei 4.
Obiective operaţionale:
- O1- să formeze mulţimi cu 3 şi 4 elemente;
- O2- să numere în şir crescător şi descrescător în limitele 1-4;
- O3-să stabilească vecinul mai mare/mai mic cu o unitate al unui număr;
- O4-să raporteze numărul la cantitatea corespunzătoare de obiecte şi invers.
Metode şi procedee: exerciţiu,explicaţia,conversaţia, demonstraţia,problematizarea.

Material didactic: panouri,cifre,jetoane,coşuleţe cu mulţimi de obiecte pentru fiecare copil,creioane.

1
Forma de organizare:frontală,pe grupe;

Durata: 25 minute;

Material bibliografic: Programa activităţiilor instructiv-educative;


„Matematica în grădiniţă” de Mariana Antone şi Paula Teleianu;
,,Activităţi matematice în grădiniţă’’de M.Neagu şi G.Beraru-Iaşi 1997.

2
Nr. Eveniment Ob.op Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
crt. didactic didactice
1. Organiarea Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii:
activităţii -aerisirea sălii de clasă;
-aranjarea mobilierului sub formă de careu deschis;
-sosirea copiilor în sala de grupă,salutul.
2. Captarea atenţiei Educatoarea recită poezia:,,În curte” de Ivan Muncian Conversaţia Frontală
Un cocoş şi două raţe
Se-ncurcară în trei aţe
Patru puişori golaşi,
Îşi întind râme poznaşi.
3. Anunţarea temei Astăzi vom desfăşura activitatea matematică şi vom învăţa să Conversaţia Frontală
şi a obiectivelor numărăm mai departe.
Se intuieşte materialul distributiv şi cel demonstrativ.
4. Constituirea unor mulţimi după un anumit criteriu(formă).
Reactualizarea Se va descoperi panoul şi se va cere unui copil să separe materialul Conversaţia Frontală
cunoştinţelor O4 formând mulţimi de obiecte după criteriul dat,timp în care ceilalţi Exerciţiul Individuală
copii vor lucra individual cu materialul distributiv. Demonstraţia
Se va cere copiilor să numere mulţimile formate şi să asocieze cifra Explicaţia
corespunzătoare(în limita1-3).

3
5. Desfăşurarea O1 Algoritmul de formare al numărului 4: Conversaţia Frontală
activităţii O2 -formarea unei mulţimi cu 3 elemente(la fel ca şi cea formată Exerciţiul Individuală
O3 anterior); Demonstraţia
O4 -adăugarea unui nou obiect la mulţimea nou formată; Explicaţia
Educatoarea demonstrează modul de formare a numărului4. Problematizarea
Se adresează copiilor întrebările:
-Ce se întâmplă cu această mulţime dacă mai adăugăm un
obiect?(are mai multe obiecte).
Un copil aşează la panou, în dreapta mulţimii cu 3 obiecte o
mulţime care să aibă tot atâtea elemente.Apoi mai adaugă un
obiect.Ceilalţi copii formează şi ei aceste mulţimi,folosind
materialul individual de la măsuţe.
Urmează diferenţierea cantitativă între cele două mulţimi:
-Câte obiecte are în plus mulţimea nou formată?
Copiii răspund:,,Mulţimea cu 4 obiecte are mai mult cu un obiect
decât cea cu 3 obiecte”.
Intuirea cifrei 4
Se prezintă copiilor cifra 4 în mai multe variante,iar copiii
precizează numărul şi cifra corespunzătoare mulţimii cu 4 obiecte şi
descriu cifra 4(seamănă cu un scăunel).

4
6. Consolidarea Formarea mai multor grupe cu obiecte. Frontală
cunoştinţelor O1 Raportarea cantităţii la număr şi a numărului la cantitate. Conversaţia Individuală
O2 Se cere copiilor să formeze pe panou(un copil) şi restul copiilor pe Explicaţia
O3 măsuţe,o grupă care să aibă tot atâtea elemente: Exerciţiul
O4 -de câte ori bate educatoarea din palme;
-câte creioane ţine educatoarea în mână;
-cât arată cifra de pe jetonul ridicat de educatoare;
-câte buline sunt pe jetonul ridicat de educatoare.
Se precizează că tuturor grupelor cu 4 obiecte(indiferent de
formă,culoare,mărime) le corespund numărul şi cifra 4.

7. Evaluarea Se cere copiilor să numere în şir crescător în limitele1-4. Conversaţia Individuală


activităţii Se prezintă copiilor fişa de evaluare a activităţii şi li se precizează Explicaţia
sarcinile.(anexa 1) Exerciţiul

8. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra comportamentului Conversaţia Frontală


activităţii copiilor în timpul activităţii,dar şi asupra felului cum au răspuns.În
încheiere vom cânta cântecul „ Numărătoarea”.

S-ar putea să vă placă și