Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Dokumen - Tips - Cuptor Tunel Cu Banda Calcule Tehnologice
Dokumen - Tips - Cuptor Tunel Cu Banda Calcule Tehnologice
Pagina
I.Tema 1 proiect:
1.Introducere………………………………4
2.Prezentarea utilajului……………....5
3.Expunerea problemei………..………7
II.Tema 2 proiect:
1.Introducere…………………………….12
2.Prezentarea utilajului……………...13
3.Expunerea problemei………..….…14
III.Tema 3 proiect:
1.Expunerea problemei………………16
IV.Bibliografie……………………………..….19
1
I.
2
1.Introducere
3
2.Prezentarea utilajului
4
27 -unghi de protecţie;
28 -unghi de reorientare;
29 -unghi de proiecţie
5
Figura 2 : Este o vedere în perspectivă în secţiune transversală
arătând două din zonele de coacere ale cuptorului tunel .Figura 3 : Este o
vedere în secţiune transversală a cuptorului tunel .
3.Expunerea problemei.
n1=(100-a) /( l1 + a)
n1=(100-3)/(7+4);n1=9.7 numar produse.
n2=(100-a) /( l2 + a)
n2=(100-3)/(21+3);n2=4.04 numar
produse.
6
l1=lungime produs(35cm).
l2=latime produs(10cm).
a=distanta dintre bucatile asezate pe vatrain cm (2-5 la franzela,in cazul nostru
luam 4).
M=n1*n2*m
m=masa produsului in Kg.
M=9.7*4.04*0.250; M=9.79Kg/m2.
Date obtinute:
9.79*11=107.69Kg produs.
d).Calculul productivitatii.
Q=(S*M)*(60/t). [Kg/h]
1h………………………….60min
Xh………………………….20min
7
X=0.33h
Q=(11*9.79)*(60/0.33)=19579.11Kg/h
Iu=M/(S*T) [Kg/m2h].
Iu=9.79/(11*12)=0.07Kg/m2h.
P=S*IU*T [Kg].
T=24h
Iu= indicelui de utilizare intensiva a cuptorului.
P=11*0.07*24=18.48Kg
8
g1).Calculul cantitatii de caldura necesara incalzirii bucatii de
aluat.
Q1=mal*Cs.al(tf-ti)
Cs.al=0.6Kcal/Kg grad
Cs.al=(mf*cf+ma*capa)/(mf+ma).
mal=0.250+0.005+0.02+0.07=0.845Kg
tf=100oc
ti=30oc
Q1=mal+Cs.al(tf-ti)
Q1=0.345+0.6*70=42.34Kcal
Q2=(mal-mp)*K*Cv
K=constanta(0.95)
Cv=caldura latenta de vaporizarea apei la 100oC(540Kcal/Kg).
Q2=(0.345-0.250)*0.95*540=48.73Kcal
Q3=0.250*0.15*0.34*(180-100)=1.02Kcal
Qtot.=Q1+Q2+Q3
Qtot.=42.34+48.73+1.02=92.09Kcal .
II.
10
FLUXUL TEHNOLOGIC PENTRU O MOARÃ DE GRAU MODULARÃ
PE ORIZONTALÃ CU 3 VALTURI
1.Introducere.
2.Prezentarea utilajului.
12
Fig. Maşina universală de mărunţii fin Microfin-R-200: 1 -
carcasa electromotorului; 2 - placă de bronz; 3 - manetă de
blocare; 4 - carcasa mecanismului de tăiere; 5 - sită; 6 - cilindru de
alimentare; 7 - pâlnie de alimentare; 8-piuliţă de strângere; 9-cuţit
rotativ cu trei aripi; 10-inel de ghidare; 11 -aruncător de pastă;
12-racord de evacuare; 13-piuliţă de strângere; 14 - roată de
reglare; 15 - picioare reglabile.
1 - pâlnie de alimentare;
2 -_sf.tor;
3 - rotor;
4 - mânerul piuliţde reglare;
5 - pâlnie de evacuare .
13
Caracteristici VDI622 VDI822 VDA825 VDA1025
Dimensiunile
tavalugilor:
-lungime(L) 600 800 800 1000
-diametru(d) 220 220 220 250
Turatia
tavalugului
fix(rot/min):
-srotare 350 350 400 400
-desfacere 350 350 500 500
-macinare 350 350 300 300
Viteza
periferica a
tavalugului(m/s)
: 5 5
-srotare 4 4 6.5 6.5
-desfacere 3.5 3.5
-macinare
Raportul
turatiei
tavalugului: 1:2.5 1:2.5 1:2.5 1:2.5
-srotare 1:2 1:2 1:2 1:2
-desfacere 1:1.25 1:1.25 1:1.25 1:1.25
-macinare
3.Expunerea problemei.
Q=3600*L*b*γ*v*φ
14
L=lungimea tavalugilor(m)
b=grosimea stratului de produs ce intra la
macinat(b=5cm)
γ=masa volumetrica a produsului(Kg/dm3)γ=0.8Kg/l.
φ=coeficientul de umplere al spatiului dintre
tavalugi(φ=0.8)
v=viteza produsului in zona de macinare(m/s)-se ia in
functie de tabelul urmator:
L=600mm=0.6m
D=220mm=0.22m
Q=3600*0.6*0.05*0.78*2.6*0.8
Q=175.21Kcal.
N=(d*L*v*γ*φ1*η)/K
d=diametrul tavalugului(m)
L=lungimea(m)
v=viteza periferica(luata din tabelul de mai sus(v=4)
γ=masa volumetrica a produsului(0.8)
K=raportul turatiei tavalugilor(K=2.5)
η=coefficient de amplificare(η=4)
φ1=coefficient de putere(φ1=4)
L=600mm=0.6m
D=220mm=0.22m
N=(0.22*0.6*4*0.78*4*4)/2.5
N=2.63?
15
III.
16
cu o capacitate de productie de
200t/24h,cunoscandu-se urmatoarele date:
Expunerea problemei
V=[(3.14*49)/4]*30=1153.95m3.
V=1153.95m3;
Greutatea hectolitrica a graului este de
80Kg/hl.
78Kg/hl=780Kg/m3.
780Kg/m3……………………..1m3
X………………………………….1153.95m3
200t……………….….………1zi
Yt………………………………20zile
Y=4000t/20zile.
1celula………………………900081Kg
Zcelule………………………4000000Kg
Cmorii=200t/24h.
CC=10%>Cmorii.
Cc=[(10/100)*200]+200=220t/24
h.
CC=220t/24h=220t/zi.
CC=capacitatea curatatoriei
Snec=CC/ISP (m2)
1500Kg=1.5t
S=220/1.5=146.66m2.
18
c).Calculul suprafetei unui trior/descojitor:
Str=π*L*D (m2)
Str=3.14*0.75*1.5=3.53m2.
Ntr=Snec/Str.
Ntr=146.66/3.53=41.54 trioare
necesare.
19
IV. BIBLIOGRAFIE
20